*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688980 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3192 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 01:38:26 πμ »
Δεν καταλαβαίνω!! Δηλαδή αν κάποιος έχει 2000 ώρες στην ββάθμια θα του υπολογίσουν τις 280; Και θα προηγηθεί κάποιος άλλος με 300 ώρες στην ββάθμια και άλλες 200 σε φροντιστήριο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:47 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3193 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 01:40:32 πμ »
Αυτό ίσχυε και στην προηγούμενη προκήρυξη όπως και σε άλλες προκηρύξεις. Γίνεται κυρίως για να μην παίρνουν όλες τις δουλειές άτομα που μπορεί πχ να δουλεύουν στη δευτεροβάθμια 30 χρόνια και να μένουν έξω άτομα με μεταπτυχιακά, επιμορφώσεις κτλ.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3194 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 01:49:13 πμ »
Μάλιστα. Τότε δεν χρειαζόταν η προυπηρεσία καθόλου.επρεπε να αρκούν τα τυπικά προσόντα. Η διαδικασία είναι σκέτη κοροϊδία.

Υ.Γ. Έχω 4 χρονιές σε φροντιστήριο για τις οποίες δεν έχω σφραγισμένες βεβαιώσεις και περίπου 100 ώρες σε εκπαίδευση ενηλίκων για τις οποίες δεν έχω πάρει την προυπηρεσία από το ΙΔΕΚΕ . Έτσι έβαλα μόνο την διδακτική μου εμπειρία και φυσικά υπολείπομαι των υπολοίπων υποψηφίων. Πού να χτυπήσω το κεφάλι μου?

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3195 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 01:51:39 πμ »
Πλάκα μου κάνετε; Τα είδατε τα μόρια;
Ελεύθερος Επαγγελματίας 10 μόρια όσα και ό άνεργος.
Ιδιωτικός υπάλληλος 5 μόρια.
Δημόσιος Υπάλληλος 3 μόρια.
Αν δηλώσατε: Άλλος... Χάσατε!!! 0 μόρια.

!!!!!!!!!!!!!!!
Απίστευτο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 01:53:16 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:47 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3196 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 01:55:36 πμ »
Ενσταση
Ενσταση
ΕΝΣΤΑΣΗ
Γνωρίζω προσωπικα υποψηφιο ο οποιος περυσι ειχε 19,000 μορια κ φετος τα χει διπλασιασει εχοντας περυσι μονο ενα τριωρο δλδ 84 ωρες συνολικα μορια διδακτικης απασχολησης γενικως,καμια αλλη προυπηρεσια καθως ειναι στρατιωτικος κ δεν μπορει να εργαστει κ σε φροντιστηριο.
Ειμαι σιγουρη οτι ειναι πιο κατω απο μενα...Τι κανω;;θα υπαρξει περιοδος ενστασεων ή θα τα κουκουλωσουν;;

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3197 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 01:59:01 πμ »
Εκτός των άλλων νομίζω ότι ο καθένας ενήργησε κάπως αυθαίρετα όσον αφορά τη μετατροπή των μηνών σε ώρες και έτη. Ποιος ξέρει αν η μοριοδότηση του καθενός είναι έγκυρη;

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3198 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 02:04:56 πμ »
η δικια μου μοριοδοτηση βγαινει ακριβως.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3199 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 02:05:33 πμ »
Είμαι περίεργος να δω με ποια διαδικασία θα γίνει ο έλεγχος και πώς θα γίνουν οι διορθώσεις... Λογικά θα το μάθουμε αύριο! Καλό βράδυ σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3200 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 02:14:23 πμ »
Και αν σε κάποια ιεκ δεν λειτουργήσουν όλες οι ειδικότητες..που έχουν προκηρύξει..πάλι λόττο πέξαμε; γιατι δεν ανακοίνωσαν πιο πριν τις επιλογές καταρτιζομένων;το ίδιο και πέρυσι...όλα με τη σειρά γίνονται πάντα...τι να πω..

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3201 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 02:30:39 πμ »
Πείτε μου εμένα τώρα αν νομικά είναι μεμπτό στρατιωτικός να εμφανίζει στο ιεκ βεβαίωση απασχολήσης απο φροντιστηριο..μπορει καποιος δημοσιος υπαλληλος να εργαζεται ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ σε φροντιστήριο κ να του χορηγεί ο εργοδοτης κ βεβαιωση επαγγελματικης εμπειριας;;ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!
Μπορω να ζητησω απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να διερευνησει το θεμα;;

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3202 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 02:50:46 πμ »
Ολοι οσοι δουλεουν με πληρη απασχοληση να μην παρουν ουτε μια ωρα, θα πρεπει να νρεπονται, τα γαϊδουρια

