*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2015  (Αναγνώστηκε 436167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1442 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:25:32 μμ »
 Άρα όλοι συμφωνούμε. Πρέπει να κάνει ΑΣΕΠ.Όμως να μην είναι ένας ανοιχτός διαγωνισμός αλλά να προκηρύξει συγκεκριμένες θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:38 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1443 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:31:58 μμ »
Το πρόβλημα είναι ο χαμηλός αριθμός διορισμών λόγω της δυσχερής δημοσιονομικής κατάστασης της χώρας.
Από εκεί και πέρα ο ΑΣΕΠ ασφαλώς και χρειάζεται...

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1444 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:34:01 μμ »
Και κάτι τελευταίο για τον κλάδο των δασκάλων. Εκτός των αποφοίτων 09' και 10', ΟΛΟΙ οι άλλοι (περίπου 8.000!!!) είναι εκτός σχολείων. Ας σταματήσει επομένως αυτή η καραμέλα ότι οι δάσκαλοι δεν θέλουμε ΑΣΕΠ.

ΑΣΕΠ όμως αν γίνει, πρέπει να γίνει για μαζικούς διορισμούς και όχι ανακύκλωση αναπληρωτών! Αυτό θα είναι μέγιστη κοροϊδία.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1445 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:37:28 μμ »
Καλημέρα. Να πω πάλι ότι ο ασεπ πρέπει να γίνει, αλλά για συγκεκριμένες και αρκετές θέσεις.Και το λέω εγώ που έχω φάει τους ασεπ με το κουτάλι. Ασεπ για 100-200 φιλολόγους,για παράδειγμα, είναι κοροϊδία. Επίσης, κάτι που δεν ειπώθηκε πουθενά. Ασεπ με διαφάνεια!!!Το λέω γιατί στον προηγούμενο ασεπ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι υπήρχαν θέματα με διφορούμενες απαντήσεις και δεν είχαν ανακοινωθεί απαντήσεις-λύσεις ούτε είχαμε δικαίωμα ένστασης. Οι παλαιότεροι ας με επιβεβαιώσουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:38 »

Ρεγγίνα Φιλίππου

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1446 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 01:04:29 μμ »
Καλημέρα. Να πω πάλι ότι ο ασεπ πρέπει να γίνει, αλλά για συγκεκριμένες και αρκετές θέσεις.Και το λέω εγώ που έχω φάει τους ασεπ με το κουτάλι. Ασεπ για 100-200 φιλολόγους,για παράδειγμα, είναι κοροϊδία. Επίσης, κάτι που δεν ειπώθηκε πουθενά. Ασεπ με διαφάνεια!!!Το λέω γιατί στον προηγούμενο ασεπ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι υπήρχαν θέματα με διφορούμενες απαντήσεις και δεν είχαν ανακοινωθεί απαντήσεις-λύσεις ούτε είχαμε δικαίωμα ένστασης. Οι παλαιότεροι ας με επιβεβαιώσουν...
Σαν τους χρησμους της Πυθιας. Ακριβως.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1447 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 01:15:21 μμ »
Κάτι που δεν καταννοούν οι νεότεροι επειδή δεν έχουν γνώση του ν. 3848.:
Από τον νέο πίνακα που θα προκύψει μετά τον νέο διαγωνισμό θα γίνονται οι μόνιμοι διορισμοί, αλλά και οι διορισμοί των αναπληρωτών

Έτσι πολλές φορές οι πραγματικές ανάγκες θα κρίνουν τον αριθμό των διορισμών. Όσοι γράψουν καλά και κληθούν αναπήρωτές, δρομολογούν κάποια στιγμή και τον μόνιμο διορισμό τους, επειδή μπορούν να διατηρήσουν την επιτυχία τους για 3 διαγωνισμούς.

