*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961340 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2184 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:39:19 μμ »
Κανείς δεν επιτίθεται σε κανέναν.. Δεν υπάρχει τέτοια διάθεση... Ο κλάδος πρέπει να μείνει ενωμένος... Δεν είναι δυνατό να περνά η αναλγησία ενός ένοχου κράτους... Ο θύτης δεν είναι δυνατό να χλεάζει τα θύματά του!!!
Συμφωνώ απόλυτα!ο.κ bikini γράψε λάθος μου!Ομως καταλαβαίνεις σε τι κατάσταση έχουμε έρθει όλοι μας αυτή τη στιγμή.ΔΕ χωράει ατομιό συμφέρον πουθενά αλλά μόνο ενότητα!Τώρα περί μόρφωσης ,ουδέν σχόλιον!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2185 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:42:04 μμ »
Κανείς δεν επιτίθεται σε κανέναν.. Δεν υπάρχει τέτοια διάθεση... Ο κλάδος πρέπει να μείνει ενωμένος... Δεν είναι δυνατό να περνά η αναλγησία ενός ένοχου κράτους... Ο θύτης δεν είναι δυνατό να χλεάζει τα θύματά του!!!
Συμφωνώ απόλυτα!ο.κ bikini γράψε λάθος μου!Ομως καταλαβαίνεις σε τι κατάσταση έχουμε έρθει όλοι μας αυτή τη στιγμή.ΔΕ χωράει ατομιό συμφέρον πουθενά αλλά μόνο ενότητα!Τώρα περί μόρφωσης ,ουδέν σχόλιον!!

Περί μόρφωσης... Το σχόλιό μου πήγαινε στο "οι άλλοι που τρέχαμε σε πηγάδι κατ*^^@*αμε?"
Μάλλον τα νεύρα σου ευθύνονται και όχι η μόρφωσή σου...  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2186 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:43:21 μμ »
καλά τα λέμε εδώ μέσα... αλλά πραγματικά.. όσοι στέλνετε τόσα πολλά μηνύματα αγωνίας για το τι θα γίνει .. σας περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να κάνετε κάτι για να ΚΑΘΟΡΙΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ:

Το μέλλον μας!!!???   ;)

...........................

ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ:

- ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

- ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑΣ

- ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΤΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΠΔΣ, ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ, ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΝΑ ΤΜΗΜΑ ΚΤΛ ΚΤΛ

Από ότι δείχνει ως τώρα δεν είναι αποφασισμένη να τις πάρει αυτές τις αποφάσεις: http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2995&Itemid=64
Για τις προσλήψεις τα ίδια... και για την δέσμευσή της για κατάργηση της ωρομισθίας... μόνο "πιλοτικά"  ;) και ..όπου είναι εφικτό και βλέπουμε!!

ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ:

- Παρουσία όλων μας στις συνελεύσεις των συλλόγων Π.Ε. και ΕΛΜΕ της περιοχής μας που γίνονται από τη Δευτέρα.. ώστε να πείσουμε τους δασκάλους και καθηγητές πως πρέπει να πιέσουν ΔΟΕ και ΟΛΜΕ προς αυτή την κατεύθυνση. Διότι ήδη η ΔΟΕ τα μασάει (κ μετά και την εξαγγελία αυξήσεων στους μισθούς από βδομάδα θα κάνει ..τουμπεκί) και η δε ΟΛΜΕ θα στραφει πολύ πιθανό προς την ίδια κατεύθυνση:
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2994&Itemid=79

- ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΣΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΑΘΗΝΑ, ΠΑΤΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ

- ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ 28/11 ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ στα προπύλαια στις 11πμ.


σσ. όποιοι επιθυμούν να κατέβουν από Θεσσαλονίκη στην Πανελλαδική Κινητοποίηση του επόμενου Σαββάτου να επικοινωνήσουν ώστε να κρατηθεί αριθμός θέσεων για τα λεωφορεία που θα μας παραχωρήσουν οι σύλλογοι των δασκάλων για το σκοπό αυτό στα τηλέφωνα:
6945996249 και 6974595897

http://www.oromisthioi.gr/
http://oromisthioi.blogspot.com/



Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2187 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:47:09 μμ »
Τακτική της Διαμαντοπούλου είναι να διασπάσει τον κλάδο των αδιόριστων... Βολεύουμε κάποιους (αριθμός εύηχος και αποπροσανατολιστικός) που πλησιάζουν στο διορισμό και όλοι οι άλλοι θύματα... Σιωπή των πρώτων που βολεύονται με ανακούφιση και τα θύματα ανυπεράσπιστα... Θερμή παράκληση: Μην μπαίνετε στο παιχνίδι της... Αίτημα ελάχιστο: Διατήρηση του 24μηνου με ΑΣΕΠ ως δίκαιης ρύθμισης. Δεν μπορεί ένα ανάλγητο κράτος να διορίζει αναπληρωτές απο ΑΣΕΠ και μετά να τους λέει "ξαναπεράστε από το διαγωνισμό". ΕΛΕΟΣ!!!! Συμπαράσταση και στους συναδέλφους που έτρεχαν ανά την Ελλάδα για προϋπηρεσία και πετάγονται στον κάλαθο των αχρήστων!!!!!

