*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 190061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #322 στις: Απρίλιος 04, 2014, 02:13:38 πμ »
 ;D :) Καλό βράδυ στους υποψήφιους και καλό κουράγιο !!Δίνω και εγώ φέτος μετά από 6 χρόνια πανελλήνιες :) .Αυτή τη φορά με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και σιγουριά από το 2008 :) !!Αυτό το οφείλω στο πτυχίο μου :) Φιλολογία Αθήνας :) ειδίκευση Μεσαιωνική - Νεοελληνική :) .Η σχολή με βοήθησε απίστευτα,τόσο στα λατινικά (το αντίστροφο με έκανε να
 αναθεωρήσω για τα λατινικά του λυκείου :P ) , όσο και για τη λογοτεχνία :)( την κατεύθυνση μου στο πτυχίο :) ) ,όσο και για τα αρχαία :) ,είδα Αριστοτέλη,Πλάτωνα,Θουκυδίδη,Ξενοφώντα,Ηρόδοτο,Δημοσθένη :)
.Μπορεί να μηγίνεται ασεπ και τα πράγματα να είναι δύσκολα :( αλλά βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο :),καθώς είμαι μόλις 24 :D και θέλω να τα βλέπω αισιόδοξα τα πράγματα :)
Η Φιλολογία είναι το διαβατήριο μου για τον επόμενο μου στόχο :) την εργοθεραπεία :) .Είμαι πολύ ενθουσιασμένη με αυτό το επάγγελμα :) αλλά και με την ιδέα πως αν επαναλάβω τις άριστες επιδόσεις μου
 όπως πριν 6 χρόνια, και πιάσω τον στόχο μου θα τα έχω καταφέρει ολομόναχη αυτή τη φορά :) :D !!Και αυτό με ικανοποιεί πιο πολύ :) !!Θα χαρώ επίσης γιατί θέλω να ασχοληθώ με την ειδική αγωγή και η εργοθεραπεία προσφέρεται για αυτό :) .Μελλοντικά σαφώς και θα κοιτάξω και κάποια μεταπτυχιακή εξειδίκευση που να με βοηθήσει να γίνω και ειδική παιδαγωγός :)
Καλή επιτυχία σε όλους :) και καλή δύναμη !!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2014, 12:06:38 μμ από MARKOS »
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:41 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #323 στις: Απρίλιος 04, 2014, 12:11:09 μμ »
To παραπάνω μήνυμα τροποποιήθηκε. Παρακαλώ πολύ πριν πατήσετε το κλειδί "Αποστολή" να ελέγχετε τη μορφή του μηνύματος σας.
Ευχαριστώ για την συνεργασία και κατανόηση.



** filologos90, καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια :)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #324 στις: Απρίλιος 29, 2014, 08:51:39 πμ »
Κάποιος που έδωσε παννελήνιες το 2003 με το σύστημα των κατευθυνσεων,
και την εξέταση σε 9 μαθήματα τότε, κι αφού πέρασε στο πανεπιστήμιο και το τελείωσε το πανεπιστήμιο,
μπορεί να ξαναδώσει πανελλήνιες με το νέο σύστημα σε 2 χρόνια?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #325 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:35:54 μμ »
φυσικά και μπορεί.

Τι εννοείς λέγοντας να δώσει με το νέο σύστημα "σε 2 χρόνια;"
Σε 2 χρόνια από τώρα; δηλαδή να δώσει το 2016;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:41 »

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #326 στις: Απρίλιος 29, 2014, 07:58:51 μμ »
Κάποιος που έδωσε παννελήνιες το 2003 με το σύστημα των κατευθυνσεων,
και την εξέταση σε 9 μαθήματα τότε, κι αφού πέρασε στο πανεπιστήμιο και το τελείωσε το πανεπιστήμιο,
μπορεί να ξαναδώσει πανελλήνιες με το νέο σύστημα σε 2 χρόνια?


