*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1965940 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #672 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:52:12 μμ »
Η πολιτική της καριέρα ξεκίνησε νωρίς όταν διορίστηκε Νομάρχης Καστοριάς το 1984

Διορίστηκε δεν εκλέχθηκε!!!

Ούτε ΑΣΕΠ έδωσε , ούτε σε δυσπρόσιτα πήγε , ούτε καρδιοχτύπησε με την οικογένεια της μήπως χάσει το διορισμό  της....

Πάντως να σε διορίσει με το νόμο που κάνει δύσκολο...

Θεία σου είναι ;;;;;;
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:48 »

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #673 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:53:03 μμ »
Η πολιτική της καριέρα ξεκίνησε νωρίς όταν διορίστηκε Νομάρχης Καστοριάς το 1984

Διορίστηκε δεν εκλέχθηκε!!!

Το 1984 δεν υπήρχαν εκλεγμένοι νομάρχες…….παρά μονό διορισμένοι με κομματικά κριτήρια……από την εκάστοτε κυβέρνηση.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #674 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:53:27 μμ »
ωπα βυσματάκι!
εκτός και αν υπάρχει αξιοκρατία εκτός ασεπ

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #675 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:55:42 μμ »
Κυρία Υπουργέ
-Σας ευχαριστώ που θέλετε να καταστρέψετε το παράδειγμα υπομονής και κουράγιου που αποτελούσα για τους μαθητές και τα παιδιά μου.
-Σας ευχαριστώ που ενώ βρήκα τη δύναμη μετά την κατάργηση της επετηρίδας να συνεχίσω να κυνηγώ τα όνειρα μου για την εκπαίδευση με το να εργάζομαι σε φροντιστήρια  προσφέροντας μαύρη εργασία, εσείς παριστάνετε τον θεό και αποφασίζετε για την τύχη μου.
-Σας ευχαριστώ που ενώ βρήκα το κουράγιο και τελείωσα και την ΑΣΠΑΙΤΕ και έδωσα τρεις φορές ΑΣΕΠ και ήμουν και επιτυχούσα, τώρα θέλετε να τα ακυρώσετε όλα.
-Σας ευχαριστώ γιατί όταν με ρωτούσαν τα παιδιά μου «γιατί διαβάζεις συνέχεια μανούλα»,  είχα  απάντηση να δώσω και τώρα δεν θα έχω.
-Σας ευχαριστώ που τσαλακώνετε την υπηρηφάνεια μου για τα πρώτα μόρια προϋπηρεσίας που κατάφερα να αποκτήσω αποκλειστικά και μόνο μέσω ΑΣΕΠ.
-Ζητώ συγγνώμη από  το σύζυγο που με στήριζε σε όλη την πορεία μου για να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα. Για τα χιλιόμετρα που έκανε μαζί μου, για τα ξενύχτια όταν μου έκανε παρέα επειδή διάβαζα για τον ΑΣΕΠ, για τα άγχη και τις αγωνίες που ανέχθηκε, για το ότι ήταν και μάννα και πατέρας για τα παιδιά μας, όταν εγώ έλειπα κυριολεκτικά και μεταφορικά για να διαβάζω.
 -Ζητώ συγγνώμη από τα παιδιά μου για κάθε «κάντε ησυχία διαβάζω» και για τον πολύτιμο χρόνο που χάσαμε, για τις στερήσεις λόγω των 300 ευρώ.
-Ζητώ συγγνώμη από τους μαθητές μου για τους οποίους αποτελούσα «ζωντανό παράδειγμα» όταν τους έλεγα να μην το βάζουν κάτω και να είναι αγωνιστές για να δικαιωθούν κάποτε.
Κυρία Υπουργέ,
-Σας ευχαριστώ που έχετε σκοπό να μηδενίσετε το κοντέρ της προϋπηρεσίας. Δυστυχώς όμως ο χρόνος δεν μηδενίζει το δικό μου κοντέρ και παραμένω στα 45 χρόνια.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:48 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #676 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:02:45 μμ »
Αναρωτιέμαι ποιος αναλγητος στατιστικολόγος μπορεί να βάλει την marias, στην ίδια θέση με τα βυσματα της ΠΔΣ, και τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ.
Και γιατί να μην τον βάλω εγώ στην ίδια κατηγορία με τα λαμόγια -παρτάκηδες.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #677 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:05:33 μμ »
Καλά ρε,γιατί γρκινιάζετε?
Ασεπ δε θέλατε?
Μόνο ασέπ δε θέλατε?
Ποιο είναι το πρόβλημά σας τώρα?

