*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 68894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #364 στις: Ιούλιος 09, 2009, 11:08:16 μμ »
Έθεσα ένα ερώτημα που αφορούσε όσους διορίζονται εκτός ΑΣΕΠ και προκάλεσα περίεργες αντιδράσεις εκεί που θα έπρεπε να προκαλέσω επιχειρήματα.

Μάλλον, χτύπησες ευαίσθητο σημείο... Ίσως πάλι κάποιοι παρερμήνευσαν τις προθέσεις σου, πράγμα σύνηθες μεταξύ αγνώστων.

Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλος ο αριθμός των ανθρώπων που δεν είναι διοριστέοι και προσπαθούν μέσω της προϋπηρεσίας να δουν το φως το αληθινόν. Δεν είναι ωραίο όμως να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί, έχοντας προφανώς στο μυαλό αυτούς που παρέκαμψαν το σύστημα. Γνώμη μου είναι ότι έτσι όπως λειτουργεί η Ελλάδα και τέτοια νοοτροπία που έχει καλλιεργηθεί, και το αξιοκρατικότερο σύστημα να επινοηθεί, θα βρεθεί τρόπος να παρακαμφθεί από κάποιους.

Κάθε φορά που βγαίνουν αποτελέσματα, παρόμοιοι καβγάδες ξεκινάνε. Κάποιοι χαίρονται, κάποιοι κοκορεύονται, κάποιοι απογοητεύονται, κάποιοι τρώγονται με τα ρούχα τους και κάποιοι ψάχνουν να ρίξουν κάπου την ευθύνη. Είναι πολλή η κούραση και η ταλαιπωρία, μεγάλες οι ελπίδες, όλο και λιγότερες οι θέσεις αναλογικά με τους υποψήφιους. Ανθρώπινο είναι, αλλά δεν οδηγεί πουθενά.

Υπάρχει  και μια σχετική ιστοριούλα. Κάποτε μαλλώνανε μεταξύ τους τα μερμήγκια... Μέχρι που πέρασε ένας ελέφαντας και τα πάτησε όλα.
Ηθικό δίδαγμα; Τουλάχιστον, ενωμένοι  θα μπορούσατε να πετύχετε κάτι.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #365 στις: Ιούλιος 09, 2009, 11:14:13 μμ »
Παράθεση
Υπάρχει  και μια σχετική ιστοριούλα. Κάποτε μαλλώνανε μεταξύ τους τα μερμήγκια... Μέχρι που πέρασε ένας ελέφαντας και τα πάτησε όλα.
Καλόόό!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #366 στις: Ιούλιος 10, 2009, 12:45:50 πμ »
Δούλεψα ως καθηγητής σε καμιά δεκαριά φροντιστήρια και δεν στέριωσα σε κανένα, παρ’ όλες τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλλα, δούλεψα και ως ωρομίσθιος σε δημόσια λύκεια και ούτε εκεί μπόρεσα να δω φως.
Μόνο στα ιδιαίτερα μαθήματα έζησα κάποιες στιγμές δόξας ως εκπαιδευτικός, και  χάρη σ’ αυτά δεν τα παράτησα δεκατρία χρόνια που ασχολούμαι με την εκπαίδευση.
Δούλεψα με τον καθιερωμένο τρόπο, σημειώσεις  έμφαση στην κατανόηση της θεωρίας από τους μαθητές, ασκήσεις , βοηθητικά βιβλία, πατέντες για να μπαίνουν γρήγορα τα παιδιά στο νόημα κλπ.
Δυστυχώς όταν είχα να κάνω με περισσότερους του ενός μαθητές πολύ σπάνια έφερνα κάποιο αποτέλεσμα.
Άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως δεν κάνω γι’ αυτή την δουλειά.
Μέχρι που μπήκε ο ΑΣΕΠ στην ζωή μου. Όπου θέλοντας και μη ήρθα σε επαφή με τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας. Εκεί εντόπισα όλα τα λάθη. Δεν ακολουθούσα ποτέ σχέδιο μαθήματος, θεωρούσα ότι το βιβλίο είναι υπεραρκετό. Δεν αναρωτιόμουνα ποτέ για τις αντιλήψεις των μαθητών, απλά έπρεπε να τους φυτέψω σώνει και καλά το μάθημα στο μυαλό τους , ούτε είχα ιδέα για το πώς μαθαίνει κάποιος. Η άποψη  του να παίρνει ο μαθητής την υπόθεση στα χέρια του, μου ήταν όχι απλά άγνωστη αλλά συνειδητά έκανα το ακριβώς αντίθετο, έπαιρνα εγώ για λογαριασμό του μαθητή την ευθύνη της μάθησης.
Για να μην πολυλογώ χάρη στον ΑΣΕΠ κατάλαβα ότι είναι αδύνατο να γίνεις κανονικός καθηγητής αυτοσχεδιάζοντας. Χρειάζεται η παιδαγωγική και διδακτική επιστήμη να είναι αρωγός στην προσπάθεια του καθενός. Έφτασα μάλιστα στο σημείο να ντρέπομαι για την άθλια διδασκαλία τόσων χρόνων.
Νομίζω ότι η ιστορία με τον ΑΣΕΠ έχει πολλές πλευρές και δεν είναι μόνο θέμα αξιοκρατίας, αλλά και θέμα αυτογνωσίας και ξεκαβαλικέματος του καλαμιού του φτασμένου δήθεν εκπαιδευτικού, είτε στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο τομέα.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #367 στις: Ιούλιος 10, 2009, 12:51:45 πμ »
Συμφωνώ και επ' αυξάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #368 στις: Ιούλιος 10, 2009, 02:17:45 πμ »
Δεν υπερβάλλω φίλε μου. Μακάρι να ήταν έτσι. Μας οδηγούν σε ένα λούκι να μαλώνουμε μεταξύ μας αντί να παλεύουμε.
συμφωνω απολυτα κ το εχω γραψει κ εγω αυτο....

