*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961320 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #630 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:22:54 μμ »
Δυστυχως, ως φαινεται, η γενικοτερη κατευθυνση που εχουν οι εξαγγελιες της υπουργου είναι δυσαρεστη για τους εκπαιδευτικους συνολικα, μονιμους και αδιοριστους.

Ορισμενες επισημανσεις:

1.   Σημειωσα σε χθεσινο post oτι οι εκπαιδευτικοι της Β/θμιας ειναι υπεραριθμοι στη συντριπτικη πλειονοτητα των ΠΥΣΔΕ και ως εκ τουτου, αν το Υπεπθ προεβαινε σε ορθολογιστικη διαχειριση του ανθρωπινου δυναμικου, δε θα υπηρχε αναγκη διορισμων στη Β/θμια για 2-3 χρονια. Επισης, ότι αν το συνολο των διορισμων υπαχθει στη δικαιοδοσια του ΑΣΕΠ,  το Υπουργειο θα μπορεσει να ελεγξει πληρως τους διορισμους και να κανει τις απαραιτητες προσαρμογες στον ογκο των διορισμων. Από τις σημερινες δηλωσεις της υπουργου προκυπτει αναποδραστο το συμπερασμα ότι ο αριθμος των διορισμων μονιμων εκπαιδευτικων θα μειωθει δραστικα.

2.   Ως προς τους πινακες. Αναφερθηκε ότι ο εξωπραγματικος αριθμος των 50.000 εκπαιδευτικων που εντασσονται στους πινακες θα απορροφηθει βαθμηδον μεχρις εξαντλησεως των πινακων. Φυσικα δεν υπαρχει απολυτως καμια πραγματολογικη βαση σε μια τετοια ρυθμιση (σκεφθειτε μονον ότι καθ’ ετος διοριζονται συνολικα περιπου 5.500 με 6000 εκπαιδευτικοι απ’ ολες τις κατηγοριες των διορισμων, αρα θα απαιτουνταν πολλα χρονια για να εφαρμοστει μια τετοια υπερρεαλιστικη ρυθμιση). Συμφωνα με την εμπειρια του παρελθοντος  αλλα και την κοινοτατη λογικη επονται τα εξης:  Υλοποιηση του προγραμματος διορισμων για το επομενο σχολικο ετος (2010 – 2011) συμφωνα με τα τωρινα ισχυοντα (από πινακες κτλ). Με τη διεξαγωγη του επομενου ΑΣΕΠ χαρασσεται μια οδυνηρη κοκκινη γραμμη στους πινακες και αποφασιζεται ότι οι εκπαιδευτικοι με χ μορια και πανω πχ 15 (υποθετικο οριο) θα διοριστουν μεσω προϋπηρεσιας (ισως και με προαπαιτουμενη την επιτυχια στο ΑΣΕΠ). Οι υπολοιποι κατω του οριου ισως λαβουν μια χαριστικη υπομοριοδοτηση βασει προϋπηρεσιας, ως προσαυξηση της βαθμολογιας του ΑΣΕΠ.

3.   Ο διορισμος με γνωμονα τη ζητηση ανα σχολικη μοναδα συνδεεται υποδοριως με την ατζεντα της αποκεντρωσης της δημοσιας εκπαιδευσης. Το Υπεπθ παυει να φερει την αποκλειστικη ευθυνη της ρυθμισης του ογκου των διορισμων και μπορει πια να την μετακυλιει σε περιφερειακο ή τοπικο επιπεδο, αντικρουοντας ευσχημως το καθολικο αιτημα για αυξηση των διορισμων, μεσω της επικλησης της χαμηλης ζητησης ανα σχολικη μοναδα (το γνωστο προβλημα του εκπαιδευτικου πλεονασματος, επειδη τοπικοποιειται και θεμελιωνεται με πραγματολογικους ορους, αφοπλιζει το αιτημα περι διορισμων).

4.   H αξιολογηση  - πρωτα του δοκιμου, κατοπιν του μονιμου  - συνδεεται με την περιλαλητη μερικη αρση της μονιμοτητας. Εφοσον πραγματοποιηθει, ουδεις μπορει να εγγυηθει ότι μεσοπροθεσμα και υπο διαφορετικες κοινωνικες και εργασιακες συνθηκες, εκπαιδευτικοι δεν θα δουν την πορτα της εξοδου από την εργασια τους, αντι να μετατασσονται όπως διακινειται τωρα.