Αποσυνδεδεμένος iason

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #678 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:08:26 μμ »
Να μείνουμε όλοι ικανοποιημένοι δε γίνεται. Αναμφισβήτητα τα παράθυρα ήταν πάρα πολλά, οι διαδικασίες αδιαφανείς και το σύστημα άδικο. Η ρύθμιση που πάει να γίνει είναι σωστή κατά τη γνώμη μου. Βαρέθηκα να βλέπω ένα σωρό απίθανους να διορίζονται από το πουθενά! Έλεος πια! Ο ένας από τη μία λίστα, ο άλλος από την άλλη Αν σκεφτόταν κανείς να κάνει κανένα σεμινάριο για τα παραθυράκια πρόσληψης θα γινόταν πάμπλουτος! Κάποια στιγμή έπρεπε να σταματήσει αυτό το παραμύθι. Μπορεί κάποιοι λίγοι να αδικούνται πραγματικά αλλά δεν μπορεί, κατά τη γνώμη μου, να γίνει διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #679 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:09:30 μμ »
Και τώρα που είδα το βιογραφικό της, θυμήθηκα τη φοβερή πρότασή της να γίνει η Αγγλική δεύτερη επίσημη γλώσσα του κράτους, κάτι που πρακτικά σημαίνει να μεταφράζεται όλη η χαρτούρα στις δημόσιες υπηρεσίες και στα Αγγλικά. Φοβερή πρόταση, δεν βρίσκεται; ΠΕ06 είμαι και θεωρητικά κάτι τέτοιο θα συνέφερε τον κλάδο μου, αλλά κατά τη γνώμη μου το θέμα δεν είναι οι τύποι (η δεύτερη επίσημη γλώσσα μας έλειπε…) αλλά η ουσία όσον αφορά την ποιότητα της διδασκαλίας των Αγγλικών στα σχολεία. Άσχετο, αλλά μια που το θυμήθηκα..

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #680 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:15:40 μμ »
ΠΑΣΟΚ δεν θέλατε παιδάκια μου ; πάρτε τώρα το Πασοκάκι σας και ηρεμήστε. Κανένας Πασοκτζής δεν δικαιούται να μιλά. Μόκο λοιπόν. Αν θέλετε κάτι, τότε στους βουλευτές που τους ψηφίσατε και κυρίως όσοι ηλίθιοι ψήφισαν την αννούλα ;
Δεν υπάρχει κανείς ; Εμα βέβαια τολμά να το πει. Θα το πάρουμε με τις κούπες.Περαστικά μας. Όλων μας. Ας ξεχάσουμε την εκπαίδευση.
ΠΑΣΟΚ δεν ψήφισα αλλά θα γραφτώ στην κλαδική τώρα!!
Μετά από 2 επιτυχίες σε ΑΣΕΠ και μάλιστα στον τελευταίο για 25 θέσεις μη διοριστέα, με κάλεσαν πριν από 2 εβδομάδες ωρομίσθια.
Σου ακούγεται λογικό?

