*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961260 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2240 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:11:25 μμ »
Ευνοημένοι,Αυτοί για τους οποίους έγινε όλος ο θόρυβος της αλλαγής (τα βύσματα), και ζημιωμένοι φαίνεται (από ερμηνείες στις προθέσεις) να βγαίνουν οι παλαιότεροι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που είναι αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2241 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:34:32 μμ »
Αναβάλλεται το νέο σύστημα προσλήψεων ( http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100102_20/11/2009_362126)

Χωρίς αλλαγές θα γίνουν οι προσλήψεις των εκπαιδευτικών την επόμενη σχολική χρονιά. Το νέο σύστημα προσλήψεων που προωθεί το υπουργείο Παιδείας θα τεθεί σε διάλογο με τις ομοσπονδίες και θα εφαρμοσθεί από το 2011 - 2012. Τις διαβεβαιώσεις αυτές έδωσε χθες η υπουργός Παιδείας κ. Αννα Διαμαντοπούλου στα προεδρεία της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδος και της ΟΛΜΕ, ύστερα από τις αντιδράσεις τους στις εξαγγελίες του ΥΠΕΠΘ για αλλαγές στο σύστημα προσλήψεων. Ειδικότερα, σύμφωνα με το υπουργείο Παιδείας:

- Οι προσλήψεις των καθηγητών την επόμενη σχολική χρονιά 2010 - 2011 θα γίνουν κατά 60% από τους επιτυχόντες του φετινού διαγωνισμού του ΑΣΕΠ και κατά 40% από τους πίνακες αναπληρωτών (που κατατάσσονται με βάση την προϋπηρεσία).

- Για τους δασκάλους το σύστημα θα παραμείνει το ίδιο, αλλά καθώς δεν υπάρχει επαρκής αριθμός επιτυχόντων στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, ο αριθμός των διορισμών θα καλυφθεί από αναπληρωτές. Αρα, δεν θα γίνει μέσα στην τρέχουσα σχολική χρονιά έκτακτος διαγωνισμός στο ΑΣΕΠ για την κάλυψη των θέσεων που ήταν κενές.

- Στο νέο (από το 2011 - 2012) σύστημα διορισμών θα προσμετρούνται τόσο τα μόρια από τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ όσο και τα μόρια από την προϋπηρεσία. Ομως, δεν έχει αποφασισθεί η βαρύτητα της προϋπηρεσίας. Οι λεπτομέρειες για τα τεχνικά ζητήματα του νέου συστήματος θα αποφασισθούν έπειτα από διάλογο.

- Από το 2010 - 2011 θα λειτουργήσουν πιλοτικά ολοήμερα σχολεία σε διάφορες περιοχές της χώρας, οι οποίες θα επιλεγούν με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια. Ο αριθμός των πιλοτικών θα εξαρτηθεί από τη χρηματοδότηση που θα λάβει το πρόγραμμα. Τα πιλοτικά ολοήμερα θα λειτουργήσουν μόνο με μόνιμους εκπαιδευτικούς, και όχι με ωρομίσθιους.