Συμφωνώ κι εγώ με την προϋπόθεση ΑΣΕΠ.  :-X
Γιατί οι άλλοι που τρέχαμε σε πηγάδι κατουρήσαμε?
Ακόμη να καταλάβεις ότι όλοι ενωμένοι θα κερδίσουμε το δίκιο μας ενώ με τη διάσπαση οι περισσότεροι δε θα μπούν ποτέ στην τάξη?

Για ειδικότητες όπως των δασκάλων ή τεχνικών  ενδεχομένως, ίσως να μη χρειάζεται ΑΣΕΠ, αλλά  για ειδικότητες γενικών μαθημάτων - ΠΕ01, ΠΕ02,ΠΕ03, ΠΕ04.... - πώς μπορεί κάποιος να προσληφθεί χωρίς ΑΣΕΠ; Στην περίπτωση αυτή μάλλον ο ΑΣΕΠ θα έπρεπε να ενώνει και οτιδήποτε άλλο ,πχ προσλήψεις σε ΟΑΕΔ-- Σιβιτανίδειο-ΠΔΣ μέχρι πέρσι , να χωρίζει. Αν δεν είναι ο ΑΣΕΠ το καλύτερο σύστημα, ας βελτιωθεί ή ας αντικατασταθεί με ένα καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:54:31 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2188 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:50:01 μμ »
δηλαδή θα ισχύσουν οι πίνακες του 40% αλλά όχι του 24μηνου+ασεπ; μην τρελαθώ!!! τότε, πώς λέγαν πως οι του 24μηνου+ασεπ προηγούνταν του 40%; θα βολευτούν δηλαδή οι οαεδίτες καλά καλά και οι άλλοι απ'όξω; >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2189 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:50:17 μμ »
Κάποιοι που πλησιάζουμε ή έχουμε περάσει τα 40 χρόνια ζωής, κινδυνεύομε να γίνουμε για δεύτερη φορά έρμαια κρατικών αποφάσεων... βορά σε υπουργικές αποφάσεις βίαιης μεταβολής. Δε θα αφήσουμε να μας πνίξει το δίκιο μας... Αλλά να τους πνίξει η οργή μας...  

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2190 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:51:15 μμ »
..................

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2191 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:57:40 μμ »
Δηλαδή μετά τα σημερινά, ξαναγυρίζουμε εκεί που είμασταν πριν μια εβδομάδα...
Αναφορικά με το 24μηνο και το 30μηνο ισως να μην έγινε αναφορά γιατί μπορεί να μην υπάρχει στους δασκάλους (λέω εγώ τώρα). Αν ξέρει κανείς κάτι ας το πει...
Πάντως ό,τι και να γίνει δεν είναι για καλό. Οι προθέσεις της φαίνονται. Πρέπει να κατέβουμε στους δρόμους.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2192 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:57:59 μμ »
Καληνύχτα, γιατί αύριο έχω σχολείο... Μου εμπιστεύτηκε το κράτος τη θέση αυτή για 8 μήνες μετά από επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Μετά από 2 χρόνια ίσως μου ζητήσει να ξαναπεράσω από το διαγωνισμό...Ίσως μου φορτώσει και τίποτε ελπίδες στην πλάτη μου με νέα ετήσια σεμινάρια κάποιας άλλης ειδικής αγωγής. Ευχαριστώ!! Δε θα πάρω άλλο!! Την αξιοπρέπειά μου θέλω πια... Το ύπνο μου που χάνω διαρκώς... Και τα παιδιά μου που χρόνια τώρα τα χάνω για ένα πουκάμισο αδειανό...

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2193 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:01:30 πμ »
Δηλαδή μετά τα σημερινά, ξαναγυρίζουμε εκεί που είμασταν πριν μια εβδομάδα...
Αναφορικά με το 24μηνο και το 30μηνο ισως να μην έγινε αναφορά γιατί μπορεί να μην υπάρχει στους δασκάλους (λέω εγώ τώρα). Αν ξέρει κανείς κάτι ας το πει...
Πάντως ό,τι και να γίνει δεν είναι για καλό. Οι προθέσεις της φαίνονται. Πρέπει να κατέβουμε στους δρόμους.

