*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Σε ευχαριστω πολυ, και σου υποσχομαι οτι θα σεβαστω οσο μπορω την επιλογη σου να μη καπνιζεις. ευκαιρια να το ελαττωσω και γω.
παντως, χτες δεν εκανα πολλα τσιγαρα και ρε παιδια, αισθανομουν αλλος ανθρωπος!!!!
και πολύ καλά θα κάνεις Μάρκο !    

Καπνιστές και αντικαπνιστές ενωθείτε !!!
Ρίξτε μια ψήφο υπέρ της αξιοκρατίας ( όσοι δεν το έχετε κάνει ) στο
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255
για να μην αρχίσω το κάπνισμα....   ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
βοηθήστε γιατί θα το κόψει ο Μάρκος και θα το αρχίσω εγώ.....
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Εγώ αυτό που βλ΄πεπω εδώ μέσα είναι ΄τι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί μία χρυσή τομή ανάμεσα στους καπνιστές και τους μη καπνιστές (τουλάχιστον εδώ μέσα, γαιτί έξω κάτι θα γίνει).
Σίγουρα οι μη καπνιστές έχουν δικαίωμα να μην αναπνέουν τον καπνό των άλλων και σίγουρα έχουν το αναμφισβήτητο δικάιωμα να προστατεύουν τα πνευμόνια τους.
Από την άλλη όμως και οι καπνιστές ΄πεχουν δικάιωματα. Έχουν δικάιωμα να αυτοκτονουν (αν το θέλετε) κανίζοντας. Έχουν δικαίωμα να πιουν έναν καφέ/να κάνουν βόλτα/να διασκεδάσουν κανπίζοντας. Και στην τελική έχουν δικαίωμα να κάνουν όσο κακό θέλουν στον εαυτό ους.
Οπότε διάφοροι χαρακτηρισμοίθ που γράφτηκαν εδώ μέσα και διάφορα σχόλια για καρκίνους κλπ είναι άκαιρα, γιατί όλοι πλέον έχουν επίγνωση των πράξεων τους και κάνουν τις επιλογές τους. Όσο για τους μη καπνιστές...όσον αφορά εμένα, όποιος δεν ενέχεται το φίλο του με τα ελλαττώματα του...ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα!!!! Και δεν είμαι κανπίστρια!!!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
και γω ....δημοκρατικος ειμαι:
 λεω στο φιλο μου:"ρε, ...αν σε ενοχλει που αναβω τσιγαρο πες μου το να το σβησω"
- "οχι, κανε το.."
- α, ετσι μπραβο ( του λεω), εισαι σωστος τωρα.

ενταξει, οτι την εχουμε δει και πολυ "μη μου στερεις το δικαιωμα να καπνισω" εμεις οι καπνιστες, αυτο ειναι αληθεια.
οπως επισης και οι μη καπνιζοντες εχουν το δικαιο τους και μακαρι να το αντιληφθουμε καποια στιγμη,αρκει να μην ειναι αργα.
Φίλε μου ,από σένα δέχομαι και τον καπνό σου ! Σε θεωρώ φιλαράκι και δε με πειράζει ,όταν με το καλό συναντηθούμε και πάλι ,να καπνίζεις ταυτόχρονα πέντε τσιγάρα ! Αλλά αυτό θα είναι κάτι που εγώ θα το έχω επιλέξει και θα το έχω αποδεχτεί από σένα . Δε θα είναι κάτι που μού το έχουν επιβάλει με το "έτσι θέλω" άνθρωποι που απλά θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο με μένα. Δυστυχως, οι καπνιστές αντικειμενικά έχουν άδικο ,όταν θέλουν να επιβάλουν τη βλάβη που προκαλούν στους άλλους. Τους μη καπνιστές μπορεί κανείς να τους κατηγορήσει για ...ρατσισμό, για υπεροψία, για αφ'υψηλού κριτική, αλλά σε καμιά περίπτωση ότι ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ !

