*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 412172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1428 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:03:30 μμ »
αυτό σημαινει ότι σε έχουν εντάξει στον φορέα σου απο τη δδε..τα υπόλοιπα στοιχεία τα συμπληρώνεις μόνη σου... αυτοί θα ξαναμπούν σε ύστερη φάση για να σε επιβεβαιώσουν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:43 »

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1429 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:06:36 μμ »
αυτό σημαινει ότι σε έχουν εντάξει στον φορέα σου απο τη δδε..τα υπόλοιπα στοιχεία τα συμπληρώνεις μόνη σου... αυτοί θα ξαναμπούν σε ύστερη φάση για να σε επιβεβαιώσουν.

Δηλαδή δεν χρειάζεται να τηλ στη Β/θμιά μου...
Σ' ευχαριστώ πολύ.  :)  :D
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1430 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:08:02 μμ »
άντε τυχερή !! το γλύτωσες το τηλεφώνημα....  ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1431 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:11:51 μμ »
άντε τυχερή !! το γλύτωσες το τηλεφώνημα....  ;D ;D ;D

Κ θα έπαιρνα κ από κινητό!..  :o   ::)   :P
Κ πάλι σ' ευχαριστώ.  :)

Υ.Γ: Πότε θα δούμε ευρώ από το 1ο μας 15ήμερο ως διορισμένοι; Για να μπορώ να υπολογίσω διάφορες υποχρεώσεις...  8)
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:43 »

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1432 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:41:29 πμ »

τέλος, μπορεί να φαίνεται άχαρη δουλειά αλλά δεν είναι πάντα....εντάξει, χαρτούρα έχει αλλά είναι ωραίο στο τέλος της μέρας να λες ' άκουσα και δύο ευχαριστώ" ρε παιδί μου.... :) :) :)

OFF TOPIC ON

H απάντησή σου μου θύμισε κάτι παιδικά μας αναγνώσματα "Η Πολυάννα και το παιχνίδι της χαράς".Τελικά βοηθάει.
Σε ευχαριστώ και πάλι.Και για την απάντηση και για τη συνολική σου προσφορά σε ερωτήματα διοικητικής και γραφειοκρατικής φύσεως.

ΟFF TOPIC OFF
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1433 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:30:30 μμ »
συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα...θα κάνουν οι νεοδιόριστοι (αυτοι που διορίστηκαν αυτόν τον Αυγουστο) απογραφή ή οχι ;μηπως θα την κάνει εκ μέρους τους η δευτεροβάθμια;

η δ.δ.ε. σου θα κάνει ένα μέρος της απογραφής - και θα στείλει τη βεβαίωση υπαγωγής σου στο υπουργείο για να αναγραφεί στο διοριστήριό σου ο αριθμός καταχώρησης.

εσύ θα πρέπει να μπεις και να προσθέσεις στοιχεια τα οποία δεν προσθέτει η δ.δ.ε. αλλά απλά τα επικυρώνει σε ύστερη φάση.

α) Μέχρι πότε πρέπει να μπούμε, ως τις 20 Σεπτεμβρίου;
β) Πώς θα μπω στην προσωπική μου σελίδα χωρίς κωδικούς;  ???

Μερικές ΔΔΕ ήδη έχουν στείλει e-mail και έχουν ορίσει ημερομηνία λήξης για την επικαιροποίηση.
Οπότε καλό είναι να κοιτάξεις στο σχολειο σου.
Στο δικό μου σχολειο για παραδειγμα ήρθε ότι η επικαιροποιηση πρέπει να γίνει μέχρι τις 20/9
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1434 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:33:33 μμ »
Για τις ξένες γλώσσες λέει ότι πρέπει να συνοδεύονται από αντιστοιχο πτυχίο, αλλά στους υπολογιστές αναφέρει απλα εξοικείωση...αρα δε χρειάζεται καποια βεβαίωση;
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1435 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:34:58 μμ »
συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα...θα κάνουν οι νεοδιόριστοι (αυτοι που διορίστηκαν αυτόν τον Αυγουστο) απογραφή ή οχι ;μηπως θα την κάνει εκ μέρους τους η δευτεροβάθμια;

η δ.δ.ε. σου θα κάνει ένα μέρος της απογραφής - και θα στείλει τη βεβαίωση υπαγωγής σου στο υπουργείο για να αναγραφεί στο διοριστήριό σου ο αριθμός καταχώρησης.