Αυτό το έχουν καταννοήσει οι παλαιότεροι που έχουν αρκετή προυπηρεσία χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ και  φοβούνται πως με τον νέο πίνακα -αν δεν γράψουν έστω τη βάση- θα βρεθούν εκτός ή πολύ πιο κάτω και θα χάσουν τη σίγουρη αναπλήρωση ή μόνιμο διορισμό με κάποια "εξυπηρέτηση" κάποιας μελλοντικής κυβέρνησης...
Αυτοί είναι που δεν θέλουν να ακούν για διεξαγωγή διαγωνισμού το 2015. Κατανοητό γι' αυτούς που είναι πάνω από 45  και πρέπει να αρχίσουν το διάβασμα. Για όσους είναι μικρότεροι, ας μην φοβούνται και τόσο με το προβάδισμα που έχουν λόγω προυπηρεσίας. Λίγο διάβασμα δε θα τους κάνει κακό. Αρκετά το απέφυγαν...  ::)

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1448 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 01:17:41 μμ »
Και κάτι τελευταίο για τον κλάδο των δασκάλων. Εκτός των αποφοίτων 09' και 10', ΟΛΟΙ οι άλλοι (περίπου 8.000!!!) είναι εκτός σχολείων. Ας σταματήσει επομένως αυτή η καραμέλα ότι οι δάσκαλοι δεν θέλουμε ΑΣΕΠ.

ΑΣΕΠ όμως αν γίνει, πρέπει να γίνει για μαζικούς διορισμούς και όχι ανακύκλωση αναπληρωτών! Αυτό θα είναι μέγιστη κοροϊδία.

τι εννοείς οταν λες μαζικους?

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1449 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 02:42:08 μμ »
Ειδικά τους μεγαλύτερους που έχουν δώσει δύο και τρεις φορές ΑΣΕΠ (με επιτυχία) και είναι 30-35+ χρονών:   επικροτείτε το γεγονός να σας τρέχουν πάλι στα θρανία; Και μετά από λίγα χρόνια ξανά; Εκτός και αν πιστεύετε πως όντως θα διορίσει 10.000 κόσμο, την στιγμή που παλεύει να διορίσει 600-700 άτομα εδώ και χρόνια...  :o

Θεωρω πως αν μας έλεγαν 600 ευρώ και μόνιμη θέση στα 40 με την προϋπόθεση να περάσεις 4 ΑΣΕΠ οι μισοί θα έλεγαν ΝΑΙ. Ποια πτυχία και ποια μεταπτυχιακά; Ισόβια το κεφάλι κάτω, φοβισμένοι με το όνειρο των 800 ευρώ έστω και στα βαθιά γεράματα. Την ίδια στιγμή έβλεπα προχθές Ειδικούς Φρουρούς, απόφοιτους λυκείου, να μοιράζουν καρπαζιές στο Μαξίμου στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς που ειναι σε διαθεσιμότητα... Αυτά είναι τα χάλια μας.

Αν οι ΑΜΑΝ "έπαιζαν" σήμερα στην τηλεόραση, ο Κακομοίρογλου θα ήταν σίγουρα εκπαιδευτικός.

ΥΓ) Επαναλαμβάνω για να μην αρχίσουν τα ειρωνικά σχόλια: Αν βρω άλλη διέξδο στην αγορά εργασίας εννοείται πως εξαφανίζομαι από τον χώρο της εκπαίδευσης που δεν εξασφαλίζει καμία προοπτική. Κανένας δεν σπούδασε για την πλάκα του και να περνάει την ώρα του σε ένα Πανεπιστήμιο.

Επικροτώ την άποψη της μη συμβιβασμένης με την άθλια πραγματικότητα συναδέλφου. Εύχομαι να μπορούσαν να δουν και άλλοι τόσο καθαρά...

