*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας  (Αναγνώστηκε 74307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
sorry λόγω ταχύτητας βιάστηκα...εγώ αλλάζω κάθε χρόνο σχολείο οπότε θα τα στείλω με courier άμα τα ζητήσουν...όπως τόσα και τόσα...
Αν και το τυπικό είναι ότι τα ντοκουμέντα παραδίδονται με την επίδοση της αναφοράς (report). Στην περίπτωσή μας κανονικά παραδίδονται σε φάκελλο στο διευθυντή. Τώρα άλλο το κανονικά (άλλωστε πόσοι διευθυντές το γνωρίζουν όταν ακόμη πολλοί δεν ξέρουν να πιάσουν το ποντίκι κι ας έχουν πιστοποίηση ΤΠΕ Α΄) κι άλλο το τι θα γίνει στην πράξη.
Καλού κακού κράτα τα σπίτι σου σε ασφαλές μέρος μην βρεθείς και μπλεγμένος παραπάνω δηλαδή, γιατί μπλεγμένο είμαστε που είμαστε. Όχι άλλα βάρη! (κατά το "όχι άλλο κάρβουνο")
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2014, 11:23:00 μμ από victoryhope »
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Αν και το τυπικό είναι ότι τα ντοκουμέντα παραδίδονται με την επίδοση της αναφοράς (report). Στην περίπτωσή μας κανονικά παραδίδονται σε φάκελλο στο διευθυντή. Τώρα άλλο το κανονικά (άλλωστε πόσοι διευθυντές το γνωρίζουν όταν ακόμη πολλοί δεν ξέρουν να πιάσουν το ποντίκι κι ας έχουν πιστοποίηση ΤΠΕ Α΄) κι άλλο το τι θα γίνει στην πράξη.
Καλού κακού κράτα τα σπίτι σου σε ασφαλή μέρος μην βρεθείς και μπλεγμένος παραπάνω δηλαδή, γιατί μπλεγμένο είμαστε που είμαστε. Οχι άλλη βάρη (κατά το "όχι άλλο κάρβουνο")
 ;)

Δηλαδή άμα βρεθώ μπλεγμένος θα πάω στους ανεπαρκείς και ανεβλαβείς...και θα με διώξουν από καθηγητή και θα κλαίει ο μπαμπάς μου τον μόσχο τον σιτευτό που έσφαξε με τον διορισμό μου...τι λες ρε παιδί μου και δεν θα κάνω καριέρα στο Ελληνικό δημόσιο να με χαρεί και η φουκαριάρα η μάνα μου....και υπάρχει περίπτωση να βγω έξω και να βρω και μια δουλειά χωρίς να κάνω 15 ώρες χαρτούρα για 30 λεπτά μάθημα εφόσον τα παιδιά δεν μετέχουν σε πρόβα για παρέλαση....αχ δεν μπορώ φοβούμαι...  :'(

ΥΓ. γιατί φαγωθήκατε με τις συνεντεύξεις...εγώ θα κάτσω ατάραχος στο κέντρο του σχολείου μην σου πω θα ανέβω στην ταράτσα και θα συμπληρώσω το πρωτόκολλο παρατήρησης του τέλειου κλιματος που επικρατεί όταν αναθέτουμε ώρες, εφημερίες κ.τ.λ.   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2014, 11:25:12 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για μένα: μπλεγμένος=να σε πρήζουν για το αυτονόητο. Αυτό προσπαθώ πάντα να αποφύγω στο δημόσιο που έμπλεξα.
Είπαμε: There is no common sense!
Κι αν το καλοσκεφτείς, εκτός της αξιολόγησης, υπάρχει γενικά κοινή λογική σε κάτι;
Για μένα πιο παράλογο ήταν να πληρώσω φέτος 3ευρώ για να μου στείλει το ΑΠΘ αντίγραφο πτυχίου καθώς δεν το είχα στο νησί και δεν θα έπαιρνα και άδεια να το φέρω απ' το σπίτι μου στην Αθήνα.
Πόσο πιο απλά να το πω;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Για μένα: μπλεγμένος=να σε πρήζουν για το αυτονόητο. Αυτό προσπαθώ πάντα να αποφύγω στο δημόσιο που έμπλεξα.
Είπαμε: There is no common sense!
Κι αν το καλοσκεφτείς, εκτός της αξιολόγησης, υπάρχει γενικά κοινή λογική σε κάτι;
Για μένα πιο παράλογο ήταν να πληρώσω φέτος 3ευρώ για να μου στείλει το ΑΠΘ αντίγραφο πτυχίου καθώς δεν το είχα στο νησί και δεν θα έπαιρνα και άδεια να το φέρω απ' το σπίτι μου στην Αθήνα.
Πόσο πιο απλά να το πω;