Όποτε θες δίνεις πανελλήνιες  ;D . Όμως, σε δύο χρόνια τα 4 μαθήματα θα έχουν και μεγαλύτερη ύλη, αλλά το πρόβλημα είναι αλλού. Έστω ότι είσαι θεωρητική τώρα, αν πάρεις μάθημα επιλογής ή βιολογία - ανοίγεις επιστήμες υγείας - ή μαθηματικά και οικονομία - ανοίγεις οικονομικό πεδίο, έχεις λοιπόν περισσότερες επιλογές συν τις σχολές της θεωρητικής. Από το 2016 αυτό αλλάζει. Όποιοι στοχεύουν σε παιδαγωγικά θα δίνουν άλλα μαθήματα, όποιοι σε φιλολογίες άλλα, όποιοι σε νομικές - πολιτικές άλλα μαθήματα κοκ. Επομένως, όπως βλέπεις οι επιλογές περιορίζονται πολύ  :( . Γνώμη μου είναι αν θες γκάμα επιλογών, να δώσεις του χρόνου. Αυτό που σου είπα για τη θεωρητική, ισχύει και στις υπόλοιπες κατευθύνσεις, τώρα υπάρχουν 3 κατευθύνσεις, μελλοντικά όμως τα μαθήματα θα καθορίζονται από το επάγγελμα που θες να ακολουθήσεις, άρα θα δημιουργούνται υποκατευθύνσεις κατά κάποιο τρόπο. Αυτό έχω καταλάβει από όσα έχω δει να κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Για αυτό και εγώ δίνω φέτος από θεωρητική για εργοθεραπεία - αν έδινα το 2016 θα έπρεπε να εξεταστώ σε μαθηματικά, χημεία, βιολογία κατεύθυνσης και έκθεση. Τώρα εξετάζομαι σε θεωρητικά μαθήματα ( είμαι και φιλόλογος  :D )και βιολογία γενικής.  Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις  ;D
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #327 στις: Απρίλιος 29, 2014, 08:49:09 μμ »
Eγώ να ευχηθώ στους συναδέλφους/ισσες που ξανα-συμμετέχουν σε Πανελλήνιες Εξετάσεις, ύστερα από χρόνια, Καλή Επιτυχία στην νέα τους προσπάθεια.  Η ωρα πλησιάζει, να έχουν δύναμη, κουράγιο, ελπίδα, αισιοδοξία και καθόλου άγχος. Να προσέλθουν στο εξεταστικό κέντρο με τον αέρα του επιτυχημένου!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #328 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:03:46 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Μιλαω για ατομο που σκεφτεται να ξαναδωσει για επιστημες υγειας με το νεο συστημα για να γλιτωσει τα μαθηματικα.
Ειχε δωσει θετικη αλλα δεν πηγε καλα λογω μαθηματικων.
Το ότι πλεον ειναι δημοσιος υπάλληλος θα εχει πρόβλημα? ? ? ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2014, 12:06:55 πμ από vagos44 »

