*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 647258 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1750 στις: Αύγουστος 10, 2012, 12:19:39 μμ »
Μόλις γύρισα από τη Β/θμια.
Βρήκα το συνάδελφο που κάναμε χθες την ΝΕΑ αίτηση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που συμπεριλαμβάνει και τη πρωτοβάθμια (Είμαι ΠΕ19).
Του είπα:
- τι γίνεται με την αίτηση επανεξέτασης που ΔΕ θα την καταχωρήσεις? Σε κάποιες Β/θμιες όπως έμαθα (π.χ. ανατολ Θεσσαλονίκη) τους δίνουν 2 αιτήσεις (μία για επανεξέταση κ μία για ΝΕΑ με την Πρωτοβάθμια)
και τον έβαλα να πάρει στο Υπουργείο μπροστά μου κ άκουγα.
Μίλησε με την κα.Παναγιώταρου (το όνομα της είναι 1ο στη σχετική εγκύκλιο) και του είπε ότι απλώς καταχωρεί την ΝΕΑ αίτηση.
Στην παρατήρησή του ότι σε κάποιες Β/θμιες καταχωρούν τη ΝΕΑ αίτηση ΚΑΙ πατούν κ στο κουμπί Επανεξέταση της παλιάς, απάντησε ότι
"Είναι λάθος αυτό και θα έπρεπε η μηχανοργάνωση να το είχε προβλέψει κ να αποκλείει τη δυνατότητα επανεξέτασης όταν καταχωρείται νέα αίτηση"


Τώρα τι να πω? Η κυρία πολύ ευγενική κ γνώστης μου φάνηκε. Δε νομίζω να κάνω λάθος.
λέτε να βγάλουν καμιά διευκρινιστική οδηγία για τις Δ/νσεις?

ερωτηση. Γιατί σκέφτομαι να κανω το ιδιο., δηλαδη επανεξέταση και σε Α/θμια. Θέλουν πάλι τα δικαιολογητικα????  τηλεφωνικά με Β/μια Αιτωλοακαρνανιας δεν έβγαλα άκρη
Εγω θα τα ξαναβαλω αν χρειαστει.Αν επαιρνες σε αλλη διευθυνση να ρωτησεις?
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:26:04 »

Αποσυνδεδεμένος rounis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1751 στις: Αύγουστος 10, 2012, 12:23:38 μμ »
Δεν ξέρω τι λέει η ΓΓΔΒΜ αλλά  αυτό που μαθαίνω είναι (από πολλές πηγές) ότι η λίστα με τους αποσπασμένους στα ιεκ δεν έπρεπε να έχει βγει. Τα βουλευτικά γραφεία ( φτάσαμε να μιλάμε για τις αποσπάσεις και αναφέρουμε βουλευτές και βίσματα!!!) τρελλάθηκαν με την ανακοίνωση των ονομάτων, γιατί απέκλειαν άτομα που θα πάρουν απόσπαση στα ιεκ. Δηλαδή κάποιοι βιάστηκαν να βγάλουν τη λίστα με τα ονόματα χωρίς να είναι και η τελική λίστα. Με άλλα λόγια φέτος στα ιεκ θα μπει πολύς κόσμος, κυρίως γιατί οι γυμναστές άσκησαν πιέσεις για αποσπάσεις.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1752 στις: Αύγουστος 10, 2012, 12:52:59 μμ »
Η λίστα εστάλη από το Υπουργείο στις Διευθύνσεις. Δεν υπάρχει λόγος να μη δημοσιοποιηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2012, 02:52:59 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος rounis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1753 στις: Αύγουστος 10, 2012, 12:57:24 μμ »
Τότε πως εξηγείται η έκπληξη και το ξάφνιασμα των βουλευτικών γραφείων με την ανακοίνωσή της λίστας και γιατί αφήνουν υπονοούμενα πως η λίστα δεν είναι σωστή, λέγοντας πως οι ίδιοι έχουν διαφορετική ενημέρωση από το υπουργείο? (δηλ διαφορετική κατάσταση ονομάτων)?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:26:04 »

Αποσυνδεδεμένος XA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1754 στις: Αύγουστος 10, 2012, 02:35:48 μμ »
Γιατί η ίδια η ΓΓΔΒΜ παραδέχτηκε στο τηλέφωνο που μίλησα ότι άλλα ονόματα έστειλε κι άλλα βγήκαν. Από χθες το πρωί δέχονται τηλεφωνήματα κι έχουν τρελαθεί (και προφανώς όχι τηλεφωνήματα από εκπαιδευτικούς, έτσι ;). Αυτό που ουσιαστικά καταλαβαίνει κανείς από το υπουργείο (όπως υπονοούσαν όλοι οι υπάλληλοι) είναι ότι σ' αυτή τη λίστα μπαινόβγαιναν ονόματα από το πουθενά...

