*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961321 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dafni2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #700 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:13:08 μμ »
Sygnwmh re paidia alla gia ASEP de fwnazame toso kairo???Afou eimaste toso polloi kai einai ADYNATON na dioristoun oloi giati na mhn mpei ws oros h epityxia tou ASEP stis listes??? 8a trela8oume???Hdh oi epityxontes einai APEIROI!!!Ti diabazame tzampa!!!!!!Egw to akouga pantou ayto!Kai to eixan pei kiolas oti mpainei ASEP pantou giati OLO TO DHMOSIO EINAI MPAXALO!!
Alliws na mpainoun apo OAED apo Sibhtanidio apo PDS na mpoune kai ta stage, oi symbasiouxoi kai osoi apo sponta phrane mia 8esh sto dhmosio na teliwnoume!
oloi oi blakes pou diabazane ston ASEP exw!!!Eleos!!!
Opoios exei epityxia kalws alliws ston idiwth!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:26:50 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #701 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:13:29 μμ »
Και φέτος και πέρσι. Άρα δεν πήρα τη θέση κανενός,στο νομό μου έφτασαν στο τέλος του πίνακα. Το κατάλαβες?
Αν αυτή την αδικία τη ζήσει το παιδί σου πως θα νοιώθεις?

ln03

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #703 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:15:33 μμ »
Sygnwmh re paidia alla gia ASEP de fwnazame toso kairo???Afou eimaste toso polloi kai einai ADYNATON na dioristoun oloi giati na mhn mpei ws oros h epityxia tou ASEP stis listes??? 8a trela8oume???Hdh oi epityxontes einai APEIROI!!!Ti diabazame tzampa!!!!!!Egw to akouga pantou ayto!Kai to eixan pei kiolas oti mpainei ASEP pantou giati OLO TO DHMOSIO EINAI MPAXALO!!
Alliws na mpainoun apo OAED apo Sibhtanidio apo PDS na mpoune kai ta stage, oi symbasiouxoi kai osoi apo sponta phrane mia 8esh sto dhmosio na teliwnoume!
oloi oi blakes pou diabazane ston ASEP exw!!!Eleos!!!
Opoios exei epityxia kalws alliws ston idiwth!

πάρε σβάρνα τα χωριά με το κτελ και μετά έλα να μου πεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:26:50 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #704 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:17:06 μμ »
τέλεια ΤΕΜ άρα δεν θα έχανες τα μόρια σου. Βρίσκω το λόγο σωστό, και πρόβλημα τέλος ... ο επόμενος

Αποσυνδεδεμένος Dafni2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #705 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:19:26 μμ »
8a ta paroun para polloi ta xwria sbarna se plhroforw!!!Ama tous dw8ei h eykaria!
Einai oi idioi pou antexoun na diabazoun 10wra kai meta na trexoun sta frontistiria gia 400 kai 500 eyrw!!Kai einai polloi!Paaara polloi!!!!!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #706 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:22:35 μμ »
Ρε Βασίλη,αυτό που δεν πιάνεις,είναι ότι τα χοντροβύσματα,είναι ήδη διορισμένα !
Και όσα δεν είναι διορισμένα είναι σε πολύ καλύτερη θέση από όλους μας.
Ο Βεστάκης με πτυχίο το 2007 πήρε σε 2 χρονιές 12 μόρια!
Δες τον πίνακα των ωρομίσθιων φυσικών της Κρήτης.
Δεν είμαστε όλοι έτσι όμως.


8a ta paroun para polloi ta xwria sbarna se plhroforw!!!Ama tous dw8ei h eykaria!
Einai oi idioi pou antexoun na diabazoun 10wra kai meta na trexoun sta frontistiria gia 400 kai 500 eyrw!!Kai einai polloi!Paaara polloi!!!!!


Καταρχήν γράφουμε με ελληνικά,Έλληνες εκπαιδευτικοί είμαστε.
Περάσαμε ασεπ και δε σκαμπάζουμε να γράψουμε ελληνικά?
Εγώ πάλι σε πληροφορώ ότι φροντιστήριο δεν μπορώ να κάνω,απαγορεύεται.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #707 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:31:24 μμ »
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank13_11_0728.php
Δεν μας λέει η κυρία Φατούρου τί έκανε η ΟΛΜΕ τόσα χρόνια για τις αποσπάσεις και τα παράθυρα εκτός από το να τα παρατηρεί.
Εγινε καμιά απεργία ή καμιά πορεία για αυτόν τον λόγο;