5.   Μια τελευταια και πιο προωθημενη σκεψη είναι η συνδεση της εφαρμογης της αξιολογησης με τις μισθολογικες αποδοχες του εκπαιδευτικου. Δεν εχει γινει καμια σχετικη μνεια από την πλευρα του Υπεπθ αλλα η εν λογω αποψη μου μεταφερθηκε από κεντρικη συνδικαλιστικη πηγη. Βεβαια δεν πιστευω σε κατι τετοιο…  

 Ερωτημα: Γιατι τωρα όλα αυτά;

Απαντηση: Ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο η Κριση, όχι του Θεου αλλα της οικονομιας, η οποια μεγεθυνε και εκανε εξωφθαλμα ορατο το προβλημα της ανισοκατανομης και κακοδιαχειρισης του προσωπικου της δημοσιας εκπαιδευσης. Καθοτι τα δημοσια οικονομικα της χωρας τελουν στο χειλος της καταρρευσης, πρεπει τα επομενα ετη να εξοικονομηθουν ποροι, αυτό θα επιτευχθει και από τη μειωση των διορισμων

Ερωτημα: Τι θα γινει με τις μυριαδες των αδιοριστων εκπαιδευτικων;

Απαντηση: Θα υποαπασχοληθουν καποιοι στο ιδιωτικο κομματι της εκπαιδευσης ως ειθισται. Εδώ να σημειωθει ότι η καθιερωση του ολοημερου σχολειου στη Δ/θμια Εκπ/ση αποτελει μια νησιδα αισιοδοξιας που ισως ανακουφισει καπως το προβλημα της αδιοριστιας. Και παλι όμως πρεπει να υπογραμμιστει ότι οι μονιμοι δεν εξαντλουν παντοτε το ωραριο τους,  οποτε θα κληθουν να το κανουν στην απογευματινη ζωνη.

Ερωτημα: Εχει παρουσιαστει παρομοιο κοινωνικο προβλημα διογκουμενης ανεργιας πληττουσας συγκεκριμενη ταξικη ομαδα στην προσφατη νεοελληνικη ιστορια και πως αντεδρασε η πολιτεια;

Απαντηση: Ναι, τα τελευταια χρονια στον αγροτικο κοσμο της χωρας, με αποτελεσμα την προϊουσα ετεροαπασχοληση του ελληνα αγροτη και τη συρρικνωση της αγροτικης ταξης, αφου το κρατος δεν φροντισε να στηριξει το αγροτικο εισοδημα αλλα αλληθωρισε…

Εχοντας γραψει όλα αυτά, οφειλω να συμφωνησω με την apri ότι τιποτα δεν είναι δεδομενο, ειδικα όταν εχουμε να κανουμε με την εγχωρια εκδοχη του homo politicus που φημιζεται για τις εντυπωσιακες του κωλοτουμπες…

p.s. Συγγνωμη για το μεγεθος του post…

 ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #631 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:23:39 μμ »
Πώς διορίστηκαν αυτοί με το 40% και "με νόμιμο τρόπο μάζευουν κάθε χρόνο μόρια";;;   
Για να είναι σήμερα διορισμένοι με το 40%
1. ή έκαναν ΠΔΣ
2. ή ήταν 3τεκνοι και προηγούνταν στις προσλήψεις.
Υπάρχει άλλος τρόπος για διορισμό με το 40% και χωρίς ΑΣΕΠ;;; 
       

Bikini, με ΑΣΕΠ ξεκίνησα ωρομίσθια και μετά από 5 επιτυχίες και τόσα χρόνια ωρομισθίας, περιμένω να διοριστώ από τον ενιαίο. Δεν είναι αυτό αξιοκρατικό; Έβαλα κάποιο μέσο; Έκανα κάτι παράνομο; ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #632 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:26:16 μμ »
φωνη λαου, οργη θεου , σωστα το πα; Αν δεν ενωθουμε παμε χαμενοι ολοι κ μαζι με τα ξερα θα καουν κ τα χλωρα.Νομιζετε οτι θα ασχοληθουν τα καναλια με το θεμα αν δουν να τρωγομαστε;

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #633 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:29:05 μμ »
Παιδιά είδατε τη συνέντευξη στο ραδιόφωνο σήμερα της υπουργού:
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank13_11_0419.php

