*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 186702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 26, 2021, 11:47:43 πμ »
Θεωρώ ότι δεν υπάρχει χρόνος για μέιλ. Επίσης όσες φορές αναζήτησα την κα Καμπισοπουλου ποτέ δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί της. Αυτή που συνηθωςπανταει είναι η κα Κάριγιάννη. Μπορούμε να πάρουμε σε αυτήν σήμερα κιόλας να ζητήσουμε αριθμό πρωτοκόλλου και στη συνέχεια στο υπουργείο εσωτερικών. Πρέπει να βγω για κάποιες εξωτερικές δουλειές. Ας πάρει κάποιος στο υπ παιδείας και ξαναπαίρνω στο υπ εσωτερικών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος freire_fun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 26, 2021, 02:24:13 μμ »
Καλησπέρα
Σήμερα το πρωί μίλησα κι εγώ στο 210-3442457. Η υπάλληλος μου είπε ότι είχαν τη διαβεβαίωση από το Υπουργείο Εσωτερικών ότι οι φάκελοι θα επιστρέφονταν όλοι υπογεγραμμένοι στο Υπουργείο Παιδείας στα τέλη Ιουλίου. Δεν γνωρίζει τον λόγο της καθυστέρησης (πιθανολογεί άδειες ή άλλες υπηρεσιακές υποχρεώσεις), αλλά, όπως μου ανέφερε, προσπαθούν από το ΥΠΑΙΘ να επικοινωνήσουν, για να μάθουν τι συμβαίνει. Μετά την επιστροφή θα χρειαστεί λίγος χρόνος στο ΥΠΑΙΘ μέχρι το Εθνικό Τυπογραφείο.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 26, 2021, 02:28:58 μμ »
Καλησπέρα
Σήμερα το πρωί μίλησα κι εγώ στο 210-3442457. Η υπάλληλος μου είπε ότι είχαν τη διαβεβαίωση από το Υπουργείο Εσωτερικών ότι οι φάκελοι θα επιστρέφονταν όλοι υπογεγραμμένοι στο Υπουργείο Παιδείας στα τέλη Ιουλίου. Δεν γνωρίζει τον λόγο της καθυστέρησης (πιθανολογεί άδειες ή άλλες υπηρεσιακές υποχρεώσεις), αλλά, όπως μου ανέφερε, προσπαθούν από το ΥΠΑΙΘ να επικοινωνήσουν, για να μάθουν τι συμβαίνει. Μετά την επιστροφή θα χρειαστεί λίγος χρόνος στο ΥΠΑΙΘ μέχρι το Εθνικό Τυπογραφείο.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αύριο οπωσδήποτε να μάθουμε τον αριθμό εξερχόμενου από το υπουργείο παιδείας, μήπως μπορέσουμε να μάθουμε κάτι στο υπουργείο εσωτερικών

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 26, 2021, 03:15:25 μμ »
Εθνικό τυπογραφείο, ωραία ακούγεται, για να δούμε. Προσπαθεί το Υπουργείο που έστειλε τα έγγραφα να βρει που είναι τα έγγραφα στο άλλο Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 27, 2021, 11:44:59 πμ »
Προσπάθησα ανεπιτυχώς το πρωί γύρω στις δέκα να επικοινωνήσω με κα καμπυσοπουλου, κα καρυγιαννη και με τα τηλέφωνα στα οποία με παρέπεμψε η γ δ ανθρώπινου δυναμικού. Δεν ξέρω, κατάφερε κάποιος να μάθει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 30, 2021, 08:13:18 μμ »
Καλησπέρα σας. Επικοινώνησα σήμερα με την κα Καρύγιαννη (2103442457). Είναι σε αναμονή των υπογραφών του Υπουργού Εσωτερικών και Οικονομικών (είναι μαζί, κοινή υπουργική απόφαση). Με ξαναδιαβεβαίωσε ότι αν έρθουν στο Υπουργείο Παιδείας, δεν θα καθυστερήσει η διαδικασία περισσότερο από 10 μέρες. Στην ερώτηση "τι να κάνουν τα τμήματα που έχουμε μεταταχθεί, να μας συμπεριλάβουν στις αναθέσεις του χειμερινού εξαμήνου;" η απάντησή της ήταν ναι, να μας συμπεριλάβουν (θεωρώντας προφανώς ότι είμαστε στο τέλος της διαδικασίας και λογικά με την ένατξη των μαθημάτων θα είμαστε στις θέσεις μας). Δεν ξέρω αν είναι θετικά ή αρνητικά αυτά που σας λέω (για μένα είναι ουδέτερα και ουδέν νεώτερον από το μέτωπο) αλλά αυτά έμαθα. 