Επίσης,η δια βίου μάθηση είναι μια παγκόσμια πραγματικότητα την οποία οι παλαιοημερολογίτες συνδικαλιστές της επετηρίδας αδυνατούν να κατανοήσουν.Πόσοι από αυτούς έχουν διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ;
Ή μήπως νομίζουν ότι βρισκόμαστε ακόμα στην εποχή που περνούσαν ελάχιστοι στις πανελλήνιες και μπορούν να διοριστούν όλοι οι πτυχιούχοι;Το πτυχίο σήμερα δεν αποτελεί εγγύηση εργασίας.Ας τους ξυπνήσει κάποιος από το βόλεμά τους για να αναζητήσουν εφικτές λύσεις.Τις χρειαζόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος Dafni2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #708 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:35:40 μμ »
ΑΣΕΠ περάσαμε, όπως και χιλιάδες άλλοι. Στα αγγλικά πληκτρολογώ πιο γρήγορα-αν δεν σκαμπάζαμε με τα Ελληνικά προφανώς δεν θα περνούσαμε ΑΣΕΠ συνάδελφε!!Υπάρχουν και άλλες πολλές δουλειές στον ιδιωτικό τομέα που υποθέτω θα μπορούσες να κάνεις, ή μόνο στο δημόσιο μπορείς να δουλεύεις????

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #709 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:38:34 μμ »
Οι όποιες αλλαγές εξαγγέλθηκαν, ανεξάρτητα αν κάποιες μπορεί να έχουν θετικό αποτέλεσμα, δεν στοχεύουν ουσιαστικά στη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης αλλά, απλούστατα, στην εξοικονόμηση πόρων και στην περικοπή δαπανών. Αυτό είναι ξεκάθαρο και φαίνεται εύκολα από τις δηλώσεις της Διαμαντοπούλου. Είναι η επαπειλούμενη επιτήρηση της ΕΕ που τους κάνει να τρέχουν και όχι επειδή τους έπιασε όψιμος πόνος για τους μαθητές και τα σχολεία. Η υποκρισία περισσεύει και χρησιμοποιείται για την πρόκληση εντυπώσεων στα ΜΜΕ.   ;)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #710 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:39:53 μμ »
Κοιτα ΤΕΜ, προφανώς υποννοείς ότι δεν έχεις τρόπο για να αποδείξεις την ορθότητα της επιλογής σου, και άρα θα αντιμετωπιστείς όπως και ο άλλος με τα πραγματικά περίεργα 12 μόρια (που μπορεί όμως πάλι να δικαιολογούνται από τον τρόπο επιλογής στη συγκεκριμένη περιφέρεια). Δεν έχω σκεφτεί πως αντιμετωπίζεται αυτό... είναι ευθύνη των γραφείων να κρατάνε αρχεία....όμως......!!!!

Αποσυνδεδεμένος giannis27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #711 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:41:50 μμ »
Κυρία Υπουργέ
-Σας ευχαριστώ που θέλετε να καταστρέψετε το παράδειγμα υπομονής και κουράγιου που αποτελούσα για τους μαθητές και τα παιδιά μου.
-Σας ευχαριστώ που ενώ βρήκα τη δύναμη μετά την κατάργηση της επετηρίδας να συνεχίσω να κυνηγώ τα όνειρα μου για την εκπαίδευση με το να εργάζομαι σε φροντιστήρια  προσφέροντας μαύρη εργασία, εσείς παριστάνετε τον θεό και αποφασίζετε για την τύχη μου.
-Σας ευχαριστώ που ενώ βρήκα το κουράγιο και τελείωσα και την ΑΣΠΑΙΤΕ και έδωσα τρεις φορές ΑΣΕΠ και ήμουν και επιτυχούσα, τώρα θέλετε να τα ακυρώσετε όλα.
-Σας ευχαριστώ γιατί όταν με ρωτούσαν τα παιδιά μου «γιατί διαβάζεις συνέχεια μανούλα»,  είχα  απάντηση να δώσω και τώρα δεν θα έχω.
-Σας ευχαριστώ που τσαλακώνετε την υπηρηφάνεια μου για τα πρώτα μόρια προϋπηρεσίας που κατάφερα να αποκτήσω αποκλειστικά και μόνο μέσω ΑΣΕΠ.
-Ζητώ συγγνώμη από  το σύζυγο που με στήριζε σε όλη την πορεία μου για να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα. Για τα χιλιόμετρα που έκανε μαζί μου, για τα ξενύχτια όταν μου έκανε παρέα επειδή διάβαζα για τον ΑΣΕΠ, για τα άγχη και τις αγωνίες που ανέχθηκε, για το ότι ήταν και μάννα και πατέρας για τα παιδιά μας, όταν εγώ έλειπα κυριολεκτικά και μεταφορικά για να διαβάζω.
 -Ζητώ συγγνώμη από τα παιδιά μου για κάθε «κάντε ησυχία διαβάζω» και για τον πολύτιμο χρόνο που χάσαμε, για τις στερήσεις λόγω των 300 ευρώ.
-Ζητώ συγγνώμη από τους μαθητές μου για τους οποίους αποτελούσα «ζωντανό παράδειγμα» όταν τους έλεγα να μην το βάζουν κάτω και να είναι αγωνιστές για να δικαιωθούν κάποτε.
Κυρία Υπουργέ,
-Σας ευχαριστώ που έχετε σκοπό να μηδενίσετε το κοντέρ της προϋπηρεσίας. Δυστυχώς όμως ο χρόνος δεν μηδενίζει το δικό μου κοντέρ και παραμένω στα 45 χρόνια.


