*

Αποστολέας Θέμα: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου  (Αναγνώστηκε 11068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 26, 2009, 12:18:44 μμ »
Ευχαριστώ...
Τελικά ισχύει μόνο για την Γ' Γυμνασίου ή και για τη Γ' Λυκείου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:35 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2009, 12:50:12 μμ »
Πότε ο μαθητής προάγεται, απολύεται ή απορρίπτεται

Μαθητής Λυκείου προάγεται ή απολύεται:

Ένας μαθητής της Α' Λυκείου προάγεται στη Β ΄Λυκείου αν έχει γενικό μέσο όρο (Γ.Μ.Ο.) σε όλα τα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα εννέα και πέντε δέκατα (9,5), συνυπολογιζόμενου και του προφορικού βαθμού.

Ένας μαθητής της Β' Λυκείου προάγεται στην Γ' Λυκείου αν έχει: γενικό μέσο όρο (Γ.Μ.Ο.) εννέα και πέντε δέκατα (9,5) σε όλα τα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα, συνυπολογιζόμενου και του προφορικού βαθμού είτε αυτά εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο, είτε σε επίπεδο σχολικής μονάδας

Σε περίπτωση που ο μαθητής δεν συγκεντρώνει τις παραπάνω προϋποθέσεις απορρίπτεται κι επαναλαμβάνει

Ένας μαθητής της Γ' Λυκείου απολύεται αν έχει: γενικό μέσο όρο (Γ.Μ.Ο.) εννέα και πέντε δέκατα (9,5) σε όλα τα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα, συνυπολογιζόμενου και του προφορικού βαθμού είτε αυτά εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο, είτε σε επίπεδο σχολικής μονάδας.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2009, 09:09:30 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2009, 08:30:42 μμ »
Vikoulaki, που το βρήκες αυτό;; Κάτι δεν μου πάει καλά: η βάση στο Λύκειο είναι 9,5 και δεν ξεχωρίζουμε κύρια μαθήματα ή δευτερεύοντα...δεν έχει σημασία δηλαδή σε ΠΟΙΑ ή τί είδους μαθήματα έχει μέσο όρο 09,5, αρκεί ο γενικός μέσος όρος να είναι 09,5.

Koleygr
, θα πρότεινα στη μαθήτριά σου να πεις ότι, καταρχήν, θέλει πραγματικά προσπάθεια για να μην περάσεις ΟΥΤΕ το Σεπτέμβριο τις εξετάσεις των μετεξεταστέων, αφού συνήθως και τα θέματα είναι πολύ βατά και γενικώς βοηθάμε αν δούμε ότι ο μαθητής έχει δουλέψει λίγο. Πέραν τούτου, μπορεί να μην περάσει ένα από τα μαθήματα που θα δώσει, αλλά να πάει καλύτερα στα υπόλοιπα και να "σηκώσει" έτσι το βαθμό της. Μόλις δηλ. βγουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων αυτών, ξαναϋπολογίζεται ο μέσος  όρος της τάξης από την αρχή, οπότε μπορεί να "σωθεί" έτσι. Μου έχει τύχει αρκετές φορές μετεξεταστέοι να γράφουν 01 Μαθηματικά και 12 Ιστορία και να περνάνε τελικά την τάξη!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2009, 09:01:01 μμ »
Σε αναζήτηση που έκανα στο google  το βρήκα αλλά έκανα την βλακεία και δεν το είδα το 10 που αναφέρει καθώς και τα άλλα
Ας πω οτι ισως με δικαιολογεί το άγχος για τους αναπληρωτές

Διορθώνω το παραπάνω μήνυμά μου, ωστε να μην παραπληροφορήσω κάποιον συνάδελφο


  daffyduck  σε ευχαριστώ για τη διόρθωση   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:35 »

