*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
άλλαξα λίγο τον τίτλο του θέματος για να ξεχωρίζει από το άλλο θέμα που προϋπήρχε, με τον ίδιο τίτλο.

Μήπως να ενώσουμε τα δύο θέματα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
άλλαξα λίγο τον τίτλο του θέματος για να ξεχωρίζει από το άλλο θέμα που προϋπήρχε, με τον ίδιο τίτλο.

Μήπως να ενώσουμε τα δύο θέματα;
σωστά. συγχωνεύτηκαν.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Ο καπνιστής (διετέλεσα επί 12ετία) είναι εξ ορισμού αγενής, πάθος γαρ. Σημαντικό, πάντως, είναι να μη γίνει και ο μη καπνιστής ρατσιστής.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο καπνιστής (διετέλεσα επί 12ετία) είναι εξ ορισμού αγενής, πάθος γαρ. Σημαντικό, πάντως, είναι να μη γίνει και ο μη καπνιστής ρατσιστής.

Απίστευτη γενίκευση !!!
Καλύτερα να μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του λεω εγώ.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Ψήφισα ναι σε καπνιστήριο και μόνο από καθηγητές και η ψήφος μου αφορά τη δευτεροβάθμια και μόνο.
Η happiness είπε πιο πάνω ότι καθόμαστε σχολείο κατά τις διδακτικές μας ώρες + 1 περίπου.Αυτό δεν ισχύει σε όλα τα σχολεία όμως, για παράδειγμα είχα τουλάχιστον 2 κενά σε καθημερινή βάση και τη Δευτέρα ξεκινούσα 4η ώρα και ήμουν σχολείο από την πρώτη.
Την Τετάρτη επίσης είχα μόνο 2 ώρες 3η και 4η και πήγαινα 1η και έφευγα τέλος της 5ης.Όπως και άλλοι συνάδελφοι βέβαια.
Ποιος ο λόγος να μην υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος για τους εκπαιδευτικούς που καπνίζουν??Ποιον θα ενοχλούμε κρυμένοι στο χώρο αυτό?Και ποιος από τους καπνιστές συναδέλφους θα πήγαινε πολυήμερες εκδρομές και δεν θα κάπνιζε μπροστά στους 17χρονους και 18χρονους μαθητές του?

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Ψήφισα ναι σε καπνιστήριο και μόνο από καθηγητές και η ψήφος μου αφορά τη δευτεροβάθμια και μόνο.
Η happiness είπε πιο πάνω ότι καθόμαστε σχολείο κατά τις διδακτικές μας ώρες + 1 περίπου.Αυτό δεν ισχύει σε όλα τα σχολεία όμως, για παράδειγμα είχα τουλάχιστον 2 κενά σε καθημερινή βάση και τη Δευτέρα ξεκινούσα 4η ώρα και ήμουν σχολείο από την πρώτη.
Την Τετάρτη επίσης είχα μόνο 2 ώρες 3η και 4η και πήγαινα 1η και έφευγα τέλος της 5ης.Όπως και άλλοι συνάδελφοι βέβαια.
Ποιος ο λόγος να μην υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος για τους εκπαιδευτικούς που καπνίζουν??Ποιον θα ενοχλούμε κρυμένοι στο χώρο αυτό?Και ποιος από τους καπνιστές συναδέλφους θα πήγαινε πολυήμερες εκδρομές και δεν θα κάπνιζε μπροστά στους 17χρονους και 18χρονους μαθητές του?
ρε magda τι είχε εναντίον σου ο προγραμματιστής του σχολείου;  ;D
χωρίς αστειασμούς όμως, στα κενά σου μπορείς να βγαίνεις μία βόλτα έξω από το σχολείο, να παίρνεις τον αέρα σου, να καθαρίζει το μυαλό σου ... να κάνεις και το τσιγαράκι σου :)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι και οι καπνιστές άνθρωποι είναι και έχουν δικαιώματα.Από τη στιγμή που δεν ενοχλούν και έχουν ειδικά διαμορφωμένους χώρους καπνιστών, δεν καταλαβαίνω γιατί να μη καπνίζουν.(να τονίσω ότι δεν καπνίζω)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
ρε magda τι είχε εναντίον σου ο προγραμματιστής του σχολείου;  ;D
χωρίς αστειασμούς όμως, στα κενά σου μπορείς να βγαίνεις μία βόλτα έξω από το σχολείο, να παίρνεις τον αέρα σου, να καθαρίζει το μυαλό σου ... να κάνεις και το τσιγαράκι σου :)