mariαs εχειις δικιο αλλα δεν νομιζω να μηδενησειι τιπποτα απλα θα ειναι το βασικοτερο κρητιριο τοο Ασεπ καλο κουραγιιο μαρια

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #712 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:43:10 μμ »
Οι όποιες αλλαγές εξαγγέλθηκαν, ανεξάρτητα αν κάποιες μπορεί να έχουν θετικό αποτέλεσμα, δεν στοχεύουν ουσιαστικά στη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης αλλά, απλούστατα, στην εξοικονόμηση πόρων και στην περικοπή δαπανών. Αυτό είναι ξεκάθαρο και φαίνεται εύκολα από τις δηλώσεις της Διαμαντοπούλου. Είναι η επαπειλούμενη επιτήρηση της ΕΕ που τους κάνει να τρέχουν και όχι επειδή τους έπιασε όψιμος πόνος για τους μαθητές και τα σχολεία. Η υποκρισία περισσεύει και χρησιμοποιείται για την πρόκληση εντυπώσεων στα ΜΜΕ.   ;)
\

Συμφωνω.Το θεμα ειναι τα λεφτα.Αλλιως αν ηθελαν μπορουσαν να βαλουν ως ορο στο 40 % την επιτυχια στον ασεπ κ μια χαρα θα καταφερναν την αξιοκρατια.Εγω πλεον εχω πειστει πως η γυναικα θελει να μας ξεπαστρεψει ολους αδιακριτως κ αυτος ειναι ο λογος ( που αν κ εχω δωσει 4 φορες ασεπ) προτεινω ενοτητα για να μππορεσουμε να σωσουμε οτι μπορουμε , τουλαχιστον την απορροφηση ολων των υφισταμενων πινακων.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #713 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:45:01 μμ »
Όσοι έδωσαν ασεπ περσι βασίστηκαν στο ισχύον σύστημα και κάνανε μια προσπάθεια με την επίγνωση αυτής της πραγματικότητας. Δύο χρονιές και μια κάπως ισορροπημένη κατάσταση με τον αριθμό των αναπληρωτών-ωρομισθίων, που προσλαμβάνονταν τα τελευταία χρόνια, μπορούσαν να οδηγήσουν σε  ρεαλιστικότερο αποτέλεσμα σε σχέση με τα πολύ χαμηλά ποσοστά του άμεσου διορισμού . Και αυτό είναι εντελώς λογικό και θεμιτό με βάση τα ισχύοντα. Το παράλογο έρχεται με την ξαφνική προσθήκη των οαεδιτών κλπ αρχικά και με την τωρινή παρέμβαση της υπουργού. Ο σχεδιασμός που κάνει κάποιος με ορίζοντα τουλάχιστον δύο χρόνων  είναι νόμιμος. Μια ξαφνική μεταβολή των όρων πρέπει να βασίζεται σε σοβαρούς λόγους. Είναι εντελώς έξω απ’ το πνεύμα των έντιμων προθέσεων η βιαστική  αλλαγή των κανόνων.  Οι εκπαιδευτικοί με όποιο τρόπο και αν μετέχουν στην εκπαίδευση δεν παύουν να αποτελούν ένα σύνολο. Ο λόγος και η στάση απέναντι σε κατηγορίες εκπαιδευτικών απηχεί και στους υπόλοιπους. Το ότι υπάρχει οξύς ανταγωνισμός για διορισμό δεν αλλοιώνει  το γεγονός ότι πρωταγωνιστούν σε αυτό που ονομάζουμε  εκπαίδευση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160682
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.