*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό  (Αναγνώστηκε 48796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonedin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 12:03:31 πμ »
  Το αλφαβήτα έβγαλε τις άδειες με ονόματα. Θα ήθελα να προσέξετε το όνομα **************, είναι καθηγητής στο 1ο ΤΕΕ-ΕΠΑΛ Πειραιά. Ο κύριος αυτός
πήρε φέτος εκπαιδευτική άδεια για να κάνει το διδακτορικό του που ξεκινάει φέτος. Μέχρι στιγμής όλα καλά.
   Έλα όμως που ο εν λόγω κύριος έρχεται από εκπαιδευτική άδεια !!!! Πέρυσι και πρόπερσι (2 χρόνια) ήταν σε εκπαιδευτική άδεια για το μεταπτυχιακό του!! Είναι νόμιμο αυτό. Δηλαδή ο κύριος αυτός θα κάθεται και θα πληρώνεται για 5 χρόνια επειδή σπουδάζει? Και τέλος πάντων άντε και είναι νόμιμο. Δεν είναι προκλητικό όταν κάποιος παίρνει έτσι αέρα στο καπάκι 2 εκπαιδευτικές άδειες ενώ τόσοι συνάδελφοι μένουν απ'έξω?
    Επίσης για να καταλάβετε για τι δουλευταρά πρόκειται από μια μικρή έρευνα που έκανα πριν χρόνια είχε ζητήσει εσωτερική απόσπαση από το ΤΕΕ που ήταν σε Εσπερινό ΤΕΕ του Πειραιά. Αυτά τα κόλπα τα κάνουν συγκεκριμένα άτομα που θέλουν να πίνουν καφέ όλη τη μέρα.

Αυτά, συγγνώμη για το ύφος αλλά είμαι αγανακτισμένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2007, 07:35:09 πμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:50 »

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 08:56:08 πμ »
tonedin εσύ είχες κάνει αίτηση ή απλά γνωρίζεις τον συγκεκριμένο κύριο?


Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 01:14:20 μμ »
@tonedin: Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου. Μόνο με την αγανάκτηση δεν κάνεις τίποτα. Αυτός ο κύριος που αναφέρεις θα σε διαβάζει και θα γελάει. Αν έκανες και συ αίτηση και απορρίφθηκες (δεν το διευκρινίζεις) μπορείς να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεται πιο πάνω, συμπεριλαμβάνοντας το όνομα αυτό στην ένσταση και την αγωγή που θα καταθέσεις.
Πρέπει να κατανοήσετε κάτι. Εκπαιδευτικές άδειες χωρίς μέσον δεν παίρνετε. Ξέρω τα πράγματα εκ των έσω. Ξεχάστε το. Αν έχετε όρεξη να το παλέψετε έχει καλώς, αλλιώς προχωρήστε με τη ζωή σας κι τις σπουδές σας ξεπερνώντας γρήγορα αρνητικά συναισθήματα όπως απογοήτευση, αγανάκτηση, κτλ. Μόνο κακό κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος dolphin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Be realist, demand the impossible:)
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 02:43:55 μμ »
Παιδιά,

ξέρετε αν έχουν βγει οι εκπαιδευτικές άδειες κεντρικής μακεδονίας? Στο alfavita που έχει σχετικό άρθρο στις ανακοινώσεις
έχει ώς τιτλο ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΑΠΙΔΕΥΤΙΚΩΝ αλλα το άρχειο που κατεβάζεις αναφέρει μόνο εκπαιδευτικους
απο ΑΤΤΙΚΗ. Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο?

Ευχαριστώ,

Dolphin

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:50 »

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 11:13:44 μμ »
Βγήκαν τα αποτελέσματα των αδειών στο ΑΠΥΣΔΕ Δυτ. Ελλάδας. Πάλι εκτός είμαι.
Πόσες χρονιές δεν σας λέω, είπαμε είναι άγρια τα πράγματα στην Δύση της Ελλάδας. Δικαιολογία φέτος: Δεν κατάλαβαν το θέμα...(Δεν μπορώ να σας πω τον τίτλο του διδακτορικού εννοείται...). Στη λίστα των ονομάτων που θα δημοσιοποιηθούν προστέθηκε και ένας θεολόγος...
Σουρεαλιστικές στιγμές σε μια σουρεαλιστική χώρα.   ;)

Αποσυνδεδεμένος tonedin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 11:44:36 μμ »

 Μια είναι η λύση, κάνεις το διδακτορικό σου παράλληλα με το σχολείο, και δεν έχεις ανάγκη κανένα κομματόσκυλο. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω. Είναι λίγο δύσκολα φυσικά αλλά τι να κάνεις . Γιατί δεν κάνεις κάτι τέτοιο; Η δουλειά του εκπαιδευτικού είναι κατάλληλη για παράλληλες σπουδές

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 11:53:29 μμ »
@tonedin: Έτσι κάνω, μπορώ κι αλλιώς? Απ' την αρχή που ξεκίνησα να ζητάω άδεια μέχρι τώρα που ετοιμάζομαι να το γράψω αυτό κάνω. Σχολείο -> Σπίτι -> Παιδιά -> Σύζυγος -> Παν/μιο -> Σπίτι πτώμα
Προφανώς και δεν έχουμε ανάγκη κανένα κομματόσκυλο. Αλλά η ώρα τους πλησιάζει...