Δεν πάνε να σε πρήζουν με ότι θέλουν...αυτοί σε πρήζουν γιατί νομίζουν ότι με την χαρτούρα κάνουν κάτι χρήσιμο...και εσύ γελάς από μέσα σου γιατί ξέρεις ότι οι άνθρωποι ασχολούνται με μπούρδες... συγγνώμη αλλά έχω πιο σοβαρά θέματα στην ζωή μου παρά να ασχολούμαι με χαρτογιακάδες....

ΥΓ. Η ζωή μου είναι μικρή και σύντομη να ασχολούμαι με τα ασήμαντα... Για μένα η ζωή ξεκινά μετά τις δύο που σχολάω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν πάνε να σε πρήζουν με ότι θέλουν...αυτοί σε πρήζουν γιατί νομίζουν ότι με την χαρτούρα κάνουν κάτι χρήσιμο...και εσύ γελάς από μέσα σου γιατί ξέρεις ότι οι άνθρωποι ασχολούνται με μπούρδες... συγγνώμη αλλά έχω πιο σοβαρά θέματα στην ζωή μου παρά να ασχολούμαι με χαρτογιακάδες....

ΥΓ. Η ζωή μου είναι μικρή και σύντομη να ασχολούμαι με τα ασήμαντα... Για μένα η ζωή ξεκινά μετά τις δύο που σχολάω...

Συμφωνώ, και μη σου πω ότι η ζωή δεν τελειώνει και δεν αρχίζει στο σχολείο!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Εκνευρίζομαι που οι περισσότεροι συνάδελφοι τόσους μήνες μετά την ανακοίνωση για την ΑΕΕ, την εγκύκλιο δεν την έχουν διαβάσει ακόμα, αλλά έχουν άποψη υπέρ ή κατά. Δεν έχει σημασία αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς, μα να μην την έχει καν διαβάσει ;;;;;;;;;;; και μετά μας χαλάει που ο Χρυσοχοίδης παραδέχτηκε ότι υπέγραψε το μνημόνιο χωρίς να το έχει διαβάσει!

Μετά βάλαμε την ΟΛΜΕ μπροστά (τους γραμματιζούμενους δηλαδή που λέγανε παλιά) να διαβάσουνε, να καταλάβουνε τι διαβάζουνε (λέμε τώρα) και να καθορίσουνε τη στάση του κλάδου. Κι ενώ σ΄ένα ρημάδι απουσιολόγιο όλοι ξέρουμε και το τονίζουμε στους απουσιολόγους ότι είναι επίσημο έγγραφο και δεν γράφουμε ό,τι μας κατέβει...οι γραμματιζούμενοι, οι μπροστάρηδές μας, μας είπανε να πάμε να γράψουμε στο πρακτικό μια σαχλαμάρα!!! και η πλάκα είναι ότι το κάναμε!!! (όχι όλοι ευτυχώς αλλά δεν είναι εκεί το θέμα)