αναφέρει σε ένα σημείο:
Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Να απαντήσω γιατί πραγματικά αυτό αφορά πολύ κόσμο. Έλεγα λοιπόν ότι με το που θα γίνει ο νόμος -είπαμε σε 3 μήνες θα παρουσιάσουμε το σχέδιο νόμου για να πάει στη Βουλή- που αφορά τον εργασιακό βίο, θα περνάνε όλοι με το ΑΣΕΠ, θα γίνονται δόκιμοι και θα συνεχίζουν την πορεία τους όπως είπαμε.
                                Αυτοί που περνάνε με το ΑΣΕΠ βεβαίως για την τελική επιλογή, θα μετράει και η προϋπηρεσία. Δηλαδή όπως ανακοινώθηκε συνολικά και από τον κ. Ραγκούση και στην εκπαίδευση θα ισχύει αυτό: ότι ναι, περνώ τις εξετάσεις, αλλά και η προϋπηρεσία που έχω, μετράει για την τελική επιλογή.


και παρακάτω:

Στους πίνακες των αναπληρωτών, θα μπαίνουν μόνο άνθρωποι που έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ δηλαδή ακόμη κι αυτοί που επιλέγουμε για να αναπληρώσουν ώρες, ακόμη κι αυτοί που επιλέγουμε για να πάνε ωρομίσθιοι, θα είναι από τους πίνακες, αυτών που έχουν περάσει το ΑΣΕΠ

Άρα αν καταλαβαίνω σωστά στους νέους πίνακες δε μπαίνεις αν δε πετύχεις ασεπ που να χτυπιέσαι. Η προυπηρεσία μετράει πρόσθετα στην τελική επιλογή χωρίς να προσδιορίζει αν θα μπαίνει σαν επιπρόσθετα μόρια στο πίνακα ή θα αφορά μόνο τους διοριστέους για την επιλογή θέσης διορισμού. Επιπλέον ακόμα και για ωρομίσθιος πρέπει να έχεις δώσει ασεπ και νασαι επιτυχών, ώστε να μπείς στο νέο αυτό πίνακα, αλλιώς δε δουλεύεις στην εκπαιδευση..
Τί λες βρε Αννούλα..πολιτικός μηχνικός είσαι δε σου δίναν καλύτερα το ΥΠΕΧΩΔΕ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:38 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #634 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:31:05 μμ »
Σωστά μιλάει ο Damien,πολύ σωστά και κυρίως επειδή ασχολήθηκε με το ΓΙΑΤΙ,όλων αυτών των αποφάσεων...αν επαληθευτούν το θέμα είναι πως θα αντιδράσουμε γιατί δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλα αυτά έγιναν για καλό...και δεν το λέω επειδή δεν έχω καλή σειρά στον ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #635 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:32:00 μμ »
ΠΕ10 ειμαι και ρωτα και θα δεις τι τραβαμε! στην τελικη οσοι δεν αγαπανε την εκπαιδευση ας φυγοουν να πανε αλλου αφου βρησκουν αλλου δουλλεια θελει αγαπη αυτη η δουλλεια
σε μενα πηγαινε αυτο;;; ??? ???

ολοι το αγαπαμε αλλιως δεν θα τραβαγαμε ολα αυτα...αλλα δεν μπορουμε να καθομαστε και να περιμενουμε...δηλ.εσυ που καθεσαι απραγος προετοιμαζεις την αγαπη σου ;;;;ένω εμεις που δουλευουμε οχι;;;;  ??? ??? :P
δεν καθομαι απραγος   και αν καθομουνα δεν θ α ηταν επιλογη μου αν ειχα κατι αλλο θα χα παει παρολο ποιυ μου αερεσει η εκπαιδευση. θεωρω ομως οτι οσοι εχουν αλλου ευκαιριες να πηγαινουν και να ξεκαθαρισει ετσι το τοπιο. Και σε παρακαλαω ανακαλεσε την λεξη απραγος γιατι δεν με ξερεις και δεν ξερεις οουτε τι κανω ουτε τιι κανω. Τι ειναι για σενα η απραξια?

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #636 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:40:14 μμ »
                               Αυτοί που περνάνε με το ΑΣΕΠ βεβαίως για την τελική επιλογή, θα μετράει και η προϋπηρεσία. Δηλαδή όπως ανακοινώθηκε συνολικά και από τον κ. Ραγκούση και στην εκπαίδευση θα ισχύει αυτό: ότι ναι, περνώ τις εξετάσεις, αλλά και η προϋπηρεσία που έχω, μετράει για την τελική επιλογή.[/i]
Εγώ δεν κατάλαβα σε ποιον ΑΣΕΠ.Τουλάχιστον σε έναν απο όλους?ή μόνο στον τελευταίο?
Γιατί π.χ.εγώ ήμουν επιτυχούσα στον αμέσως προηγούμενο,οπότε μου μείναν τα μισά μόρια στον πίνακα.Άραγε στους καινούριους θα είμαι?
Μάλλον πρέπει να περιμένουμε για διευκρινήσεις....

