*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 412179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1218 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 11:51:04 πμ »
Και τώρα που άρχισε η β φαση της απογραφής,τί γίνεται με εμάς που στην επιβεβαίωση απογραφής λέει οτι ο εκκαθαριστής μας δεν έχει στείλει στοιχεία για εμάς στη ενιαία αρχή πληρωμών?Ξέρει κανείς?

Κάνε λίγο υπομονή λίγες μέρες ακόμα. Εμένα μόλις σήμερα 29-12-2010 μου έβγαλε μήνυμα ότι όλα είναι ΟΚ σύμφωνα λέει με τα στοιχεία στις 29-12-2010. Μέχρι τώρα μου έβγαζε ότι ο εκκαθαριστής δεν έχει στείλει στοιχεία και να επικοινωνήσω μαζί του.


κάτι άλλο τώρα, εγώ είχα κωδικό στο taxisnet και τα τελευταία 8 χρόνια περίπου υποβάλλω ηλεκτρονικά την δήλωσή μου. Πρέπει να πάρω άλλους κωδικούς; Παύουν να ισχύουν οι παλιοί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1219 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 02:15:24 μμ »
κάτι άλλο τώρα, εγώ είχα κωδικό στο taxisnet και τα τελευταία 8 χρόνια περίπου υποβάλλω ηλεκτρονικά την δήλωσή μου. Πρέπει να πάρω άλλους κωδικούς; Παύουν να ισχύουν οι παλιοί;
Ισχύουν οι παλιοί. Έτσι απαλλάσσεσαι από το Βήμα 1 (Αίτηση εγγραφής ηλεκτρονικά).
 Θα πας κατευθείαν στο Βήμα 2 (πηγαίνεις στη ΔΟΥ για να πάρεις κλειδάριθμο).
http://www.gsis.gr/taxisnet/help.html#already_registered

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1220 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 02:09:05 μμ »
Παράθεση
(Είσαι στην μπανανία και ρωτάς αν θα σε ειδοποιήσει κανείς;)
Κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά, την επομένη στον Μητρώο της εφορίας(όχι απαραίτητα στην ΔΟΥ εγγραφής σου) και όταν έρθει η σειρά σου 5 λεπτά υπόθεση να πάρεις τον κλειδάριθμο. Μετά πας πάλι στο internet και επικυρώνεις με αυτον τον κλειδάριθμο την εγγραφή σου.

Είναι σίγουρο ότι μπορούμε να πάρουμε κλειδάριθμο από οποιαδήποτε ΔΟΥ;

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1221 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 02:15:49 μμ »
κάτι άλλο τώρα, εγώ είχα κωδικό στο taxisnet και τα τελευταία 8 χρόνια περίπου υποβάλλω ηλεκτρονικά την δήλωσή μου. Πρέπει να πάρω άλλους κωδικούς; Παύουν να ισχύουν οι παλιοί;
Ισχύουν οι παλιοί. Έτσι απαλλάσσεσαι από το Βήμα 1 (Αίτηση εγγραφής ηλεκτρονικά).
 Θα πας κατευθείαν στο Βήμα 2 (πηγαίνεις στη ΔΟΥ για να πάρεις κλειδάριθμο).
http://www.gsis.gr/taxisnet/help.html#already_registered

συμφωνω γιατί το ρώτησα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1222 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 03:45:51 μμ »
Πήρε κανείς τον κλειδάριθμο από τη Δ.Ο.Υ.?

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1223 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 04:47:18 μμ »
Πήρε κανείς τον κλειδάριθμο από τη Δ.Ο.Υ.?

Ναι, τι ακριβώς θέλεις να μάθεις;
Διευκρίνηση: Όσοι έχουν όνομα χρήστη και κωδικό στο "παλιό" taxis πρέπει απλώς να παραλάβουν τον κλειδάριθμο από οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ.-Τμήμα Μητρώου.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1224 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 05:28:11 μμ »
Το "παλιό" taxisnet για τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος (Ε1) λειτουργεί κανονικά. Δηλαδή όποιος είχε κωδικούς εξακολουθεί να τους χρησιμοποιεί κανονικά. Όπως το βλέπω τη δήλωση Ε1 το 2011 (για εισοδήματα του 2010) θα την κάνουμε από το "παλιό" taxisnet.
Στο "νέο" taxisnet δεν υπάρχει προς το παρόν η δυνατότητα υποβολής δήλωσης Ε1. Αυτό θα γίνει μελλοντικά. Νομίζω δηλαδή ότι θα μεταφερθούν τα στοιχεία από το παλιό στο νέο.
Μπορεί ας πούμε κάποιος τώρα να έχει το ίδιο όνομα χρήστη και διαφορετικό password στις δύο παραπάνω εφαρμογές. Εγώ έτσι το έχω κάνει.