Υπήρξαν συνάδελφοι γράψανε ότι διαφωνούνε με το ΝΟΜΟ!!!
Φίλε συνάδελφε, αν διαφωνείς με το νόμο, κάνε απεργία, κάνε πορεία, κάνε διαμαρτυρία, στην τελική παραιτήσου. Το πρακτικό είναι επίσημο έγγραφο. Εκεί θα κάνεις την επανάστασή σου; Έλεος πια! Η επανάσταση γίνεται στο δρόμο! Από πότε αλήθεια έχεις να κατεβείς στο δρόμο συνάδελφε;;;;;;;;;;; Που θεωρείς και δικαίωμά σου να βγάλεις τα επαναστατικά σου ένστικτα στα έγγραφά ΤΟΥΣ;;;; Δικό τους είναι το μαγαζάκι, δικά τους τα έγγραφα, αυτοί ορίζουν τι γράφεται που, πότε, πώς. Αν δε σ΄αρέσει να πας να παλέψεις με δικά ΣΟΥ όπλα. Άστα κάτω τα δικά ΤΟΥΣ. Το Πρακτικό είναι δικό ΤΟΥΣ όπλο. Σ΄αρέσει δε σ΄αρέσει, μ΄αρέσει δε μ αρέσει, έτσι είναι.

Τώρα με την ουρά στα σκέλια, ψάχνουμε να βρούμε τι υπάρχει πίσω απ΄τις λέξεις και γιατί είμαστε με την πλάτη στον τοίχο....Α!!! ναι μωρέ υπάρχει και η Αξιολόγηση.... και κάποιοι έκπληκτοι, τώρα διαπιστώνουν ότι ΑΕΕ-Αξιολόγηση είναι συγκοινωνούντα δοχεία, γιατί ναι, μωρέ ντάξει που λένε και οι μαθητές μας, το ΠΔ της αξιολόγησης ΔΕΝ το διαβάσαμε. εεεεεεεελα, τι περίεργο!!!

Και παμε παρακάτω:
Μπροστά μας έχουμε την ποσόστωση της αξιοόγησης, αλλά κανείς δεν βλέπει, δεν ακούει, δεν ενημερώνεται. Ποσόστωση; τι ΄ν΄τούτο; Οι γραμματιζούμενοι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου "δε μας αφορά, είναι για τους Δημόσιους Υπάλληλους, εμείς είμαστε άλλο" λένε. Φαντάσου ύπνος βαθύς!!!! Πόσοι άραγε πήρανε χαμπάρι;;;;

Άντε βρε, αύριο μεθαύριο να ανακαλύψουμε τον τροχό, να μάθουμε κι ότι ο ήλιος βγαίνει απ΄την Ανατολή κι είμαστε κομπλέ!!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος altbreeze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκνευρίζομαι που οι περισσότεροι συνάδελφοι τόσους μήνες μετά την ανακοίνωση για την ΑΕΕ, την εγκύκλιο δεν την έχουν διαβάσει ακόμα, αλλά έχουν άποψη υπέρ ή κατά. Δεν έχει σημασία αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς, μα να μην την έχει καν διαβάσει ;;;;;;;;;;; και μετά μας χαλάει που ο Χρυσοχοίδης παραδέχτηκε ότι υπέγραψε το μνημόνιο χωρίς να το έχει διαβάσει!

Η διαφορά είναι ότι ο Χρυσοχοίδης ήταν υπουργός κυβέρνησης οπότε δεν έκανε τη δουλειά του!.
Ο καθηγητής πρέπει να βρεί χρόνο (επιπλέον της δουλειάς που του έχει αναθέσει η κοινωνία) να εξοικοιωθεί με την νομική ορολογία (γιατι δεν αρκεί απλά να 'διαβάσεις'  πρέπει να μπορείς πχ να κρίνεις τη βαρύτητα εγκυκλίων , νόμων , ΠΔ,  δημοσιουπαλληλικό κώδικα κτλ )και να 'διαβάσει'  οχι εναν απλά νόμο αλλά μια μπλεγμένη ακολουθία νόμων,ΠΔ,εγκυκλίων. Συνεπώς είναι για μένα λογικό να έχουμε γνωμοδοτικά όργανα με γνώσεις και όχι να αισθανόμαστε και τύψεις επειδή δεν σπουδάσαμε νομικοί!