- Αλλαγές θα γίνουν και στα αναλυτικά προγράμματα των πιλοτικών ολοήμερων σχολείων. Στόχος είναι το 15% του προγράμματος να σχετίζεται με θέματα τοπικού χαρακτήρα, τα οποία θα αναπτύσσονται μετά τα μαθήματα του βασικού προγράμματος. Για την επιλογή των θεμάτων μεταξύ των κριτηρίων θα είναι η τοπική ιστορία, η αστικότητα και το οικονομικό επίπεδο της περιοχής.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2242 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:35:20 μμ »
paidia syggnwmh gi a ta greeklish den exw ellinika. Alla mhn stenaxwreiste.. Eite me ton enan tropo eite me ton allo, o arithmos oswn diorizontai kathe xrono tha einai dedomenos. Eite apo ASEP eite apo pinakes ektos ASEP..O kathenas apo emas parousiazei ws swsto vazontas prwta ton eauto tou kai apo ekei xekina na dikaiologhsei ta ypoloipa.Gia mena oute apokleistika apo ton ASEP einai swsto, giati autoi apo emas pou kanontas xrhsh enos isxuontos systhmatos etrexan apo edw kai apo ekei gia moria, den einai swsto na meinoyn exw, alla oute kai na epanelthoume se ena systhma aplhs epethridas.Stanmateiste to paramuthi oti o ASEP egine gia thn prowthisi twn axiwn. Egine apla epeidh mazeytikame toso polloi pou to systhma eixe trellathei. Eprepe loipon na efeurethei enas tropos pou tha periorize kata polyu th dunatothta se ptuxiouxous na fthanoun ston polupothito diorismo, alla taytoxrona na thewreitai kai ws anagkaia lush.
To provlima einai giati mazeytikame polloi. Eidika oi neoi ptyxiouxoi den evlepan to strimwgma pou uphrxe??Giati den epelegam mia allh sxolh???
Tha mou peite - kai dikaiws - thn epelexame epeidh gnwrizame ti isxuei kai para ton entono synagwnismo tha epediwkame na epityxwme  stis exetaseis tou ASEP.Polu wraia.. Oi palaioteroi omws pou apofoithsan prin uparxei o ASEP, den exoun dikio na lene oti thn epelexan epeidh kai autoi hxeran ti isxuei kai o anatgwnismos allwste den htan toso entonos tote??? opote me vasei to systhma pou isxue kapoia stigmh tha mporousan na dioristhoun.Etsi ginotan tote..Ekanan kati kako??Giati loipon vlepw autes ti s vlakeies apo ekpaideutikous na trwgeste, oti osoi perasan ton ASEP einai oi axioi kai prepei na fugoun oi alloi??? Th stigmh pou otan apofoithsate gnwrizate polu kala to 60-40%?? Oi palaioteroi kai xwris ASEP adikountai, giati enw epelexan mia sxolh me vash enos isxuontos systhmatos vlepoun na anatrepontai oi prospatheies tous. Stous meta ASEP epoxhs den anatrepetai tipota...APLA PROSPATHEITAI NA TA EKMETALLEYTEITAI OLA STO EPAKRO SE VAROS KAPOIWN ALLWN PROTASONTAS TO KRITHRIO TOU ASEP WS TO MESO POU ANADEIKNUEI TOYS ARISTOUS....Ligo sunesh parakalw den vlaptei..

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2243 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:47:58 μμ »
paidia syggnwmh gi a ta greeklish den exw ellinika. Alla mhn stenaxwreiste.. Eite me ton enan tropo eite me ton allo, o arithmos oswn diorizontai kathe xrono tha einai dedomenos. Eite apo ASEP eite apo pinakes ektos ASEP..O kathenas apo emas parousiazei ws swsto vazontas prwta ton eauto tou kai apo ekei xekina na dikaiologhsei ta ypoloipa.Gia mena oute apokleistika apo ton ASEP einai swsto, giati autoi apo emas pou kanontas xrhsh enos isxuontos systhmatos etrexan apo edw kai apo ekei gia moria, den einai swsto na meinoyn exw, alla oute kai na epanelthoume se ena systhma aplhs epethridas.Stanmateiste to paramuthi oti o ASEP egine gia thn prowthisi twn axiwn. Egine apla epeidh mazeytikame toso polloi pou to systhma eixe trellathei. Eprepe loipon na efeurethei enas tropos pou tha periorize kata polyu th dunatothta se ptuxiouxous na fthanoun ston polupothito diorismo, alla taytoxrona na thewreitai kai ws anagkaia lush.
To provlima einai giati mazeytikame polloi. Eidika oi neoi ptyxiouxoi den evlepan to strimwgma pou uphrxe??Giati den epelegam mia allh sxolh???
Tha mou peite - kai dikaiws - thn epelexame epeidh gnwrizame ti isxuei kai para ton entono synagwnismo tha epediwkame na epityxwme  stis exetaseis tou ASEP.Polu wraia.. Oi palaioteroi omws pou apofoithsan prin uparxei o ASEP, den exoun dikio na lene oti thn epelexan epeidh kai autoi hxeran ti isxuei kai o anatgwnismos allwste den htan toso entonos tote??? opote me vasei to systhma pou isxue kapoia stigmh tha mporousan na dioristhoun.Etsi ginotan tote..Ekanan kati kako??Giati loipon vlepw autes ti s vlakeies apo ekpaideutikous na trwgeste, oti osoi perasan ton ASEP einai oi axioi kai prepei na fugoun oi alloi??? Th stigmh pou otan apofoithsate gnwrizate polu kala to 60-40%?? Oi palaioteroi kai xwris ASEP adikountai, giati enw epelexan mia sxolh me vash enos isxuontos systhmatos vlepoun na anatrepontai oi prospatheies tous. Stous meta ASEP epoxhs den anatrepetai tipota...APLA PROSPATHEITAI NA TA EKMETALLEYTEITAI OLA STO EPAKRO SE VAROS KAPOIWN ALLWN PROTASONTAS TO KRITHRIO TOU ASEP WS TO MESO POU ANADEIKNUEI TOYS ARISTOUS....Ligo sunesh parakalw den vlaptei..