ετσι γινεται παντα. εσενα δε σε ενοχλει ο καπνος του μαρκου που θα καπνιζει οσο ειστε μαζι σε μια καφετερια γιατι ειναι φιλαρακι σου. στο διπλανο τραπεζι που θα καθεται ο γιωργος με τη χριστινα θα λεει η χριστινα στο γιωργο "δε με ενοχλει αγαπη μου το τσιγαρο σου, καπνισε"
κ στο τραπεζι που βρισκεται αναμεσα σε σας κ στο τραπεζι της χριστινας κ του γιωργου καθονται 2 παππουδες που δεν καπνιζουν. αυτοι λοιπον γιατι να ανεχτουν τον καπνο του μαρκου κ του γιωργου? επειδη δεν ενοχλει εσενα κ τη χριστινα? αρα ειναι φαυλος κυκλος

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Φύγαμε για ένα 2ο τεστάκι;;;  ;)  :D

http://cy-el.help-eu.com/pages/page-helptest-26.html
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • Administrator
  • Νέο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ζώα, υπάρχουν και καπνιστές και αντικαπνιστές. Όταν πάω κάπου, πάντα ρωτάω αν επιτρέπουν το κάπνισμα στο χώρο τους και δέχομαι οποιαδήποτε απάντηση είτε θετική είτε αρνητική. Ωστόσο έχει τύχει να μου κάνουν παρατήρηση σε ανοιχτό υπαίθριο χώρο (δεν μιλάω για σχολείο αλλά για καφετέρια) πράγμα που το θεωρώ αστείο. Υπάρχουν "περίεργοι" αντικαπνιστές οι οποίοι κάνουν σαν υστερικοί μόλις μυρίσουν λίγο καπνό λες και θα πάθουν καρκίνο μέσα σε 3 λεπτά! Επίσης ξέρω πολλούς που δεν είναι καπνιστές (ούτε ήταν ποτέ) και με αφήνουν να καπνίζω στο χώρο τους μέσα σε λογικά πλαίσια και αν υπάρχει επαρκής εξαερισμός (Π.χ. παράθυρα ώστε να γίνεται ρεύμα.)

Ναι το τσιγάρο είναι λάθος και πρέπει να το κόψουμε πρώτα απ' όλα για τη δική μας υγεία και μετά και για τους υπολοίπους αλλά πρέπει να καταλάβουν μερικοί ότι πολλοί καπνιστές είναι ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ και ΔΕΝ είναι εύκολο.

Κατά τη γνώμη μου, απο τη στιγμή που πωλούνται νόμιμα τσιγάρα, θα πρέπει να υπάρχουν ειδικοί χώροι (με σωστό εξαερισμό) στους χώρους εργασίας και διασκέδασης. Διαφορετικά ας απαγορέψουν την ΠΩΛΗΣΗ των τσιγάρων, να τελειώνει το θέμα και να μην έχουμε και φαινόμενα ρατσισμού. Ποιός θα τολμήσει όμως να το κάνει; Ποιός θα τα βάλει με τις καπνοβιομηχανίες; Ποιός θα χάσει τα υπέργκα ποσά που κονομάνε από τη φορολογία των τσιγάρων; Οπότε σου λέει, βλάκες είμαστε; Θα τα βάλουμε με τον έρμο τον καπνιστή, ας κόψει το λαιμό του για το που θα καπνίσει ή ας μένει σπίτι του, το πολύ πολύ να του κόψουμε και κανα πρόστιμο, ώστε να τα οικόνομήσουμε κι απο κει! ΕΛΕΟΣ δηλαδή. Θα μου πείτε έτσι, πάλι δεν θα την πληρώσει ο καπνιστής που δεν θα μπορεί να καπνίσει; Ναι, αλλά θα έχει τεράστιο ΚΟΣΤΟΣ και για αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις και είναι μία ΚΑΘΑΡΗ λύση, όχι "σας πουλάω ψωμί αλλά θα το τρώτε μόνο σπίτι σας".

Και οι καπνιστές έχουν ψυχή! ;D

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Ωστόσο έχει τύχει να μου κάνουν παρατήρηση σε ανοιχτό υπαίθριο χώρο (δεν μιλάω για σχολείο αλλά για καφετέρια) πράγμα που το θεωρώ αστείο.
Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ( = μη καπνιστή :) ), εάν το βάλεις σύστημα να προσέχεις τον καπνό σου (ναι, εννοώ να προσέχεις κυριολεκτικά το 'μονοπάτι' του καπνού από το τσιγάρο που καπνίζεις), θα παρατηρήσεις ότι ουκ ολίγες φορές, ακόμα και σε πλήρως ανοιχτούς χώρους, τείνει να πηγαίνει να "πέφτει" με μανία πάνω στα μούτρα κάποιου από αυτούς που κάθονται δίπλα σου ή στα διπλανά τραπέζια.
Τώρα θα μου πεις, "τι να κάνω; να βάλω τροχονόμο στον άνεμο να μην φυσάει πάνω στον διπλανό μου; " . και θα χεις δίκιο. Δεν μπορείς να το ελέγξεις. Απλά λέω, ότι ακόμα και σε ανοιχτούς χώρους μπορεί ο καπνός να ενοχλήσει.

