*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 208400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #742 στις: Ιούλιος 11, 2012, 02:17:31 μμ »
πριν ενα μηνα περιπου με βγαλανε οργανικα υπεραριθμη αλλα επειδη δεν με βολευανε τα  κενα που ειχε η ομαδα μου και οι ομορες δε δηλωσα κανενα
οποτε τελος με το θεμα της υπεραριθμιας εμεινα μετα στη διαθεση
κανω μετα τα χαρτια για τοποθετηση μαζι με ολους τους υπολοιπους ,
και τυχαινει να εχω τα τελευταια μορια απο ολους
αρα θα παρω οργανικο κενο που μενει
θα πρεπει λοιπον να το υπηρετησω η οχι;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #743 στις: Ιούλιος 12, 2012, 12:34:37 μμ »
Εγώ πάντως ξέρω πως όταν δεν λύνεται η οργανική υπεραριθμία, ο εκπαιδευτικός ΔΕΝ χάνει την οργανική του και ΔΕΝ βγαίνει στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Μπορεί λειτουργικά να τοποθετήθηκες αλλού πέρισυ, αλλά λογικά έχεις ακόμα οργανική. Επίσης, τώρα γράφεις πως κρίθηκες υπεράριθμη πριν από ένα μήνα, ενώ στα προηγούμενα μηνύματα λες ότι αυτό έχει γίνει από πρόπερσι.
Αν θέλεις να πάρεις μία συγκεκριμένη απάντηση θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να μας γράψεις το ακριβές ιστορικό σου fotini2009 :)

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #744 στις: Ιούλιος 12, 2012, 01:41:41 μμ »
hapiness ωραια, θα τα ξαναπω
2010-11 τοποθετηθηκα σε σχολειο με οργανικη θεση : την υπηρετησα (και ξεχρέωσα)
2011-12 πηρα αποσπαση σε αλλο σχολειο, το νοεμβρη κανω τα χαρτια για βελτιωση θεσης
τωρα τον μαιο μου λενε : η αιτηση σου δεν ισχυει γιατι βγαινεις υπεραριθμη λογω συγχωνευσεων
αρα ποια οργανικη δεν εχω οργανικη
γινεται η διαδικασια με τις υπεραριθμιες αλλα επειδη ηταν πολυ μακρια τα σχολεια στα οποια υπηρχαν κενα δεν δηλωσα κανενα
οποτε με βγαλανε στη διαθεση, δεν εχω οργανικη,
και τωρα στις τοποθετησεις κριθηκα μαζι με τους υπολοιπους που ηταν στη διαθεση κτλ
δεν παιρνω λοιπον παλι οργανικη
τωρα βγηκαν τα εναπομειναντα κενα και επειδη στον πινακα με οσους ειναι στη διαθεση ειμαι τελευταια μου ειπαν οτι αναγκαστικα θα παρω καποιο κενο
και η ερωτηση μου : θα το υπηρετησω ή οχι;;;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #745 στις: Ιούλιος 12, 2012, 06:02:50 μμ »
hapiness ωραια, θα τα ξαναπω
2010-11 τοποθετηθηκα σε σχολειο με οργανικη θεση : την υπηρετησα (και ξεχρέωσα)
2011-12 πηρα αποσπαση σε αλλο σχολειο, το νοεμβρη κανω τα χαρτια για βελτιωση θεσης
τωρα τον μαιο μου λενε : η αιτηση σου δεν ισχυει γιατι βγαινεις υπεραριθμη λογω συγχωνευσεων
αρα ποια οργανικη δεν εχω οργανικη
γινεται η διαδικασια με τις υπεραριθμιες αλλα επειδη ηταν πολυ μακρια τα σχολεια στα οποια υπηρχαν κενα δεν δηλωσα κανενα
οποτε με βγαλανε στη διαθεση, δεν εχω οργανικη,
και τωρα στις τοποθετησεις κριθηκα μαζι με τους υπολοιπους που ηταν στη διαθεση κτλ
δεν παιρνω λοιπον παλι οργανικη
τωρα βγηκαν τα εναπομειναντα κενα και επειδη στον πινακα με οσους ειναι στη διαθεση ειμαι τελευταια μου ειπαν οτι αναγκαστικα θα παρω καποιο κενο
και η ερωτηση μου : θα το υπηρετησω ή οχι;;;
Αααα μάλιστα! Τώρα είσαι σωστή και αναλυτική βρε παιδί μου :)
Άρα το 11-12 ήσουν με απόσπαση σε άλλο σχολείο, και όχι στην διάθεση όπως μας είχες γράψει αρχικά. Και την οργανική σου την έχασες γιατί το σχολείο σου καταργήθηκε λόγω συγχώνευσης, που όπως σου είχα πει είναι η μόνη περίπτωση κατά την οποία κάποιος υπεράριθμος βγαίνει στην διάθεση. Σε άλλη περίπτωση θα εξακολουθούσες να έχεις την παλιά σου οργανική (κι ας είχες οριστεί υπεράριθμη) μέχρι να λυθεί η υπεραριθμία.

