*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 412179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #980 στις: Ιούλιος 18, 2010, 11:44:41 πμ »
clandestino  με εσωσες!!! χιλια ευχαριστω. τελικα επρεπε να γραψω σχολη και τμημα αλλιως η επιλογη δεν ανοιγε! τελικα 7 παρα 5 το πρωι τα καταφερα! καλη επιτυχια στους υπολοιπους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:48 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #981 στις: Ιούλιος 18, 2010, 01:30:26 μμ »
Ερώτηση κρίσεως..Έχω σύμβαση έργου σε δήμο και παράλληλα έκανα ωρομίσθια. Πρέπει να το δηλώσω στην απογραφή στην δεύτερη απασχόληση την ωρομισθία από την στιγμή που οι ωρομίσθιοι δεν απογράφονται;  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #982 στις: Ιούλιος 18, 2010, 01:36:56 μμ »
Ερώτηση κρίσεως..Έχω σύμβαση έργου σε δήμο και παράλληλα έκανα ωρομίσθια. Πρέπει να το δηλώσω στην απογραφή στην δεύτερη απασχόληση την ωρομισθία από την στιγμή που οι ωρομίσθιοι δεν απογράφονται;  ??? ??? ???

Όχι, την ωρομισθία δεν τη δηλώνεις, γιατί η σύμβαση έχει λήξει.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #983 στις: Ιούλιος 18, 2010, 02:00:16 μμ »
Το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν αλλά από την στιγμή που δεν έχουμε πληρωθεί από τα σχολεία είχα αυτό τον ενδοιασμό. Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:48 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #984 στις: Ιούλιος 18, 2010, 03:49:05 μμ »
Δεν μου αρέσει να γκρινιάζω,αλλά αυτό το κράτος κάνει φιλότιμες προσπάθειες για να εκνευρίσει τους πολίτες του.
Σε λίγη ώρα λήγει η προθεσμία υποβολής της αίτησης απογραφής μου σύμφωνα με την κατάληξη του ΑΦΜ μου.
'Εχω συμπληρώσει 4 φορές μέχρι τώρα την αίτησή μου από την αρχή και η φόρμα της τέταρτης κατηγορίας με τα τυπικά προσόντα έχει κολλήσει,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την ολοκληρώσω επιτυχώς.
Έπειτα από συνεχείς προσπάθειες κατάφερα να επικοινωνήσω με το κέντρο εξυπηρέτησης,για να πάρω την απάντηση του υπαλλήλου ότι πρέπει να συνεχίσω να την συμπληρώνω από την αρχή μέχρι να πάει 4 η ώρα,γιατί ¨δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο¨.
Αλλιώς θα πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία την Τετάρτη,ημέρα που έχω προγραμματίσει ταξίδι....
4 φορές προσπάθησα,η τέταρτη κατηγορία κολλάει,4 η ώρα λήξης,Τετάρτη η επόμένη ημέρα...Τυχαίο;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #985 στις: Ιούλιος 18, 2010, 04:50:14 μμ »
Μήπως κάνεις εσύ κάποιο λάθος; Εγώ πριν λίγο συμπλήρωσα την αίτηση για δεύτερη φορά (γιατί στην πρώτη ο φορέας δεν έβγαινε στο τέλος) χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα και τις δύο φορές.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #986 στις: Ιούλιος 18, 2010, 05:34:42 μμ »
Δεν μου αρέσει να γκρινιάζω,αλλά αυτό το κράτος κάνει φιλότιμες προσπάθειες για να εκνευρίσει τους πολίτες του.
Σε λίγη ώρα λήγει η προθεσμία υποβολής της αίτησης απογραφής μου σύμφωνα με την κατάληξη του ΑΦΜ μου.
'Εχω συμπληρώσει 4 φορές μέχρι τώρα την αίτησή μου από την αρχή και η φόρμα της τέταρτης κατηγορίας με τα τυπικά προσόντα έχει κολλήσει,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την ολοκληρώσω επιτυχώς.
Έπειτα από συνεχείς προσπάθειες κατάφερα να επικοινωνήσω με το κέντρο εξυπηρέτησης,για να πάρω την απάντηση του υπαλλήλου ότι πρέπει να συνεχίσω να την συμπληρώνω από την αρχή μέχρι να πάει 4 η ώρα,γιατί ¨δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο¨.
Αλλιώς θα πρέπει να επαναλάβω τη διαδικασία την Τετάρτη,ημέρα που έχω προγραμματίσει ταξίδι....
4 φορές προσπάθησα,η τέταρτη κατηγορία κολλάει,4 η ώρα λήξης,Τετάρτη η επόμένη ημέρα...Τυχαίο;
Μήπως κάνεις εσύ κάποιο λάθος; Εγώ πριν λίγο συμπλήρωσα την αίτηση για δεύτερη φορά (γιατί στην πρώτη ο φορέας δεν έβγαινε στο τέλος) χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα και τις δύο φορές.
Λες να μην περιέγραψα λεπτομερώς όλα όσα είχα κάνει στον αρμόδιο υπάλληλο;Γιατί λες να κατέληξε στο συμπέρασμα ότι ¨δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο¨;Μερικές φορές είναι καλύτερο να ακούμε όσα θέλει και ο άλλος να μας πει και να μην γράφουμε μόνο όσα θέλουμε εμείς να πούμε...

