*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1245072 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ απορώ σ' ένα νήμα αδιορίστων μ' επιτυχία σε γραπτό διαγωνισμό κι αντισυνταγματική παράλειψη του διορισμού τους ώστε στη θέση τους να βρεθούν προ δεκαετίας αλεξιπτωτιστές φυτευτοί και να διδάσκουν τα παιδιά (πώς γίνεται ένα πετυχημένο ρουσφέτι προφανώς) τι δουλειά έχουν μόνιμοι που διορίστηκαν μάλιστα εκτός γραπτού να κάμουν υποδείξεις.
Ρε φίλε,τι να πω;Έχω βαρεθεί! Όταν δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει πως το θέμα των απολύσεων είναι ανοιχτό και τι σημαίνει ζητάω απολύσεις,τι να πεις; Η ουσία είναι μια: να σταματήσουν κάποιοι να τρέχουν σε αιρετούς, γιατί οι ασεπίτες απο αντίδραση δεν θα σταματήσουν να τρέχουν στα δικαστήρια. Ποιοί μιλάνε για θέμα ηθικής;Αυτοί που το 2013 πρότειναν να απολύσουν τους νεότερους εκπαιδευτικούς, οι οποιοί κατα τύχη οι περισσότεροι ήταν ασεπίτες;  Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους: οι συνάδελφοι που διορίστηκαν εκτός ασεπ, θεωρούσαν πάντα πως η εκπαίδευση αποτελεί τσιφλίκι τους. Τι έκαναν λοιπόν; Οι διορισμοί, οι μεταθέσεις, οι τοποθετήσεις ήθελαν να γίνονται αφού πρώτα τους ρωτήσουν! Αυτοί άφησαν αδιόριστους ασεπίτες το 2010 και πήγε η υπόθεση στο ΣτΕ. Το θέμα δεν δημιουργήθηκε απο μόνο του! Επίσης,το 2013 οι ασεπίτες προσέφυγαν στο ΣτΕ γιατί τότε η πρόταση του Υπουργείου ήταν να απολυθούν οι νεότεροι. Η νομική αντίδραση σε αυτό ήταν να προταθεί στο ΣτΕ πως αν γίνονταν απολύσεις έπρεπε να απολυθούν οι παράνομα διορισθέντες. Προσωπικά έχω μια στόχευση που μιλάω εδώ. Να στείλω προς όλες τις κατευθύνσεις το μήνυμα πως τα φέουδα στην εκπαίδευση τελείωσαν! Δεν δέχομαι συμβουλές απο αυτούς που έτρεχαν μια ζωή στα πολιτικά γραφεία,για να φτιάξουν την ζωή τους σε βάρος των άλλων. Πρέπει οι συνάδελφοι να καταλάβουν πως είτε με διαγράψουν απο το φόρουμ, είτε όχι, ο δικαστικός αγώνας θα συνεχιστεί. Το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μαθαίνουν τις δικαστικές αποφάσεις απο το alfavita. No problem!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Μάλλον οι του ΑΣΕΠ ζητούσαν απολύσεις το 2013 μεταξύ όσων είχαν διοριστεί με επετηρίδα.....ψαχτε το καλύτερα. Σοβαροτης μηδέν δυστυχώς.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έγιναν διαγραφές μηνυμάτων και θα γίνουν και άλλες αν συνεχιστεί παρομοίως η συζήτηση.
Όταν κάνετε αναφορές μηνυμάτων είναι πολύ πιθανόν να ακολουθήσουν διαγραφές.
Μην απαντάτε στα μηνύματα που αναφέρατε διότι θα διαγραφούν και τα δικά σας.
Όπως και να έχει, ή αναφορά ή παράθεση μηνύματος και απάντηση και τα δύο δεν γίνονται.
Χάνετε το όποιο δίκιο νομίζετε ότι έχετε.

Ευχαριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μάλλον οι του ΑΣΕΠ ζητούσαν απολύσεις το 2013 μεταξύ όσων είχαν διοριστεί με επετηρίδα.....ψαχτε το καλύτερα. Σοβαροτης μηδέν δυστυχώς.
Σημασία έχουν τα γεγονότα. Θέλεις συνάδελφε να μιλήσουμε για το μισθολόγιο;Εδώ δεν χρειάζεται ψάξιμο! Οι νεοδιορισμένοι έχασαν το 27% του μισθού και οι διορισμένοι άνω των 12 ετών έχασαν μόλις 3%! Αυτό είναι πράξη!Και για να έρθουμε στο θέμα μας: γιατί οι συνάδελφοι ασεπίτες δεν διορίζονται; Δικαστικές αποφάσεις υπάρχουν. Ανακοινώσεις υπάρχουν. Ο μισθός δεν υπάρχει!!!Συνάδελφε,καταλαβαίνεις την διαφορά;Οι ασεπίτες έχουν υποφέρει χρόνια τώρα,γιατί έγιναν πράξεις απο το σύστημα του Παιδείας. Εσύ εδώ αφήνεις απλά υπόνοιες, δηλαδή λόγια, δηλαδή τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Καλημέρα.. Εγω επειδή  δε  θέλω  να ξεφύγω από το θέμα, έχω να πω το εξής : οι συνάδελφοι έστειλαν εξώδικο Οκ... Το υπουργείο το έθεσες στην επιτροπή συμμόρφωσης, με λίγα λόγια η ζημιά έγινε.. Ωραια μέχρι εδώ.. Το θέμα είναι ότι το υπουργείο με δελτίο τύπου είπε θα διορίσουν δικαστικές αποφάσεις, κ βέβαια η γραμματέας του υπουργού μας διαβεβαίωνε ότι όλα βαίνουν καλώς... Αρα το συμπέρασμα είναι ότι αλλά λένε κ άλλα κάνουν.. Ερώτηση. Τι κάνουμε από δω κ πέρα? Το θέμα πρέπει να πάρει δημοσιότητα..

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Συμφωνώ με ANETA. Δημοσιοποίηση του θέματος, παντού. Επίσης τηλέφωνα εκεί που μας έχουν φλομώσει στο ψέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα.. Εγω επειδή  δε  θέλω  να ξεφύγω από το θέμα, έχω να πω το εξής : οι συνάδελφοι έστειλαν εξώδικο Οκ... Το υπουργείο το έθεσες στην επιτροπή συμμόρφωσης, με λίγα λόγια η ζημιά έγινε.. Ωραια μέχρι εδώ.. Το θέμα είναι ότι το υπουργείο με δελτίο τύπου είπε θα διορίσουν δικαστικές αποφάσεις, κ βέβαια η γραμματέας του υπουργού μας διαβεβαίωνε ότι όλα βαίνουν καλώς... Αρα το συμπέρασμα είναι ότι αλλά λένε κ άλλα κάνουν.. Ερώτηση. Τι κάνουμε από δω κ πέρα? Το θέμα πρέπει να πάρει δημοσιότητα..
Τώρα μπορεί να ρωτήσω κάτι χαζό αλλά εξώδικο ποιοι έχουν στείλει? Ομάδα αναπληρωτών? Δεν έχω καταλάβει
Ποιοι θέλουν να μην διοριστουν ή να μπλοκάρει τους διορισμους?