εσύ θα πρέπει να μπεις και να προσθέσεις στοιχεια τα οποία δεν προσθέτει η δ.δ.ε. αλλά απλά τα επικυρώνει σε ύστερη φάση.

α) Μέχρι πότε πρέπει να μπούμε, ως τις 20 Σεπτεμβρίου;
β) Πώς θα μπω στην προσωπική μου σελίδα χωρίς κωδικούς;  ???

Μερικές ΔΔΕ ήδη έχουν στείλει e-mail και έχουν ορίσει ημερομηνία λήξης για την επικαιροποίηση.
Οπότε καλό είναι να κοιτάξεις στο σχολειο σου.
Στο δικό μου σχολειο για παραδειγμα ήρθε ότι η επικαιροποιηση πρέπει να γίνει μέχρι τις 20/9

Εγώ τηλ σήμερα στη Β/θμιά μου (bitch, δεν το γλίτωσα το τηλ!  ;D  ;D  ;D  ) να τους πω τι θα βάλω στο πεδίο περί σχολείου, αφού δεν έχω τοποθετηθεί ακόμη!  :o
Μου είπε να βάλω το όνομα κ το τηλ της Β/θμιας όπου ανήκω κ μου είπε ότι πρέπει μέχρι την Παρασκευή να συμπληρώσω τη φόρμα.
Μετά θα μπούν από τη Β/θμια για έλεγχο κ στο τέλος του μήνα πρέπει να ξαναμπώ, όταν όλα τα πεδία θα είναι συμπληρωμένα, ώστε να την εκτυπώσω κ να λήξει το θέμα.
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος vasilis1971

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΟΚΙΑ FOR EVER!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1436 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:31:02 μμ »
Eυχαριστώ.  :) :) :)

Η Επικαιροποίηση δεν έχει ημερομηνία λήξης ΩΣΤΟΣΟ η επιβεβαίωση των στοιχείων σας και η υπαγωγή σας στον φορέα απο την υπηρεσία σας έχουν ημερομηνία λήξης 27 και 16 σεπτεμβρίου αντίστοιχα. Επομένως καλό είναι όσοι έχετε να κάνετε αλλαγές να μπείτε τοαργότερο ως τις 15 16 για να μπορέσουμε μετά να μπουμε κι εμείς για επιβεβαίωση...αν γίνει επιβεβαίωση μετά δεν έχετε πρόσβαση στα στοιχεια σας παρά μόνο όταν και αν ανοίξει το σύστημα πάλι.
άρα καλό είναι να μπείτε πιο πριν. Καλό είναι να μπείτε γενικώς, ακόμα και αν δεν έχετε κάτι να αλλάξετε , γιατί αυτό θα διευκολύνει εμάς στην επιβεβαίωση - επειδή απο το ιστορικό ενεργειών φαίνεται αν και πότε μπήκατε.
ακόμα λοιπόν και αν δεν έχετε να αλλάξετε κάτι, μπείτε, διαγράψτε πχ τον αφμ σας και ξαναγράψτε τον και πατήστε ενημέρωση. έτσι το σύστημα θα 'περάσει" την αλλαγή και θα σας δούμε στο ιστορικό...
( άντε βρε, κάντε κι εσείς κάτι για μας....)