Παράθεση
Μετά βάλαμε την ΟΛΜΕ μπροστά (τους γραμματιζούμενους δηλαδή που λέγανε παλιά) να διαβάσουνε, να καταλάβουνε τι διαβάζουνε (λέμε τώρα) και να καθορίσουνε τη στάση του κλάδου. Κι ενώ σ΄ένα ρημάδι απουσιολόγιο όλοι ξέρουμε και το τονίζουμε στους απουσιολόγους ότι είναι επίσημο έγγραφο και δεν γράφουμε ό,τι μας κατέβει...οι γραμματιζούμενοι, οι μπροστάρηδές μας, μας είπανε να πάμε να γράψουμε στο πρακτικό μια σαχλαμάρα!!! και η πλάκα είναι ότι το κάναμε!!! (όχι όλοι ευτυχώς αλλά δεν είναι εκεί το θέμα)

Υπήρξαν συνάδελφοι γράψανε ότι διαφωνούνε με το ΝΟΜΟ!!!

Μιλάς για τον ΝΟΜΟ και έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι στον Μωυσή και όχι σε μια κυβέρνηση που νομοθετεί με Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου και εφαρμοστικούς παρακάμπτωντας το κοινοβούλιο και υλοποιοντας κατ'ουσία τις απαιτήσεις των δανειστών μας και όχι απαιτήσεις του ελληνικού λαού.  ΈΛΕΟΣ. Μην  χρησιμοποιείς την έννοια του νομου σαν λαικό σκιάχτρο , υποτίθεται ότι πρέπει να εκφράζει  τη λαική βούληση και όχι τη βούληση ξένων . Και εκτός από τους ΝΟΜΟΥΣ υπάρχει και το ΣΥΝΤΑΓΜΑ και η ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ. Ξεκίνα με τα άρθρα 21,23, 24,25,26 .

Παράθεση
Φίλε συνάδελφε, αν διαφωνείς με το νόμο, κάνε απεργία, κάνε πορεία, κάνε διαμαρτυρία, στην τελική παραιτήσου. Το πρακτικό είναι επίσημο έγγραφο. Εκεί θα κάνεις την επανάστασή σου; Έλεος πια! Η επανάσταση γίνεται στο δρόμο! Από πότε αλήθεια έχεις να κατεβείς στο δρόμο συνάδελφε;;;;;;;;;;; Που θεωρείς και δικαίωμά σου να βγάλεις τα επαναστατικά σου ένστικτα στα έγγραφά ΤΟΥΣ;;;; Δικό τους είναι το μαγαζάκι, δικά τους τα έγγραφα, αυτοί ορίζουν τι γράφεται που, πότε, πώς. Αν δε σ΄αρέσει να πας να παλέψεις με δικά ΣΟΥ όπλα. Άστα κάτω τα δικά ΤΟΥΣ. Το Πρακτικό είναι δικό ΤΟΥΣ όπλο. Σ΄αρέσει δε σ΄αρέσει, μ΄αρέσει δε μ αρέσει, έτσι είναι.

Να δώσει πρώτος το καλό παράδειγμα και να παραιτηθεί ο Αρβι.    :o
Το σχολείο ανήκει στον ελληνικό λαό και δεν είναι τσιφλίκι κανενός.
Το πρακτικό είναι δημόσιο έγγραφο όχι ιδιωτικό. Εκτός αν  αν αφαίρεσε σε ιδιωτικό σχολείο.

