*

Αποστολέας Θέμα: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια  (Αναγνώστηκε 7917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« στις: Μάρτιος 21, 2011, 09:24:59 μμ »
πατερας χωρισμενος που δεν εχει την επιμελεια του παιδιου θελει να ενημερωθει για την επιδοση του παιδιου και ο δντης του φερνει εμποδια..!!θυμαμαι πριν λιγο καιρο να ειδα μια νεα διαταγη που ελεγε πως και οι γονεις χωρις την επιμελεια εχουν δικαιωμα ενημερωσης ..!ποια διαταγη ειναι αυτη και πως μπορω να τη βρω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:57 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 21, 2011, 10:27:10 μμ »
@ Antonis.

Δεν είχαμε ίντερνετ τόση ώρα.... >:( >:(   τεσπά...
λοιπον, σύμφωνα με τα ισχύοντα την άδεια διευκόλυνσης για παρακολούθησης σχολικής επίδοσης δικαιούται μονο ο έχων την επιμέλεια γονέας.  Ο  άλλος, εφόσον το επιθυμει μπορεί να πάρει κανονικη άδεια. Παρόλα αυτά, ο νομος ορίζει οτι ο γονέας που έχει την επιμέλεια πρέπει να δώσει στον διευθυντή της σχολικής μονάδας το όνομα του άλλου γονέα καθώς και να τον ενημερώνει εκ των προτέρων αν θα επισκεφθεί το σχολειο, καθώς και αν επιτρέπει την επαφή με το παιδί ή όχι. Σε διαφορετική περίπτωση ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να απαγορεύσει ακόμα και την οπτική επαφή. Αυτό όμως δε συμβαίνει με τις μετεγγραφές. Δηλαδή, αν αιτηθεί μετεγγραφής ο έχων την επιμέλεια γονιός, πρέπει να δώσει έγγραφη συγκατάθεση και ο άλλος διαφορετικά η μετεγγραφή θεωρείται μέχρι και...αρπαγή ανηλίκου!! (επειδή αυτό το θέμα δεν εμπίπτει στην επιμέλεια αλλά στην κηδεμονία - δηλ. το πού θα μένει το παιδί).

Παράδειγμα - στο λέω απο την  προσωπική μου εμπειρία επ΄αυτού , με τον πατέρα της κόρης μου συμφωνήσαμε το πρώτο τετράμηνο να πάρει βαθμούς εκείνος. Ενημέρωσα εγγράφως τον διευθυντή και την υπεύθυνη καθηγήτρια ότι το επιτρέπω. Παλαιότερα, στο δημοτικό, είχα δώσει το όνομα του πρώην συζύγου ώστε να μπορεί να επισκεπτεται το σχολείο για ενημέρωση ενώ είχα αποκλείσει λοιπούς συγγενείς.  :P :P

Ωστόσο, κι εγώ έχω την αίσθηση ότι κάπου τώρα τελευταία το είδα αυτό που λες. επειδή όμως δεν ειναι αυτό το αντικείμενό μου στο γραφείο θα ρωτήσω πάλι αύριο και αν υπάρχει κάτι θα σε ενημερώσω...προς το παρόν, καλύτερα όποιος το επιθυμει, να τα βρει με τον έχοντα την επιμέλεια ( αν αυτό είναι εφικτό.... ::) ::)  )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2011, 10:40:11 μμ »
ουπς τωρα ειδα το νεο θεμα..!!οκ..θα περιμενω νεα σου..!!!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:57 »

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:28:58 μμ »
Σε διαφορετική περίπτωση ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να απαγορεύσει ακόμα και την οπτική επαφή.

δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να το κάνει αυτό

και οι δύο γονείς έχουν δικαίωμα να μαθαίνουν για την πρόοδο του παιδιού τους

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:32:18 μμ »
Μάλλον ψάχνετε αυτό:

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=9651:eksi-odigies-tou-ip-paideias-pros-ta-sxoleia-gia-tous-mathites-xorismenon-gonion&Itemid=1796

 :)

ΘΕΟΣ ΘΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D   Πάντως να διευκρινίσω ότι αυτό δε σημαίνει πως την άδεια για παρακολούθηση σχολικής επίδοσης την παιρνουν και οι δύο γονείς. αυτή τη λαμβάνει μόνο ο έχων την επιμέλεια.