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 30, 2021, 08:36:14 μμ »
Ευχαριστούμε, το θέμα είναι αν υπάρχει μέσω Υπ. Παιδ. ή απευθείας σε εμάς κάποια, οποιαδήποτε, πληροφόρηση για τις διαδικασίες του Υπ. Εσ. Αυτά που είπε προέρχονται από κάποια πληροφόρηση ή είναι μία αδρή εκτίμηση; Ίδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 08:27:08 πμ »
Καλή σχολική χρονιά σε όλους.
Λυπάμαι για τους συναδέλφους που έκαναν αίτηση πέρσι και θα παρουσιαστούν στο σχολείο τους σήμερα.
Ελπίζω να τακτοποιηθείτε μέσα στον Σεπτέμβρη!
Εγώ έχω προ πολλού "προειδοποιήσει" το Τμήμα στο οποίο έχω κάνει αίτηση φέτος να μη με περιμένει πριν τον Σεπτέμβρη του 2022.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 10:43:40 πμ »
Δράμα η κατάσταση. Ευχαριστούμε για τις ευχες

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 11:56:42 πμ »
Καλή σχολική χρονιά σε όλους.
Λυπάμαι για τους συναδέλφους που έκαναν αίτηση πέρσι και θα παρουσιαστούν στο σχολείο τους σήμερα.
Ελπίζω να τακτοποιηθείτε μέσα στον Σεπτέμβρη!
Εγώ έχω προ πολλού "προειδοποιήσει" το Τμήμα στο οποίο έχω κάνει αίτηση φέτος να μη με περιμένει πριν τον Σεπτέμβρη του 2022.

 Είναι ελπίζω η τελευταία φορά που θα γράψω. Έχω κάνει ήδη αναφορά στους Προϊσταμένους της Καμπισοπούλου (υπάρχει αυτή άραγε ή είναι ένα πρόσωπο φάντασμα? όχι πραγματικά ρωτάω) και θα κάνω και επίσημα στην Διαχείριση Ανθρώπινου Προσωπικού του Υπουργείου για κακή εξυπητέρηση. Το χειρότερο είναι ότι όχι μόνο ότι δεν νοιάζονται αλλά ούτε σε ενημερώνουν ούτε προωθούν τα θέματα. Προτρέπω και όλους όσοι εμπλέκονται να ακολουθήσουν την ίδια διαδικασία. Δεν έχω ρομαντικές ιδέες ότι θα βγει κάτι πρακτικό αλλά τουλάχιστον να μην νομίζουν ότι κάνουν καλά την δουλειά τους. Όλα τα άλλα είναι μπούρου μπούρου με τον πούρου. Και εγώ συμφωνώ ότι δεν με βλέπω πριν το 2022 και ας έχει εγκριθεί από το Τμήμα και ας έχει γίνει ο έλεγχος νομιμότητας όπως μου είπαν. Ξέρω επίσης ότι κάποιοι από αυτούς που τώρα παραπονιούνται όταν καταλάβουν θέσεις ευθύνης θα κάνουν τα ίδια και χειρότερα. Και επίσης ότι χειροκροτούν την ΟΛΜΕ με τους χιλιάδες διορισμούς που δεν εξυπηρετούν τίποτα.  Αυτά.     

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 01:02:19 μμ »
Δεν έχω ρομαντικές ιδέες ότι θα βγει κάτι πρακτικό αλλά τουλάχιστον να μην νομίζουν ότι κάνουν καλά την δουλειά τους.