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #369 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:55:49 πμ »

Δούλεψα ως καθηγητής σε καμιά δεκαριά φροντιστήρια και δεν στέριωσα σε κανένα, παρ’ όλες τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλλα, δούλεψα και ως ωρομίσθιος σε δημόσια λύκεια και ούτε εκεί μπόρεσα να δω φως.
Μόνο στα ιδιαίτερα μαθήματα έζησα κάποιες στιγμές δόξας ως εκπαιδευτικός, και  χάρη σ’ αυτά δεν τα παράτησα δεκατρία χρόνια που ασχολούμαι με την εκπαίδευση.
Δούλεψα με τον καθιερωμένο τρόπο, σημειώσεις  έμφαση στην κατανόηση της θεωρίας από τους μαθητές, ασκήσεις , βοηθητικά βιβλία, πατέντες για να μπαίνουν γρήγορα τα παιδιά στο νόημα κλπ.
Δυστυχώς όταν είχα να κάνω με περισσότερους του ενός μαθητές πολύ σπάνια έφερνα κάποιο αποτέλεσμα.
Άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως δεν κάνω γι’ αυτή την δουλειά.
Μέχρι που μπήκε ο ΑΣΕΠ στην ζωή μου. Όπου θέλοντας και μη ήρθα σε επαφή με τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας. Εκεί εντόπισα όλα τα λάθη. Δεν ακολουθούσα ποτέ σχέδιο μαθήματος, θεωρούσα ότι το βιβλίο είναι υπεραρκετό. Δεν αναρωτιόμουνα ποτέ για τις αντιλήψεις των μαθητών, απλά έπρεπε να τους φυτέψω σώνει και καλά το μάθημα στο μυαλό τους , ούτε είχα ιδέα για το πώς μαθαίνει κάποιος. Η άποψη  του να παίρνει ο μαθητής την υπόθεση στα χέρια του, μου ήταν όχι απλά άγνωστη αλλά συνειδητά έκανα το ακριβώς αντίθετο, έπαιρνα εγώ για λογαριασμό του μαθητή την ευθύνη της μάθησης.
Για να μην πολυλογώ χάρη στον ΑΣΕΠ κατάλαβα ότι είναι αδύνατο να γίνεις κανονικός καθηγητής αυτοσχεδιάζοντας. Χρειάζεται η παιδαγωγική και διδακτική επιστήμη να είναι αρωγός στην προσπάθεια του καθενός. Έφτασα μάλιστα στο σημείο να ντρέπομαι για την άθλια διδασκαλία τόσων χρόνων.
Νομίζω ότι η ιστορία με τον ΑΣΕΠ έχει πολλές πλευρές και δεν είναι μόνο θέμα αξιοκρατίας, αλλά και θέμα αυτογνωσίας και ξεκαβαλικέματος του καλαμιού του φτασμένου δήθεν εκπαιδευτικού, είτε στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο τομέα.