Σε διαφορετική περίπτωση ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να απαγορεύσει ακόμα και την οπτική επαφή.

δεν νομίζω να έχει δικαίωμα να το κάνει αυτό

και οι δύο γονείς έχουν δικαίωμα να μαθαίνουν για την πρόοδο του παιδιού τους

αναφέρομαι σε περιπτώσεις που υπάρχει ρητή εισαγγελική εντολή να μην υπάρχει καμία επαφή με τον άλλο γονέα γιατί αυτό επιφέρει ταραχή ή έχει επιπτώσεις στην ψυχολογική κατάσταση του παιδιού...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:42:21 μμ »
Aυτο ειναι το εγγραφο που εψαχνα..ευχαριστω συναδελφοι..!!!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:46:24 μμ »
Ε!!! Εεεεε.... "Θε-ά" παρακαλώ.  ;D

Επί του θέματος, επειδή έχουμε φέτος μια τέτοια περίπου περίπτωση στο σχολείο,το θέμα είναι να υπάρχει στο σχολείο η απόφαση του δικαστηρίου που να ορίζει ξεκάθαρα που αρχίζει και πού τελειώνει η επιμέλεια του ενός και του άλλου γονέα. Μόνο σε περίπτωση οριστικής και πλήρους αφαίρεσης(ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι)  της επιμέλειας ο ένας γονιός χάνει το δικαίωμα της ενημέρωσης.

Επίσης, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν την επιμέλεια και οι δύο σε κάποιο ποσοστό που ορίζει η δικαστική απόφαση, καλό είναι (για να αποφευχθούν έντάσεις μεταξύ των γονέων)  η ενημέρωση του γονέα που ασκεί μερική επιμέλεια να περιορίζεται στην ενημέρωση και όχι σε ενημέρωση-επίσκεψη-συζήτηση του γονέα με το παιδί. Εκεί ο ρόλος του σχολείου καλό είναι να παραμείνει εκπαιδευτικός και ενημερωτικός, και όχι να μετατρέπεται σε χώρο συναντήσεων του γονέα με το παιδί. ’υτό με συμβούλεψαν εμένα, αυτό λέω και εγώ. Και το βρίσκω λογικό, γιατί έτσι αποφεύγονται παρεξηγήσεις που μπορούν, αν υπάρχει μια ήδη τεταμένη κατάσταση, να οδηγήσουν σε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα ("αυτός μίλησε στο παιδί μου και του βάζει λόγια/εσείς έχετε κάνει συμμαχία και δολοπλοκείτε πίσω από την πλάτη μου/θα φέρω την αστυνομία" και άλλα τέτοια χαρούμενα μπορεί να ακουστούν. Ή ακόμα χειρότεραμ να γίνουν πραγματικότητα.)...

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:49:07 μμ »
Δυσκολα θεματα και μπορει να βρεθει το σχολειο μπλεγμενο και σε δικαστικες διαμαχες..!!

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:50:09 μμ »
μάλλον δεν κατάλαβες καλά την εγκύκλιο αυτό ακριβώς λέει ότι πλέον
και οι δύο γονείς ασχέτα με το ποιος έχει την επιμέλεια έχουν δικαίωμα να ενημερώνονται
για την επίδοση του δεν αποφασίζει αυτός που έχει την επιμέλεια

και σε ακραίες περιπτώσεις που εισαγγελέας αποφασίσει απαγόρευση επαφής του γονέα που δεν έχει την επιμέλεια με παιδί τότε μόνο ο διευθυντής δεν επιτρέπει την επαφή και επικοινωνία με το παίδι

αν και η ενημέρωση για την πρόοδο του παιδιού δεν σημαίνει επάφη με το παιδί αλλά με τον εκπαιδευτικό   

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:54:57 μμ »
δεν εννοουσα αυτο, και φυσικα καταλαβα τι λεει η εγκυκλιος..!!αναφερομαι στην περιπτωση ομως που ο γονεας που εχει την επιμελεια αντιδρασει και κινηθει νομικα ...και μη μου πεις οτι δεν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις..."παραξενων" μερικες φορες ανθρωπων..και αντε να βρεις μετα το δικιο σου...