Αποσυνδεδεμένος papakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #987 στις: Ιούλιος 18, 2010, 06:12:22 μμ »
ρε παιδια στο φορεα απασχολισης και φορεα οργανικης τα εχει με τικ...δε μπορεις να γραψεις κατι..εντομεταξυ ειδικοτητα μαθηματικων υπαρχει πουθενα?μονο φυσικομαθηματικους ειδα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2010, 06:38:22 μμ από papakas »

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #988 στις: Ιούλιος 18, 2010, 06:58:29 μμ »
Γράφεις τον φορέα οργανικής και στον φορέα απασχόλησης τσεκάρεις το ίδιο, εκτός αν είσαι αλλού οπότε συμπληρώνεις αντίστοιχα. Υπάρχει ειδικότητα Μαθηματικών.

Πήρε κάποιος ειδοποίηση για την καταχώρηση των στοιχείων του; Όχι τον κωδικό, κάποιο μήνυμα;
Υποτίθεται ότι 3-4 μέρες μετά την απογραφή θα ερχόταν κάποιο μήνυμα. Έκανα την απογραφή στις 10 Ιούλη και περιμένω ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #989 στις: Ιούλιος 18, 2010, 08:14:55 μμ »
και εγώ 10/7 έκανα απογραφή και δεν έχω λάβει καποιο μηνυμα σε κινητό ή σε e-mail.
Δε νομίζω ότι θα λάβουμε κάτι άμεσα...
Αν ωστόσο καποιος άλλος έχει λάβει κάτι , ας μας πληροφορήσει!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #990 στις: Ιούλιος 19, 2010, 12:04:43 πμ »
Λοιπόν μέσα σε 7 μέρες (από την αρχή της απογραφής ημέρα Δευτέρα) απεγράφησαν 400.000 άτομα (δε βάζω μέσα και τις δύο ημέρες που προηγήθηκαν και θα μπορούσε κάποιος να απογραφεί όποως και έγινε). Μ¨ενουν άλλες πέντε ημέρες (την Παρασκευή λήγει η διορία). Αν σε 7 ημέρες έγινε απογραφή 400.000 ατόμων, σε 5 μέρες χοντρικά θα απογραφούν άλλοι 285.000 (απλή μέθοδος τριών) άντε 300.000, σύνολο δηλαδή 700.000. Αυτό σε πληθυσμό 11.000.000 μας βγάζει ένα ποσοστό 6,40 τοις εκατό δημοσίων υπαλλήλων, πιστέψτε με χαμηλότερο από ό,τι συμβαίνει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΒΕΒΑΙΑ ότι σ' αυτούς περιλαμβάνονται και αυτοί που δουλεύουν με σύμβαση ορισμένου χρόνου (καταχρηστικά κατά τη γνώμη μου συμπεριλαμβάνονται στους "δημοσίους υπαλλήλους"), όπως και αυτοί που δουλεύουν με σύμβαση αορίστου χρόνου (κάποιος θα μπορούσε να πει το ίδιο και γι' αυτούς). Ο μύθος λοιπόν ότι οι "δημόσιοι υπάλληλοι" είναι απίστευτα πολλοί δεν στέκει κατά τη γνώμη μου. Ενδιαφέρον θα ήταν να δούμε (και μάλλον θα ανακοινωθεί) πόσοι χιλιάδες είναι σε κάθε κατηγορία (μόνιμοι, αορίστου, συμβάσεις).