Φίλε joap

Προσωπικά βρίσκω την εξομολόγησή σου συγκλονιστική για το γεγονός πως σπάνια διαβάζουμε ή ακούμε τέτοιες καταθέσεις ειλικρίνειας, εντιμότητας, αντικειμενικότητας, αυτογνωσίας και εν τέλει αυτοσεβασμού.

Μπράβο για το θάρρος σου και είμαι σίγουρος πως τα στοιχεία αυτά που έχεις είναι που σε διαφοροποιούν και σε κάνουν να γίνεσαι καλύτερος εκπαιδευτικός αλλά και ανθρωπος.
 
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #370 στις: Ιούλιος 10, 2009, 09:07:10 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ με τις απόψεις των προηγούμενων συναδέλφων όσον αφορά στη βοήθεια που προσφέρει ο ΑΣΕΠ για την "αυτογνωσία" και τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Διαφωνώ όμως στην επιβολή του ως τρόπου διορισμού των εκπαιδευτικών. Πιστεύω ότι ένα είδος επετηρίδας των ήδη επιτυχόντων στο διαγωνισμό ,θα έλυνε στο εξής το πρόβλημα. Από την άλλη μεριά ,όπως όλοι γνωρίζουμε , ήδη έχει στηθεί γύρω από τον ΑΣΕΠ μια πολύ κερδοφόρα επιχείρηση κι επομένως είναι ίσως δύσκολο να καταργηθεί .
Αυτά από έναν διορισθέντα μέσω του φετινού διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #371 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:07:42 πμ »
Διαφωνώ όμως στην επιβολή του ως τρόπου διορισμού των εκπαιδευτικών.

Το έχω ξαναγράψει και σε κάποιο άλλο post. Για μένα ο ΑΣΕΠ είναι η μόνη λύση. Είναι το μοναδικό όπλο που έχουμε και πρέπει να το υπερασπιστούμε. Θα συμφωνήσω με πάρα πολλούς εδώ μέσα σχετικά με το τι προσφέρει και τι όχι ο ΑΣΕΠ.Σίγουρα έχει υπέρ και κατά και ποιο σίγουρα έχει ύποπτα παρασκήνια αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος που έχουμε ενάντια στούς παράπλευρους τρόπους διορισμού που χρησιμοποιούν κάποια βύσματα και λαμόγια.
Για μένα όσοι διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ αξίζουν πραγματικά συγχαρητήρια. Τώρα αν κάποιος είχε φροντιστήριο ή αν ήταν πιλότος στα F16 ή αν δεν διάβασε και πέρασε με την πρώτη ή αν διάβασε πολύ και πέρασε με την πέμπτη ,εμένα δεν με απασχολεί. Με απάσχολεί ότι όσοι ακολουθούμε αυτή την πορεία (ΑΣΕΠ ) είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο και πρέπει να χαιρόμαστε με την επιτυχία του άλλου γιατί μετά θα έρθει και η σειρά μας.
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #372 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:09:04 πμ »
Πιστεύω ότι ένα είδος επετηρίδας των ήδη επιτυχόντων στο διαγωνισμό ,θα έλυνε στο εξής το πρόβλημα.

Σε αυτό, συμφωνώ !!!!
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #373 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:24:38 πμ »
Πιστεύω ότι ένα είδος επετηρίδας των ήδη επιτυχόντων στο διαγωνισμό ,θα έλυνε στο εξής το πρόβλημα.

Σε αυτό, συμφωνώ !!!!
Τοποθετούμε εξ αρχής για να μην παρεξηγηθώ.Κατά την διάρκεια αυτού του θέματος...τσακώνομαι με αυτούς που ακυρώνουν τον ΑΣΕΠ και τσακώνομαι και με αυτούς που τον θεωρούν Πανάκεια.