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 14, 2010, 03:20:16 μμ »
καλησπερα! την παρασκευη εχουμε επαναληπτικες εξετασεις σε μαθητες που για καποιο λογο δεν μπορεσαν να προσελθουν τις κανονικες μερες των εξετασεων. διδασκω αλγεβρα στην α λυκειου, θα ερθει την παρασκευη μια μαθητρια μου απο το τμημα που διδαξα να δωσει επαναληπτικες. σημερα ομως ο διευθυντης μου ειπε οτι θα πρεπει να βαλω τα θεματα με αλλο συναδελφο. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πώς μπορει κι αλλος συναδελφος να βαλει θεματα σε δικη μου μαθητρια, υπαρχει τετοιος νομος ειδικα για τις επαναληπτικες;  αν γνωριζει καποιος τι ισχυει ας μου απαντησει, σας ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 14, 2010, 05:00:46 μμ »
Ότι ισχύει για τις κανονικές εξετάσεις ισχύει και για τις επαναληπτικές. Σύμφωνα με τον νόμο οι εισηγητές είναι πάντα δύο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 14, 2010, 05:37:29 μμ »
Ότι ισχύει για τις κανονικές εξετάσεις ισχύει και για τις επαναληπτικές. Σύμφωνα με τον νόμο οι εισηγητές είναι πάντα δύο

Μπορείς να παραθέσεις αυτό το νόμο;  ???

3 συνεχείς χρονιές που είμαι αναπληρώτρια διδάσκω την ιστορία της Β μόνη μου σε όλα τα τμήματα των σχολείων, επομένως κα τα θέματα των εξετάσεων μόνη μου τα βάζω. Κανείς διευθυντής δεν μου είπε "Σύμφωνα με τον νόμο οι εισηγητές είναι πάντα δύο".

Πάντα 2 είναι οι εξεταστές στην προφορική εξέταση δυσλεκτικών μαθητών.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 14, 2010, 06:22:43 μμ »
εχω μπερδευτει κι εγω! η μαθητρια δεν εξεταζεται προφορικα, εγω κανω στο Α1 και στο Α2 αλγεβρα ενω ο άλλος συναδελφος στα αλλα δυο τμηματα. μπορει να βαλει κι αυτος θεματα για τη δικη μου μαθητρια ή εστω να συνυπογραψει αυτα που θα βαλω εγω; αφου δεν ειναι καθηγητης στο συγκεκριμενο τμημα....αν υπαρχει καποιος νομος ας μου πει καποιος γιατι εχουμε κι εναν διευθυντη που συνεχως εφευρισκει "νομους" απο το νου του....

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 14, 2010, 06:31:58 μμ »
Τότε νομίζω πως αλλάζει το πράγμα...  :-[
Νομίζω πως μπορείς να βάλεις εσύ τα θέματα κ αυτός απλώς να τα συνυπογράψει ή όντως να τα βάλετε από κοινού (με άλλα λόγια, να ζητήσεις τη γνώμη του  ;) εφόσον η μαθήτρια είναι δική σου), εφόσον κ οι 2 διδάσκατε αυτό το μάθημα.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 14, 2010, 07:19:11 μμ »
Ότι ισχύει για τις κανονικές εξετάσεις ισχύει και για τις επαναληπτικές. Σύμφωνα με τον νόμο οι εισηγητές είναι πάντα δύο
Μπορείς να παραθέσεις αυτό το νόμο;  ???
3 συνεχείς χρονιές που είμαι αναπληρώτρια διδάσκω την ιστορία της Β μόνη μου σε όλα τα τμήματα των σχολείων, επομένως κα τα θέματα των εξετάσεων μόνη μου τα βάζω. Κανείς διευθυντής δεν μου είπε "Σύμφωνα με τον νόμο οι εισηγητές είναι πάντα δύο".
Πάντα 2 είναι οι εξεταστές στην προφορική εξέταση δυσλεκτικών μαθητών.

Εγώ όσα χρόνια διδάσκω, όσες φορές έτυχε να έχω μόνος μου ένα μάθημα σε όλα τα τμήματα, πάντα ο διευθυντής μου ζητούσε να βρω άλλον έναν συνάδελφο συναφούς ειδικότητας να υπογράψει τα θέματα (για τις κανονικές εξετάσεις, όχι για προφορικά εξεταζόμενους κλπ). Τα θέματα όμως τα έβγαζα εγώ και ο άλλος απλά υπέργραφε.

Έτσι έχω αυτήν την εντύπωση ότι οι εισηγητές πρέπει πάντα να είναι δύο...
Τώρα αν ισχύει κάτι άλλο τι να πω... μακάρι!! θα διευκολύνει την κατάσταση του να βρίσκεις δεύτερο εισηγητή κάθε φορα.