Χα χα τίποτα βρε, απλά είμαστε πολύ λίγοι καθηγητές, και αρκετοί από τους πολύ λίγους λείπουν κάποιες μέρες σε άλλα σχολεία, συστεγαζόμαστε και με το γυμνάσιο που κάποιοι συμπληρώνουν ώρες και γενικά είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις πρόγραμμα χωρίς πολλά κενά γιατί πρέπει να βγάλεις άκρη και μέ άλλα 4 τουλάχιστον σχολεία ;D
Ότι θα κάνω βολτίτσα στο χωριιό είναι το μόνο βέβαιο. ;D ;D
Αν και εκεί  δεν είναι άκομψο?Να είμαστε σε ώρα δουλειάς έξω από το σχολείο, να μας βλέπει ο κόσμος ? Ξέρω και γω ρε παιδιά, θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
ρε magda τι είχε εναντίον σου ο προγραμματιστής του σχολείου;  ;D
χωρίς αστειασμούς όμως, στα κενά σου μπορείς να βγαίνεις μία βόλτα έξω από το σχολείο, να παίρνεις τον αέρα σου, να καθαρίζει το μυαλό σου ... να κάνεις και το τσιγαράκι σου :)

Χα χα τίποτα βρε, απλά είμαστε πολύ λίγοι καθηγητές, και αρκετοί από τους πολύ λίγους λείπουν κάποιες μέρες σε άλλα σχολεία, συστεγαζόμαστε και με το γυμνάσιο που κάποιοι συμπληρώνουν ώρες και γενικά είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις πρόγραμμα χωρίς πολλά κενά γιατί πρέπει να βγάλεις άκρη και μέ άλλα 4 τουλάχιστον σχολεία ;D
Ότι θα κάνω βολτίτσα στο χωριιό είναι το μόνο βέβαιο. ;D ;D
Αν και εκεί  δεν είναι άκομψο?Να είμαστε σε ώρα δουλειάς έξω από το σχολείο, να μας βλέπει ο κόσμος ? Ξέρω και γω ρε παιδιά, θα δείξει...
άκομψο; όχι δα. τα κενά σου δεν είναι ώρα δουλειάς, εκτός κι αν έχεις εξωδιδακτικές εργασίες.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Παρότι δεν καπνίζω, η επιλογή μου ήταν ναι, αλλά σε καπνιστήριο και μόνο από τους καθηγητές.
 
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Κι εγώ ψήφισα ΝΑΙ σε καπνιστήριο αλλά μόνο για καθηγητές αν και ανήκω στους μη καπνιστές.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Ο καπνιστής (διετέλεσα επί 12ετία) είναι εξ ορισμού αγενής, πάθος γαρ. Σημαντικό, πάντως, είναι να μη γίνει και ο μη καπνιστής ρατσιστής.

Απίστευτη γενίκευση !!!
Καλύτερα να μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του λεω εγώ.