Φιλική συμβουλή πάντως: έχω παρατηρήσει από τους καπνιστές φίλους, ότι άμα συνηθίζεις να κρεμάς το χέρι με το τσιγάρο κάτω, αντί να το ακουμπάς με τον αγκώνα στο τραπέζι ή στην καρέκλα, τότε τις περισσότερες φορές αποφεύγεις το "καπνός ακριβώς μες τα μούτρα του διπλανού"

Λεπτομέρεια βέβαια, αλλά το θέμα είναι ότι εσύ δεν το προσέχεις. Εγώ όμως που δεν καπνίζω και τον βλέπω τον καπνό να μου ρχεται (απειλητικά  ;D ), το προσέχω.

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • Administrator
  • Νέο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ξέρω αυτό που λες και το καταλαβαίνω για τους διπλανούς. Είναι ο νόμος του Μέρφι που λέει ότι "ο καπνός πηγαίνει πάντα στο μη καπνιστή" και έχει τύχει να αλλάξω θέση με τους φίλους μου για να μην πηγαίνει ο καπνός πάνω τους. Αλλά εντάξει όταν έχεις 2-3 μέτρα απόσταση και σου κάνουν παρατήρηση είναι λίγο υπερβολικό δεν νομίζεις;

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Αλλά εντάξει όταν έχεις 2-3 μέτρα απόσταση και σου κάνουν παρατήρηση είναι λίγο υπερβολικό δεν νομίζεις;

Καθόλου υπερβολικό. Ακόμα και μεγαλύτερες αποστάσεις μπορούν να ενοχλήσουν έναν μη καπνίζοντα.
Για παράδειγμα, όταν καπνίζει ο γείτονάς μου στο μπαλκόνι του (γιατί η γυναίκα του δεν θέλει να καπνίζει μέσα στο σπίτι), ο αέρας συνήθως φέρνει τον καπνό πάνω από το διαχωριστικό και μέσα στο διαμέρισμά μου και μας βρωμάει. Έτσι αναγκαζόμαστε να έχουμε κλειστή τη μπαλκονόπορτά μας γιατί δεν ξέρουμε πότε θα του έρθει η όρεξη να καπνίσει, οπότε το διαμπερές διαμέρισμα γίνεται μη-διαμπερές καλοκαιριάτικα...

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Αλλά εντάξει όταν έχεις 2-3 μέτρα απόσταση και σου κάνουν παρατήρηση είναι λίγο υπερβολικό δεν νομίζεις;

Καθόλου υπερβολικό. Ακόμα και μεγαλύτερες αποστάσεις μπορούν να ενοχλήσουν έναν μη καπνίζοντα.
Για παράδειγμα, όταν καπνίζει ο γείτονάς μου στο μπαλκόνι του (γιατί η γυναίκα του δεν θέλει να καπνίζει μέσα στο σπίτι), ο αέρας συνήθως φέρνει τον καπνό πάνω από το διαχωριστικό και μέσα στο διαμέρισμά μου και μας βρωμάει. Έτσι αναγκαζόμαστε να έχουμε κλειστή τη μπαλκονόπορτά μας γιατί δεν ξέρουμε πότε θα του έρθει η όρεξη να καπνίσει, οπότε το διαμπερές διαμέρισμα γίνεται μη-διαμπερές καλοκαιριάτικα...

Κάτι μου θυμίζει αυτό!!!