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:58:54 μμ »
δεν απαντούσα σε σενα αλλά στην bitch
"αυτό δε σημαίνει πως την άδεια για παρακολούθηση σχολικής επίδοσης την παιρνουν και οι δύο γονείς αυτή τη λαμβάνει μόνο ο έχων την επιμέλεια"
 
καλά σωστά τα λές antonis2200 "παράξενοι" υπάρχουν πολλοί αλλά στο τέλος την πληρώνουν τα παιδιά τους

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2011, 12:00:13 πμ »
σωστά ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (βρε γμτ...με μπερδεύει η κατάληξη σε -as...(selas) Ή αυτό ή είμαι καμμένη ξανθιάααα 8) 8) 8) 8) 8) )

Επι του θέματος - αυτά ειναι πράγματι δύσκολα θέματα και το σχολειο καλά θα κάνει να μεινει έξω από αυτό. Αντίγραφο του συμφωνητικου ( σε περίπτωση συναινετικού διαζυγίου) ή της δικαστικής απόφασης ( σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης) θα πρέπει να υπάρχει καρφιτσωμένο στην καρτέλα του μαθητή μαζι με τη διεύθυνση επικοινωνιας και τα τηλέφωνα του γονιού που ασκεί την επιμέλεια. Ωστόσο,  κάποιοι γονείς "ξεχνούν' να ενημερώσουν σχετικά το σχολείο. Επειδή εγώ βιώνω αυτή την κατάσταση εκ των έσω, όσο ήμουν εκπ/κός και ήμουν και υπεύθυνη τμηματος,πάντα πριν δώσω βαθμούς α' τετραμήνου έπαιρνα τους γονείς έναν- έναν και τους έλεγα να με ενημρώσουν αν είναι διαζευγμένοι ή τελούν υπό διάσταση ( καθώς και αν τα παιδιά παρουσίαζαν κάποια συγκεκριμένη αλλεργία σε ουσίες ή φάρμακα) και το σημείωνα επάνω στην καρτέλα εκεί που γράφει "παρατηρήσεις".
από εκεί και πέρα, αν προέκυπτε ζήτημα επικοινωνίας με το παιδί και με τον άλλον γονέα, ενημερώναμε τον γονεα που είχε την επιμέλεια και μας έλεγε τι να κάνουμε.
αυτή η εγκύκλιος πάντως διευκρινίζει πολλά πράγματα αλλά δε σου λύνει και τα χέρια. Αν ας πούμε αλλάξει κατι στη συχνότητα επικοινωνίας ή την άσκηση της επιμέλειας/ κηδεμονίας το σχολείο δε θα το μάθει  ποτέ εκτος και αν το αναφέρει ο ένας από τους δύο γονείς.

Το βασικό πάντως δεν ειναι τόσο η επιμελεια όσο  η κηδεμονία  - η οποία και είναι πιο ισχυρή. Αν έχει χαθεί και η κηδεμονία για κάποιον απο τους δύο γονείς τότε νομίζω δεν μπορεί να έχει καμία επαφή με το παιδί εκτός και αν αναγράφεται στην αποφαση.

Όσο για αυτό που λες να μην μετατρέπεται το σχολειο σε χώρο συνάντησης παιδιού - γονέα με βρισκεις απολυτα σύμφωνη. Καλό είναι πάντως αυτά τα πράγματα να ξεκαθαρίζονται εγκαίρως.

Εφιστώ την προσοχή πάλι στις περιπτώσεις μετεγγραφών. Εμείς στο παλιό μου σχολείο παραλίγο να βρούμε μεγάλο μπελά γιατί η μητέρα απέκρυψε ότι βρισκόταν σε διάσταση, πήρε το παιδί και πήγαν σε άλλο Νομό  και μετά ο πατέρας κατηγορούσε εμάς για συνέργεια σε απαγωγή ανηλίκου από αμέλεια!!  ::) ::)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενημέρωση γονέα χωρίς επιμέλεια
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2011, 12:02:36 πμ »
οκ..απλα δεν ειχες παραθεσει κατι και νομιζα πως το λεγες σε μενα..!!!γι αυτο επιμενουμε στο σχολειο μου να γνωριζουμε τα παντα για την οικογενειακη κατασταση των παιδιων, να μας ενημερωνει δηλ. ο δντης, για να μη βρεθουμε προ εκπληξεων..!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160430
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.