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:06:27 πμ »
Βγήκαν τα αποτελέσματα των αδειών στο ΑΠΥΣΔΕ Δυτ. Ελλάδας. Πάλι εκτός είμαι.
Πόσες χρονιές δεν σας λέω, είπαμε είναι άγρια τα πράγματα στην Δύση της Ελλάδας. Δικαιολογία φέτος: Δεν κατάλαβαν το θέμα...(Δεν μπορώ να σας πω τον τίτλο του διδακτορικού εννοείται...). Στη λίστα των ονομάτων που θα δημοσιοποιηθούν προστέθηκε και ένας θεολόγος...
Σουρεαλιστικές στιγμές σε μια σουρεαλιστική χώρα.   ;)

Δίνουν λίγες άδειες στο ΑΠΥΣΔΕ δυτικής Ελλάδας ? Τι εννοείς ''προστέθηκε και ένας θεολόγος'' .

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:13:06 πμ »
@tonedin: Έτσι κάνω, μπορώ κι αλλιώς? Απ' την αρχή που ξεκίνησα να ζητάω άδεια μέχρι τώρα που ετοιμάζομαι να το γράψω αυτό κάνω. Σχολείο -> Σπίτι -> Παιδιά -> Σύζυγος -> Παν/μιο -> Σπίτι πτώμα
Προφανώς και δεν έχουμε ανάγκη κανένα κομματόσκυλο. Αλλά η ώρα τους πλησιάζει...

margot κυνηγησε τους. Εγω δεν τα ξερω καλά τα πραγματα γιατι ειμαι αδιοριστη αλλα αυτοι που εχουν τις διαφορες κομματικες πλατες και αποφασιζουν για τις ζωες των συναδελφων και ξεδιαντροπα παρανομουν για να εξυπηρετησουν ημετερους μου φερνουν αηδια. Φτασε μεχρι οσο μπορεις για να αποζημιωθεις ηθικα και οικονομικα. Τι παει να πει δεν καταλαβαν το θεμα. Αν ειναι αγραμματοι και βρισκονται σε λαθος θεση να μην παιρνουν αποφασεις για το θεμα του διδακτορικου ενος ερευνητη. "ας σε καλουσαν να τους το εξηγησεις"  >:(Δεν ντρεπονται λιγακι. Ωραια δικαιολογια. Φτασε το ως τα δικαστηρια και θα παρεις ολους τους κοπους σου μαζεμενους. Για να μαθουν αλλη φορα να καταλαβαινουν αυτο που διαβαζουν.

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:18:46 πμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ.
Στο ΑΠΥΣΔΕ Δ. Ελλάδος δίνουν λίγες άδειες σε λίγους εκλεκτούς. Ο Θεολόγος που προστέθηκε στη λίστα ήταν ο κύριος που δεν καταλάβαινε τον τίτλο του θέματος του διδακτορικού.
Εννοείται η αγωγή. Την ξέρω καλά πλέον την διαδικασία.
Ας μην το ζαλίζουμε άλλο με την περίπτωσή μου. Αρκετά η γκρίνια...
Ακούω, τα δικά σας τώρα:

Αποσυνδεδεμένος tonedin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:26:54 πμ »

  Ρε παιδιά ξέρετε γιατί δίνουν λίγες άδειες στο ΑΠΥΣΔΕ Ελλάδας; Μάλλον είναι λίγα τα στελέχη της ΔΑΚΕ εκεί :-)