Άρα: (κατά 99%) ναι θα χρειαστεί να την υπηρετήσεις .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2012, 06:09:20 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:46 »

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #746 στις: Ιούλιος 13, 2012, 12:14:53 πμ »
ωραια εσυ καταλαβες hapiness,
αλλά εμένα μου <<άνοιξες την καρδιά>> :'( :'( :'(
τα σχολεια που εχουν κενά απέχουν 80 χιλιομετρα απο το σπίτι μου
πάντως οποιος αλλος γνωριζει κατι σχετικο ας μου απαντησει,
διαφορους που ρωτησα ως τωρα (και στο γραφειο) αλλοι  λενε  ναι και αλλοι οχι

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #747 στις: Ιούλιος 13, 2012, 01:40:57 μμ »
Πάντως εν τέλει, αν τους δεις να μην είναι και πολύ σίγουροι, ένα έγγραφο ερώτημα μέσω της υπηρεσίας προς το υπουργείο, θα είναι η μόνη σίγουρη απάντηση για να είσαι σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #748 στις: Ιούλιος 14, 2012, 02:13:39 μμ »
Δεν υπάρχει "κατάργηση λόγω συγχώνευσης".
Αν το σχολείο συγχωνεύεται με άλλο, κρίνονται οι εκπαιδευτικοί και των δύο σχολείων και αν κάποιος παραμείνει υπεράριθμος δε χάνει την οργανική.
Αν το σχολείο της Φωτεινής καταργήθηκε (αν κατάλαβα καλά), η οργανική χάνεται, οπότε συνάδελφε πιστεύω ότι έκανες λάθος που δε διεκδίκησες οργανική ως υπεράριθμη και βγήκες στη διάθεση.
Γιατί, το Π.Δ. 50/1996 αναφέρει ότι:
8. Ο χρόνος υπηρεσίας στην προηγούμενή τους θέση των εκπαιδευτικών της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης που μετατίθενται, διατίθενται ή αποσπώνται λόγω υπεραριθμίας υπολογίζεται για τη συμπλήρωση της υπηρεσίας που απαιτείται από το άρθρο 8 αυτού του Π.Δ.
Άρα τότε σίγουρα δε θα ήσουν υποχρεωμένη να την υπηρετήσεις, θα μπορούσες να πάρεις απόσπαση και να ζητήσεις μετάθεση/βελτίωση.

Όμως, έχω την εντύπωση ότι ούτε τώρα υποχρεούσαι να την υπηρετήσεις.
Happiness, είναι σαν να ήταν κάποιος στη διάθεση για 2-3 χρόνια και μετά πήρε οργανική. Δε θα την υπηρετούσε υποχρεωτικά, αφού είχε ξεχρεώσει όντας στη διάθεση (και η Φωτεινή μας είπε ότι ξεχρέωσε το 2010-11).
Δεν πήρε τη νέα οργανική με την αίτηση βελτίωσης (για να πρέπει να την υπηρετήσει), αφού όταν βγήκε υπεράριθμη δεν ίσχυε πλέον η αίτηση αυτή.

Τι έχει να μας πει άραγε και η bitch;;;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #749 στις: Ιούλιος 14, 2012, 02:19:54 μμ »
χμμ... λιθοσφαιριστής δίνεις πληροφορίες καινούριες για μένα :)
Ίσως έχεις δίκιο, αλλά εγώ πάντως στήριξα την απάντησή μου σε συνομιλίες που είχα φέτος με δασκάλους που προέρχονταν από συγχωνευμένο σχολέιο και είχαν πάρει πλέον επίσημα οργανική στο καινούριο "μεγάλο" σχολείο και μου είπαν ότι πρέπει να την υπηρετήσουν. Φυσικά μπορεί να μην είμαι σωστή, γι αυτό έβαλα το 99% :)

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #750 στις: Ιούλιος 14, 2012, 02:27:35 μμ »
...με δασκάλους που προέρχονταν από συγχωνευμένο σχολέιο και είχαν πάρει πλέον επίσημα οργανική στο καινούριο "μεγάλο" σχολείο και μου είπαν ότι πρέπει να την υπηρετήσουν.
Αυτό ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ λάθος! Στη συγχώνευση δεν υπάρχει νέα οργανική, κουβαλάς αυτή που έχεις.

