*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 189754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria 1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #308 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 10:37:42 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους για την υποστήριξη σας!Είναι πραγματικά όνειρο ζωής να μπώ στο πανεπιστήμιο!Θεωρώ ότι δεν έχω κάτι να χάσω!Θα ακολουθήσω τις πολύτιμες συμβουλές σας και θα σας ενημερώνω για την πορεία μου!Έυχομαι να τα καταφέρω!Αν όχι,θα έχω την ηθική ικανοποίηση ότι το προσπάθησα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #309 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 03:06:32 μμ »
Δωσε βάρος σε Λατινικά,Ιστορια και Αρχαια διδαγμένο. Σ'αυτά εχεις "σιγουρο" βαθμό.
Οσο αφορα το αδιδακτο στα Αρχαια, εκει προσπαθησε το οσο μπορεις.
Για ο,τιδήποτε χρειαστεις εδω είμαστε να βοηθησουμε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marifei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #310 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:26:14 πμ »
Καλημέρα!Σκέφτομαι και εγώ μετά από πολλά χρόνια να ξαναδώσω πανελλήνιες!Με δεδομένες τις σπουδές μου(γαλλική φιλολογία)και το γνωστό περιρρέον κλίμα σε ποια σχολή θα με συμβουλεύατε να πάω;(σε καμία το ξέρω αλλά λέμε..αν και εφόσον φτιάξουν κάπως τα πράγματα....)σκέφτομαι αγγλική ή ελληνική φιλολογία ίσως...επίσης επειδή το αποφάσισα κάπως αργά το βλέπετε εφικτό μέχρι το Μάη;Σας ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #311 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 02:22:36 μμ »
Καλημέρα!Σκέφτομαι και εγώ μετά από πολλά χρόνια να ξαναδώσω πανελλήνιες!Με δεδομένες τις σπουδές μου(γαλλική φιλολογία)και το γνωστό περιρρέον κλίμα σε ποια σχολή θα με συμβουλεύατε να πάω;(σε καμία το ξέρω αλλά λέμε..αν και εφόσον φτιάξουν κάπως τα πράγματα....)σκέφτομαι αγγλική ή ελληνική φιλολογία ίσως...επίσης επειδή το αποφάσισα κάπως αργά το βλέπετε εφικτό μέχρι το Μάη;Σας ευχαριστώ :)

Ανάμεσα σε ελληνική και αγγλική εννοείται αγγλική... γτ απλά ο αριθμός των αποφοίτων δεν συγκρίνεται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος marifei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #312 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 09:21:21 πμ »
Καλημέρα!Σε ευχαριστώ πολύ bania για την απάντησή σου!Γενικώς είμαι πολύ μπερδεμένη, από τη μια πλευρά πλήρως απογοητευμένη για το χάλι μας το μαύρο, από την άλλη να προσπαθώ να μην το βάζω κάτω...Υπάρχει άλλος συνάδελφος που ενδιαφέρεται να ξαναδώσει εξετάσεις μετά από χρόνια;θα ήθελα να ακούσω γνώμες και να το συζητήσουμε. Οι απόψεις που εκφράζονται στο φόρουμ είναι πολύ ενδιαφέρουσες και εποικοδομητικές :)

Αποσυνδεδεμένος madi_athan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #313 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 12:35:16 μμ »
Sunadelfoi kalispera!ithela na sas rwtisw sxetika me Ti logotexnia g' lukeiou...poio keimeno thewreitai SOS Gia fetos???oso mporei vevaia na thewrithei SOS Kati pou afora panellinies...

Αποσυνδεδεμένος marifei

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #314 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 07:28:01 μμ »
madi_athan ξαναδίνεις πανελλήνιες μετά από χρόνια;αν ναι τι έχεις τελειώσει και για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 10:04:55 μμ »
madi_athan μια φιλική συμβουλή:κατανοώ το άγχος σου για τις Πανελλήνιες αλλά δεν υπάρχουν sos σε κανένα μάθημα.Όλα τα κείμενα της ύλης της Λογοτεχνίας μπορούν να τεθούν.Εσύ πρέπει να προσπαθήσεις να τα διαβάσεις όλα όσο καλύτερα μπορείς ώστε να μπορείς να αντιμετωπίσεις όποιοδήποτε κέιμενο τεθεί!Καλό κουράγιο στην προσπάθεια σου!
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος kate 17