Panayotis Blitsas

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:49:12 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,
ονομάζομαι Παναγιώτης Μπλίτσας και είμαι αυτός ο οποίος "άδικα" πήρε εκ νέου εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό.
Είναι απίστευτο που υπάρχουν άτομα-συνάδελφοι που σταυρώνουν έναν άλλο συνάδελφο, χωρίς ελπίζω να τον γνωρίζουν, για κάτι για το οποίο έκανε όλες τις προβλεπόμενες ενέργειες (αίτηση κλπ).
Στην πραγματικότητα δεν γέλασα με αυτό που διάβασα αλλά πικράθηκα περισσότερο.
Η προϋπηρεσία μου είναι σχεδόν εννέα χρόνια και βύσμα δεν έβαλα.
Όποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό από αυτά που λέω θα ήθελα επίσημα να το αναφέρει.
Δεν κρύβομαι πίσω από κρυφά email και την ανωνυμία ενός nickname και θα ήθελα όποιος έχει το παραμικρό πρόβλημα μαζί μου να μου γράψει ένα μήνυμα και να το διευθετήσουμε.
Είμαι εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ19 απόφοιτος του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Αθηνών, και ποτέ δεν έχω καταχραστεί οποιαδήποτε γνωριμία (που δεν έχω) προς όφελος μου.
Όσον αφορά το σημείο που αναφέρει ο συναδελφος σχετικά με αίτηση εσωτερικής απόσπασης από το ΤΕΕ μου σε εσπερινό, ουδέποτε έγινε και δεν μπορώ να καταλάβω ποιος δίνει τέτοιου είδους πληροφορίες που είναι ψευδείς και τελικά εκθέτουν τον ίδιο τον συνάδελφο.
Όντως τέτοιες αιτήσεις έχουν πραγματοποιηθεί από άλλον συναδελφο του ίδιου σχολείου , ο οποίος όμως είχε σοβαρό πρόβλημα και προχώρησε σε αυτές.
Όσον αφορά τέλος στο πόσο δουλευταράς είμαι μπορεί ο οποιοσδήποτε να πληροφορηθεί για μένα μέσω του σχολείου μου, και του 5ου ΤΕΕ Πειραιά στο οποίο εργαζόμουν δυο χρόνια πριν, και να το μάθει.
Πάντως είναι κρίμα που χτυπάει ο ένας τον άλλον εδω μέσα και μάλιστα επώνυμα ενώ ίσως θα ήταν καλύτερο να απαιτήσουμε όλοι μαζί περισσότερες πιστώσεις για εκπαιδευτικές άδειες.
Αυτά είχα να πω και ελπίζω να έχω μια απάντηση από τον εν λόγω κύριο, σύντομα όμως, γιατί έχω σχολείο αυριο πρωϊ (6 ώρες), αφού η περιβόητη άδεια μου δεν έχει ξεκινήσει ακόμα!
Καλή Συνέχεια σε όλους

Panayotis Blitsas

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:58:05 πμ »
Α και κάτι άλλο.
Δεν νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός που παίρνει για τρίτη χρονιά συνεχόμενα εκπαιδευτική άδεια. Ίσως η πλειοψηφία των αδειούχων ακόμα και μόνο για μεταπτυχιακό παίρνουν και τρίτο χρόνο.
Και κάτι άλλο, τα τελευταία δύο χρόνια που είχα εκπαιδευτική άδεια δεν έπινα καφέδες αλλά προσπάθησα να κάνω ότι καλύτερο μπορούσα γιαυτό και ήρθα πρώτος στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Γιατί πρεπει να λέγονται και τα θετικά ενός ατόμου.
Καλή σας νύχτα και ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλους. 

Αποσυνδεδεμένος tonedin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για διδακτορικό
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 01:09:58 πμ »

  'Ηρθες πρώτος? συγχαρητηρία (για τη μετριοφρωσύνη σου). Γιατί πρέπει να λέγονται και τα θετικά ενός ατόμου.
Για πες μας όμως ποιο είναι αυτό το μεταπτυχιακό στο οποίο ήρθες πρώτος; Τι θέμα έχει;
Και ποιο είναι το θέμα του διδακτορικού σου;
Το ότι έχεις 9 χρόνια υπηρεσία δεν συνεκτιμάται στα κριτήρια για χορήγηση άδειας. Αν πιστεύεις το αντίθετο πες μας σε ποια εγκύκλιο το λέει.
Τέλος δεν τέθηκε θέμα 3 ετών αλλά θέμα 2!! εκπαιδευτικών αδειών. Και ερωτώ. Δεν θεωρείς προκλητικό να έχεις πάρει 2 άδειες ενώ άλλοι περιμένουν χρόνια;

Αλήθεια περιμένεις κανείς να πιστέψει ότι πήρες 2 άδειες συνεχόμενες χωρίς βύσμα? Θα τρελαθούμε δηλαδή
Για να πάρεις εκπαιδευτική άδεια θα πρέπει να κριθείς ακαδημαϊκά. Δηλαδή οι πρωτιές σε μεταπτυχιακά αμφιβόλου ποιότητας δε λένε τίποτα
Πες μας πόσες και ποιες δημοσιεύσεις έχεις κάνει σε διεθνή συνέδρια και περιοδικά και θα ζητήσω δημοσίως συγγνώμη για ότι έχω πει.

Α και κάτι άλλο.
Δεν νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός που παίρνει για τρίτη χρονιά συνεχόμενα εκπαιδευτική άδεια. Ίσως η πλειοψηφία των αδειούχων ακόμα και μόνο για μεταπτυχιακό παίρνουν και τρίτο χρόνο.
Και κάτι άλλο, τα τελευταία δύο χρόνια που είχα εκπαιδευτική άδεια δεν έπινα καφέδες αλλά προσπάθησα να κάνω ότι καλύτερο μπορούσα γιαυτό και ήρθα πρώτος στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Γιατί πρεπει να λέγονται και τα θετικά ενός ατόμου.
Καλή σας νύχτα και ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλους. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160673
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.