Νομίζω ότι θα προχωρήσει πάντως η υπόθεσή σας -σύντομα.

Κατανοώ την έντασή σου, σε μερικούς ακούγεται παραληρηματική , αλλά σα να με ακούω. Δεν θα αλλάξει ποτέ και τίποτα όσο δεν υπάρχει υπηρεσία -σαν τον συνήγορο του πολίτη- που ΑΜΕΣΑ θα προσφεύγει κανείς και θα εξετάζεται το θέμα, διότι είναι πολλές οι διοικητικές πράξεις του υπαιθ καθημερινά , ήσσονος σημασίας για το δημόσιο αλλά σοβαρές - και εύκολες διοικητικά - για τους υπαλλήλους του παιδείας, που θυμίζω ότι είναι οι περισσότεροι και πλέον προσοντούχοι (αλλά απαιτείται πρώτα από αυτούς αξιολόγηση , αχαχαχαχαχα) - φαντάσου πόσο πρόβατα είναι ! Γίνονται τόσα τρελά που δεν παίρνει χαμπάρι ο κλάδος αλλά χτίζουν μια παράδοση ανομίας/παρατυπίας/παραλογισμού/βολέματος ημετέρων .

μακράν το χειρότερο υπουργείο σε υπαλλήλους και στελέχη, η πολιτική ηγεσία δεν με μοιάζει παρά μόνο στο βαθμό που επιβάλλει σε αμετροεπείς υπαλλήλους και στελέχη παράτυπες ή/και παράλογες διοικητικές κινήσεις. Εχω γράψει πάμπολλες φορές ότι ο δόλος είναι μικρό ποσοστό, η βλακεία και η αδιαφορία το μεγαλύτερο, αν και υπάρχουν υπάλληλοι (ίσως και αυτοί που αναφέρεις και ίσως κακώς ) που προσπαθούν αλλά όχι πολύ ή νομίζουν ότι περιορίζονται από την ιεραρχία. Αλλά η ενσυναίσθησή τους δεν φτάνει. Δυστυχώς στον μύλο της ανικανότητας ρίχνουν νερό εκπαιδευτικοί (αποσπασμένοι ή στελέχη χειρότερα). Αν δεν φύγουν ΟΛΟΙ από το υπαιθ και δεν φτιαχτεί ένα λογικό θεσμικό πλαίσιο, άντε γεια. Αν και μόνο σοβαρή πολιτική ηγεσία αρκεί, αλλά δεν βλέπουμε φως.  Σε άλλη περίπτωση (ΕΣΚ) το πρόβλημα δεν ήταν το εσωτερικών , αλλά το ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ και ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΑ προβληματικό υπαιθ. Πού τα πάει καλά; νομοθετικά; μπάχαλο. διοικητικά ; μπάχαλο. εκπαιδευτικά-παιδαγωγικά; εκτός πραγματικότητας . Και περιμένουμε να πάει καλά η χώρα μετά...

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 02:04:39 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες αλλά το θέμα δεν είναι να προσθέτουμε επίπεδα διοίκησης, να βελτιώνουμε τα υπάρχοντα προέχει και πρέπει.
Ούτε είμαι ικανοποιημένος από τα στελέχη της Εθνικής Σχολής Δημόσιος Διοίκησης τύπου Καρακατσούλη - οι γραφειοκράτες παράγουν αχρείαστη γραφειοκρατία. Ούτε φυσικά από τις Ανεξάρτητες Αρχές ( βλ. π.χ. το ανέκδοτο του ΕΣΡ) δεν ελέγχεται τίποτα και τις έχουν για μόστρα για να βολεύουν ημετέρους και να αποφεύγουν και την πολιτική ευθύνη. Για τί δεν καταργούνται? Θα ήταν πιο έντιμο.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 02:27:20 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες αλλά το θέμα δεν είναι να προσθέτουμε επίπεδα διοίκησης, να βελτιώνουμε τα υπάρχοντα προέχει και πρέπει.