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3203 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 03:01:42 πμ »
Σωστα!!Κ το συγκεκριμενο ατομο περυσι ειχε απαιτησει να παρει κ ωρες αν κ τελευταιος στον αξιολογικο πινακα.Δυστυχως δεν προλαβα να τον χτυπησω με ενσταση για να παρω τις ωρες που δικαιωματικα μου ανηκαν λογω μοριων αλλα φετος δε θα τη γλιτωσει.
Ποσο φιλοχρηματοι κ υπερμετρα φιλοδοξοι ειναι ορισμενοι...αλλα κ ο φορεας ειναι αυτος που θα πρεπει να μεριμνησει.
Δεχομαι να εργαστει αυτος που το κανει για συμπληρωση εισοδηματος αλλα ΟΧΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΥΡΩΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3204 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 03:25:04 πμ »
Πείτε μου εμένα τώρα αν νομικά είναι μεμπτό στρατιωτικός να εμφανίζει στο ιεκ βεβαίωση απασχολήσης απο φροντιστηριο..μπορει καποιος δημοσιος υπαλληλος να εργαζεται ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ σε φροντιστήριο κ να του χορηγεί ο εργοδοτης κ βεβαιωση επαγγελματικης εμπειριας;;ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!
Μπορω να ζητησω απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να διερευνησει το θεμα;;

Παρατήρηση:

Αναρτημένος Κανονισμός Λειτουργίας ΙΕΚ:
http://www.gslll.edu.gr/attachments/article/976/%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3_%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%93%CE%99%CE%91%CE%A3_%CE%99%CE%95%CE%9A_%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97.pdf

Αρχείο Διαβούλευσης Κανονισμού Λειτουργίας ΙΕΚ
http://www.gsae.edu.gr/el/epaggelmatiki-katartisi/i-e-k-institoyta-epaggelmatikis-katartisis/kanonismos-diek

Τα δύο παραπάνω αρχεία από μια πρόχειρη ματιά μοιάζουν ίδια.
Το πρώτο είναι γιαλαντζί αλλά το μασήσαμε μια χαρά
Βαρέθηκα να το λέω, αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται και μας ταΐζουν σανό: που είναι ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία; Ποιος υπογράφει το εν λόγω έγγραφο;

--- τροποποίηση των ανωτέρω ---

Μόλις τώρα το έβγαλαν στην Διαύγεια με αριθμό πρωτοκόλλου.
http://et.diavgeia.gov.gr/f/minedu/ada/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%999-%CE%A6%CE%9E%CE%A8
Λέτε να μας διαβάζουν;

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 03:39:58 πμ από computerakias1974 »

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3205 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 03:31:26 πμ »
Σωστα!!Κ το συγκεκριμενο ατομο περυσι ειχε απαιτησει να παρει κ ωρες αν κ τελευταιος στον αξιολογικο πινακα.Δυστυχως δεν προλαβα να τον χτυπησω με ενσταση για να παρω τις ωρες που δικαιωματικα μου ανηκαν λογω μοριων αλλα φετος δε θα τη γλιτωσει.
Ποσο φιλοχρηματοι κ υπερμετρα φιλοδοξοι ειναι ορισμενοι...αλλα κ ο φορεας ειναι αυτος που θα πρεπει να μεριμνησει.
Δεχομαι να εργαστει αυτος που το κανει για συμπληρωση εισοδηματος αλλα ΟΧΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΥΡΩΣΗ.

νομίζω ότι μπορεί κάποιος δημόσιος υπάλληλος με ειδική άδεια από την υπηρεσία του να ασκεί και άλλη δραστηριότητα. Δεν είναι σε όλες τις υπηρεσίες ίδια τα πράγματα (πχ για Υπ.Παιδείας σε εκπαιδευτικούς μπορεί κάποιος να ασκεί και δραστηριότητα με άδεια από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας του). Στο λέω με κάθε επιφύλαξη, δεν το γνωρίζω, το έχω ακούσει. Ψάξε το.

Πάντως, για να υπάρχει "ποινή" πρέπει μια διοικητική πράξη (πχ πρόσληψη εκπαιδευτή ΙΕΚ) να αντίκειται στο "γύρω-γύρω" νομικό πλαίσιο. Γνωρίζουμε το νομικό πλαίσιο των στρατιωτικών; Μήπως είναι πχ στρατιωτικός ιατρός η ψυχολόγος και του επιτρέπεται (δεν ξέρω καν αν του επιτρέπεται αλλά δίνω παράδειγμα); Google λίγο για το τι επιτρέπεται, βρες του νόμους και δες ότι είναι οι πιο πρόσφατοι και πράξε ανάλογα.

(για ακριβέστερες πληροφορίες παρακάτω μίλα με δικηγόρο)

Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο μπορείς να "προσφύγεις στα διοικητικά δικαστήρια κατά μια διοικητικής πράξης" (έτσι το λένε όταν διαφωνείς με το κράτος σε κάτι που αποφάσισε δια μέσω των λειτουργών του πχ ΓΓΔΒΜ, ΙΕΚ, ΥπΔΒΜΘ). Αρμόδια δικαστήρια για την προσφυγή είναι τα διοικητικά και δικάζουν σε τρεις βαθμούς (πρωτοβάθμιο, εφετείο και Συμβούλιο της Επικρατείας). Αν πρόκειται (και) για παράβαση καθήκοντος ακολουθείς την άλλη διαδικασία (αγωγή, έγκληση κτλ). Άρμόδια δικαστήρια για ποινικά αδικήματα είναι τα Ποινικά / Πολιτικά Δικαστήρια και δικάζουν σε τρεις βαθμούς (πρωτοβάθμιο, εφετείο, Άρειος Πάγος). Μια πράξη μπορεί ταυτόχρονα να είναι δύο πράγματα: και διοικητικά και ποινικά μεμπτή

Καλή επιτυχία

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 03:52:46 πμ από computerakias1974 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.