guestteacher

  • Επισκέπτης
@marsa

Κοίτα και το διάβασα, και κατάλαβα ότι δεν γίνεται σοβαρή δουλειά (σε 2 μήνες άντε 3) και ψήφισα αρνητικά στον σύλλογο.
Π.χ. δεν μπορείς να αρνηθείς μια πρόταση του συλλόγου και να καταψηφίσεις;
Κατατίθεται μια πρόταση στον Σύλλογο και διαφωνείς. (δεν μιλάω φυσικά να πεις είμαι ενάντια στο Νόμο).
Από κει και πέρα αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου.
Αν μάλιστα έπρεπε σε κάθε πρόταση να υπερψηφίζουμε τότε δεν θα υπήρχε η πρόβλεψη στο ΦΕΚ του (2002) ούτε και στην τελευταία εγκύκλιο. Από κει και πέρα αν δεις μπορεί ακόμα και ο Δ/ντης να μην στείλει τίποτα (έμμεσα λέει ότι οι Δ/νσεις θα ενημερώσουν το Υπουργείο για τα σχολεία που δεν έχουν συστήσει ομάδες εργασίας) και φυσικά θα υποστεί τις κυρώσεις.
Στο γεμικό πλαίσιο πάντως που κινείται το μήνυμα σου (και με μια δεύτερη ανάγνωση έχεις πολλά μα πάρα πολλά δίκια κατά την άποψη μου).

@altbreeze

Διαφωνώ ή συμφωνώ με το Νόμο το Ελληνικό Κοινοβούλιο (η πλειοψηφία δηλαδή) έδωσε το δικαίωμα να κάνει ότι γουστάρει ο Υπουργός (άρα δεν είναι αμέτοχο). Ακόμα και η τρόικα να το επέβαλε εκείνοι ψήφισαν. Εμείς απλά μπορούμε (ευτυχώς ακόμα) να προσφύγουμε για την όποια αντισυνταγματικότητα στα αρμόδια δικαστικά όργανα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2014, 10:29:19 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος altbreeze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Διαφωνώ ή συμφωνώ με το Νόμο το Ελληνικό Κοινοβούλιο (η πλειοψηφία δηλαδή) έδωσε το δικαίωμα να κάνει ότι γουστάρει ο Υπουργός (άρα δεν είναι αμέτοχο). Ακόμα και η τρόικα να το επέβαλε εκείνοι ψήφισαν. Εμείς απλά μπορούμε (ευτυχώς ακόμα) να προσφύγουμε για την όποια αντισυνταγματικότητα στα αρμόδια δικαστικά όργανα.

Έχεις δίκιο. Όμως αυτό που λες δεν αναιρεί αυτό που έγραψα. Δηλαδή ότι δεν γίνεται απλά δημοσιονομικη προσαρμογή  (οικονομία) αλλά επιβάλονται εξωθεν πολιτικές που δεν εκφράζουν την πλειοψηφία του ελληνικού λαού * και δεν δημιουργούνται από το νομοθετικό σώμα. Άρα εφόσον θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους δεν συμφωνώ να ονομάζουμε ΝΟΜΟ (υπονοωντας ότι μιλάμε για νομο του θεσπίστηκε σε ομαλές δημοκρατικές διαδικασίες απηχώντας την βούληση του εκλογικού σώματος) .  Πρέπει να θυμόμαστε ότι μιλάμε κυριως για ΠΡΑΞΕΙΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ , ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ υπό τη δαμοκλειο σπάθη ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΟΣΕΩΝ!  Νομικες διακασίες που παρακάμπτουν την νομοθετική λειτουργία του κοινοβουλίου και τη διάκριση εξουσιών και την δημοκρατική νομιμοποιηση αρκετών μνημονιακών εφαρμοστικών νόμων.


Τις απολύσεις και τη διαθεσιμότητα την ζήτησαν οι δανειστές μας υπό το κράτος ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ. Οπότε έχουμε
δημιούργία δικαίου υπό το κράτος εκβιασμών. 

Πρέπει να αποδίδουμε στο λόγο μας την ίδια αξία στο  ΝΟΜΟ και ένα ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟ  ΝΟΜΟ αποδίδωντας στον δεύτερο το σημασιολογικό αξιακό πλαίσιο που κουβαλάει ο πρώτος; 
Προσωπικά μια τέτοια επιλογή την θεωρώ λανθασμένη αφού αποκρύβει μια πραγματικότητα ,αυτή της υποβάθμισης και παράκαμψης του πολιτεύματος και της λαικής βούλησης.