Ξεχασες τους παλαιοτερους με ΑΣΕΠ που ειμαστε παρα πολλοι ,σε πληροφορω !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:19:31 »

Αποσυνδεδεμένος ggg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2244 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:52:10 μμ »
Τα πράγματα είναι απλά…
Στο κλάδο μου μετά από τους 3 τελευταίους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ (από το 2002 και μετά) και με το ισχύον καθεστώς διορίστηκαν μόνιμοι περίπου 560 άτομα.
Με το σύστημα που προτείνουν οι «επιστήμονες» του υπουργείου θα διορίζονταν όχι πάνω από 65!!! Σίγουρα υπάρχουν και άλλες τέτοιες ειδικότητες που λόγω υπέρμετρου βαθμού δυσκολίας δεν συμπληρώνονταν οι προσφερόμενες θέσεις από επιτυχόντες και το 40% υποχρεωτικά μεγάλωνε…
Εκεί αποσκοπούν… Στην σταδιακή μείωση των μονίμων κάθε χρόνο…
Το ίδιο βέβαια θα συμβεί και με τις άλλες ειδικότητες που ως σήμερα έγραφαν καλά αν σταματούσαν για κάποιο λόγο να γράφουν.
Θα ήθελα να ρωτήσω όλα αυτά τα άμυαλα καλόπαιδα που υποστηρίζουν τα νέα μέτρα της Αννούλας. Αν τα θέματα στο νέο διαγωνισμό είναι τέτοια που δεν μπορείτε να γράψετε όσο κι αν προσπαθήσετε, είτε γιατί μεγαλώνοντας θα αυξάνονται οι υποχρεώσεις σας και θα μειώνεται ο ελεύθερος χρόνος σας, είτε γιατί η τύχη σε κάποιες ερωτήσεις που θα επιλέξετε να απαντήσετε δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι μαζί σας, τι θα κάνετε???
Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται…

Και για να μην παρεξηγηθώ, προσωπικά ο διαγωνισμός δεν με τρομάζει… Κόπηκα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια στο τσακ και με μόνο σύμμαχο τις επαγγελματικές μου γνώσεις στους τελευταίους δύο διαγωνισμούς που συμμετείχα… Με λίγη μα πολύ λίγη προσπάθεια πιστεύω ότι εύκολα θα τα καταφέρω…
Δεν ξενιτεύτηκα ποτέ για ωρομισθία ή αναπλήρωση (δήλωνα πάντα κοντινές περιοχές). Το ζητούμενο όμως δεν είμαι εγώ αλλά όλοι οι άλλοι που ήδη άφησαν για χρόνια ένα, δύο και τρία παιδιά πίσω τους για να διεκδικήσουν το αυτονόητο… Μόνιμη εργασία...
Για βάλτε την γκλάβα σας να δουλέψει με λίγο περισσότερη ευθύνη και σοβαρότητα…
Ας καταργήσει τις αναξιοκρατικές προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο, εκκλησιαστικά (που κουβέντα δεν έχει πει ως τώρα) και   ΠΔΣ και βλέπουμε…

αν ειναι μειωθουν οι διορισμοι, θα μειωθουν ειτε αλλαξει το συστημα ειτε οχι, αρα τα καλοπαιδα δεν εχουν να χασουν τιποτα, αρα δεν ειναι αμυαλα οπως τα χαρακτηρίζεις.