Αποσυνδεδεμένος lampros7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1450 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 02:51:00 μμ »
Κάτι που δεν καταννοούν οι νεότεροι επειδή δεν έχουν γνώση του ν. 3848.:
Από τον νέο πίνακα που θα προκύψει μετά τον νέο διαγωνισμό θα γίνονται οι μόνιμοι διορισμοί, αλλά και οι διορισμοί των αναπληρωτών

Έτσι πολλές φορές οι πραγματικές ανάγκες θα κρίνουν τον αριθμό των διορισμών. Όσοι γράψουν καλά και κληθούν αναπήρωτές, δρομολογούν κάποια στιγμή και τον μόνιμο διορισμό τους, επειδή μπορούν να διατηρήσουν την επιτυχία τους για 3 διαγωνισμούς.

Αυτό το έχουν καταννοήσει οι παλαιότεροι που έχουν αρκετή προυπηρεσία χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ και  φοβούνται πως με τον νέο πίνακα -αν δεν γράψουν έστω τη βάση- θα βρεθούν εκτός ή πολύ πιο κάτω και θα χάσουν τη σίγουρη αναπλήρωση ή μόνιμο διορισμό με κάποια "εξυπηρέτηση" κάποιας μελλοντικής κυβέρνησης...
Αυτοί είναι που δεν θέλουν να ακούν για διεξαγωγή διαγωνισμού το 2015. Κατανοητό γι' αυτούς που είναι πάνω από 45  και πρέπει να αρχίσουν το διάβασμα. Για όσους είναι μικρότεροι, ας μην φοβούνται και τόσο με το προβάδισμα που έχουν λόγω προυπηρεσίας. Λίγο διάβασμα δε θα τους κάνει κακό. Αρκετά το απέφυγαν...  ::)

Δεν ισχύουν αυτά που λές.Με το νέο νόμο επιτυχία στον ΑΣΕΠ δεν σημαίνει διορισμός διότι δεν θα βγαίνουν συγκεκριμένες θέσεις.Απλά η επιτυχία στον ασεπ θα σου εξασαφαλίζει την είσοδο στους πίνακες.Με τον παλιό νόμο αν είχες και έστω ένα μόριο προυπηρεσίας έμπαινες στην σειρά για MONIMO διορισμό με το 40% χωρίς ΑΣΕΠ.Απο εκεί και πέρα αν είχες επιτυχία στον ΑΣΕΠ έπαιρνες επιπλέον μόρια στον πίνακα αναπληρωτών .Επίσης η επιτυχία στον ΑΣΕΠ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ διότι είχαν προκηρυχθεί συγκεκριμένες θέσεις.(εκτός βέβαια απο τους κλάδους που υπήρχαν ελάχιστες θέσεις).Γενικότερα όμως ο άριστος διεκδικούσε μονιμότητα.Τώρα με τον νέο νόμο είτε είσαι παλιός είτε νέος θα αγωνίζεσαι για μια θέση αναπληρωτή και μονιμότητα τέλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2014, 02:59:44 μμ από lampros7 »

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1451 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 02:52:53 μμ »
Αν απευθύνεσαι σε εμένα, φυσικά και είμαι υπέρ του ΑΣΕΠ. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Όπως βλέπεις είναι 12:10 και αντί για το σχολείο είμαι στο γραφείο του σπιτιού μου και δεν είναι επειδή δεν άνοιξε θέση δίπλα στο σπίτι μου.  ;)

ΑΣΕΠ χωρίς προκήρυξη τουλάχιστον 10.000 θέσεων (λόγω και των αυξημένων αναγκών) όμως, είναι εμπαιγμός και κοροιδία για όλους όσους θα μπούμε στη διαδικασία αυτή. Περίπου 100.000 για την ακρίβεια...  :-X

