*

Αποστολέας Θέμα: Τάξεις αγγλικών  (Αναγνώστηκε 39442 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τάξεις αγγλικών
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 08:08:12 μμ »
ξεκίνησα αυτό το θέμα για να με κατατοπήσετε σχετικά με τις τάξεις των αγγλικών στα ιδιαίτερα.γιατί όλοι ξέρουμε ότι στα ιδιαίτερα αν ένας μαθητής είναι καλός , μπορούμε να τον προχωρήσουμε.συμφωνείτε?

οπότε μπορεί κάποιος να μου πει πως πάνε οι τάξεις(a junior,b junior μετά?) και πότε δίνει το παιδι για lower?
θα εκτιμούσα πολύ την εμπειρία σας.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:21 »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:12:12 πμ »
Ναι κι εγω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι πιο εναλλακτικο απο το junior a, junior b , senior a,b,c,d,e. Εχει διδαξει κανεις junior a+b one year course?

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:20:25 πμ »
Αν ένας μαθητής είναι καλός μπορείς να προχωράς το βιβλίο πολύ πιο γρήγορα βάζοντας και κάτι παραπάνω στο σπίτι. Όταν τελειώσει το βιβλίο πας στο επόμενο.  Έτσι τελειώνει ο μαθητής πιο γρήγορα. Δεν είμαι υπέρ στο να παραλείπεις π.χ. την D Senior όπως κάνουν κάποια φροντιστήρια. Η D έχει πολύ καλό λεξιλόγιο και πολύ χρήσιμο για το Lower.
Oι τάξεις πάνε a junior, b junior, a senior, b senior, c senior, d senior, pre-lower, lower.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:00:55 πμ »
Υπάρχει και prejunior πριν από την junior A, αλλά είναι προαιρετική τάξη. Την κάνουν κυρίως σε παιδάκια α' δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:21 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 09:43:58 πμ »
Την Pre-Junior (μιλάμε πάντα για ιδιαίτερα) την έκανα στην αρχή της χρονιάς A' Junior. Κανένα μήνα μου έπιανε. Εννοείται ΠΑΝΤΑ A' + B' Junior μαζί. Αυτός είναι και ο σκοπός του ιδιαίτερου: να κερδίσουν καμιά χρονιά. Με 2 φορές/βδομάδα από 1 ώρα μια χαρά έβγαινε. Και τέλος, Pre-Lower ΠΟΤΕ! Η D' φτάνει και περισσεύει αν γίνει καλή δουλειά. Αν υπάρχουν πολλά κενά (πχ αν αναλάβεις ένα παιδάκι που τέλειωσε τη D' αλλά έχει κενά) τότε κάνεις Pre-Lower να τα καλύψεις. Αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου. Κι εννοείται, όπως είπε και η New PE06 μόλις τελειώσεις τη μια τάξη, ακόμα και στα μισά της χρονιάς, πας στην επόμενη. Έτσι δούλευα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:00:17 πμ »
ευχαριστώ παιδιά!δηλαδή αν καταλαβα καλά παμε:
a,b junior και μετα΄a,b,c,d senior και τελος lower. να παραλειψω την pre lower.
Ειναι αρκετά δυνατή η μαθητρια μου.Τωρα κανουμε το here we go 1 αλλα μεχρι τον Γεναρη θα εχουμε τελειωσει--μπορει και πιο πριν.οπότε θα την παω κατευθειαν σε b senior.
Πιστευτε οτι του χρονου θα βγει c και  d μαζι ή ειναι υπερβολη?θα ειναι 1η γυμνασιου του χρονου.
 

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:24:46 πμ »
Να κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα και βγαίνουν άνετα η C και η D σε μια χρονιά αν είναι και συνεπής η μαθήτρια σου!Γνώμη μου είναι να δουλέψεις παράλληλα με την D και ένα βιβλίο με τεστ επιπέδου B1 για να προετοιμάζεται σιγά σιγά και το παιδί! Έτσι στην δευτέρα γυμνασίου θα δώσει αν όλα πάνε καλά για Lower!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:02:28 μμ »


Kαλημερα σε ολους,

Η αντιστοιχιση μεταξυ των επιπεδων ( Βegginers- C2) και ταξεων πως γινεται? :o

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:10:35 μμ »
Να κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα και βγαίνουν άνετα η C και η D σε μια χρονιά αν είναι και συνεπής η μαθήτρια σου!Γνώμη μου είναι να δουλέψεις παράλληλα με την D και ένα βιβλίο με τεστ επιπέδου B1 για να προετοιμάζεται σιγά σιγά και το παιδί! Έτσι στην δευτέρα γυμνασίου θα δώσει αν όλα πάνε καλά για Lower!