Αγαπητέ φίλε άλλο είναι να μειωθούν οι θέσεις επειδή έτσι θα κρίνουν (πράγμα που συνεπάγεται το όποιο πολιτικό κόστος) και άλλο να μειωθούν επειδή εσύ αποτυγχάνεις και δεν είσαι ικανός να γράψεις...
Άνοιξε λίγο το μυαλό σου...
εσυ ανοιξε το μυαλο σου. λεσ να χρειαζονται ατομα ή μαλλον να εχουν λεφρα να τους δωσουν και να μην κανει προσληψεις επειδη δεν υπαρχουν επιτυχόντες. σκεψου λιγο λογικα

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2245 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 12:55:43 μμ »
anaferomai genika se osous epelexan mi a sxolh me mia isxuousa nomothesia, apofoithsan me ayth, ergasthikan sumfwna me ayth kai twra erxetai mia allh pou tous leei me alla logia oti kakws praxate oti praxate, as eunohsoume tous metagenesterous apo esas. Kai gia na ginw katanohtos as fantasthoun gia ligo oi upermaxoi twn apopsewn ths  k upourgou twra, na proetoimazontai gia exetaseis as poume h otidhpote allo kai meta apo px 2 xronia na erxete mia nea allagh ( pou tha fantazei dikaih tote) kai na tous anatrepei olh thn prospatheia.. Gia fantastheite...mh koitate mono pisw..

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2246 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:02:46 μμ »
Γεννημένη το 1959
το 1981 δίδασκε στο ΤΕΙ κοζάνης
Ποια ήταν?

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2247 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:04:47 μμ »
Γεννημένη το 1959
το 1981 δίδασκε στο ΤΕΙ κοζάνης
Ποια ήταν?

H Διαμαντω!

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2248 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:32:30 μμ »
Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ :P-ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ >:(Μας εξευτελίζουν ακόμη περισσότερο βάζοντας μας να δίνουμε κάθε χρόνο :Pτώρα εξετάσεις.Άλλη δουλειά δεν είχαμε αυτό θα κάνουμε >:(Η ζωή μας λοιπόν θα είναι διάβασμα και ΑΣΕΠ(βλ. φιλόλογοι) :PΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ; :-X :-X :-X :-X
Συμφωνώ απόλυτα.
Και να καταθέσω κι εγώ τις ενδείξεις μου ότι ο ΑΣΕΠ που μερικοί υποστηρίζετε σθεναρά, δεν είναι και τόσο αδιάβλητος..
Όταν συζητούσα περί ΑΣΕΠ πέρσι με κάποιον του κόμματος, στην κυριολεξία με κορόιδεψε και μου είπε ''εννοείται ότι ο ΑΣΕΠ δεν είναι αδιάβλητος''. Κι επίσης πέρσι έτυχε να μιλήσω με κάποιον που συνάντησα, και ο οποίος μόλις είχε πάρει πτυχίο, δεν είχε πάει καν στρατό, και ήρθε σε συνεννόηση με τα μεγάλα κεφάλια για να μπει αναπληρωτής κατευθείαν.
Έγω ένα έχω να πω. Είμαστε όλοι πιόνια, και καθόμαστε και τρωγόμαστε μεταξύ μας.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2249 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:33:42 μμ »
Μακαρι να γινει αυτο που λες αλλα μου φαινεται πως αλλο τι ευχομαστε να γινει εμεις κι αλλο τελικα τι θα προκυψει απ'αυτον τον κυκεωνα.Νιωθω πολυ απογοητευμενη, παντως, γιατι πιστευω στην αξιοκρατια και συνειδητοποιω πως, ενω χρειαζονταν ριζικες αλλαγες στο συστημα,κανεις δεν εχεις τα "κοτσια"ουτε να τις κανει,ουτε να τις αντεξει!Καλη τυχη σε ολους!
Εξαρταται ποσα χρονια καποιος εχει αφιερωσει για τα μορια που εχει απο ΑΣΕΠ κ προυπηρεσια
Π.χ Aν ειχες 2 επιτυχιες ΑΣΕΠ και προυπηρεσια (δηλαδη 4 χρονια αγωνα) δε θα ηθελες μαχαιρι τη ριζικη αλλαγη που θα σου καταργουσε τα 4 χρονια προσπαθειας αλλα μια μεταβατικη περιοδο ωστε να διοριστεις μονιμη.Δε θα ηθελες να θυσιασεις τα 4 χρονια για χαρη της ριζικης αλλαγης σε περιπτωση που θα σε ζημιωνε
Συμφωνω.Εχεις απολυτο δικιο!Αλλοι εχουν "χαλασει την πιατσα" και την πληρωνουμε εμεις τωρα.Αλλα η αληθεια ειναι πως κατι επρεπε να γινει για το "μπαχαλο".Παντως να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι λιγο δυσκολο,κι ας με ποναει...

