*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1965994 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1470 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:12:51 πμ »
Μια ζωή τρέχουν κάποιοι καλοθελητές να βγάλουν συμπεράσματα χωρίς εμάς για μας. Η υπουργός είπε και στη συνέντευξη και στις δηλώσεις ότι δεν τίθεται θέμα κατάργησης της προϋπηρεσίας. Απλά δε θα μπουν νέα άτομα στους πίνακες από του χρόνου και θα βγούν όσοι δεν έχουν περάσει ποτέ ούτε ένα ΑΣΕΠ. Όσοι είναι επιτυχόντες δεν έχουν πρόβλημα γιατί θα παραμείνουν στη λίστα όσοι δεν έχουν περάσει ποτέ ΑΣΕΠ ας στρωθούν να διαβάσουν λιγάκι.ι. Εμείς που περνάμε κάθε φορά κορόιδα είμαστε; Τρελό γέλιο περιμένω να ρίξω με τους ΟΕΑΔίτες που θα βρεθούν πάλι εκτός. Κρίμα που κάποιοι πρόλαβαν να μπουν έτσι χύμα στο κύμα.Στο κάτω κάτω δεν είναι αυτονόητο να έχει περάσει τη βάση κάποιος που θέλει να λέγεται εκπαιδευτικός; Έλεος πιά μη ξεβολευτεί κανείς εδώ στο Ελλαδιστάν.
Είπε ότι θα βγουν από τους πίνακες αυτοί που δεν έχουν "επιτυχία"? Και εσύ αφού είσαι τόσο καλή πως και είσαι τόσες φορές επιτυχούσα και μη διοριστέα? Άμα δε μας θέλουν να μας το πουν. Μη φάμε στη μάπα πάλι όλην την ταλαιπωρία και τα έξοδα και μας βγάλουν απ'έξω στο τέλος.
Είμαι επιτυχούσα μη διοριστέα ακριβώς γιατί υπάρχουν κάποιοι που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι και προσπαθούν να μουν χωρίς κόπο.Κάποιοι που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει να δίνεις ΑΣΕΠ και που κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν κάνει Παιδαγωγικά και διδακτική στη Σχολή τους απλά έχουν πάρει πριν από 10 χρόνια ένα πτυχίο και δε φρόντισαν ποτέ για την περαιτέρω επιμόρφωσή τους. Είμαι επίσης μη διοριστέα εγώ και χιλιάδες άλλοι ΑΞΟΙ και ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ  να διδάξουν εκπαιδευτικοί γιατί οι προσλήψεις δε γίνονται 100% μέσω ΑΣΕΠ όπως χρόνια τώρα εμέις φωνάζουμε. Εγώ είμαι καλή όπως είπες.Εσύ που δεν είσαι και δεν έχεισ δηλαδή ούτε 55% με τι αξιώσεις θες να κάνεις μάθημα στο παιδί μου; Η βάση του ΑΣΕΠ κανονικά θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 65%.

α έτσι ε?
Κατάλαβα,θα είσαι από τις υστερικές μανάδες που έρχονται για μάθημα και κοιτάνε αυτά που φαίνονται,τις φανταχτερές σημειώσεις και τα πλακάκια στο μπάνιο.
Εγώ προσωπικά δεν ανήκω στην κατηγορία που αναφέρεις. Δεν το παίζω έξυπνη,αγωνίζομαι να κατακτήσω μια σταθερή δουλειά στο σχολείο,όπου ο μαθητής δε θα μου το παίζει αφεντικό.


Όχι ρε παιδί μου,επειδή είπε για τις υποχρεώσεις της το ανέφερα. Απλά όσο πιο τακτοποιημένη είναι η ζωή σου, τόσο πιο εύκολο σου είναι να διαβάζεις. Τώρα που το σκέφτηκα,αυτή η μανδάμ που μας είπε και ανεπαρκείς,δε μας λέει και τι πρέπει να κάνουμε για να γίνουμε επαρκείς? Κάτι παραπάνω θα ξέρει! Τόσα χρόνια στα θρανία πέρασε η γυναίκα!
Άσε τις ειρωνίες και κοίτα να περάσεις κανένα ΑΣΕΠ. Άμα δε σου αρέσει η νέα κατάσταση πήγαινε να βρείς δουλειά στον ιδωτικό τομέα.