Αποσυνδεδεμένος nto-re-mi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1755 στις: Αύγουστος 10, 2012, 03:14:06 μμ »
Καλημέρα!! μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πότε πάμε για ανάληψη?είναι πρώτη φορά που βγαζουν τις αποσπάσεις τόσο νωρίς δε μου έχει ξανατύχει και δε ξέρω...Λέει οτι όσοι αποσπάστηκαν σε πρωτόβάθμια πάνε πρώτα στη δευτεροβάθμια και απο εκει θα τους διαθέσουν αλλά δε λέει πότε...τώρα? το Σεπτέμβρη?

τωρα εισαι σε επισημες διακοπες από την υπηρεσία...  3 Σεπτέμβρη θα πας για ανάληψη.


Τελικά έπρεπε να πάω απο εκεί δε ίσχυε το 3 Σεπτέμβρη ήταν η τελευταία μέρα για να κάνω χαρτιά τοποθέτησης και έτρεχα σα το Βέγγο στις 2 που με πήραν τηλέφωνο να προλάβω!!!Ευτυχώς η γυναίκα ήταν καλή!!Το λέω και για άλλους που δε ξέρουν τι να κάνουν...καλύτερα να πάρουν ένα τηλέφωνο και να μη επαναπαυτουν όπως έκανα εγώ...

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1756 στις: Αύγουστος 10, 2012, 03:17:51 μμ »
Σοβαρα μιλας; Εκανες αιτηση για τοποθετηση τωρα; Σε ποια Διευθυνση; 

Αποσυνδεδεμένος nto-re-mi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1757 στις: Αύγουστος 10, 2012, 03:27:06 μμ »
 Πρωτοβάθμια Χανίων και αν δε με είχαν πάρει τηλ δε θα έκανα...Ευτυχώς πάντα φυλάω χαρτιά και μπόρεσα να προλάβω...

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1758 στις: Αύγουστος 10, 2012, 03:30:21 μμ »
Πάντως στην Πρωτοβάθμια Δυτ. Θεσ/νίκης που πήρε απόσπαση μια γνωστή μου (από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ ) της είπαν να περιμένει μετά τις 20/08 ανακοίνωση για τα κενά και την αίτηση τοποθέτησης.

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1759 στις: Αύγουστος 10, 2012, 04:31:00 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2012, 02:30:00 μμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1760 στις: Αύγουστος 10, 2012, 05:18:33 μμ »
Μόλις γύρισα από τη Β/θμια.
Βρήκα το συνάδελφο που κάναμε χθες την ΝΕΑ αίτηση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που συμπεριλαμβάνει και τη πρωτοβάθμια (Είμαι ΠΕ19).
Του είπα:
- τι γίνεται με την αίτηση επανεξέτασης που ΔΕ θα την καταχωρήσεις? Σε κάποιες Β/θμιες όπως έμαθα (π.χ. ανατολ Θεσσαλονίκη) τους δίνουν 2 αιτήσεις (μία για επανεξέταση κ μία για ΝΕΑ με την Πρωτοβάθμια)
και τον έβαλα να πάρει στο Υπουργείο μπροστά μου κ άκουγα.
Μίλησε με την κα.Παναγιώταρου (το όνομα της είναι 1ο στη σχετική εγκύκλιο) και του είπε ότι απλώς καταχωρεί την ΝΕΑ αίτηση.
Στην παρατήρησή του ότι σε κάποιες Β/θμιες καταχωρούν τη ΝΕΑ αίτηση ΚΑΙ πατούν κ στο κουμπί Επανεξέταση της παλιάς, απάντησε ότι
"Είναι λάθος αυτό και θα έπρεπε η μηχανοργάνωση να το είχε προβλέψει κ να αποκλείει τη δυνατότητα επανεξέτασης όταν καταχωρείται νέα αίτηση"


Τώρα τι να πω? Η κυρία πολύ ευγενική κ γνώστης μου φάνηκε. Δε νομίζω να κάνω λάθος.
λέτε να βγάλουν καμιά διευκρινιστική οδηγία για τις Δ/νσεις?