Ποιοι μενουν ευχαριστημενοι τελικα?
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2250 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:36:00 μμ »
Μακαρι να γινει αυτο που λες αλλα μου φαινεται πως αλλο τι ευχομαστε να γινει εμεις κι αλλο τελικα τι θα προκυψει απ'αυτον τον κυκεωνα.Νιωθω πολυ απογοητευμενη, παντως, γιατι πιστευω στην αξιοκρατια και συνειδητοποιω πως, ενω χρειαζονταν ριζικες αλλαγες στο συστημα,κανεις δεν εχεις τα "κοτσια"ουτε να τις κανει,ουτε να τις αντεξει!Καλη τυχη σε ολους!
Εξαρταται ποσα χρονια καποιος εχει αφιερωσει για τα μορια που εχει απο ΑΣΕΠ κ προυπηρεσια
Π.χ Aν ειχες 2 επιτυχιες ΑΣΕΠ και προυπηρεσια (δηλαδη 4 χρονια αγωνα) δε θα ηθελες μαχαιρι τη ριζικη αλλαγη που θα σου καταργουσε τα 4 χρονια προσπαθειας αλλα μια μεταβατικη περιοδο ωστε να διοριστεις μονιμη.Δε θα ηθελες να θυσιασεις τα 4 χρονια για χαρη της ριζικης αλλαγης σε περιπτωση που θα σε ζημιωνε
Συμφωνω.Εχεις απολυτο δικιο!Αλλοι εχουν "χαλασει την πιατσα" και την πληρωνουμε εμεις τωρα.Αλλα η αληθεια ειναι πως κατι επρεπε να γινει για το "μπαχαλο".Παντως να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι λιγο δυσκολο,κι ας με ποναει...

Ποιοι μενουν ευχαριστημενοι τελικα?
Aυτοι που θα διοριστουν του χρονου μονξιμοι εχοντας μαζεψει μορια με "καθε" τροπο...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2251 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:43:16 μμ »
Τόσες μέρες προαπαθώ να καταλάβω, αφού "πρέπει" να κοιτάω το συμφέρον μου, σε ποιά κατηγορία ανήκω και που να ενταχθώ για να κατέβω στους δρόμους και να διαμαρτύρομαι.

