*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2988305 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7966 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 05:08:46 μμ »
Καλησπέρα. Έχω την εξής ερώτηση: Πέρυσι με κάλεσαν ως ωρομίσθια σε ΣΔΕ αλλά αρνήθηκα λόγω άλλη εργασίας. Φέτος όμως είμαι διαθέσιμη. Δεδομένου ότι οι πίνακες είναι οι ίδιοι, θεωρείτε ότι θα ξανακαλέσουν κοιτώντας τους πίνακες από την αρχή ή θα ανανεώσουν κατευθείαν τις συμβάσεις με τους περσινούς εκπαιδευτές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7967 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 05:18:22 μμ »
Καλησπέρα. Έχω την εξής ερώτηση: Πέρυσι με κάλεσαν ως ωρομίσθια σε ΣΔΕ αλλά αρνήθηκα λόγω άλλη εργασίας. Φέτος όμως είμαι διαθέσιμη. Δεδομένου ότι οι πίνακες είναι οι ίδιοι, θεωρείτε ότι θα ξανακαλέσουν κοιτώντας τους πίνακες από την αρχή ή θα ανανεώσουν κατευθείαν τις συμβάσεις με τους περσινούς εκπαιδευτές;

Θα πάρουν τον πίνακα απο την αρχη απο τον πρώτο και θα καλούν όπου χρειάζονται ωρομισθιους

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7968 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 06:23:24 μμ »
Θα πάρουν τον πίνακα απο την αρχη απο τον πρώτο και θα καλούν όπου χρειάζονται ωρομισθιους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλή τύχη εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7969 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 06:52:56 μμ »

αν απευθύνεστε και σε όσα έγραψα προσωπικά, δεν καταλάβατε  τι θέλω να πω. Η μπορεί και να μην εκφράζομαι σωστά.

Δεν είμαι εναντίον καθενός. Είμαι  υπέρ κριτηρίων σε σχέση με γνώσεις και εμπειρία, τα οποία να ισχύουν για  ΟΛΟΥΣ ( μόνιμους,  νέους,  παλιούς....).   Σε όλες τις δομές της εκπαίδευσης.

Επίσης, είμαι εναντίον των κοινωνικών κριτηρίων. Αν νομίζετε πως αυτό είναι κανιβαλισμός...δικό σας θέμα.
Προσωπικά  θεωρώ  πως τα κοινωνικά κριτήρια εξυπηρετούν κοινωνικές πολιτικές και όχι την σωστή λειτουργία οποιουδήποτε οργανισμού.
Όχι δεν ήταν μομφή προς εσένα, προς θεού. Ούτε εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται κοινωνική πολιτική με τις θέσεις διδασκόντων στα ΣΔΕ ή στα ΙΕΚ, δεν γίνεται και πουθενά αλλού άλλωστε. Απλά καταλαβαίνω και τους έρμους τους ανέργους, καθότι κ εμείς ουσιαστικά άνεργοι είμαστε και αν δεν μαζέψουμε ένσημα ουτε το επίδομα παίρνουμε, ενίοτε πληρώνουμε και ΤΕΒΕ όπως πέρυσι που έτσι απλά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή ανασφάλιστους μας είχε με ΑΕΔ ή επιχειρηματίες??!

 Αλλά τα μόρια των ανέργων είναι λιγότερα εξωφρενικά από τα μόρια που παίρνουν συνάδελφοι 40 χρονών γιατί είναι ΠΑΙΔΙΑ πολύτεκνων ή τρίτεκνων οικογενιών  ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ?!!?!Δηλαδή, τα παιδιά του Βαρδινογιάννη να κάνανε αίτηση θα έπαιρναν 10% επι των συνολικών τους μορίων ?!?!?Και είναι ακόμα πιο εξωφρενικό όταν ξέρεις ότι άυτός που τα παίρνει τα μόρια  επειδή έχει 2 ή 3 αδέρφια ?!40 χρονών άνθρωπος !!! έιναι και από πολύ ευκατάστατη οικογένεια!!!