Τώρα όσον αφορά στην απογραφή των Δ.Υ. νομίζω ότι αυτή έχει σχέση με το taxisnet μόνο για τους Προϊσταμένους οι οποίοι χρησιμοποιώντας τους κωδικούς τους ως φυσικά πρόσωπα (στο νέο taxisnet) θα μπορούν να βλέπουν/τροποποιούν τα δεδομένα μισθοδοσίας των υπαλλήλων για τους οποίους είναι υπεύθυνοι στην αντίστοιχη εφαρμογή που θα υπάρχει στο apografi.gov.gr.

Γενικά, φαίνεται να προχωράει η υλοποίηση της μισθοδοσίας μέσω Ε.Α.Π. Στη σχετική ιστοσελίδα φαίνεται ότι το 65% των εκκαθαριστών του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. έχει αποστείλει σωστό αρχείο.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από πού προκύπτει ότι είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο "taxisnet" όλων των Δ.Υ. (έτσι "ειπώθηκε" σε προηγούμενο post σε αυτό το topic).

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1225 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 06:37:28 μμ »
Το "παλιό" taxisnet για τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος (Ε1) λειτουργεί κανονικά. Δηλαδή όποιος είχε κωδικούς εξακολουθεί να τους χρησιμοποιεί κανονικά. Όπως το βλέπω τη δήλωση Ε1 το 2011 (για εισοδήματα του 2010) θα την κάνουμε από το "παλιό" taxisnet.
Στο "νέο" taxisnet δεν υπάρχει προς το παρόν η δυνατότητα υποβολής δήλωσης Ε1. Αυτό θα γίνει μελλοντικά. Νομίζω δηλαδή ότι θα μεταφερθούν τα στοιχεία από το παλιό στο νέο.
Μπορεί ας πούμε κάποιος τώρα να έχει το ίδιο όνομα χρήστη και διαφορετικό password στις δύο παραπάνω εφαρμογές. Εγώ έτσι το έχω κάνει.

Τώρα όσον αφορά στην απογραφή των Δ.Υ. νομίζω ότι αυτή έχει σχέση με το taxisnet μόνο για τους Προϊσταμένους οι οποίοι χρησιμοποιώντας τους κωδικούς τους ως φυσικά πρόσωπα (στο νέο taxisnet) θα μπορούν να βλέπουν/τροποποιούν τα δεδομένα μισθοδοσίας των υπαλλήλων για τους οποίους είναι υπεύθυνοι στην αντίστοιχη εφαρμογή που θα υπάρχει στο apografi.gov.gr.

Γενικά, φαίνεται να προχωράει η υλοποίηση της μισθοδοσίας μέσω Ε.Α.Π. Στη σχετική ιστοσελίδα φαίνεται ότι το 65% των εκκαθαριστών του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. έχει αποστείλει σωστό αρχείο.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από πού προκύπτει ότι είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο "taxisnet" όλων των Δ.Υ. (έτσι "ειπώθηκε" σε προηγούμενο post σε αυτό το topic).


Αυτό δε νομίζω να έχει διευκρινιστεί ακόμα.
Απλώς υπολογίζω ότι είναι πιθανό για να μπορέσει κανεις να δει τα στοιχεια της απογραφής του ή και να κάνει διορθώσεις σ'αυτά, θα είναι απαραίτητη ολη αυτή η διαδικασία.
Θα περιμένουμε...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1226 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 07:14:47 μμ »
Πήρε κανείς τον κλειδάριθμο από τη Δ.Ο.Υ.?