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το εξώδικο δεν μας αφορά. Μη αποπροσανατολίζεστε. Το χρησιμοποιεί γι αυτό το σκοπό το υπουργείο. Ο υπουργός  είναι το θέμα που δεν υπογράφει. ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα.. Εγω επειδή  δε  θέλω  να ξεφύγω από το θέμα, έχω να πω το εξής : οι συνάδελφοι έστειλαν εξώδικο Οκ... Το υπουργείο το έθεσες στην επιτροπή συμμόρφωσης, με λίγα λόγια η ζημιά έγινε.. Ωραια μέχρι εδώ.. Το θέμα είναι ότι το υπουργείο με δελτίο τύπου είπε θα διορίσουν δικαστικές αποφάσεις, κ βέβαια η γραμματέας του υπουργού μας διαβεβαίωνε ότι όλα βαίνουν καλώς... Αρα το συμπέρασμα είναι ότι αλλά λένε κ άλλα κάνουν.. Ερώτηση. Τι κάνουμε από δω κ πέρα? Το θέμα πρέπει να πάρει δημοσιότητα..
Συγνώμη,αλλά καμία ζημιά δεν έγινε απο αυτό. Την ζημιά την κάνουν οι συνάδελφοι σας με τις προυπηρεσίες, οι οποίοι δεν θέλουν να διοριστείτε για να μην χάσουν θέσεις αναπληρωτών αφενός και οργανικές αφετέρου. Το υπουργείο τους κάνει το χατήρι, γιατί πάμε σε εκλογές και θέλει τις ψήφους τους. Σε αυτά τα πλαίσια, πρέπει κάτι να πει στο δικαστήριο για να σας καθυστερήσει. Αν δεν ήταν αυτό, θα είχε βρει κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Συγνώμη,αλλά καμία ζημιά δεν έγινε απο αυτό. Την ζημιά την κάνουν οι συνάδελφοι σας με τις προυπηρεσίες, οι οποίοι δεν θέλουν να διοριστείτε για να μην χάσουν θέσεις αναπληρωτών αφενός και οργανικές αφετέρου. Το υπουργείο τους κάνει το χατήρι, γιατί πάμε σε εκλογές και θέλει τις ψήφους τους. Σε αυτά τα πλαίσια, πρέπει κάτι να πει στο δικαστήριο για να σας καθυστερήσει. Αν δεν ήταν αυτό, θα είχε βρει κάτι άλλο.

Να προσθέσω εδώ ότι εγώ προσωπικά και μεγάλη προϋπηρεσία έχω , κ μεταπτυχιακό έχω, όχι βέβαια ειδική αγωγή, και όλα αυτά  επειδή έδωσα στο ασεπ έμ γ να αποκτήσω προϋπηρεσία.. Οπότε προχωράμε απτοητοι.. Οι διορισμοί από δικαστικές αποφάσεις θα γίνουν, με όσα δικαστήρια χρειάζεται ακόμα να γίνουν..

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε πολλά!!
Επιτεθήκατε κατά της ΔΟΕ ...και μετά τα μαζέψατε. ( Δεν είμαι υπέρμαχος της αλλά η αλήθεια να λέγεται).
Χθες και σήμερα άρχισε πάλι το ίδιο παραμύθι με την ΔΟΕ....ακροβατείτε επικίνδυνα. Πουθενά δεν υπάρχουν δηλωσεις συνδικαλιστικών οργάνων που να εκφράζονται αντίθετα με την υπόθεση σας.
Αποκαλείτε "δίποδα ανθρωποειδή" τους μελλοντικούς σας συνάδελφους. Αλήθεια θα πάτε στα σχολεία και όταν συναντήσετε αυτούς που διορίστηκαν εκτός ΑΣΕΠ θα τους βρίζετε καθημερινά; Θα διαφωνείτε με κάτι και θα εκφράζεστε έτσι στο σύλλογο;; Μιλάς για μετριοπάθεια και εμμέσως δικαιολογείς τις ύβρεις με διάφορα προσχήματα. Ο καθένας έχει προβλήματα και ίσως τα θεωρεί βουνό....ζούγκλα θα γίνουμε;. Υποτίθεται ότι διδάσκουμε ήθος. Παρατηρώ ότι έχεις κάτι από Ελύτη στο προφίλ σου. Δεν συνάδει με τους χαρακτηρισμούς που επιχειρείς να αιτιολογήσεις.
Ζητάτε λίγο - πολύ απολύσεις...τους δικηγόρους που χρυσοπληρώνετε τους ρωτήσατε να σας εξηγήσουν ποιος ευθύνεται για τα προβλήματα σας; Η γράφετε για να καλλιεργείτε μίσος και έχθρα;
Η κατάσταση είναι πάρα πολύ σοβαρή σε όλο τον εκπαιδευτικό χώρο και είναι επικίνδυνο να αρχίσουμε τον πετροπόλεμο μεταξύ μας.
Έχετε το δίκιο με το μέρος σας....ζητήστε από τους δικηγόρους σας να επισκεφθούν τον υπουργό και να απαιτήσουν τα δέοντα.
Όλα τα υπόλοιπα, δίποδα...μπυρίτσες ...απολύσεις...κλπ...κλπ...είναι εκ του περισσού αν όχι εκ του πονηρού.