ΜΥΘΕ, μήπως μένουμε στην ίδια πολυκατοικία; ;D
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ

Καθόλου υπερβολικό. Ακόμα και μεγαλύτερες αποστάσεις μπορούν να ενοχλήσουν έναν μη καπνίζοντα.
Για παράδειγμα, όταν καπνίζει ο γείτονάς μου στο μπαλκόνι του (γιατί η γυναίκα του δεν θέλει να καπνίζει μέσα στο σπίτι), ο αέρας συνήθως φέρνει τον καπνό πάνω από το διαχωριστικό και μέσα στο διαμέρισμά μου και μας βρωμάει. Έτσι αναγκαζόμαστε να έχουμε κλειστή τη μπαλκονόπορτά μας γιατί δεν ξέρουμε πότε θα του έρθει η όρεξη να καπνίσει, οπότε το διαμπερές διαμέρισμα γίνεται μη-διαμπερές καλοκαιριάτικα...
[/quote]

Συγνώμη που θα το πω, αλλά αυτό το βρίσκω υπερβολικά υπερβολικό!!!!!
Ωραία, δέχομαι ότι μπορεί ο μη καπνιστής να ενοχλείται από τον καπνό του καπνιστή σε κλειστό χώρο, αν και δυσκολέυομαι να τπο δεχτώ όταν ο χώρος αερίζεται επαρκώς π.χ. με ανοιχτό παράθυρο ακριβώς δίπλα στον κανιστή). Δέχομαι ότι ο μη καπνιστής ενοχλείται όταν ο καπνός έρχεται κατευθείαν πάνω του (και πολλοί καπνιστές ενοχλούνατι από αυτό σας διαβεβαιώ).
Αλλά, να καπνίζει ο γείτονας στο μπαλκόνι ΤΟΥ και να ενοχλείται ο διπλανος.....Συγνώμη! Αλλά αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ!!!!!!!!
Για μένα αυτό αγγίζει τα όρια της υστερίας!!!!! Ας είμαστε λίγο λογικοί και ανεκτικοί (αν θέλετε)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
emmaki, καπνίζεις; Αν ναι, τότε τα αισθητήρια όργανα της όσφρησής σου έχουν απευαισθητοποιηθεί ως προς τον καπνό του τσιγάρου και ίσως γι' αυτό το βρίσκεις υπερβολικό. Όταν ο περισσότερος καπνός του διπλανού έρχεται μέσα στο σπίτι μου λόγω ρευμάτων τότε καραβρωμάει... Και δεν είμαι ο μόνος που το λέω αλλά κι άλλα 2 άτομα μη καπνιστές στο σπίτι μου...
Πρέπει να το πάρουν χαμπάρι οι καπνιστές ότι ο καπνός ανιχνεύεται πολύ εύκολα από εμάς τους μη καπνιστές. Τώρα αν το παραδεχόμαστε ότι μας ενοχλεί ή όχι είναι άλλο θέμα. Απλά το ανεχόμαστε γιατί καταλαβαίνουμε ότι 'πάσχετε' από μια κακιά συνήθεια που είναι δύσκολο να κοπεί. Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να λέω σε καπνίζοντα ότι δεν με ενοχλεί ο καπνός του λόγω ευγένειας για να μην τσακωθώ, ειδικά όταν είναι συνάδελφος, αλλά και γιατί μερικές φορές όταν το έχω πει με έχουν γραμμένο ούτως ή άλλως.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Μύθε,
όχι δεν καπνίζω εδώ και κάποια χρόνια. Το έκοψα ασυνείδητα (απλά ένα πρωί δεν μπορο'ύσα να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου) και όχι επιδή έπρεπε ή επειδ'η μου έκανε κακό.
Έχω πάρα πολλούς φίλους που δεν καπνίζουν και όμως κανένας ποτέ δεν έχει πει κάτι τέτοιο!!!!! Ειλικρινά νομίζω ότι έιναι μεγάλη υπερβολή.


Θεωρώ, γενικά, ότι όπως οι μη καπνιστές έχουν δικαίωμα να μην αναπνέουν τον καπνό των καπνιστών έστι και οι καπνιστές έχουν δικαίωμα να καπνίζουν!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Θεωρώ, γενικά, ότι όπως οι μη καπνιστές έχουν δικαίωμα να μην αναπνέουν τον καπνό των καπνιστών έστι και οι καπνιστές έχουν δικαίωμα να καπνίζουν!!!!!

Η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που καταπατάται η ελευθερία (ή το δικαίωμα όπως θες) του άλλου.-

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Μα εγώ δεν είπα πο΄τε κάτι διαφορετικό!!!!!
Αυτό που είπαέίναι ότι και οι καπνιστές έχουν δικάιωμα να καπνίζουν (χωρίς φυσικά να είναι προκλητικοί)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 888
Σύνολο: 888

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.