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 11:59:20 πμ »
Γεια σας! Έχω ήδη δώσει πανελλήνιες το 2007 και σκέφτομαι μέσα στα επόμενα 2 χρόνια να το επαναλάβω.. ήμουν θεωρητική κατεύθυνση και είχα εξεταστεί σε αρχαία (γνωστό, άγνωστο), λατινικά, λογοτεχνία, έκθεση και βιολογία. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω βάσει ποιου συστήματος πρόκειται να εξεταστώ στη νέα μου προσπάθεια, του παλιού ή του νέου που προσπαθούν να εισάγουν τώρα τελευταία στο Λύκειο; Σε περίπτωση που, τελικά, εξεταστώ με το νέο σύστημα, ποια τα μαθήματα που θα δώσω αποσκοπώντας σε μια σχολή οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lililth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #317 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 09:46:18 πμ »
καλημερα, επισημα εχω αγχωθει...με τα ωραρια της δουλειας μου κ με κατι αλλα ψιλοπροβληματα δεν βλεπω να βγαινει η υλη...κ θελω τοσο πολυ να περασω.....καποιο καλο βοηθημα για εκθεση εκφραση εχετε να συστησετε?

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 11:27:40 πμ »
Γεια σας! Έχω ήδη δώσει πανελλήνιες το 2007 και σκέφτομαι μέσα στα επόμενα 2 χρόνια να το επαναλάβω.. ήμουν θεωρητική κατεύθυνση και είχα εξεταστεί σε αρχαία (γνωστό, άγνωστο), λατινικά, λογοτεχνία, έκθεση και βιολογία. Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω βάσει ποιου συστήματος πρόκειται να εξεταστώ στη νέα μου προσπάθεια, του παλιού ή του νέου που προσπαθούν να εισάγουν τώρα τελευταία στο Λύκειο; Σε περίπτωση που, τελικά, εξεταστώ με το νέο σύστημα, ποια τα μαθήματα που θα δώσω αποσκοπώντας σε μια σχολή οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Αν δώσεις εξετάσεις φέτος ή του χρόνου θα εξεταστείς σίγουρα με το ισχύον σύστημα και νομίζω ότι αυτό σε συμφέρει γιατί μπορείς να δώσεις τα ίδια ακριβώς μαθήματα με αυτά που έδωσες το 2007 (έχουν υπάρξει ελάχιστες αλλαγές στην ύλη οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βιβλία και σημειώσεις που είχες την πρώτη φορά) μόνο που αντί για βιολογία θα πρέπει να εξεταστείς σε δύο μαθήματα που σου επιτρέπουν να δηλώσεις τις σχολές του πέμπτου πεδίου: 1. μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής 2. αρχές οικονομικής θεωρίας. Υπάρχει φυσικά και η δυνατότητα να αλλάξεις κατεύθυνση αλλά νομίζω πως αυτό είναι σαφώς πιο δύσκολο. Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=91

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 12:56:35 μμ »
Αν δώσεις εξετάσεις φέτος ή του χρόνου θα εξεταστείς σίγουρα με το ισχύον σύστημα και νομίζω ότι αυτό σε συμφέρει γιατί μπορείς να δώσεις τα ίδια ακριβώς μαθήματα με αυτά που έδωσες το 2007 (έχουν υπάρξει ελάχιστες αλλαγές στην ύλη οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βιβλία και σημειώσεις που είχες την πρώτη φορά) μόνο που αντί για βιολογία θα πρέπει να εξεταστείς σε δύο μαθήματα που σου επιτρέπουν να δηλώσεις τις σχολές του πέμπτου πεδίου: 1. μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής 2. αρχές οικονομικής θεωρίας. Υπάρχει φυσικά και η δυνατότητα να αλλάξεις κατεύθυνση αλλά νομίζω πως αυτό είναι σαφώς πιο δύσκολο. Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=91

Γιατί θα πρέπει να εξεταστεί σε 1. μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής και 2. αρχές οικονομικής θεωρίας για να έχει πρόσβαση στο 5ο πεδίο και όχι π.χ. βιολόγια για να έχει πρόσβαση στο 3ο πεδίο;

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #320 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 02:15:42 μμ »
Γιατί θα πρέπει να εξεταστεί σε 1. μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής και 2. αρχές οικονομικής θεωρίας για να έχει πρόσβαση στο 5ο πεδίο και όχι π.χ. βιολόγια για να έχει πρόσβαση στο 3ο πεδίο;

Γιατί ανέφερε πως ενδιαφέρεται για σχολή οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων η οποία ανήκει στο πέμπτο επιστημονικό πεδίο.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #321 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 03:20:53 μμ »
Έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα!  ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.