χμμ... λιθοσφαιριστής δίνεις πληροφορίες καινούριες για μένα :)
Ναι, μιλάω πολύ με τη bitch τώρα τελευταία...  ;D

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #751 στις: Ιούλιος 16, 2012, 03:40:25 μμ »
λιθοσφαιριστή σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις,
σίγουρα εκανα λάθος που δεν πήρα οργανική ως υπεράριθμη , τώρα το μετάνιωσα
αλλά η αλήθεια είναι οτι δε μου τα εξηγήσαν καλά στο γραφείο και εγώ δεν τα έψαξα πολύ μονη μου
τώρα περιμένω επισημη απάντηση
τα λεμε
 οταν μαθω θα σας πω

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #752 στις: Ιούλιος 16, 2012, 05:02:36 μμ »
...με δασκάλους που προέρχονταν από συγχωνευμένο σχολέιο και είχαν πάρει πλέον επίσημα οργανική στο καινούριο "μεγάλο" σχολείο και μου είπαν ότι πρέπει να την υπηρετήσουν.
Αυτό ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ λάθος! Στη συγχώνευση δεν υπάρχει νέα οργανική, κουβαλάς αυτή που έχεις.

χμμ... λιθοσφαιριστής δίνεις πληροφορίες καινούριες για μένα :)
Ναι, μιλάω πολύ με τη bitch τώρα τελευταία...  ;D

Επειδή βλέπω τους φιλότιμους πάντα συναδέλφους να προσπαθούν να βοηθήσουν θέλω να σημειώσω πως η Φωτεινή2009 έχει πάρει μετάθεση φέτος μετά από 2 χρόνια σε δυσπρόσιτο το οποίο το ξεχρέωσε με άδειες εγκυμοσύνης και γονικές (και δικαίωμα της φυσικά). Όταν αυτό αποκαλύφθηκε σε αυτό το θρεντ

Με αφορμή την παρατήρηση του Selanik, και επειδή τα γραπτά μένουν..

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω κάποιες αποριες σχετικα με τις προυποθεσεις αποσπασεις στο εξωτερικο
οποιος γνωριζει ας μου απαντησει
1. εγω εχω συμπληρωσει 2 χρονια υπηρεσιας αλλα με αδειες (εγκυμοσυνη, ανατροφη) .μπορω να κανω αιτηση;;;
2. ξερω πολυ καλα γερμανικα αλλα δεν εχω τίτλο.;α

Συνάδελφοι ψάχνω πληροφορίες για Χάλκη και δεν βρισκω τίποτα
Αν διαβαζει καποιος συναδελφος που περασε απο εκει ας με ενημερωσει για τη ζωη , διαμονη, ενοικια,κτλ
ευχαριστω


Και δεν λέω.. καλώς πήρε τις άδειες και έτσι πρέπει. Αλλά μην βλέπω σήμερα κλαψουρίσματα και ψεύδη τύπου "..κάθισα 2 χρόνια επειδή ήταν υποχρεωτικά και φέτος ειμαι παλι εκει.."!
Προκλητικό και προσβλητικό στη νοημοσύνη όλων μας  :)

ναι μπορει να μην παρω φετος μεταθεση αλλα αν ισχυσει αυτη η ρυθμιση για τους διορισθεντες του 10 δε θα παρω ποτε
το θεμα δεν ειναι αν θα παρω μεταθεση , το θεμα ειναι να μην υπαρχουν αδικιες ,

Όπως?....ας πούμε να παιρνω τα μορια δυσπροσιτου, να μην εχω πατησει το ποδι  μου και να εχω και λόγο?...