Χρησιμοποιώ, περισσότερο, ένα σχήμα λόγου και με την παρένθεση χαρακτηρίζω, όπως είναι προφανές, πρωτίστως τον εαυτό μου.
Αλήθεια, όταν κάποιος πρέπει να διοχετεύσει οπωσδήποτε κάπου τον επιβλαβή καπνό που έχει στα πνευμόνια του, δεν "αναγκάζεται" να γίνει "αγενής", αφού, προφανώς, δεν μπορεί να προστατεύσει τα πνευμόνια των γύρω του;
Αυτό δε σημαίνει, όμως, πως γι' αυτή του την "αναγκαστική αγένεια" πρέπει ν' αντιμετωπίζεται ρατσιστικά.
Η πρόθεσή μου, λοιπόν, δεν είναι η γενίκευση, αλλά η προτροπή γι' αλληλοκατανόηση.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
απο την στιγμή που κάποιος απολαμβάνει κάτι, καλό η κακό για τον εαυτό του, παρουσία τρίτων που ενοχλούνται και βλάπτονται από αυτό και φυσικά δεν του καίγεται καρφί τι είναι;
ρατσισμός είναι να κρίνεις μια ομάδα στο σύνολό της από ένα χαρακτηριστικό και δεν ισχύει για κανέναν αυτό..... πιστεύει κανείς ότι οι καπνιστές είναι όλοι αγενείς; εγώ πάντως όχι.....
όσο για τον καημένο .....που δεν έχει να πάει πουθενά να .....αδειάσει τα πνευμόνια του από τον κακό καπνό..... να πάει στο καπνιστήριο να είναι όλοι ευχαριστημένοι όπως και οι πολιτισμένοι άνθρωποι που ....... θέλουν να κάνουν την ανάγκη τους, η οποία δεν είναι ευχάριστη στους άλλους, δεν ανακουφίζονται παρουσία τρίτων αλλά .....στην τουαλέττα όπου δεν ενοχλούν κανένα........

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ο καπνιστής (διετέλεσα επί 12ετία) είναι εξ ορισμού αγενής, πάθος γαρ. Σημαντικό, πάντως, είναι να μη γίνει και ο μη καπνιστής ρατσιστής.

Απίστευτη γενίκευση !!!
Καλύτερα να μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του λεω εγώ.

Χρησιμοποιώ, περισσότερο, ένα σχήμα λόγου και με την παρένθεση χαρακτηρίζω, όπως είναι προφανές, πρωτίστως τον εαυτό μου.
Αλήθεια, όταν κάποιος πρέπει να διοχετεύσει οπωσδήποτε κάπου τον επιβλαβή καπνό που έχει στα πνευμόνια του, δεν "αναγκάζεται" να γίνει "αγενής", αφού, προφανώς, δεν μπορεί να προστατεύσει τα πνευμόνια των γύρω του;
Αυτό δε σημαίνει, όμως, πως γι' αυτή του την "αναγκαστική αγένεια" πρέπει ν' αντιμετωπίζεται ρατσιστικά.
Η πρόθεσή μου, λοιπόν, δεν είναι η γενίκευση, αλλά η προτροπή γι' αλληλοκατανόηση.


μου αρέσει πολύ η άποψή σου aristos2,κατάλαβα πως το λες και δεν πρέπει να είναι παρεξηγήσιμο.
πάνω στο συγκεκριμένο που λες πιστεύω τα εξής:

1. Οι μη καπνιστές δε μπορεί να "σκάνε" μια ζωή απ' τον καπνό των καπνιστών, οπότε το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε όλους τους δημόσιους χώρους.

2. Τα περί δημιουργίας χώρων καπνιζόντων και μη, στην πράξη ποτέ δε λειτουργούν, μιαs και οι μη καπνιστές της παρέας είναι ΠΑΝΤΑ εκείνοι που υποχωρούν και χάριν κοινωνικότητας ακολουθούν στο χώρο των καπνιζόντων. Θα ήταν παράλογο και άτοπο να υποστηρίξει κάποιος, ότι ένας μη καπνιστής έχει την επιλογή να μη βρεθεί σε χώρο καπνιζόντων, αφού κάτι τέτοιο σχεδόν αυτόματα θα σήμαινε τον κοινωνικό του αποκλεισμό.