Γράψτε άκυρο...και για τους ΠΕ70 υπάρχει 30μηνο και 24μηνο....
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2194 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:02:13 πμ »
δηλαδή θα ισχύσουν οι πίνακες του 40% αλλά όχι του 24μηνου+ασεπ; μην τρελαθώ!!!
Μη τρελαθείς γιατί η Άννα δεν είπε τέτοιο πράγμα, παρά: "...οι προσλήψεις για τη σχολική χρονιά 2010 – 11, θα γίνουν με το ισχύον σύστημα.." Ότι ίσχυε "πέρυσι" δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2195 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:04:55 πμ »
Τακτική της Διαμαντοπούλου είναι να διασπάσει τον κλάδο των αδιόριστων... Βολεύουμε κάποιους (αριθμός εύηχος και αποπροσανατολιστικός) που πλησιάζουν στο διορισμό και όλοι οι άλλοι θύματα... Σιωπή των πρώτων που βολεύονται με ανακούφιση και τα θύματα ανυπεράσπιστα... Θερμή παράκληση: Μην μπαίνετε στο παιχνίδι της... Αίτημα ελάχιστο: Διατήρηση του 24μηνου με ΑΣΕΠ ως δίκαιης ρύθμισης. Δεν μπορεί ένα ανάλγητο κράτος να διορίζει αναπληρωτές απο ΑΣΕΠ και μετά να τους λέει "ξαναπεράστε από το διαγωνισμό". ΕΛΕΟΣ!!!! Συμπαράσταση και στους συναδέλφους που έτρεχαν ανά την Ελλάδα για προϋπηρεσία και πετάγονται στον κάλαθο των αχρήστων!!!!!

Συμφωνώ κι εγώ με την προϋπόθεση ΑΣΕΠ.  :-X
Γιατί οι άλλοι που τρέχαμε σε πηγάδι κατουρήσαμε?
Ακόμη να καταλάβεις ότι όλοι ενωμένοι θα κερδίσουμε το δίκιο μας ενώ με τη διάσπαση οι περισσότεροι δε θα μπούν ποτέ στην τάξη?

Για ειδικότητες όπως των δασκάλων ή τεχνικών  ενδεχομένως, ίσως να μη χρειάζεται ΑΣΕΠ, αλλά  για ειδικότητες γενικών μαθημάτων - ΠΕ01, ΠΕ02,ΠΕ03, ΠΕ04.... - πώς μπορεί κάποιος να προσληφθεί χωρίς ΑΣΕΠ; Στην περίπτωση αυτή μάλλον ο ΑΣΕΠ θα έπρεπε να ενώνει και οτιδήποτε άλλο ,πχ προσλήψεις σε ΟΑΕΔ-- Σιβιτανίδειο-ΠΔΣ μέχρι πέρσι , να χωρίζει. Αν δεν είναι ο ΑΣΕΠ το καλύτερο σύστημα, ας βελτιωθεί ή ας αντικατασταθεί με ένα καλύτερο.

Τα έχουμε πει 1000 φορές!!άντε ακόμη 1.Δίκιο κ οι του ΑΣΕΠ δίκιο κ όλοι οι άλλοι αφού κ αυτοί  χόρευαν όπως οι νόμοι του κράτους τους χύπαγαν ρυθμό!!!Τώρα τι κάνουμε που η πλεονεξία ορισμένων (ασεπιτών) θέλει όλη την πίτα δική της!!Το καλύτερο είναι βελτίωση του υπάρχοντος συστήματος με περιορισμό σε εκκλησιαστικά βλ. Βελλή ,Σιβητανείδιο κ.λ π.Αυτό κ στους νέους δίνει τη δυνατότητα να μπουν στη τάξη κ στους παλιούς που χρωστάνε ακόμη την βενζίνη απο τα χμ. των αναπληρώσεων κ των ωρομισθιών!

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2196 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:06:31 πμ »
Stauroula.V., sgrig.. και όλοι όσοι ακομη συμφωνείτε. Έρχεστε στις συνελεύσεις των ωρομισθίων;;; κι αν όχι γιατί;;

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2197 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:09:47 πμ »
Stauroula.V., sgrig.. και όλοι όσοι ακομη συμφωνείτε. Έρχεστε στις συνελεύσεις των ωρομισθίων;;; κι αν όχι γιατί;;
Δεν ειμαι ωρομίσθια αλλά αναπληρώτρια. Εννοείται οτι συμμετέχω στα συνδικαλιστικά όπου βρίσκομαι. Η ΕΛΜΕ εδώ έχει την άλλη εβδομαδα συνέλευση και θα πάω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2009, 12:11:19 πμ από Stavroula.V. »
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160684
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.