Μιλάω για υπηρεσία εσωτερικών υποθέσεων στο υπουργείο με νομικούς και πλατφόρμα όπου θα βάζεις θέμα, περιγραφή, νομικό πλαίσιο , πρόβλημα και θα απαιτείς ΑΜΕΣΑ λύση/παρέμβαση στο ΠΥΣΔΕ, στο ΚΥΣΔΕ , στην τάδε υπηρεσία , δε μιλάμε για αξιολόγηση;;;;;; - σαν άμεσο διοικητικό δικαστήριο/διαιτησία. Σου είπα λέω τρελά, ούτε σε 1000 χρόνια δικαιοσύνη και λογική... Να λέμε μεταξύ μας μόνο για εκτόνωση και ψυχοθεραπεία :) . Αχαχαχα, ξέρω κάιτ απόφοίτους της ΕΣΔΔ αχαχαχαχαα , μπαζα.  Είναι τόσα πολλά τα θέματα... (που ακόμα και υπάλληλοι σου λένε έχετε δίκιο, δεν μπορούμε , ε ποιος διάλος μπορεί;;;; Και σου λέει ένας παπάρας πολιτικό πρόσωπο σε θέση στελέχους "έτσι τα βρήκα, δεν τα άλλαξα τα λεκτικά", ρε ηλίθικες σου λέω το λογικό, ΣΚΕΨΟΥ και κάνε κόπι-πάστε ! Έχουμε μπλέξει με ηλίθιους και είμαστε αποβλακωμένοι και παθητικοί. Απλά πράματα). Καλή τύχη και πάλι

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 03:30:32 μμ »
Μιλάω για υπηρεσία εσωτερικών υποθέσεων στο υπουργείο με νομικούς και πλατφόρμα όπου θα βάζεις θέμα, περιγραφή, νομικό πλαίσιο , πρόβλημα και θα απαιτείς ΑΜΕΣΑ λύση/παρέμβαση στο ΠΥΣΔΕ, στο ΚΥΣΔΕ , στην τάδε υπηρεσία , δε μιλάμε για αξιολόγηση;;;;;; - σαν άμεσο διοικητικό δικαστήριο/διαιτησία. Σου είπα λέω τρελά, ούτε σε 1000 χρόνια δικαιοσύνη και λογική... Να λέμε μεταξύ μας μόνο για εκτόνωση και ψυχοθεραπεία :) . Αχαχαχα, ξέρω κάιτ απόφοίτους της ΕΣΔΔ αχαχαχαχαα , μπαζα.  Είναι τόσα πολλά τα θέματα... (που ακόμα και υπάλληλοι σου λένε έχετε δίκιο, δεν μπορούμε , ε ποιος διάλος μπορεί;;;; Και σου λέει ένας παπάρας πολιτικό πρόσωπο σε θέση στελέχους "έτσι τα βρήκα, δεν τα άλλαξα τα λεκτικά", ρε ηλίθικες σου λέω το λογικό, ΣΚΕΨΟΥ και κάνε κόπι-πάστε ! Έχουμε μπλέξει με ηλίθιους και είμαστε αποβλακωμένοι και παθητικοί. Απλά πράματα). Καλή τύχη και πάλι
Ναι, αυτό θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση. Και μετά με βάση τις περιπτώσεις να απλοποιούσαν την διαδικασία όπου είναι εφικτό - η πράξη είναι ο καλύτερος οδηγός και τα προβλήματα που προκύπτουν. 10 -15 άνθρωποι αρκούν και ολόκληρα τμήματα και διευθύνσεις θα αχρηστεύονταν μετά.  Στην Ελλάδα ζεις ,δεν υπάρχει ελπίς... Η βλακεία είναι ανίκητη δυστυχώς. Εκτός αν επίτηδες είναι έτσι τα πράγματα, μερικές φορές το πιστεύω και αυτό... Δεν μπορεί να υπάρχει τόση παθογένεια και να μην την βλέπουν όλοι. Ευχαριστώ για τις ευχές, η τύχη μας έριξε εδώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 922
Σύνολο: 926

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.