Δουλειά θα βρω όπου μπορώ.
Δεν ειρωνεύομαι,αυτή που χαρακτήρισε ανεπαρκείς του εκπαιδευτικούς,δεν είπε ποιους εννοείς (τους ασεπίτες ή όχι),ας μας πει τι πρέπει να κάνουμε για να βελτιωθούμε,από κάπου πρέπει να μάθουμε κι εμείς δε νομίζεις? Μπορεί να εννοούσε κι εσένα,δε ξέρεις....


ενω αλλοι που δεν ξερουν βασικες παιδαγωγικες εννοιες ειναι καλυτεροι????θα μας τρελανετε δλδ??????ολοι κρυβομαστε πισω απο το δακτυλακι μας μου φαινεται....


Εγώ προσωπικά είχα 72 στα παιδαγωγικά,μετά από άπειρα τεστ που έλυσα στη σελίδα του geok salonika και 68 στη διδακτική.
Ε και?
Α Βάνια,να σε ρωτήσω εσύ που έχεις κάνει τόσα παιδαγωγικά και τόσα σεμινάρια και άτι παραπάνω θα ξέρεις από εμένα.
Αν μπεις σε ένα τμήμα έχεις αγόρι που εμφανίζει παραβατική συμπεριφορά,όπως είναι της μοδός να το λέμε,το οποίο ακόμη και μέσα στο μάθημα σηκώνεται και χτυπάει τα θρανία και δέρνει συμμαθητές του,μιλάμε για παλικαράκι γ λυκείου,τι θα κάνεις?
Τι λέει ο Πιαζέ?

Ρε καλώς την Υπερμαχία, πως από 'δω?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2009, 07:23:32 πμ από TEM »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος karavolias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1471 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 08:50:20 πμ »
δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει το σύστημα προσλήψεων.απλά από δω και πέρα να μπαίνουν στη ΠΔΣ και σιβιτανίδειο άτομα από ασεπ και ενιαίο (50-50). επίσης να γυρίσουν οι υπεράριθμοι αποσπασμένοι στυα σχολεία να καλύψουν τα κενά. και τέλος τα μόρια στις εξετάσεις  ασέπ να έχουν αόριστη διάρκεια μέχρι να διοριστεί μόνιμος ο υποψήφιος. αν διορίζεται αναπληρωτής ή ωρομίσθιος να μην αυξάνονται τα μόρια,εκτός αν τοποθετείται μακριά από τον τόπο κατοικίας του.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1472 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 08:52:17 πμ »
«Πανικός» επικρατεί στο γραφείο της υπ. Παιδείας Αννας Διαμαντοπούλου , καθώς οι «εξωθεσμικοί» εισηγητές των εξαγγελιών της να καταργηθεί η μοριοδότηση των εκπαιδευτικών δεν της είπαν ότι ένα τέτοιο μέτρο θα οδηγήσει σε παραιτήσεις εκατοντάδων αναπληρωτών και ωρομισθίων που διδάσκουν σήμερα στα σχολεία.

Πρόκειται για τους καθηγητές και δασκάλους οι οποίοι δέχθηκαν να είναι ωρομίσθιοι οι αναπληρωτές όχι για τις αμοιβές των 300 έως 600 ευρώ μηνιαίως , αλλά για τη συγκέντρωση μορίων.

Η ενδεχόμενη κατάργηση της μοριοδότησης  θεωρείται βέβαιο ότι θα προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση στην εύρυθμη λειτουργία των σχολείων , καθώς θα ακολουθήσουν μαζικές παραιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων.

Η υπ. Παιδείας «σβήνει και γράφει» στο τετράδιο που περιέχει το σχέδιο νόμου που πρόκειται να δημοσιοποιήσει την Τετάρτη και να θέσει σε δημόσια διαβούλευση.