αν είχατε κωδικούς και τους χάσατε απευθυνθείτε είτε στο λογιστή σας είτε στη Δ.Ο.Υ.  Δεν μπορείτε να μπείτε χωρίς κωδικούς -ωστοσο  μπορείτε να πάτε στη δδε ή στο γραφείο που σας έχουν υπαγάγει και να μπουν απο κει στην σελίδα επιβεβαιωση απογραφής και να δούν τι έχετε γράψει - να το δείτε δηλαδή μαζί. Αν θέλετε να αλλάξετε κάτι, μπορούν να το αλλάξουν αυτοί απο εκεί.  Αλλά μην πλακώσετε όλοι στις δδε - έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε πολύ πιο επείγουσες.. :P :P :P

μπορεί να λείπουν πεδία που είχατε εισαγάγει σε πρωθύστερη φάση είτε γιατί ξεχάσατε να τα αποθηκεύσετε είτε γιατί έγινε έλεγχος απο την υπηρεσία στην οποία ανήκετε κα τα στοιχεία αυτά δεν βρέθηκαν - οποτε τα διέγραψαν. πχ αν ειχατε βάλει proficiency  αλλά αυτό δεν υπάρχει στον ατομικό σας φάκελο ( για να το επιβεβαιώσει η υπηρεσία ) θα τοδιαγράψουν ...
η αίτησή σας θα φαίνεται ότι εκκρεμεί εως ότου επιβεβαιωθεί απο τη δδε ή το γραφείο...

Αποσυνδεδεμένος hpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα....
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1437 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:32:49 πμ »
Λοιπόν, σας έχω νέα:
1. δόθηκε παράταση ως 16/09 όπως σωστά αναφέρθηκε ήδη και άρα όσοι δεν μπορέσατε να κάνετε επικαιροποίηση των στοιχείων σας ήταν εξαιτίας τεχνικών λαθών του συστήματος.
2. ο αριθμός μητρώου εκπ/κού μπορεί να βρεθεί μέσα απο το datacenter οπότε απευθυνθείτε στις διευθύνσεις σας για να μην κάνουν την πάπια... οπότε απο Δευτέρα μπορείτε να τον περάσετε και στην απογραφή.
3. ο αριθμός ΟΠΑΔ είναι εντελώς διαφορετικός απο τον Α.Μ. (ο αριθμός ΟΠΑΔ είναι ο αριθμός βιβλιαρίου ασθενείας και τον προμηθεύεται η κάθε δ.δ.ε. χωριστά απο τον ΟΠΑΔ.)
4. όσοι δεν έχετε ακόμα τυποθετηθεί σε σχολείο να περιμένετε και να μην πάτε για βιβλιάριο στον οπαδ γιατί χρειάζεται να υπογράψει και ο διευθυντής του σχολείου σε κάτι έντυπα.
ωστόσο, μπορείτε να πάτε στον οπάδ και να πάρετε το απογραφικό δελτίο. Επισης να βγάλετε φωτογραφίες. Όσοι έχετε παιδιά και θέλετε να τα περάσετε στην ασφάλεια δημοσίου πρέπει να έχετε και πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης οπότε φροντίστε να έχετε και απο ένα τέτοιο...

αυτά τα ολίγα προς το παρόν....Καλό τρέξιμο.. ;D ;D

Εμενα παντως απο την διευθυνση που ξαναμιλησα και σημερα, ισχυριζονται και επιμενουν οτι δεν ξερουν και δεν μπορουν να μου δωσουν αριθμο μητρωου ωστε να τον καταχωρησω στην απογραφη, και οτι να αφησω κενο αυτο το πεδιο και το εχουν κανει και αλλοι νεοδιοριστοι....