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #991 στις: Ιούλιος 19, 2010, 12:06:29 πμ »
ένα κόλπο που βρηκα:

οταν δεν ανοιγει κάποιο drop down, κάνετε προεπισκόπηση και μετά επιλέξτε να γυρίσετε για τροποποίηση. Επίσης να πειράζετε από την αρχή τα dropdowns, δηλαδή μην αλλάζετε μόνο τη σχολή, αλλά αλλάξτε το πανεπιστήμιο για να φορτώσει εκ νέου τις σχολές κλπ.

Εγώ τελικά έτσι τα κατάφερα.

Ελπίζω όλοι να τους κράζετε στα σχόλια της φόρμας.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #992 στις: Ιούλιος 19, 2010, 12:10:28 πμ »
Λοιπόν μέσα σε 7 μέρες (από την αρχή της απογραφής ημέρα Δευτέρα) απεγράφησαν 400.000 άτομα (δε βάζω μέσα και τις δύο ημέρες που προηγήθηκαν και θα μπορούσε κάποιος να απογραφεί όποως και έγινε). Μ¨ενουν άλλες πέντε ημέρες (την Παρασκευή λήγει η διορία). Αν σε 7 ημέρες έγινε απογραφή 400.000 ατόμων, σε 5 μέρες χοντρικά θα απογραφούν άλλοι 285.000 (απλή μέθοδος τριών) άντε 300.000, σύνολο δηλαδή 700.000. Αυτό σε πληθυσμό 11.000.000 μας βγάζει ένα ποσοστό 6,40 τοις εκατό δημοσίων υπαλλήλων, πιστέψτε με χαμηλότερο από ό,τι συμβαίνει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΒΕΒΑΙΑ ότι σ' αυτούς περιλαμβάνονται και αυτοί που δουλεύουν με σύμβαση ορισμένου χρόνου (καταχρηστικά κατά τη γνώμη μου συμπεριλαμβάνονται στους "δημοσίους υπαλλήλους"), όπως και αυτοί που δουλεύουν με σύμβαση αορίστου χρόνου (κάποιος θα μπορούσε να πει το ίδιο και γι' αυτούς). Ο μύθος λοιπόν ότι οι "δημόσιοι υπάλληλοι" είναι απίστευτα πολλοί δεν στέκει κατά τη γνώμη μου. Ενδιαφέρον θα ήταν να δούμε (και μάλλον θα ανακοινωθεί) πόσοι χιλιάδες είναι σε κάθε κατηγορία (μόνιμοι, αορίστου, συμβάσεις).
Έχεις κάποιο δίκιο σ΄αυτά που λες. Να προσθέσω ότι σε άλλες χώρες οι υπάλληλοι στην τοπική αυτοδιοίκηση, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ και άλλες αντίστοιχες υπηρεσίες δεν θεωρούνται δημόσιοι υπάλληλοι. Βέβαια να έχουμε υπόψη μας ότι το εργατικό δυναμικό της χώρας είναι γύρω στα 4.000.0000 συνολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2010, 12:14:24 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #993 στις: Ιούλιος 19, 2010, 12:34:57 πμ »
Επιτέλους απογράφηκα! Σπεύσετε. Το σύστημα λειτουργεί αυτή τη στιγμή κανονικότατα. Δεν το πιστεύω ακόμα μετά από τόσα ξενύχτια... :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2010, 12:36:45 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161104
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 498
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.