Πήγαινε ωρομίσθια φέτος και να κοιμάσαι ήσυχη. Του χρόνου θα σε διορίσουν μόνιμη. Πας καλά; Έχεις ιδέα από διορισμούς ; Δεν έχεις τίποτα. Από τη νέα χρονιά δεν έχεις τίποτα. Πόσο πιο ευθέως να μιλήσει η Αννούλα ; Σε διέγραψε κιόλας. Εσύ πήγαινε να την ξαναψηφίσεις. Σε φτύνουν και νομίζεις οτι βρέχει. Περαστικά σου .Μη ξεχάσεις και την συνδρομή στην κλαδική. Να τους ενισχύσουμε τους ανθρώπους!!!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #681 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:17:25 μμ »
Το θέμα είναι δυστυχώς ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Κι εγώ δεν είμαι παιδί του Βεστάκη. 600 χλμ κάνω τη βδομάδα από το σπίτι μου μέχρι εκεί που πάω για πδσ.
Και από την πόλη μέχρι τα χωριά άλλα 60 πήγαινέλα την ημέρα γιατί είναι και μερικοί μαλάκες συντονιστές που βάζουν τις ώρες μια μια,οπότε δεν παίρνεις όλες τις ημέρες ένσημο. Είμαστε απλήρωτοι από πέρσι,με 3 ένσημα την εβδομάδα,χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και χωρίς επίδομα ανεργίας. Είναι βύσμα αυτό?
Είναι βύσμα να έχεις 4 μόρια σε 5 χρόνια και μετά από χιλιάδες χιλιόμετρα?
Είναι βύσμα να πηγαίνω στο σχολείο από τις 11 το πρωί με το κτελ γιατί δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο και να κάνω μάθημα στις 2:20?
Τους γιατρούς με τα πληρωμένα τα πτυχία που διόριζαν τόσα χρόνια χωρίς ρουσφετολογικές σχέσεις τους διόρισαν?

Για το καλό της παιδείας έγιναν αυτά? Για το Μπόνια έγιναν για να παίρνει 5000 το κεφάλι και να πενταπλασιάσει τους μαθητές του.
Για το καλό της παιδείας δε θα μοριοδοτούν τα δυσπρόσιτα? Και ποιος μαλάκας θα πηγαίνει? Ούτε εγώ δεν είμαι τόσο μαλάκας.
Για το καλό της παιδείας έστειλαν αναπληρωτές τους οαδίτες με προυπηρεσία από άλλο υπουργείο και δεν αναγνωρίζουν τη δική μας από το υπεπθ?


ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ
ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #682 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:18:22 μμ »
Γιατί δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά?
Το μηχάνημα που έχετε μπροστά σας μπορεί να κρατάει αρχεία, ιστορικά και να κάνει υπολογισμούς σε διάφορες ταχύτητες. Βάλτο το ρημάδι να δει, πόσοι και ποιοί άρχισαν να παίρνουν μόρια χωρίς να έχουν γράψει ΑΣΕΠ (άρα ΠΔΣ), και κόψτα. Ενα delete είναι ρε γ....μοτο. Τα μόρια προυπηρεσίας μετά από Ασεπ άστα. Μην παίρνεις άλλα βύσματα. Ανακοίνωνε στο ιντερνετ όλα τα κενά σε συγκεκριμένη και ταυτόγχρονη ημερομηνία για όλα τα σχολεία. Αυτά που τους βάζουν όλους σε ένα τσουβάλι...... γιατί βγάζουν τους εαυτούς τους απέξω?

Αποσυνδεδεμένος hamilton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #683 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:21:34 μμ »
Συνάδελφοι, είναι αδιανόητο να μην θεωρείται η προϋπηρεσία προσόν διορισμού.  Αν δεχτούμε ότι μοναδικό κριτήριο πρέπει να είναι η επίδοση στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, τότε γιατί να μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά ή ο βαθμός πτυχίου; Ακόμα και αν δεχτούμε ότι οι έχοντες προϋπηρεσία πρέπει να τιμωρηθούν, τότε ο μηδενισμός του κοντέρ δεν θα ήταν άδικος για εκείνους που μέσω ΑΣΕΠ κέρδισαν την ευκαιρία της αναπλήρωσης και της ωρομισθίας; 

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει η επίδοση στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ να είναι το κριτήριο με τη μεγαλύτερη βαρύτητα αλλά όχι το μοναδικό. Η προϋπηρεσία στην εκπαίδευση , ο βαθμός πτυχίου,  η κατοχή μεταπτυχιακών ή/και διδακτορικών επίσης.  Επιπλέον η βαθμολογία σε προηγούμενους διαγωνισμούς, η παλαιότητα πτυχίου, κάποια  κοινωνικά κριτήρια αν πιστεύουμε ότι πρέπει να υπάρχουν.  Το δύσκολο κομμάτι είναι ο καθορισμός της βαρύτητας που πρέπει να δοθεί στο καθένα. 