xaan

  • Επισκέπτης
Απογραφή δημοσίων υπαλλήλων - Έπείγουσα ανακοίνωση για καθηγητές
« Απάντηση #1438 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:53:23 μμ »
*Καλούνται για απογραφή οι νεοδιόριστοι και επικαιροποίηση στοιχείων οι παλαιοί καθηγητές, μέχρι αύριο Παρασκευή, 16-9-2011

http://gym-galax.blogspot.com/2011/09/blog-post_15.html

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1439 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:08:25 μμ »
Διορίστηκα τον Αύγουστο του 2010 και δεν είχα απογραφεί στην πρώτη φάση, όπως και ήταν φυσικό (αφού διορίστηκα μετά). Εδώ και μια εβδομάδα προσπάθησα να μπω με το ΑΦΜ και το ειδοποιητήριο του 2010 για να κάνω την απογραφή μου, αφού ο υπάλληλος στη Διεύθυνση μου έχει πει ότι έχουν γίνει από τη Διεύθυνση τα απαραίτητα, Δεν μπορώ όμως να μπω. Μου λέει ότι είναι λάθος οι κωδικοί και ότι δεν υπάρχει απογραφή με αυτό το ΑΦΜ.  Τι να κάνω; Επικοινώνησα με τον υπάλληλο και μου είπε ότι το όνομά μου και το αφμ φαίνονται κανονικά μέσα στο σύστημα. Αυτός δηλαδή το έλεγξε, όταν τον πήρα τηλέφωνο και μάλιστα το θεώρησε περίεργο ότι εγώ δεν μπορώ να μπω.  τι μου προτείνετε να κάνω, δεδομένου ότι είμαι και μακριά από τη Διεύθυνση και δεν υπάρχει η δυνατότητα να μεταβώ εκεί;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1440 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:11:48 μμ »
[

Εμενα παντως απο την διευθυνση που ξαναμιλησα και σημερα, ισχυριζονται και επιμενουν οτι δεν ξερουν και δεν μπορουν να μου δωσουν αριθμο μητρωου ωστε να τον καταχωρησω στην απογραφη, και οτι να αφησω κενο αυτο το πεδιο και το εχουν κανει και αλλοι νεοδιοριστοι....
[/quote]


καλέ στην αρχική σελίδα του datacenter να μπούνε ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ που λέει ότι περάστηκαν οι νεοδιοριστοι με τον αριθμό μητρώου τους!!!! (εκτός και αν δεν έστειλαν απο την διεύθυνσή σου τα στοιχεία σας στο εξελάκι που μας ζητήθηκε τις προηγουμενες μέρες...... οπότε και πάλι, αυτοί φταίνε....)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1441 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:33:23 μμ »
Διορίστηκα τον Αύγουστο του 2010 και δεν είχα απογραφεί στην πρώτη φάση, όπως και ήταν φυσικό (αφού διορίστηκα μετά). Εδώ και μια εβδομάδα προσπάθησα να μπω με το ΑΦΜ και το ειδοποιητήριο του 2010 για να κάνω την απογραφή μου, αφού ο υπάλληλος στη Διεύθυνση μου έχει πει ότι έχουν γίνει από τη Διεύθυνση τα απαραίτητα, Δεν μπορώ όμως να μπω. Μου λέει ότι είναι λάθος οι κωδικοί και ότι δεν υπάρχει απογραφή με αυτό το ΑΦΜ.  Τι να κάνω; Επικοινώνησα με τον υπάλληλο και μου είπε ότι το όνομά μου και το αφμ φαίνονται κανονικά μέσα στο σύστημα. Αυτός δηλαδή το έλεγξε, όταν τον πήρα τηλέφωνο και μάλιστα το θεώρησε περίεργο ότι εγώ δεν μπορώ να μπω.  τι μου προτείνετε να κάνω, δεδομένου ότι είμαι και μακριά από τη Διεύθυνση και δεν υπάρχει η δυνατότητα να μεταβώ εκεί;

είσαι σίγουρη ότι δεν έχεις ηλεκτρονικούς κωδικούς taxisnet?  γιατί αν έχεις , πρέπει να χρησιμοποιησεις εκείνους και όχι το ΑΦΜ και τον αριθμό ειδοποίησης του 2010.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161099
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 473
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.