* Υποθέτω αυτό που λέω είναι επαληθεύσιμο από τις εξαγγελίες και τα προγράμματα των κομμάτων που ζήτησαν την ψήφο του ελληνικού λαού.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2014, 10:06:55 πμ από altbreeze »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Έχεις δίκιο. Όμως αυτό που λες δεν αναιρεί αυτό που έγραψα. Δηλαδή ότι δεν γίνεται απλά δημοσιονομικη προσαρμογή  (οικονομία) αλλά επιβάλονται εξωθεν πολιτικές που δεν εκφράζουν την πλειοψηφία του ελληνικού λαού * και δεν δημιουργούνται από το νομοθετικό σώμα. Άρα εφόσον θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους δεν συμφωνώ να ονομάζουμε ΝΟΜΟ (υπονοωντας ότι μιλάμε για νομο του θεσπίστηκε σε ομαλές δημοκρατικές διαδικασίες απηχώντας την βούληση του εκλογικού σώματος) .  Πρέπει να θυμόμαστε ότι μιλάμε κυριως για ΠΡΑΞΕΙΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ , ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ υπό τη δαμοκλειο σπάθη ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΟΣΕΩΝ!  Νομικες διακασίες που παρακάμπτουν την νομοθετική λειτουργία του κοινοβουλίου και τη διάκριση εξουσιών και την δημοκρατική νομιμοποιηση αρκετών μνημονιακών εφαρμοστικών νόμων.


Τις απολύσεις και τη διαθεσιμότητα την ζήτησαν οι δανειστές μας υπό το κράτος ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ. Οπότε έχουμε
δημιούργία δικαίου υπό το κράτος εκβιασμών. 

Πρέπει να αποδίδουμε στο λόγο μας την ίδια αξία στο  ΝΟΜΟ και ένα ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟ  ΝΟΜΟ αποδίδωντας στον δεύτερο το σημασιολογικό αξιακό πλαίσιο που κουβαλάει ο πρώτος; 
Προσωπικά μια τέτοια επιλογή την θεωρώ λανθασμένη αφού αποκρύβει μια πραγματικότητα ,αυτή της υποβάθμισης και παράκαμψης του πολιτεύματος και της λαικής βούλησης.



* Υποθέτω αυτό που λέω είναι επαληθεύσιμο από τις εξαγγελίες και τα προγράμματα των κομμάτων που ζήτησαν την ψήφο του ελληνικού λαού.

Aν και ξεφεύγουμε (ως θέμα συζήτησης),

όλα όσα εφαρμόζονται δεν στα επέβαλε καμία τρόικα (έχουν εξαγγελθεί από τα 2 - πρωην - μεγάλα κόμματα). απλά πάλι δεν τα διαβάσαμε (δεν σε κατηγορώ προσωπικά αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα).
Και ακόμη και να μην τα διαβάσαμε απλά δεν κοιτάγαμε έξω από το Δημόσιο τι γίνεται.
Δεν περιμέναμε καμία τρόικα στην Ελλάδα για να εφαρμόσει η τοπική επιχειρηματική κοινότητα την νεοφιλελεύθερη (και ακόμα χειρότερη) πολιτική.
Ξαφνικά όλοι ανακάλυψαν ότι οι επιχειρήσεις καταπατούν τα εργασιακά δικαιώματα....
Hellooooo, αυτό γίνεται δεκαετίες (απλά τώρα γίνεται με την ανοχή της Κυβέρνησης - η οποία στηρίζεται στην χειρότερη μορφή επιχειρηματιών...τους τραπεζίτες).
Το θέμα όμως φίλε μου δεν είναι τι ψηφίζεις...είναι αν αυτοί που είναι αντιπολίτευση έχουν να σου προσφέρουν κάτι διαφορετικό, αν θέλουν να βρουν συμμαχίες που θα υπερασπίζονται τα συμφέροντα του απλού κοσμάκη και κυρίως αν πράγματι θέλουν να κυβερνήσουν. (ιδίως το τελευταίο).