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #637 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:44:33 μμ »

                                Αυτοί που περνάνε με το ΑΣΕΠ βεβαίως για την τελική επιλογή, θα μετράει και η προϋπηρεσία. Δηλαδή όπως ανακοινώθηκε συνολικά και από τον κ. Ραγκούση και στην εκπαίδευση θα ισχύει αυτό: ότι ναι, περνώ τις εξετάσεις, αλλά και η προϋπηρεσία που έχω, μετράει για την τελική επιλογή.[/i]

και παρακάτω:

Στους πίνακες των αναπληρωτών, θα μπαίνουν μόνο άνθρωποι που έχουν περάσει στο ΑΣΕΠ δηλαδή ακόμη κι αυτοί που επιλέγουμε για να αναπληρώσουν ώρες, ακόμη κι αυτοί που επιλέγουμε για να πάνε ωρομίσθιοι, θα είναι από τους πίνακες, αυτών που έχουν περάσει το ΑΣΕΠ

απο αυτο εγω καταλαβαινω οτι η προυπηρεσια θα μετραει σαν προσαυξηση στον διαγωνισμο του ασεπ αφου βεβαια εχεισ περασει την βαση, δηλαδη οτι γινεται και τωρα με τον διαγωνισμο του ασεπ, κανω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #638 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:47:02 μμ »
Γίνεται από την αρχή σε αρκετές βθμιες, ίσως όχι σε όλες. Η γνωμάτευση από ψυχίατρο είναι ένα από τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να βγεί το πιστοποιητικό υγείας. Επειδή διάβασα στο μεταξύ και την απάντηση του rublev, ο τρόπος της εξέτασης μπορεί να διαφοροποιείται από ψυχίατρο σε ψυχίατρο.
Ασχετο,αλλά όταν ρώτησα εγώ την ψυχίατρο σε κεντρικό νοσοκομείο της Αθήνας για το εάν είχε ποτέ απορρίψει κανέναν δημόσιο υπάλληλο,μου απάντησε ότι απλά έχει παραπέμψει 2-3 σε περαιτέρω εξέταση...

Πώς διορίστηκαν αυτοί με το 40% και "με νόμιμο τρόπο μάζευουν κάθε χρόνο μόρια";;;   
Για να είναι σήμερα διορισμένοι με το 40%
1. ή έκαναν ΠΔΣ
2. ή ήταν 3τεκνοι και προηγούνταν στις προσλήψεις.
Υπάρχει άλλος τρόπος για διορισμό με το 40% και χωρίς ΑΣΕΠ;;; 
       

Bikini, με ΑΣΕΠ ξεκίνησα ωρομίσθια και μετά από 5 επιτυχίες και τόσα χρόνια ωρομισθίας, περιμένω να διοριστώ από τον ενιαίο. Δεν είναι αυτό αξιοκρατικό; Έβαλα κάποιο μέσο; Έκανα κάτι παράνομο; ??? ??? ???

Συγνώμη αλλά τι από το "χωρίς ΑΣΕΠ" δεν κατάλαβες;
Παιδιά,ας διαβάζουμε πρώτα προσεκτικά το τι γράφει ο καθένας πριν βγάλουμε στον άλλο τα απωθημένα μας...

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #639 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:49:53 μμ »

απο αυτο εγω καταλαβαινω οτι η προυπηρεσια θα μετραει σαν προσαυξηση στον διαγωνισμο του ασεπ αφου βεβαια εχεισ περασει την βαση, δηλαδη οτι γινεται και τωρα με τον διαγωνισμο του ασεπ, κανω λάθος;
[/quote]