Τι θα πει ρε φίλε επετηρίδα επιτυχόντων?(Είμαι επιτυχών).Δηλαδή πήρες πτυχίο από το πανεπιστήμιο δίνοντας 54 μαθήματα και δεν πρέπει να μπεις σε επετηρίδα ,και διαφωνείς με αυτό ,αλλά πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ για να μπεις !!!Ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ θα σε βάλει στην επετηρίδα?Ενώ δεν μπορεί να σε βάλει το πτυχίο σου? Ε τι να πω τώρα?Ξανασκέψου το λίγο ρε φίλε.Ειλικρινά με καλή διάθεση.
 Βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας! Όταν ξεκίνησε ο διαγωνισμός πολλοί τον κατηγόρησαν ότι απλώς θα δικαιολογεί τους ανέργους. Εεε με αυτά και με αυτά ...εκεί καταλήξαμε!
  Ρε μάγκες πάλι τα ίδια ότι συμφέρει τον καθένα εδώ μέσα.......Αν δεν καταλάβουμε ότι αυτό που προτείνουμε συμφέρει την πάρτη μας και μεροληπτούμε δεν πρόκειται να βρούμε αλήθειες...Απλά θα κερδίζει ο πολυπληθέστερος και ο δυναμικότερος...και σίγουρα όχι ο κλάδος!   

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #374 στις: Ιούλιος 10, 2009, 10:53:59 πμ »
Κατ'αρχήν δεν είπα ποτέ ότι ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ είναι πανάκεια και δεύτερο σιγουρα δεν είμαι κανένας σταυροφόρος του ΑΣΕΠ.
Εννοείται ότι θα ήθελα να διοριζόμουν μόνο με το πτυχίο μου. Αυτό που λέω είναι ότι το μοναδικό όπλο που έχουμε ΤΩΡΑ είναι ο διαγωνισμός και πρέπει να τον υπερασπιστούμε.
Οσο για την επετηρίδα επιτυχόντων , είναι μία άποψη η οποία βέβαια δεν αποτελεί και το μοτό μου !! Είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε άποψη γι΄αυτό και σέβομαι και την αντίδρασή σου.
Μήν τα παίρνεις όμως , κουβέντα κάνουμε !
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #375 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:01:05 πμ »

Μήν τα παίρνεις όμως , κουβέντα κάνουμε !
Παρασύρθηκα....πω πω αμφιθέατρο μου θύμισα ,και εκεί δύσκολα γινόταν συζήτηση!!!

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #376 στις: Ιούλιος 10, 2009, 12:03:48 μμ »

Μήν τα παίρνεις όμως , κουβέντα κάνουμε !
Παρασύρθηκα....πω πω αμφιθέατρο μου θύμισα ,και εκεί δύσκολα γινόταν συζήτηση!!!

Χαχαχαχα !! Δίκιο έχεις.
Εγώ πάντως νοσταλγώ αυτές τις μέρες !!!
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #377 στις: Ιούλιος 10, 2009, 02:18:50 μμ »

Μήν τα παίρνεις όμως , κουβέντα κάνουμε !
Παρασύρθηκα....πω πω αμφιθέατρο μου θύμισα ,και εκεί δύσκολα γινόταν συζήτηση!!!

Γενικά φορτώνεις εύκολα. Δεν μας είπες όμως μια άποψη για το πως έπρεπε να γίνονται οι διορισμοί. Μας έχεις ζαλίσει τον έρωτα στην κριτική και στη διαφωνία και μια άποψη ΔΕΝ έχεις καταθέσει.

Έχεις ξεσκιστεί να γράφεις για τα παιδαγωγικά και την τεράστια σημασία τους. Ωραία !

Για το γνωστικό και την Ειδική Διδακτική ούτε Κουβέντα !!!!!

Είναι γιατί εκεί τσίμπησες 80 ε; Κουφάθηκες ε;


Απασχολείς ένα ολόκληρο forum με ανθρώπους που σκέπτονται πριν γράψουν κάτι, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΣΕΝΑ....

Λοιπόν συνάδελφοι Φυσικοί του Forum , ο διορισμος να γίνεται με βάση τα παιδαγωγικά , τι λέτε; Ούτε γνωστικό ούτε τίποτα.... Δεν βολεύει τον Γιωργάκη μωρέ, τι να κάνουμε... Κουφάθηκες ε;

ΥΓ. Δεν ζήτησες συγνώμη για όσα χαζά έγραψες εχθές. Κατάλαβες τώρα πόσο μικρός είσαι;
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.