Οπότε, σε ένα κράτος που σου δίνει μόρια, να μπεις σε τάξη επειδή οχι εσυ αλλά Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΟΥ?! απφάσισε πριν 40 χρόνια να κάνει 3 παιδιά, σου φταίει ο κακομοίρης ο άνεργος?!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7970 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 07:15:49 μμ »
Όχι δεν ήταν μομφή προς εσένα, προς θεού. Ούτε εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται κοινωνική πολιτική με τις θέσεις διδασκόντων στα ΣΔΕ ή στα ΙΕΚ, δεν γίνεται και πουθενά αλλού άλλωστε. Απλά καταλαβαίνω και τους έρμους τους ανέργους, καθότι κ εμείς ουσιαστικά άνεργοι είμαστε και αν δεν μαζέψουμε ένσημα ουτε το επίδομα παίρνουμε, ενίοτε πληρώνουμε και ΤΕΒΕ όπως πέρυσι που έτσι απλά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή ανασφάλιστους μας είχε με ΑΕΔ ή επιχειρηματίες??!

 Αλλά τα μόρια των ανέργων είναι λιγότερα εξωφρενικά από τα μόρια που παίρνουν συνάδελφοι 40 χρονών γιατί είναι ΠΑΙΔΙΑ πολύτεκνων ή τρίτεκνων οικογενιών  ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ?!!?!Δηλαδή, τα παιδιά του Βαρδινογιάννη να κάνανε αίτηση θα έπαιρναν 10% επι των συνολικών τους μορίων ?!?!?Και είναι ακόμα πιο εξωφρενικό όταν ξέρεις ότι άυτός που τα παίρνει τα μόρια  επειδή έχει 2 ή 3 αδέρφια ?!40 χρονών άνθρωπος !!! έιναι και από πολύ ευκατάστατη οικογένεια!!!

Οπότε, σε ένα κράτος που σου δίνει μόρια, να μπεις σε τάξη επειδή οχι εσυ αλλά Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΟΥ?! απφάσισε πριν 40 χρόνια να κάνει 3 παιδιά, σου φταίει ο κακομοίρης ο άνεργος?!

Η κοινωνική μοριοδότηση σε μια προκήρυξη με ιδιαιτέρως αυξημένα προσόντα (βλ. διδακτορικό) είναι γελοία. Από τη μία μιλάμε για εκπ. ενηλίκων-πιστοποίηση/μεταπτυχιακά/διδακτορικά/επιμορφώσεις/συναφή προϋπηρεσία και κυνηγάμε την απόλυτη εξειδίκευση και από την άλλη μοριοδοτείται η ανεργία και η πολυτεκνία;! Η εξειδίκευση με την κοινωνική πολιτική σε ποιο σημείο τέμνονται ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7971 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 07:32:48 μμ »
Η κοινωνική μοριοδότηση σε μια προκήρυξη με ιδιαιτέρως αυξημένα προσόντα (βλ. διδακτορικό) είναι γελοία. Από τη μία μιλάμε για εκπ. ενηλίκων-πιστοποίηση/μεταπτυχιακά/διδακτορικά/επιμορφώσεις/συναφή προϋπηρεσία και κυνηγάμε την απόλυτη εξειδίκευση και από την άλλη μοριοδοτείται η ανεργία και η πολυτεκνία;! Η εξειδίκευση με την κοινωνική πολιτική σε ποιο σημείο τέμνονται ακριβώς;
Πουθενά δεν τέμνονται, έχεις δίκιο. Αλλά για ποιά αυξημένρα προσόντα μιλάμε όταν φέτος οι μόνιμοι έχουν φάει δεκάδες θέσεις φέτος (και που να δείτε του χρόνο, τώρα που το έμαθαν!!! στην περιοχή μου χαμός γίνεται) χωρίς κανένα προσόν ούτε ακαδημαικό ούτε κοινωνικό?!!

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7972 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 08:11:59 μμ »
Οι πιστοποιήσεις είναι προϊόντα παραπαιδείας και αισχρή αγοραπωλησία μορίων που υποβαθμίζει τα μεταπτυχιακά, τα διδακτορικά, τις ξένες γλώσσες και όλα τα προσόντα που διαμορφώνουν ουσιαστικά το επίπεδο ενός επιστήμονα-εκπαιδευτικού.