3. Οι καπνιστές, ακριβώς λόγω της ιδιότητάς τους, μετατρέπουν "το άσπρο σε μαύρο". Έτσι, λοιπόν, όποιος μη καπνιστής δεν αντέχει τον καπνό, αυτόματα γίνεται "σπαστικός ή σπασίκλας", "μαμούχαλος", καταπιέζει τους υπόλοιπους, κλπ, κλπ. Δημιουργούν μια αντίληψη, κατά την οποία το φυσιολογικό είναι να υπάρχει καπνός στην ατμόσφαιρα ενός χώρου. Διακατέχονται από μια εγωιστική θεώρηση των πραγμάτων, που λίγο-πολύ λέει ότι “αφού το έχω ανάγκη, τι να κάνουμε;” χωρίς να περνάει καν από το μυαλό τους η σκέψη ότι οι υπόλοιποι απλώς δεν έχουν την υποχρέωση να το ανέχονται.

4. Οι περισσότεροι καπνιστές που κάνουν κριτική στο νόμο, εστιάζουν στο ότι "θέλουν να τους βάλουν σε καλούπι", στο ότι "ο νόμος είναι ρατσιστικός απέναντι στους καπνιστές", κλπ, κλπ, χωρίς, βέβαια να μπαίνουν στον κόπο να σκεφτούν ότι ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ο κεντρικός άξονας του νόμου είναι σωστός κι ότι όσοι δεν καπνίζουν έχουν δικαιώματα. Για τους περισσότερους καπνιστές όσοι δεν καπνίζουν, δεν υπάρχουν.

5. Πίσω από τη δήλωση-εξυπνάδα ότι "στην Ελλάδα αυτό δεν πρόκειται να περάσει" κρύβεται η πιο εγωιστική νοοτροπία που έχουν περάσει στους Έλληνες, η αντίληψη του "κοίτα την πάρτη σου και τη βολή σου, ακόμα κι αν αυτό είναι εις βάρος των υπόλοιπων κι άσε τους άλλους να πνίγονται".

6. Δε με πείθει καθόλου ένα υπουργείο που ιδιωτικοποιεί την Υγεία με κάθε του κίνηση, ότι θέλει να με σώσει από το τσιγάρο και τις ασθένειες που το συνοδεύουν. Ο νόμος αυτός έχει καθαρά κοσμοπολίτικο χαρακτήρα, με την έννοια της εναρμόνισης της χώρας στις ευρωπαϊκές αντιλήψεις και στην "ευρωπαϊκή κουλτούρα". Έχει επίσης, οικονομικές προεκτάσεις (είσπραξη προστίμων, συναλλαγές με εταιρίες εγκαταστάσεων συστημάτων εξαερισμών, κλπ) και βέβαια, δε χάνει κι ευκαιρία να προωθήσει και το χαφιεδιλίκι, αφού λέει ότι βάζει και τετραψήφιο αριθμό καταγγελιών για τους πολίτες.

7. Από τη στιγμή που άφησαν ανοιχτό το παραθυράκι των 70 τ.μ. για τα κέντρα διασκέδασης το πράγμα έχει ξεπουληθεί. Δε νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερα...

8. Οι καπνιστές, βεβαίως, δεν είναι περιθωριακοί τύποι και υπάρχει κι ένα δυστυχώς μειονοτικό ποσοστό καπνιστών που σέβονται το χώρο γύρω τους. Όλοι -και οι καπνιστές- θα μπορούσαν να ωφεληθούν από ένα τέτοιο μέτρο (αν κινούνταν στη σωστή κατεύθυνση).

9. Όσο για τα σχολειά μας,είμαι υπέρ του να δημιουργηθούν χώροι για καπνίζοντες,όπως ήδη γίνεται κάποια χρόνια στο σχολείο που ήμουν εγώ μαθήτρια.Και ελπίζω να τηρηθούν όλα όπως πρέπει.

Mία πρώην καπνίστρια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 909
Σύνολο: 909

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.