Αν ο διευθυντής σου πάντως επιμένει ότι τα θέματα πρέπει να τα βγάλεις από κοινού με άλλον συνάδελφο, αυτό είναι πολύ απλό και δεν χρειάζεται να το κάνεις θέμα. Πες σε έναν συνάδελφο ότι θα βγάλεις εσύ μόνη σου τα θέματα και αυτός απλά θαυπογράψει. Δεν νομίζω να τον χαλάει που δεν θα ασχοληθεί με τα θέματα!!! και μετά πες στον διευθυντή σου ότι ξενυχτήσατε μαζί με τον άλλον συνάδελφο και τα βγάλατε μαζί, ή ότι πήγατε στο σχολείο από τις 6:30 το πρωί για να τα βγάλετε μαζί!
Δεν χρειάζεται να ξέρει την αλήθεια

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 14, 2010, 11:15:21 μμ »
Η κυρίως λειτουργία των επαναληπτικών εξετάσεων είναι το Σεπτέμβρη-τότε έχουμε υποχρεωτικά δύο εξεταστές στα προφορικά και δύο (τους ίδιους ) εισηγητές  που υπογράφουν τα θέματα.

Στις κανονικές του Ιουνίου, άν ο ίδιος καθηγητής έχει όλα τα τμήματα,ο εισηγητής είναι ένας. Αν έχουμε πολλά τμήματα εισηγητές είναι οι καθηγητές τους,βγάζουν τα θέματα από κοινού και συνυπογράφουν όλοι .

Τώρα,για απόντα μαθητή τον Ιούνιο δεν νομίζω ότι θεωρούνται επαναληπτικές οι εξετάσεις. Υπογράφουν αυτοί που υπέγραψαν και στην κανονική ημερομηνία (ένας ή περισσότεροι ανάλογα με τα τμήματα).

Εμείς στο δικό μου σχολείο κάνουμε άλλη πατέντα για τους απόντες και δεν έχουμε τέτοια ζητήματα!


Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 14, 2010, 11:35:41 μμ »
Η κυρίως λειτουργία των επαναληπτικών εξετάσεων είναι το Σεπτέμβρη-τότε έχουμε υποχρεωτικά δύο εξεταστές στα προφορικά και δύο (τους ίδιους ) εισηγητές  που υπογράφουν τα θέματα.
Προφορικά τον Σεπτέμβρη; γιατί;



Εμείς στο δικό μου σχολείο κάνουμε άλλη πατέντα για τους απόντες και δεν έχουμε τέτοια ζητήματα!
Δηλαδή τι κάνετε;


Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 15, 2010, 12:17:43 μμ »
Δεν πρόσεξα αν μιλούσατε για γυμνάσιο ή λύκειο και το μυαλό μου πήγε στο γυμνάσιο. Εκεί έχουμε συνήθως  παραπεμπόμενους για Σεπτέμβρη και μου έχει τύχει πολλές φορές να εξετάσω μεταξεταστέους.
Μιλούσες για λύκειο; Τότε εύλογα απόρησες με τα προφορικά. Το λύκειο δεν έχει προφορικά ,το γυμνάσιο όμως έχει.
Στο γυμνάσιο στις επαναληπτικές του Σεπτεμβρίου εξετάζονται όπως είπα παραπάνω: προφορική βαθμολόγηση από δύο εξεταστές και γραπτή εξέταση με δύο εισηγητές.


Εμείς τι κάνουμε; Θα σου πω σε π.μ, γιατί αυτά δεν τα λέμε δημοσίως.

Αποσυνδεδεμένος GIANNOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Επαναληπτικές Εξετάσεις Λυκείου
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 22, 2010, 10:27:19 πμ »
εμεινε μεταξεταστεος στην α΄λυκειου με μέσο όρο 9,4
το σεπτεμβριο τι βαθμους πρεπει να γραψει υπολογιζεται και
ο προφορικος βαθμος?
προφορικος βαθμος + γραπτα σεπτεμβριου / 2 = 9,5?
εαν δεν γραψει καλα σε καποιο μαθημα το σεπτεμβρη και
συμπληρωνει απο τα υπολοιπα μεσο ορο μεγαλυτερο 9,5?
θα περασει την ταξη?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2010, 10:40:08 πμ από Lenazagor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 590
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.