Πρόκειται για το σχέδιο νόμου που ετοίμασαν παράγοντες που δεν έχουν τουλάχιστον μέχρι σήμερα θεσμικό ρόλο στο υπ. Παιδείας.


http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2935&Itemid=231

Αποσυνδεδεμένος zst

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1473 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:16:31 πμ »
και τωρα πως παω στο σχολειο; πως να ετοιμασω τη γιορτη; ποτε θα μαθουμε;
οταν η αννουλα θελει να πονεις/ σ αυτο ειναι μανουλα/κλεισε τα ματια σωριασου πρηνης/ οταν νομοθετει η αννουλα
 
οταν οι ανθρωποι θελουν να πονεις/μπορουνε με χιλιους τροπους/ κλεισε τα ματια σωριασου πρηνης/ οταν ακουσεις ανθρωπους(Κ Καρυωτακης)
αυτο για οσους χαιρονται που θα υποχρεωθουν οι τριτεκνοι να δωσουν ΑΣΕΠ
μηδενι συμφορα ονειδισεις, κοινη γαρ η τυχη και το μελλον αβεβαιον

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1474 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:20:52 πμ »
όσοι είστε υπέυθυνοι γιορτών και άλλων εκδηλώσεων..και είστε αναπληρωτές να παραιτηθείτε και ν απείτε στο διευθυντή σας...ότι εμείς με την αβεβαιότητα που υπάρχει δεν έχουμε τη διάθεση να ασχοληθούμε...άνθρωποι είμαστε όχι ρομπότ να κάνουμε restart και να λειτουργούμε με νέο πρόγραμμα....και να ενημερωθούν οι διευθυντές, οι ΔΔΕ και το Υπουργείο.......

οι ΔΔΕ και οι διευθυντές δε νομίζω άλλωστε να έχουν και πρόβλημα αφού οι περισσότεροι είναι ΝΔ...ακόμα....οπότε θα χαρούν με αυτό το πλήγμα στο ΠΑΣΟΚ και στη Διαμαντοπούλου

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1475 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:24:16 πμ »
μην γκρινιαζεται ξερουμε οτι αυτο το συστημα με την ωρομισθια να σου δινει τοσα μορια ωστε καποτε να διριζεσαι μονο μαυτα,  μασ ξευτιλίζει και μασ κανει να τρεχουμε απο δω και απο εκει για 300ευρω για να παρουμε μορια, τωρα σασ λενε οτι θα αλλαξει αυτο, και επειδη δεν σασ βολεύ ασ το αφησουμε ετσι χαλια.

ελεοσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1477 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:31:13 πμ »
Το σημαντικότερο είναι να μην Δωροδοκηθεί κανένας   γιατί αυτό θα είναι το όπλο .Αυτή η μεταβατική θα μελώσει αρκετούς ......Αρτέμηδες .....μακρυά

μην γκρινιαζεται ξερουμε οτι αυτο το συστημα με την ωρομισθια να σου δινει τοσα μορια ωστε καποτε να διριζεσαι μονο μαυτα,  μασ ξευτιλίζει και μασ κανει να τρεχουμε απο δω και απο εκει για 300ευρω για να παρουμε μορια, τωρα σασ λενε οτι θα αλλαξει αυτο, και επειδη δεν σασ βολεύ ασ το αφησουμε ετσι χαλια.

ελεοσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ

Για αυτό ζητάμε κατάργηση της ωρομισθίας όχι του Διορισμού αναπληρωτων και μονίμων

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1478 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:37:24 πμ »
μην γκρινιαζεται ξερουμε οτι αυτο το συστημα με την ωρομισθια να σου δινει τοσα μορια ωστε καποτε να διριζεσαι μονο μαυτα,  μασ ξευτιλίζει και μασ κανει να τρεχουμε απο δω και απο εκει για 300ευρω για να παρουμε μορια, τωρα σασ λενε οτι θα αλλαξει αυτο, και επειδη δεν σασ βολεύ ασ το αφησουμε ετσι χαλια.

ελεοσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ

'Εχεις δίκιο σε αυτό που λες,και για να εφαρμοστεί η κατάργηση της ωρομιθίας και ταυτόχρονα να μη συμβεί το παρακάτω που λέει ο Κάτσικας ,
"...Δηλαδή, όλη η διαφάνεια και η αξιοκρατία είναι ότι καταργούμε τη σειρά επιτυχίας στο ΑΣΕΠ και την αναμειγνύουμε με την υπάρχουσα προϋπηρεσία. Με άλλα λόγια, ο νούμερο 1 επιτυχών του ΑΣΕΠ μπορεί να καταταγεί στο νούμερο 100 αν δεν έχει προϋπηρεσία. Και αν το σύνολο των θέσεων είναι 100, ο νούμερο 101 θα πρέπει να ξαναδώσει ΑΣΕΠ, χάνοντας το πλεονέκτημα που έχει τώρα, δηλαδή αναπληρωτής- μόρια - μονιμοποίηση. Σε τελική ανάλυση, ποιον εξυπηρετεί αυτή η νέα διαδικασία, αφού οι έχοντες προϋπηρεσία σαφέστατα χάνουν, αλλά και οι μη έχοντες προϋπηρεσία, αν δεν είναι μέσα στους ελάχιστους διοριστέους, χάνουν και αυτοί;..."




Θα πρέπει μαζί με τις αλλαγές που θα ανακοινώσουν , να μην καταργηθεί ποτέ το 24μηνο + ΑΣΕΠ,ενώ να καταργηθεί η ωρομισθία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2009, 09:39:09 πμ από CynnemAprod »

Αποσυνδεδεμένος hippy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1479 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:42:29 πμ »
μην γκρινιαζεται ξερουμε οτι αυτο το συστημα με την ωρομισθια να σου δινει τοσα μορια ωστε καποτε να διριζεσαι μονο μαυτα,  μασ ξευτιλίζει και μασ κανει να τρεχουμε απο δω και απο εκει για 300ευρω για να παρουμε μορια, τωρα σασ λενε οτι θα αλλαξει αυτο, και επειδη δεν σασ βολεύ ασ το αφησουμε ετσι χαλια.

ελεοσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ
Πως σου περασε απο το μυαλο, οτι αυτο θα αλλαξει; Μηπως η Α.Δ δηλωσε οτι καταργει την ωρομισθια; οχι βεβαια! Μηπως νομιζεις οτι στο μελλον, θα δινει παχυλη αποζημιωση στην ωρομισθια, και θα σε τοποθετει διπλα στο σπιτι σου;
ΠΕ 04.01

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1480 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:43:59 πμ »
Εγώ και η κοπέλα μου να διοριστούμε μόνιμοι κι όλοι οι άλλοι να πάνε να...

++++++++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος geolil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1481 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:44:25 πμ »
να κάνω κι εγώ μία ερώτηση, γιατί δεν έχω καταλάβει καλά τι γίνεται. Όσοι είναι να διοριστούν μόνιμοι
 στη β' φουρνιά (με τον ΑΣΕΠ μόνο ) κινδυνεύουν να μείνουν εκτος????????????????
Πώς το έχετε αντιληφθεί αυτό;    

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1482 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:45:53 πμ »
και αυτοί ρε παιδιά στο esos που τους έστειλα μήνυμα μπας και ξέρουν κάτι μου είπαν ότι έχουν πληροφορίες αλλά δε μπορούν να τις ανακοινώσουν γιατι μέχρι την Τετάρτη πολλά αλλάζουν......


τώρα τι να τους πεις......


είπα γράψτε και πείτε στο αναγνωστό σας κοινό ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο.......


Πλέον ατπο ΕΣΟΣ και ΑΛΦΑΒΗΤΑ περιμένουμε κάτι να μάθουμε ή απο κάποιον που έχει διασυνδέσεις με Διαμαντοπούλου

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #1483 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 09:46:47 πμ »
μην γκρινιαζεται ξερουμε οτι αυτο το συστημα με την ωρομισθια να σου δινει τοσα μορια ωστε καποτε να διριζεσαι μονο μαυτα,  μασ ξευτιλίζει και μασ κανει να τρεχουμε απο δω και απο εκει για 300ευρω για να παρουμε μορια, τωρα σασ λενε οτι θα αλλαξει αυτο, και επειδη δεν σασ βολεύ ασ το αφησουμε ετσι χαλια.

ελεοσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ

Για αυτό ζητάμε κατάργηση της ωρομισθίας όχι του Διορισμού αναπληρωτων και μονίμων

Ακριβως!!! Καταργηση της ΩΡΟΜΙΣΘΙΑΣ που μας εχει εξευτελισει ως καθηγητες κι ατομα, οχι των ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ! (τη μιση συνεντευξη διαβασες? Δεν ειδες τι προτιθεται να κανει? Διορισμοι γιοκ!!!)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.