Δυστυχώς θα διαφωνήσω εδώ μαζί σου γιατί έχω την εντύπωση πως αυτοαναιρείς το πρηγούμενο σχόλιό σου.
Δεν χρειάζεται να γίνει κανένας γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ. Διορισμοί μονίμου προσωπικού κάθε χρόνο σε όλα τα μόνιμα (οργανικά και μη) κενά με αντικειμενικά κριτίρια μέσα από διαδικασίες ΑΣΕΠ. Και πάει λέγοντας...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1452 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:41:19 μμ »
Και θα είναι άδικο  νομίζω να μετρήσει η προϋπηρεσία των τελευταίων χρόνων. Οι πίνακες παγώνουν μέχρι τον ασεπ του 12 που δεν έγινε, οπότε  το σωστό θα ήταν να παραμείνουν παγωμένοι μέχρι τον ασεπ...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1453 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 03:57:23 μμ »
Θα παρακαλέσω, συμφωνα και με τους όρους χρήσης, να μην κάνουμε κατάχρηση της παράθεσης σε καθε απαντηση μας, όταν μάλιστα είναι στην ίδια σελίδα. Μπορούμε να χρησιμοποιούμε μέρος του προς παράθεση μηνύματος, για τα σημεία που πρόκειται να σχολιάσουμε.
Αυτό, για διευκόλυνση όλων, μελών και επισκεπτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2014, 04:00:19 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΤΑ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1454 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 04:55:36 μμ »
Εδώ και πολλές μερες βλέπω τα σχόλια περί ΑΣΕΠ .ποιος σας είπε ότι ακόμη και αν είστε επιτυχόντες θα δουλέψετε ως
Αναπληρωτες ή θα διοριστείτε.ειμαι Πε 06 αγγλικων και για να δουλέψω ακόμη και αναπληρώτρια πρέπει να γράψω σχεδόν ΑΡΙΣΤΑ δεν ειναι τα πράγματα το ίδιο για όλους τους κλάδους .μια χαρά σας έπεισε ο υπουργός να τον ψηφίσετε
Μη ξεχάσετε,όταν όμως θα είστε άνεργοι και 40 ετών θα καταλάβετε τι σημαινει ανεργία .προσωπικα
Εχω περάσει στο ΑΣΕΠ 2008 ,εχω 56 μήνες προϋπηρεσία και περιμένω να διοριστώ πότε στα 50;στα 43 μου έπρεπε να ήμουν διορισμένη αλλά πλήρωσα ακριβά ,όσους πίστεψαν τον Γιωργακη ,τον ψήφισαν ,μας διέλυσε ,τα Ιδια θα γίνουν και τωρα, παραμύθια και ψήφοι χαμένοι.ο ΑΣΕΠ ειναι η κουκούλα ,όταν δώσετε πετύχετε και μείνετε μόνιμοι συμβασιούχοι όπως εγω τα λέμε .10.000 διορισμοί ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΩΝ .ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΜΟΝΟ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ,ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙ
Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ με το ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1455 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 05:19:32 μμ »
Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται..... σιγά μη γίνουν διορισμοί και με αλφαβητική σειρά.
Κάποια στιγμή θα γίνει ΑΣΕΠ . Κάποια στιγμή αυτή η καραμέλα της ''επετηρίδας''  θα πρέπει να σταματήσει.
Ότι και αν γίνει πάντως να το κρατήσουν.Όχι να ισχύει κάτι αλλα να κάνουμε και εμβόλιμους διορισμούς επειδή κάποιοι μεγαλώνουν ή για τον οποιοδήποτε άλλο λόγο.
Ή αλλιώς να μονιμοποιηθεί το 60-40 που νομίζω είναι το ποιο δίκαιο για όλους με την τροποποιήσει 80-20 ( και 90-10..) και το 80 προς διαγωνιζόμενους ΑΣΕΠ...
Να δώσουν όμως ΜΙΑ λύση και να την κρατήσουν ΣΤΑΘΕΡΗ.

ΥΓ. Το 90-10 γιατί κάποιος που διαβάζει πάντα έχει μεγαλύτερη όρεξη να κάνει μια δουλειά ( όπως και ο κάτοχος MSc Phd έχει συνηθίσει σε εργασίες και assignments.... μαθητής  λυκείου μου είπε πρόσφατα οτι απο ΟΛΟΥΣ τους καθηγητές στο λύκειο 2-3 ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τα παιδιά, οι υπόλοιποι  ''θα τα κάνετε και στο φροντιστήριο..''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.