Μια πρώην της επετηρίδας κα επιτυχούσα σε 3 προηγούμενους ΑΣΕΠ με 4η χρονιά στην ωρομισθία, με απίστευτες ψυχικές και οικονομικές θυσίες  προσπαθεί να καταλαβεί ποιά πλευρά να υποστηρίξει. Πήγα στη συγκέντρωση της ΠΕΑ μπας και μπορέσω να βγάλω άκρη. Χειρότερα έφυγα και απο εκεί.
Τελικά σκέφτηκα οτι με  και κάποια κριτήρια ( βαθμός πτυχίου, μεταπτυχιακό, γλώσσες, κα.) και με την κατάργηση των καταπακτών( γιατί απο τα υπόγεια έρχονται τα βύσματα και δεν τους ταιριάζουν τα παράθυρα) ίσως να είμασταν καλύτερα. Και ας χανόταν οι κόποι μας για ΑΣΕΠ και ωρομισθίες-αναπληρώσεις, τουλάχιστον να σταματούσε και για μας τους παλιότερους αλλά και για τους νέους η ξευτίλα των διαγωνισμών.
Και κάτι ακόμα σε όσους βλέπουν το δίκαιο και αξιοκρατικό ΑΣΕΠ ως μόνη λύση.
Το '97-98 όταν φωνάζανε οι παλιότεροι για την επετηρίδα κάποιοι που θα έπρεπε να περιμένουν 10 χρόνια για διορισμό ή και παραπάνω έλεγαν καλύτερα διαγωνισμός! Κάποιοι πολλοί παλεύουν ακόμα να επιτύχουν τη βάση και να γίνουν ωρομίσθιοι. Όχι γιατί δεν είναι άξιοι και καλοί εκπαιδευτικοί, αλλά γιατί το σύστημα είναι λάθος. ΄Εχω δώσει 5 φορές με 5 διαφορετικές προσεγγίσεις στη διδακτική και έχω σχεδόν τους ίδιους χαμηλούς βαθμούς ( ακόμα και όταν  έγραψα ό,τι έλεγε το βιβλίο του καθηγητή)!Και να θεωρούμε τη μια άξια και την άλλη ανίκανη να διδάξω όταν ήδη δουλεύω ως επιτυχούσα.

Πόσο υπομονή και πόσο χαμαλίκι ακόμα για να καταλάβουν οτι πρέπει να σταματήσουν να θεωρούν τα πτυχία μας άχρηστα λες και πληρώσαμε να τα πάρουμε και να μας βάζουν σ' αυτή τη διαδικασία. Το έχω  ξαναγράψει ας κάνουν μια βόλτα και στα σχολεία μέσα να δουν τι γίνεται με τους άνω των 50(όχι όλοι ευτυχώς) που βαριούνται τη ζωή τους και μόνο για τα λεφτά γκρινιάζουν και για τις ώρες που κάνουν και πως θα γλιτώσουν απο τα βάσανα που έχουν! Που ούτε έναν υπολογιστή ν'ανοίξουν δεν ξέρουν, αλλά όταν αποτυγχάνουμε στον ΑΣΕΠ είμαστε άχρηστοι για εκείνους.

Sorry για την πολυλογία αλλά πόσο πια....     

Αποσυνδεδεμένος AmaliaS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2252 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:48:46 μμ »
Καλησπέρα, σε όλους!
Όσον αφορά το αδιάβλητο του ΑΣΕΠ, έχω να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία.
Συμμετείχα στον τελευταίο ΑΣΕΠ και στο γνωστικό αντικείμενο και στα παιδιαγωγικά σημείωσα (παρανόμως, το ομολογώ!) τις απαντήσεις μου σε ένα χαρτάκι.
Όταν βγήκαν οι επίσημες απαντήσεις, τα σύγκεινα και είχα υπολογίσει με ακρίβεια τον βαθμό μου. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα είδα συνολική διαφορά 4 μονάδων περίπου!!
Πήρα τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ και μου είπαν οτι δεν μπορώ να αμφισβητήσω τη βαθμολογία μου.
Προσωπικά, αυτό το λάθος δεν μου κόστισε το διορισμό, αλλά με έριξε πιο χαμηλά στις λίστες. Έγινε όμως μόνο σε μένα?
Είναι σίγουρα ένα απλό λάθος?
Επιτρέπονται τέτοια λάθη από τον "τέλειο" ΑΣΕΠ?
Μήπως συνέβη και σε άλλους? Μήπως κάποιοι δεν πήρα κάποιες μονάδες λιγότερο, αλλά περισότερο?

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2253 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:54:20 μμ »
Απο τη σχολικη χρονια 2010-2011 κ μετα, να βαλει ρυτρα ΑΣΕΠ μονο σε οσους απεκτησαν υποπτα (δλδ χωρις διαφανη κριτηρια)την προυπηρεσια τους. Στους υπολογιστες του Υπεπθ ,μας εχουν αναλυτικα απο που κ ποτε εχει αποκτησει ο καθενας μας την προυπηρεσια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160675
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.