Kι εγώ πήρα σήμερα κλειδάριθμο. Η ΔΟΥ είναι ενήμερη, με την ταυτότητά σου και τον ΑΦΜ, σου δίνει τον κλειδάριθμο σε πέντε λεπτά. Έπειτα μπαίνεις στο taxisnet, δίνεις τον κλειδάριθμο, σου ζητάει να αλλάξεις password, κρατάς το ίδιο username και ολοκληρώνειςτην εγγραφή σου

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1227 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 08:53:37 μμ »
Εγώ πήγα στην εφορια τη προηγούμενη Πέμπτη με τη ταυτότητά μου.Μου ζήτησαν φωτοτυπία,τη πάω,μου ζηταν να συμπληρώσω μία αίτηση,τη συμπληρώνω,μου ζητάν να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου τον παίρνω κ τους το δίνω.Κ τώρα λέω ωραία θα μου δώσουν τον κλειδάριθμο.Τα παίρνει η "υπεύθυνη"¨υπάλληλος κ φορώντας το παλτό και τη τσάντα της μου λέει όταν βγει θα σε ειδοποιήσουμε.Ακοοοοοοοοοοοοοοοοόμα περιμένω.Σήμερα πήγε μία συνάδελφος και της ζήτησαν όλα τα παραπάνω και μόλις τα έκανε της λένε ότι πρέπει να πάει ο λογιστής της.Τους είπε ότι δεν έχει και ότι στο ίντερνετ δε λέει κάτι τέτοιο κ η απάντηση που πήρε είναι ότι το ίντερνετ δε ξέρει.Σαφώς κ δε της το έδωσαν κ της είπαν ότι θα την ειδοποιήσουν.Απλά θέλω πριν πάω κ πλακωθώ να δω αν έχει συμβεί κ αλλού.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1228 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 09:11:31 μμ »
Εγώ πήγα στην εφορια τη προηγούμενη Πέμπτη με τη ταυτότητά μου.Μου ζήτησαν φωτοτυπία,τη πάω,μου ζηταν να συμπληρώσω μία αίτηση,τη συμπληρώνω,μου ζητάν να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου τον παίρνω κ τους το δίνω.Κ τώρα λέω ωραία θα μου δώσουν τον κλειδάριθμο.Τα παίρνει η "υπεύθυνη"¨υπάλληλος κ φορώντας το παλτό και τη τσάντα της μου λέει όταν βγει θα σε ειδοποιήσουμε.Ακοοοοοοοοοοοοοοοοόμα περιμένω.Σήμερα πήγε μία συνάδελφος και της ζήτησαν όλα τα παραπάνω και μόλις τα έκανε της λένε ότι πρέπει να πάει ο λογιστής της.Τους είπε ότι δεν έχει και ότι στο ίντερνετ δε λέει κάτι τέτοιο κ η απάντηση που πήρε είναι ότι το ίντερνετ δε ξέρει.Σαφώς κ δε της το έδωσαν κ της είπαν ότι θα την ειδοποιήσουν.Απλά θέλω πριν πάω κ πλακωθώ να δω αν έχει συμβεί κ αλλού.
Πολύ πιθανό να μη γνωρίζουν πώς γίνεται η όλη διαδικασία (τεχνικά μέσω του Η/Υ τους) και να σου απάντησαν έτσι: "Θα σε ειδοποιήσουμε.".
Αντίγραφο της ταυτότητας χρειάζεται όταν υπάρχει μεταβολή στα στοιχεία σου όπως π.χ. στον Αριθμό Ταυτότητας.
Τέλος πάντων, η εγκύκλιος του Υπ. Οικονομικών είναι σαφής. Απλά ελληνικά είναι.
Καλή υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος fremman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1229 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 09:59:25 πμ »
καλημερα, ειμαι νεοδιοριστος και πηρα τηλ σημερα στο υπουργειο για διευκρινισεις σε σχεση με την απογραφη μου και ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν απογραφομαστε τωρα. Τωρα απογραφονται μονο οι προισταμενοι γραφιων υπευθυνων για μισθοδοσιες. Εχει απογραφει ήδη καποιος συναδερφος νεοδιοριστος; 

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1230 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 10:36:16 πμ »
Καλημέρα
είμαι νεοδιόριστη και όταν πήγα στο γραφείο μου δώσανε μια φόρμα και τη συμπλήρωσα,αυτή ήταν για την απογραφή.
Δεν σου δώσανε από το γραφείο να συμπλήρώσεις?

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1231 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 11:02:28 πμ »
Καλημέρα!
Εγώ είμαι νεοδιόριστη, είχα ήδη κωδικό στο taxisnet από το λογιστή μου, και συνέχισα τη διαδικασία. Πήρα κλειδάριθμο, ξαναμπήκα στο taxixnet και ολοκλήρωσα τη διαδικασία.
Ο διευθυντής του σχολείου μας είχε  πει να ψάξουμε  μόνοι μας πως γίνεται η απογραφή. Δεν ξέρω, ίσως και να μην έπρεπε να απογραφώ τώρα τελικά. Δεν έχω καταλάβει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161104
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 498
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.