Αποσυνδεδεμένος altbreeze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Aν και ξεφεύγουμε (ως θέμα συζήτησης),

όλα όσα εφαρμόζονται δεν στα επέβαλε καμία τρόικα (έχουν εξαγγελθεί από τα 2 - πρωην - μεγάλα κόμματα). απλά πάλι δεν τα διαβάσαμε (δεν σε κατηγορώ προσωπικά αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα).
Και ακόμη και να μην τα διαβάσαμε απλά δεν κοιτάγαμε έξω από το Δημόσιο τι γίνεται.
Δεν περιμέναμε καμία τρόικα στην Ελλάδα για να εφαρμόσει η τοπική επιχειρηματική κοινότητα την νεοφιλελεύθερη (και ακόμα χειρότερη) πολιτική.
Ξαφνικά όλοι ανακάλυψαν ότι οι επιχειρήσεις καταπατούν τα εργασιακά δικαιώματα....
Hellooooo, αυτό γίνεται δεκαετίες (απλά τώρα γίνεται με την ανοχή της Κυβέρνησης - η οποία στηρίζεται στην χειρότερη μορφή επιχειρηματιών...τους τραπεζίτες).
Το θέμα όμως φίλε μου δεν είναι τι ψηφίζεις...είναι αν αυτοί που είναι αντιπολίτευση έχουν να σου προσφέρουν κάτι διαφορετικό, αν θέλουν να βρουν συμμαχίες που θα υπερασπίζονται τα συμφέροντα του απλού κοσμάκη και κυρίως αν πράγματι θέλουν να κυβερνήσουν. (ιδίως το τελευταίο).

Νομίζω ότι ξεφεύγεις ακόμα περισσότερο και αποφεύγεις να τοποθετηθείς πάνω στο θέμα που τίθεται σχετικά με τον τρόπο και το αξιακό πλαίσιο στο οποίο τοποθετείται η χρήση της λέξης ΝΟΜΟΣ στην εποχή μας .

guestteacher

  • Επισκέπτης
Νομίζω ότι ξεφεύγεις ακόμα περισσότερο και αποφεύγεις να τοποθετηθείς πάνω στο θέμα που τίθεται σχετικά με τον τρόπο και το αξιακό πλαίσιο στο οποίο τοποθετείται η χρήση της λέξης ΝΟΜΟΣ στην εποχή μας .

Mε λίγες κουβέντες λοιπόν.
Οταν μπήκες στο Δημόσιο (και πληρώνεσαι από αυτό) συμφώνησες να υπηρετείς τους Νόμους ή ΝΟΜΟΥΣ ή νομους;
Ολη σου η εργασία δεν στηρίζεται σε Νόμους ή ΝΟΜΟΥΣ ή νόμους;
Επιλεκτική άσκηση νόμων, ΝΟΜΩΝ ή ΝΟΜΩΝ γίνεται; Αν γίνεται αναγνωρίζεις ότι μπορείς για ενδεχόμενες παραλείψεις σου (θεμιτές ή αθέμιτες) να έχεις κυρώσεις.

Ποιος ψηφίζει τους Νόμους. Σύμφωνα με το Συνταγμα εκλογές γίνονται όταν η Κυβέρνηση χάσει την πλειοψηφία της στην Βουλή ή λήξει η χρονική διάρκεια. Η' όταν τα Δικαστήρια κρίνουν ότι είναι αντισυνταγματική Δεν πέφτει όποτε θέλει ο καθένας. (μακάρι να έπεφτε αλλά έτσι ισχύει αν θέλουμε να λέμε ότι ισχύει το Συνταγμα). Αλλιώς αν δεν πιστεύουμε στα Συντάγματα και στους Νόμους τότε κακώς ορκιστήκαμε σε αυτά (θα μου πεις τα έφτιαξε άλλος και θα σου πω ότι προσφέρεις τις υπηρεσίες σου βάσει των κανονισμών που αποφάσισαν άλλοι...από κει και πέρα ή κάθεσαι και περιμένεις να τους αλλάξουν, ή τους παραβαίνεις και έχεις τις όποιες κυρώσεις ή αλλιώς την κάνεις με ελαφρά...). Ευχαρίστως να συζητήσουμε αν έχεις κάποια άλλη άποψη περι αυτού.