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #329 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:28:37 πμ »
Eγώ να ευχηθώ στους συναδέλφους/ισσες που ξανα-συμμετέχουν σε Πανελλήνιες Εξετάσεις, ύστερα από χρόνια, Καλή Επιτυχία στην νέα τους προσπάθεια.  Η ωρα πλησιάζει, να έχουν δύναμη, κουράγιο, ελπίδα, αισιοδοξία και καθόλου άγχος. Να προσέλθουν στο εξεταστικό κέντρο με τον αέρα του επιτυχημένου!!!
:) :D ευχαριστούμε Μάρκο
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #330 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:37:06 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Μιλαω για ατομο που σκεφτεται να ξαναδωσει για επιστημες υγειας με το νεο συστημα για να γλιτωσει τα μαθηματικα.
Ειχε δωσει θετικη αλλα δεν πηγε καλα λογω μαθηματικων.
Το ότι πλεον ειναι δημοσιος υπάλληλος θα εχει πρόβλημα? ? ? ?
Δε νομίζω ότι με το νέο σύστημα γλιτώνεις τα μαθηματικά κατεύθυνσης,νομίζω δίνεις βιολογία,χημεία,μαθηματικά κατεύθυνσης και έκθεση,τσέκαρε το και στο διαδίκτυο ;) .Για να μη δώσεις μαθηματικά,θα κάνεις ό,τι κάνω εγώ :) πάω από θεωρητική,δίνω έκθεση,βιολογία γενικής παιδείας και αρχαία,ιστορία,λογοτεχνία,λατινικά κατεύθυνσης :) έτσι δε δίνω καθόλου μαθηματικά ούτε γενικής παιδείας (έχουν μεγάλη δυσκολία) ούτε κατεύθυνσης (έκει και αν έχουν ξεφύγει :P ),δες θέματα πανελληνίων 2012,2013 και θα καταλάβεις.Με τα μαθήματα που θα δώσω,ανοίγω τις επιστήμες υγείας,έχοντας απώλεια μορίων 7% ,δηλαδή το άριστα θα είναι 18.600 στα επαγγέλματα υγείας αν έγραφα 20.000 μόρια στη θεωρητική ;) .Μέχρι και του χρόνου ισχύει αυτό. :) Μπορείς σε όλη σου τη ζωή να δίνεις πανελλήνιες :D είτε εργάζεσαι είτε όχι :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος vagos44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #331 στις: Απρίλιος 30, 2014, 08:21:25 πμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και σου ευχομαι κάθε επιτυχία.
Όπως εγραψα δεν μιλάω για εμένα.
Μιλάω για άτομο που εδωσε απο θετική οπότε δεν έχει ιδέα απιο αρχαία, λατινικά κτλ.
Επισης με 18.600 δεν μπαινεις στην ιατρική.
Οσο για τα μαθηματικά είμαι σιγουρος οτι τα γλιτώνει μιας και το έχω μελετήσει αρκετά το νέο σύστημα.
Παραθέτω δύο αρχεία (το πρώτο με τα μαθηματα των Α και Β τάξεων και το δεύτερο με τα μαθηματα της Γ τάξης)
που έφτιαξα και μοίρασα φέτος στο φροντιστηριο που δουλεύω.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/23964313/%CE%9D%CE%95%CE%9F%20%CE%9B%CE%A5%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%9F%20%CE%91-%CE%92%20%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%85.doc
https://dl.dropboxusercontent.com/u/23964313/%CE%9D%CE%95%CE%9F%20%CE%9B%CE%A5%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%9F%20%CE%93%20%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%85.doc
Είναι 2 αρχεία word και μπορειτε να τα κατεβάσετε στον υπολογιστή σας όποιος θέλει.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #332 στις: Απρίλιος 30, 2014, 09:55:45 πμ »
:) vaggos καλημέρα.Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.Με 18.600 πιάνεις ιατρική στην επαρχία χαχα :D ^^ Και πάλι 4 μαθήματα και με μεγαλύτερη ύλη μου φαίνεται πιο δύσκολο,χώρια που οι επιλογές περιορίζονται για έναν θεωρητικό.Τώρα για παράδειγμα ανοίγουμε τρίτο πεδίο και μπορούμε να πιάσουμε φυσικοθεραπεία,εργοθεραπεία και άλλες σχολές :) .
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #333 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:40:44 πμ »
Παιδιά καλημέρα! Τι θα προτείνατε σε εγκυμονούσα και ήδη μαμά; Πανελλήνιες ή κατατακτήριες; Αξίζει τον κόπο; Κ επίσης υπάρχει περίπτωση επιτυχίας; Τελείωσα το λύκειο πριν 10 χρόνια κ έχω χασει την επαφή...έχω προβληματιστεί αρκετά...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #334 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:51:40 πμ »
Παιδιά καλημέρα! Τι θα προτείνατε σε εγκυμονούσα και ήδη μαμά; Πανελλήνιες ή κατατακτήριες; Αξίζει τον κόπο; Κ επίσης υπάρχει περίπτωση επιτυχίας; Τελείωσα το λύκειο πριν 10 χρόνια κ έχω χασει την επαφή...έχω προβληματιστεί αρκετά...
Θα πρέπει να μας πεις και το επάγγελμα! :) Υπάρχουν καλές επιλογές και στα ΙΕΚ

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #335 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:54:53 πμ »
Σωστό...σκέφτομαι Ψυχολογία ή παιδαγωγικά. Τα ΙΕΚ είναι όντως καλή λύση αλλα δεν μπορώ να το "σηκώσω" οικονομικα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.