περίμενε γιατι μπερδευτηκα.κανω το here we go (burlington) που εχει αντιστοιχα το 1,2,3 για τις A,B,C senior.οκ μεχρι εδώ.
μετά τι να κανω?εχει βιβλία για Β1,Β1+ και Β2.δεν τα εχω δουλεψει μεχρι εκει ποτε.ειχα κανει lower σε παιδακια πριν πολλα χρονια!
τι να προτινησω για μετα?ειναι νωρις ακομη απλα για να εχω μια εικονα ρωταω!
ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις(ps η μαθητρια ειναι συγγενης μου οποτε νομιζω οτι βγαινει η υλη)

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:11:52 μμ »


Kαλημερα σε ολους,

Η αντιστοιχιση μεταξυ των επιπεδων ( Βegginers- C2) και ταξεων πως γινεται? :o

Καλημέρα.
Η αντιστοίχηση των επιπέδων δεν γίνεται με τάξεις, αλλά με "can do statements" κατά το CEFR. Δες και εδώ για λεπτομέρειες.
http://www.cambridgeesol.org/about/standards/can-do.html

Πέρα απ'αυτό, στο επίπεδο Lower λέμε οτι τα παιδιά είναι σε επίπεδο Β2 (ή Β2+), για το advanced C1 και για το proficiency C2. Οπότε μπορείς να έχεις μια γενικότερη ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:39:47 μμ »


Kαλημερα σε ολους,

Η αντιστοιχιση μεταξυ των επιπεδων ( Βegginers- C2) και ταξεων πως γινεται? :o
Χονδρικά τα επίπεδα A1-A2 αντιστοιχούν στις τάξεις A-B-C senior! H D είναι η B1, η Pre-lower B1+ και η lower B2!
asus καλά είναι του Burlington που κάνεις!Για την D εγώ κάνω την σειρά Choices for D class πάλι του burlington αλλά κάνουμε και ένα βιβλίο με τεστ επιπέδου Β1+
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:33:06 μμ »
Ευχαριστω παρα πολυ για τις αμμεσες απαντησεις σας... :)

Eπειδη αποφοιτησα τον Ιουλιο και ουσιαστικα τωρα ξεκιναω με ιδιαιτερα θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Μου ζητηθηκε να αναλαβω ενα κοριτσακι εκτης δημοτικου το οποιο εχει κανει δυο ταξεις σε φροντιστηριο  ενω τη χρονια που περασε δεν εκανε καθολου αγγλικα ουτε σε φροντιστηριο ουτε ιδιαιτερα. Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι  δε   διαβαζει σωστα ουτε μπορει  να καταλαβει ευκολα αυτα που διαβαζει (πρεπει να τη βοηθησω). Φανταζομαι αν ξεκινουσα με phonics να βοηθουσε, τι λετε? Επισης, οπως ειναι αναμενομενο εχει ξεχασει αρκετα πραγματα απο λεξιλογιο, χρονους κτλ... Τι θα μου προτεινατε να κανω σε αυτη τη περιπτωση? Απο που να ξεκινησω? Εχετε να μου προτεινετε καποια σειρα βιβλιων για αυτη την ηλικια?

Συγνωμη για τις τοσο πολλες ερωτησεις... :-[

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:47:47 μμ »
Θεωρώ ότι πρέπει να ξεκινήσεις με κάποιο βιβλίο της Α senior σε πρώτη βάση!
Μήπως το παιδί έχει κάποια μαθησιακή δυσκολία?Το έχεις συζητήσει με τους γονείς αυτό?Διότι να έχει κάνει δυο τάξεις και 3 χρόνια στο σχολείο και να μη μπορεί να διαβάσει είναι λίγο ανησυχητικό!
Όπως και να έχει να εμπλουτίζεις το μάθημα με ακουστικά μέσα για την κατανόηση και την βελτίωση του λόγου!Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο και θα βρεις πολλές σελίδες που θα σε βοηθήσουν!Υπάρχει πολύ υλικό για αυτά τα αρχικά επίπεδα εκμάθησης της γλώσσας!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τάξεις αγγλικών
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:59:35 μμ »

Α senior? μηπως θα δυσκολευοταν? Θεωρω οτι δεν εχει κανει καθολου phonics kai δεν γνωριζει καλα τους ηχους
 της γλωσσας, πραγμα που δε τη βοηθα καθολου στην αναγνωση.  Πιστευω οτι δεν ειχε και τις καλυτερες βασεις
και με μια χρονια που εχασε , το προβλημα επιδεινωθηκε. Πως να γεφυρωσω το χασμα? Καποια σειρα βιβλιων που
θα με βοηθουσε? :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.