Οι νόμοι που επικαλλούνται κάποιοι, είναι φωτογραφικοί νόμοι που μοναδικό σκοπό έχουν να σπρώξουν στην αγορά αυτά τα υποπροϊόντα.
Προφανώς ΚΑΝΕΙΣ δεν θα έμπαινε στην διαδικασία να πάρει ένα ψευτό-χαρτο αν δεν υπήρχε ένα νόμος, ή μια φήμη ότι από του χρόνου θα χρειάζεται η τάδε πιστοποίηση για να δουλέψεις εκεί, και η δείνα για να δουλέψεις αλλού και ότι στις δύο πιστοποιήσεις θα πάρεις και μια τρίτη δώρο...
Και γι αυτό πολλές φορές οι νόμοι  αυτοί, αφότου εξυπηρετήσουν τον σκοπό τους, συχνά καταργούνται ή τροποποιούνται σε τέτοιο βαθμό ώστε να μην έχουν καμιά αξία.

Όσοι πάλι νιώθουν θύματα που ακολουθούν πιστά αυτό το μοντέλο, ας αναλογιστούν ότι είναι και μέρος του προβλήματος αφού ρίχνουν νερό στο μύλο της συγκεκριμένη φάμπρικας.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7973 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 08:43:55 μμ »
Όχι δεν ήταν μομφή προς εσένα, προς θεού. Ούτε εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται κοινωνική πολιτική με τις θέσεις διδασκόντων στα ΣΔΕ ή στα ΙΕΚ, δεν γίνεται και πουθενά αλλού άλλωστε. Απλά καταλαβαίνω και τους έρμους τους ανέργους, καθότι κ εμείς ουσιαστικά άνεργοι είμαστε και αν δεν μαζέψουμε ένσημα ουτε το επίδομα παίρνουμε, ενίοτε πληρώνουμε και ΤΕΒΕ όπως πέρυσι που έτσι απλά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή ανασφάλιστους μας είχε με ΑΕΔ ή επιχειρηματίες??!

 Αλλά τα μόρια των ανέργων είναι λιγότερα εξωφρενικά από τα μόρια που παίρνουν συνάδελφοι 40 χρονών γιατί είναι ΠΑΙΔΙΑ πολύτεκνων ή τρίτεκνων οικογενιών  ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ?!!?!Δηλαδή, τα παιδιά του Βαρδινογιάννη να κάνανε αίτηση θα έπαιρναν 10% επι των συνολικών τους μορίων ?!?!?Και είναι ακόμα πιο εξωφρενικό όταν ξέρεις ότι άυτός που τα παίρνει τα μόρια  επειδή έχει 2 ή 3 αδέρφια ?!40 χρονών άνθρωπος !!! έιναι και από πολύ ευκατάστατη οικογένεια!!!

Οπότε, σε ένα κράτος που σου δίνει μόρια, να μπεις σε τάξη επειδή οχι εσυ αλλά Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΟΥ?! απφάσισε πριν 40 χρόνια να κάνει 3 παιδιά, σου φταίει ο κακομοίρης ο άνεργος?!

ΟΚ  :). Συμφωνώ με μια μικρή διαφορά. Εξωφρενικά είναι όλα τα μόρια που δεν έχουν να κάνουν με την γνώση.  Και τις ανεργίας και όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω με ποια να νευριάζω περισσότερο...
Βλέπω στον πίνακα αναπληρωτών άτομα χωρίς προϋπηρεσία να προσλαμβάνονται επειδή έχουν 3 παιδιά. Εγώ που δεν έχω, ούτε σε 20 χρόνια δεν θα έχω ελπίδα, όσο και να χτυπιέμαι.

Και κάτι άλλο.
Γνωρίζω άτομα που δεν δέχτηκαν κάποια θέση γιατί δεν τους βόλευε και  προτίμησαν να κάθονται παρά να ζοριστούν.
Ξέρω πως είναι λίγοι, αλλά υπάρχουν παρόλα αυτά. Έχουν βρει άκρη με άλλο τρόπο και έχουν την πολυτέλεια να μην εργάζονται από επιλογή.  Γιατί αυτοί να ανταμείβονται όταν αποφασίσουν να εκμεταλλευτούν τα μόρια ανεργίας τα οποία  έχουν μαζέψει όταν βρουν μια θέση που τους βολεύει;;
Πόσο δίκιο είναι να πάρουν την θέση κάποιου άλλου που έχει διδακτορικά, μεταπτυχιακά και εμπειρία κτλ;

Τα κοινωνικά κριτήρια ποτέ δεν θα είναι δίκαια αν κοιτάξουμε λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια.  Μόνο τα προσόντα σε σχέση με την γνώση είναι δίκαια. Όσο μπορεί να είναι δηλαδή , στην κοινωνία που ζούμε.