Ναι σαν προσαύξηση θα μπορούσε να είναι ούτως ή αλλως , αλλά θα παραμένει στον πίνακα η προσαύξηση αυτή και για τους επιτυχόντες ή θα χρησημοποιείτε σα προσαύξηση μόνο στους διοριστέους του ΑΣΕΠ,γιατί αναφέρει στην τελική επιλογή...Οι διοριστέοι ούτως ή αλλως θα διορίζονται το θέμα είναι αν θα μπαίνει η προυπηρεσία και στους υπόλοιπους που ναι μεν είναι επιτυχόντες αλλά θάχουν τύχη μόνο σαν αναπληρωτές-ωρομίσθιοι...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #640 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:50:32 μμ »
συναδελφοι γιατι τρελαινεστε...ΕΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ στην υπουργο!!!!επιτελους σε αυτο το κωλοκρατος που το ρουσφετι πηγαινε και ερχόταν μπαινει μια τάξη.εγω δλδ που εκατσα και εφαγα ενα ολοκληρο χρονο διαβαζοντας και εγραψα τοσο μεγαλη βαθμολογια μαλ$%^ας ειμαι????ας ζοριστουμε λιγουλακι συνάδελφοι...να ξεκαθαρισει επιτελους το τοπιο να δουμε ποιος αξιζει και ποιος οχι..μονο εχει γεμισει ο πινακας με ατομα με 100 μορια ο καθεις απο ρουσφετουπηρεσιες χωρις ουτε μια επιτυχια σε ασεπ...αισχος δλδ και ντροπη... >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #641 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:55:26 μμ »
συναδελφοι γιατι τρελαινεστε...ΕΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ στην υπουργο!!!!επιτελους σε αυτο το κωλοκρατος που το ρουσφετι πηγαινε και ερχόταν μπαινει μια τάξη.εγω δλδ που εκατσα και εφαγα ενα ολοκληρο χρονο διαβαζοντας και εγραψα τοσο μεγαλη βαθμολογια μαλ$%^ας ειμαι????ας ζοριστουμε λιγουλακι συνάδελφοι...να ξεκαθαρισει επιτελους το τοπιο να δουμε ποιος αξιζει και ποιος οχι..μονο εχει γεμισει ο πινακας με ατομα με 100 μορια ο καθεις απο ρουσφετουπηρεσιες χωρις ουτε μια επιτυχια σε ασεπ...αισχος δλδ και ντροπη... >:( >:( >:( >:(

Συγγν'ωμη αλλά άλλοι έχουν φάει και  δέκα χρόνια διαβάζοντας και γράφοντας μεγάλες βαθμολογίες σε ασεπ....άστα!
είναι πολύ μπερδεμένο το τοπίο παιδιά και εμείς οι ίδιοι πολλές φορές δεν μπορούμε να το ξεκαθαρίσουμε....

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #642 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:56:14 μμ »
Γίνεται από την αρχή σε αρκετές βθμιες, ίσως όχι σε όλες. Η γνωμάτευση από ψυχίατρο είναι ένα από τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να βγεί το πιστοποιητικό υγείας. Επειδή διάβασα στο μεταξύ και την απάντηση του rublev, ο τρόπος της εξέτασης μπορεί να διαφοροποιείται από ψυχίατρο σε ψυχίατρο.
Ασχετο,αλλά όταν ρώτησα εγώ την ψυχίατρο σε κεντρικό νοσοκομείο της Αθήνας για το εάν είχε ποτέ απορρίψει κανέναν δημόσιο υπάλληλο,μου απάντησε ότι απλά έχει παραπέμψει 2-3 σε περαιτέρω εξέταση...


Eγώ πάντως  δεν την ρώτησα το ίδιο. Την είδα λίγο ψαρωτική και ήθελα να κρατήσω τους τύπους.
Ας ξαναγυρίσουμε όμως στο θέμα μας.

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #643 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 08:56:55 μμ »

Ναι σαν προσαύξηση θα μπορούσε να είναι ούτως ή αλλως , αλλά θα παραμένει στον πίνακα η προσαύξηση αυτή και για τους επιτυχόντες ή θα χρησημοποιείτε σα προσαύξηση μόνο στους διοριστέους του ΑΣΕΠ,γιατί αναφέρει στην τελική επιλογή...Οι διοριστέοι ούτως ή αλλως θα διορίζονται το θέμα είναι αν θα μπαίνει η προυπηρεσία και στους υπόλοιπους που ναι μεν είναι επιτυχόντες αλλά θάχουν τύχη μόνο σαν αναπληρωτές-ωρομίσθιοι...
σωστα τα λες. αν μετραει η προυπηρεσια στους επιτυχοντες θα πρεπει να ματραν και οι υπολοιπες προσαυξησεις(πτυχιο,μεταπτυχιακο,διδακτ.).πιστευω οτι θα μετεραν ολες οι προσαυξησεις στους επιτυχοντες και ετσι θα επιλεγουν αναπληρ-ωρομισθ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160682
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.