ΥΓ1. Τα περί καπιταλισμού...τα προσπερνώ.....
ΥΓ2. Ποιος στράφηκε εναντίον όσων δικαιώθηκαν στο ΣτΕ; Μήπως υπερβάλλετε; Μήπως κυνηγάτε φαντάσματα;
Μην το γενικεύσεις συνάδελφε!!!
Μη με στενοχωρεις και μη με βάζεις στο δεύτερο πληθυντικό που χρησιμοποιείς...δεν είναι αντιπροσωπευτική η εικόνα  που περιγράφεις για όλους μας...ούτε εγώ έδωσα κάποια τέτοια εικόνα ποτέ... Δεν είμαστε όλοι στο ίδιο τσουβαλι...
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να προσθέσω εδώ ότι εγώ προσωπικά και μεγάλη προϋπηρεσία έχω , κ μεταπτυχιακό έχω, όχι βέβαια ειδική αγωγή, και όλα αυτά  επειδή έδωσα στο ασεπ έμ γ να αποκτήσω προϋπηρεσία.. Οπότε προχωράμε απτοητοι.. Οι διορισμοί από δικαστικές αποφάσεις θα γίνουν, με όσα δικαστήρια χρειάζεται ακόμα να γίνουν..
;Όταν λέω για προυπηρεσία, αναφέρομαι σε όσους διεκδικούν διορισμό αποκλειστηκά με την προυπηρεσία. Αυτό είναι το παράνομο. Απο εκεί και πέρα η προυπηρεσία ως επαγγελματική εμπειρία είναι ένα σημαντικό προσόν, το οποίο αναγνωρίζεται απο το Σύνταγμα. Συναδέλφισσα, δεν έχω εμμονές με κανέναν. Εκείνο που αντιμάχομαι είναι το να ταλαιπωρούνται εκπαιδευτικοί μένοντας αδιόριστοι, γιατί κάποιοι άλλοι με το έτσι θέλω επιδιώκουν να διοριστούν με μια μορφή επετηρίδας! Ούτε δέχομαι την λογική, αφού δεν έχω εγώ κατσίκα, να ψοφήσει η κατσίκα του άλλου!Ο καθένας θα πάρει ότι προβλέπει ο νόμος να πάρει. Το τι προβλέπει ο νόμος, το ξέρουν οι δικαστές και κανένας άλλος!!!

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
;Όταν λέω για προυπηρεσία, αναφέρομαι σε όσους διεκδικούν διορισμό αποκλειστηκά με την προυπηρεσία. Αυτό είναι το παράνομο. Απο εκεί και πέρα η προυπηρεσία ως επαγγελματική εμπειρία είναι ένα σημαντικό προσόν, το οποίο αναγνωρίζεται απο το Σύνταγμα. Συναδέλφισσα, δεν έχω εμμονές με κανέναν. Εκείνο που αντιμάχομαι είναι το να ταλαιπωρούνται εκπαιδευτικοί μένοντας αδιόριστοι, γιατί κάποιοι άλλοι με το έτσι θέλω επιδιώκουν να διοριστούν με μια μορφή επετηρίδας! Ούτε δέχομαι την λογική, αφού δεν έχω εγώ κατσίκα, να ψοφήσει η κατσίκα του άλλου!Ο καθένας θα πάρει ότι προβλέπει ο νόμος να πάρει. Το τι προβλέπει ο νόμος, το ξέρουν οι δικαστές και κανένας άλλος!!!
Σωστά μιλάς

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2900
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ναι, ο συνάδελφος origenis και άνοιξε το δρόμο με την 527 για όλους μας και μιλά εύστοχα κι υπεύθυνα. Κι αυτό δεν αρέσει στους αντισυνταγματικούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.