η αγαπητή συνάδελφος Φωτεινή2009 έσβησε τα επίμαχα μηνύματά της περί αδειών σε δυσπρόσιτο και γράφει πλέον μόνο ως fotini2009. Κατά συνέπεια και επειδή το ψέμα έχει κοντά ποδάρια η συνάδελφος δεν είναι υπεράριθμη μετά από συγχώνευση του σχολείου της ή όποια άλλη φαεινή εφεύρεση αλλά λόγω μετάθεσής της φέτος σε νέα περιοχή και λόγω μη αίτησής της να λάβει οργανική τον Ιούνιο επειδή δεν την βόλευαν τα κενά που δόθηκαν (όπως έγραψε).
Έτσι λοιπόν, αγαπητή happiness, όταν ρωτάς "Αν θέλεις να πάρεις μία συγκεκριμένη απάντηση θα πρέπει να κάνεις τον κόπο να μας γράψεις το ακριβές ιστορικό σου fotini2009", μην περιμένεις την αλήθεια από κάποια που ήδη έχει λερωμένη τη φωλιά της.
Αυτά τα ολίγα προς επίλυση της σπαζοκεφαλιάς "η Φωτεινή φοβάται μην υπηρετήσει κάπου που δεν τη βολεύει"

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #753 στις: Ιούλιος 17, 2012, 02:26:58 μμ »
selanik πρέπει να εχεις πολύ χρονο για να ασχολεισαι τοσο πολυ με τα μυνηματα των αλλων και να μας κανεις συνεχως ελεγχο
λοιπον αν και δεν εχω καμια ορεξη ουτε και υποχρεωση να σου απαντησω
θα πω απλα στους αλλους συναδελφους πως η περιπτωση που περιγραφω στα μυνηματα μου αφορα μια συναδελφο φιλη που δεν ασχολειται με το φορουμ και με παρακαλεσε να ασχοληθω με το θεμα της
απλα δεν μπηκα στον κοπο να πω οτι ειναι προβλημα αλλου συναδελφου
σε ξεχασα ομως κυριε σελανικ εσενα που με την πρωτη ευκαιρια τρεχεις να αποκαλυψεις τα "ψεματα' των συνομιλητων του φορουμ λες και καποιος σε εβαλε αστυνομο εδω μεσα
και για να σου λυσω και την απορια , ναι εγω πηρα μεταθεση και πηρα και οργανικη  κατευθειαν, γιατι ειμαι φιλολογος και εχει αρκετη κινητικοτητα ο κλαδος μου
δε σε φταιω εγω, αν εσυ εισαι ακομα στην Χαλκη λογω της ειδικοτητας σου
και θα σε παρακαλεσω να παψεις πλεον να ασχολεισαι προσωπικα μαζι μου.



Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #754 στις: Ιούλιος 17, 2012, 07:10:38 μμ »
fotini2009 μου αυτό:
Παράθεση
θα πω απλα στους αλλους συναδελφους πως η περιπτωση που περιγραφω στα μυνηματα μου αφορα μια συναδελφο φιλη που δεν ασχολειται με το φορουμ και με παρακαλεσε να ασχοληθω με το θεμα της
απλα δεν μπηκα στον κοπο να πω οτι ειναι προβλημα αλλου συναδελφου
δεν συνάδει με αυτό:
Παράθεση
σίγουρα εκανα λάθος που δεν πήρα οργανική ως υπεράριθμη , τώρα το μετάνιωσα
αλλά η αλήθεια είναι οτι δε μου τα εξηγήσαν καλά στο γραφείο και εγώ δεν τα έψαξα πολύ μονη μου
τώρα περιμένω επισημη απάντηση
καθώς το δεύτερο δείχνει προσωπική εμπειρία και όχι μεταφερόμενες πληροφορίες.

Όπως και να χει πάντως, οι πληροφορίες που δίνω εγώ προσωπικά στο φόρουμ είναι πάντα (όσο μπορώ περισσότερο) νομικά σωστές και άρα δεν αλλάζουν ανάλογα με το αν κάποιος ρωτάει παρέχοντας αληθινές πληροφορίες ή ψεύτικες. Απλά στην 2η περίπτωση, μάλλον θα πάρει λαθεμένη απάντηση αν δεν είναι συγκεκριμένος. Κι αν όσα έγραψες Selanik ισχύουν, τότε μείνε ήσυχος ότι η fotini2009 δεν πήρε έτσι κι αλλιώς αξιόπιστη απάντηση. Αν όμως όχι, τότε μάλλον την βοηθήσαμε στην απορία της.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2012, 07:15:52 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #755 στις: Ιούλιος 17, 2012, 10:41:10 μμ »
Καλά κρασιά Φωτεινή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.