Μην απαξιωθούν όσοι έχουν προσφέρει στην εκπαίδευση!, μην αγνοηθούν οι επιδόσεις στους προηγούμενους διαγωνισμούς!

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #684 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:23:52 μμ »
ΠΑΣΟΚ δεν θέλατε παιδάκια μου ; πάρτε τώρα το Πασοκάκι σας και ηρεμήστε. Κανένας Πασοκτζής δεν δικαιούται να μιλά. Μόκο λοιπόν. Αν θέλετε κάτι, τότε στους βουλευτές που τους ψηφίσατε και κυρίως όσοι ηλίθιοι ψήφισαν την αννούλα ;
Δεν υπάρχει κανείς ; Εμα βέβαια τολμά να το πει. Θα το πάρουμε με τις κούπες.Περαστικά μας. Όλων μας. Ας ξεχάσουμε την εκπαίδευση.
ΠΑΣΟΚ δεν ψήφισα αλλά θα γραφτώ στην κλαδική τώρα!!
Μετά από 2 επιτυχίες σε ΑΣΕΠ και μάλιστα στον τελευταίο για 25 θέσεις μη διοριστέα, με κάλεσαν πριν από 2 εβδομάδες ωρομίσθια.
Σου ακούγεται λογικό?

Πήγαινε ωρομίσθια φέτος και να κοιμάσαι ήσυχη. Του χρόνου θα σε διορίσουν μόνιμη. Πας καλά; Έχεις ιδέα από διορισμούς ; Δεν έχεις τίποτα. Από τη νέα χρονιά δεν έχεις τίποτα. Πόσο πιο ευθέως να μιλήσει η Αννούλα ; Σε διέγραψε κιόλας. Εσύ πήγαινε να την ξαναψηφίσεις. Σε φτύνουν και νομίζεις οτι βρέχει. Περαστικά σου .Μη ξεχάσεις και την συνδρομή στην κλαδική. Να τους ενισχύσουμε τους ανθρώπους!!!

... όσοι δεν έχουν ειναι σε πινακες αναπληρωτών ( και ψηλα ψηλα να λεμε ) ας ξεχασουν την εκπαιδευση για καμια 5ετια ( μωρε κάνε την 10ετία ).

Απόρω πως ειναι δυνατον ωρομισθιοι που θα πανε φέτος για 1η ( αντε και 2η χρονια ) στα σχολεία να έχουν ελπίδες ...

Θα κλείσουν τις τρύπες της αννουλας ( sic εε !!! ) ... θα παρουν 1 μόριο ( κυριολεκτικα και πονηρα  ) ... και θα πληρωθούν του Αγίου ανημερα ...

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #685 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:24:42 μμ »
Καλά ρε,ακόμη δεν κατάλαβατε ότι τα είπε αυτά για να μη βγάλει απ'έξω όλους τους καθηγητές που πήραν πδσ επί κυβερνήσεως ΝΔ?
Ηλίου φαεινότερον είναι. Λες και όλοι οι καθηγητές είναι νεοδημοκράτες.
Αμ δεν ήμουν.....Χθες έγινα.

Όταν μας έπαιρναν για πδσ δε μας έπαριναν με δεδομένο ότι αυτή η ρημάδα η προυπηρεσία μετράει στο διορισμό?
Τι θέλουν τώρα?
Αποφασίζουμε και διατάζουμε.
Δικτατορία έχουμε και δεν το πήρα πρέφα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.