YΓ. Για την ιστορία και μόνο....

Ο Όρκος των Δημοσίων Υπαλλήλων μας (δηλαδή των Υπαλλήλων που έχουν Εργοδότη τον Ελληνικό Λαό) :

Κώδικας Δημοσίων Υπαλλήλων . Διορισμός :

Αρθρο 18
Κατάρτιση υπαλληλικής σχέσης
1. Η υπαλληλική σχέση καταρτίζεται με το διορισμό και την αποδοχή του. 2. Η αποδοχή δηλώνεται με την ορκωμοσία.
Αρθρο 19
Ορκωμοσία - Ανάληψη υπηρεσίας
1. Ο όρκος δίνεται ενώπιον του οργάνου που έχει εκδώσει την πράξη διορισμού ή του οργάνου που ορίζεται στο έγγραφο της κοινοποίησης. Ο όρκος έχει ως εξής:

«.........Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη στην πατρίδα, υπακοή στο Σύνταγμα και τους νόμους και να εκπληρώνω τιμίως και ευσυνειδήτως τα καθήκοντα μου...........»

Ο όρκος των αλλοδαπών έχει ως εξής: «.......Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη στην Ελλάδα, υπακοή στο Σύνταγμα και τους νόμους της και να εκπληρώνω τιμίως και ευσυνειδήτως τα καθήκοντα μου..............»

Όσοι δηλώνουν ότι δεν πρεσβεύουν καμιά θρησκεία ή πρεσβεύουν θρησκεία που δεν επιτρέπει τον όρκο, παρέχουν, αντί όρκου, την ακόλουθη διαβεβαίωση: «.........Δηλώνω, επικαλούμενος την τιμή και τη συνείδηση μου, ότι θα φυλάττω πίστη στην Ελλάδα, υπακοή στο Σύνταγμα και τους νόμους και ότι θα εκπληρώνω τιμίως και ευσυνειδήτως τα καθήκοντα μου..........»

2. Η ορκωμοσία βεβαιώνεται με πρωτόκολλο, που χρονολογείται και υπογράφεται από τον ορκιζόμενο και το όργανο ενώπιον του οποίου ορκίζεται. Η ανάληψη καθηκόντων πιστοποιείται με έκθεση, που υπογράφεται από τον προϊστάμενο της οικείας υπηρεσίας και τον υπάλληλο. Η έκθεση φέρει αριθμό π ρωτοκόλλου της χρονολογίας ανάληψης καθηκόντων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2014, 11:23:44 πμ από guestteacher »

nickitol

  • Επισκέπτης
... τον τρόπο και το αξιακό πλαίσιο στο οποίο τοποθετείται η χρήση της λέξης ΝΟΜΟΣ στην εποχή μας .

Φίλτατε, από όταν συνειδητοποίησα ότι η Ελλάδα είναι η πιο διεφθαρμένη χώρα στην Ευρώπη, δεν εχω τέτοιες απορίες.

Αποσυνδεδεμένος demi83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι ισχύει στα νηπιαγωγεία σχετικά με την αυτοαξιολόγηση?
Έχω διαβάσει ότι δεν είναι υποχρεωτικές οι ομάδες εργασίας και ότι η γενική εκτίμηση σε πρώτη φάση ανάγεται στην ολομέλεια διδασκόντων....δηλαδή στην ουσία μόνο το εκπαιδευτικό έργο θα κρίνουμε και τον σχολικό χώρο....απ' ότι κατάλαβα...
Με τις υπογραφές όμως που πρέπει μέχρι την Δευτέρα να μπουν τι κάνουμε?
Συν ότι είμαι αναπληρώτρια (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό..αλλά έτσι κ αλλιώς θα απολυθώ τον ιούνιο..   >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2014, 06:22:39 μμ από demi83 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159917
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.