ερωτηση. Γιατί σκέφτομαι να κανω το ιδιο., δηλαδη επανεξέταση και σε Α/θμια. Θέλουν πάλι τα δικαιολογητικα????  τηλεφωνικά με Β/μια Αιτωλοακαρνανιας δεν έβγαλα άκρη

Στη Β/θμια Πειραιά που πήγα σήμερα έκανα νέα αίτηση για την πρωτοβάθμια χωρίς επιπλέον δικαιολογητικά και επανεξέταση της προηγούμενης αίτησης για τη δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1761 στις: Αύγουστος 10, 2012, 05:54:40 μμ »
μα η νέα αίτηση δεν είναι μόνο για την Πρωτοβάθμια είναι και για τη Δευτεροβάθμια.
Τι να πω δε ξέρω πλέον.

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1762 στις: Αύγουστος 10, 2012, 06:56:47 μμ »
για ποια ειδικότητα πήρε απόσπαση από πυσδε σε πύσπε στην ανατολική θεσσαλονίκη για εντός μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1763 στις: Αύγουστος 10, 2012, 07:17:53 μμ »
Τις προηγούμενες ημέρες κατάφερα να μιλήσω με μια πολύ ευγενική κυρία της Α/θμιας, επειδή το τηλ. για τις αποσπάσεις της Β/θμιας δεν απαντάει ποτέ! Αυτή η κυρία μου είπε ότι δεν έχουν καμιά ενημέρωση για το αν θα γίνουν αποσπάσεις σε ΤΕΙ φέτος !!! και ότι αυτό δεν είναι παράξενο, επειδή δεν έγιναν ούτε την προηγούμενη χρονιά!!!
Στην ερώτησή μου: "δεν είναι άδικο αυτό για όλους εμάς που κάναμε αίτηση για απόσπαση σε ΤΕΙ και εξαντλήσαμε την μια και μόνη επιλογή για έναν φορέα όπου μπορεί και να μη γίνουν καθόλου αποσπάσεις;" μου απάντησε να απευθυνθώ στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου ......!!!!!!

τέλεια  :( :( :(...με βλέπω για άνευ αποδοχών και ψωμί και ελιά...

Χθες μίλησα με έναν άλλο ευγενικό κύριο στο υπουργείο (Πού καταντήσαμε, όποιος είναι ευγενικός και απαντάει στο τηλ. να μας φαίνεται ύποπτος...!!!) ο οποίος μου είπε ότι η πολιτική ηγεσία δεν θέλει να γίνουν αποσπάσεις στα ΤΕΙ όμως το θέμα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη.
Επομένως nanu εγώ προς το παρόν πρέπει να προετοιμάσω πάλι ψυχολογικά και να αποχαιρτήσω τα παιδιά μου και δεν ξέρω πια τί να τους πω, αφού έφυγε και η περσινή κακιά, να ετοιμάσω βαλίτσες και να πάω να φυλάξω τα σύνορα.
Εσύ το αποφάσισες; Ψωμί κι ελιά; Θα τους κάνουμε το χατήρι; Θα παραιτηθούμε; Αυτό θελουν.
Και η πολιτική ηγεσία γιατί δεν ήταν αντίθετη στις 600-φεύγα αποσπάσεις στο Υπουργείο, στις αποσπάσεις στα Πανεπιστήμια, στα ΙΕΚ και πάει λέγοντας;;;Γιατί τα ΤΕΙ αποτελούν εξαίρεση; Αν υπάρχει κάποια λογική βάση ας βγάλουνε μια ανακοίνωση να τελειώνει το θέμα. Να μας πούνε και τα επιχειρήματα τους δηλαδή. Όπως και να έχει ας βγει ένας ρημαδο-υπεύθυνος να μας πει τι θα γίνει.
Επειδή και εγώ υπηρετώ στην άκρη του κόσμου το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά. Ούτως ή άλλως το μισθουλάκι μου θα μου φτάνει ίσα-ίσα για να συντηρούμαι εκεί και θα είμαι και μακριά από την οικογένεια μου. Τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα, γιατί ούτε και για ψωμί και ελιές θα φτάνουν  :), αλλά είπαμε να το δοκιμάσουμε για λίγους μήνες και αν δεν αντέξουμε να διακόψω την άδεια άνευ αποδοχών και να ξαναγυρίσω. Αλλά να το δοκιμάσουμε παρά το φόβο. Είναι πολλά τα χρόνια στη ξενιτιά και μας έχει εξαντλήσει αυτή η απόσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160639
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.