Και εγώ άνεργη είμαι. Αλλά δεν τα θέλω τα μόρια αυτά ούτε για τον εαυτό μου.
Ποτέ δεν θα πάμε καλά, σε κανέναν τομέα, αν συνεχιστεί η κοινωνική πολιτική σε σχέση με εργασία.

Αποσυνδεδεμένος Doriangr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7974 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 11:40:43 μμ »
Δεν υπάρχει δίκαιο και άδικο ο καθένας λέει αυτό που τον συμφέρει, περιγράφει την περίπτωσή του. Εργασιακά και συνδικαλίστικά ήταν μεγάλη κομπίνα. έβγαζες την ίδια δουλειά με τον μόνιμο αποσπασμένο και ήσουν απλώς ωρομίσθιος ούτε καν αναπληρωτής, ούτε ασφάλεια. Μόνο ως πάρεργο αξίζει, αν κάτσει. Το τυράκι είναι βέβαια για τα μόρια και ειδικά για να μπεις στον πίνακα με προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7975 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 12:32:18 πμ »
Δεν υπάρχει δίκαιο και άδικο ο καθένας λέει αυτό που τον συμφέρει, περιγράφει την περίπτωσή του. Εργασιακά και συνδικαλίστικά ήταν μεγάλη κομπίνα. έβγαζες την ίδια δουλειά με τον μόνιμο αποσπασμένο και ήσουν απλώς ωρομίσθιος ούτε καν αναπληρωτής, ούτε ασφάλεια. Μόνο ως πάρεργο αξίζει, αν κάτσει. Το τυράκι είναι βέβαια για τα μόρια και ειδικά για να μπεις στον πίνακα με προϋπηρεσία.

 Συμφωνούμε όλοι σε αυτά που λες, δλδ είναι δίκαιο να μετράει η ανεργία που υπήρχε δύο χρόνια πριν ; η λογική τι λέει; 
 

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7976 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 09:12:00 πμ »
Συμφωνούμε όλοι σε αυτά που λες, δλδ είναι δίκαιο να μετράει η ανεργία που υπήρχε δύο χρόνια πριν ; η λογική τι λέει;

Να βγάλουν άμεσα προκήρυξη. Και να κάνουν άμεσα νέους πίνακες. Μέχρι τότε όμως ας προσλάβουν απο τους παλιούς γιατί η χρόνια τελειώνει.
Τα ίδια και τα ίδια λέμε αλλα αμα δεν καταλαβαίνουν κάποιοι δυστυχώς κουράζουμε και τους υπόλοιπους.
Συγνώμη συναδελφοι

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7977 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 09:36:51 πμ »
Να βγάλουν άμεσα προκήρυξη. Και να κάνουν άμεσα νέους πίνακες. Μέχρι τότε όμως ας προσλάβουν απο τους παλιούς γιατί η χρόνια τελειώνει.
Τα ίδια και τα ίδια λέμε αλλα αμα δεν καταλαβαίνουν κάποιοι δυστυχώς κουράζουμε και τους υπόλοιπους.
Συγνώμη συναδελφοι

 Είναι ακριβός αυτό που λέγαμε ο καθένας για το δικό του συμφέρων !
Ούτος η άλλος οι αδικημένοι φταίνε για την καθυστέρηση του υπουργείου, εσύ φίλε μην κουράζεσαι είναι στο μέρος σου όλοι οι πολιτική ηγεσία   
 

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7978 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 12:04:42 μμ »
Είναι ακριβός αυτό που λέγαμε ο καθένας για το δικό του συμφέρων !
Ούτος η άλλος οι αδικημένοι φταίνε για την καθυστέρηση του υπουργείου, εσύ φίλε μην κουράζεσαι είναι στο μέρος σου όλοι οι πολιτική ηγεσία

Ναι με κατάλαβες ειμαι η ιδια η Αναγνωστόπουλου.

Φαίη

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7979 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 12:14:46 μμ »
Καλό είναι να προσέχουμε λίγο και την ορθογραφία μας...θέλουμε να μπούμε και σε σχολείο να διδάξουμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.