*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1965984 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3430 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:03:32 μμ »
Δεν λεω οτι πρεπει να εναντιωθουμε η να κατηγορησουμε τους δασκαλους, αλλα να παραδειγματιστουμε.Παλια η σχολη των δασκαλων ηταν πολυ χαμηλα βαθμολογικα και τωρα εφτασε ν' ανταγωνιζεται μεγαλες σχολες.Θυμαστε ποια ηταν η κατασταση προτου γινουν τα ολοημερα?Συμφωνω οτι ειμαστε χιλιαδες και γι αυτο το λογο πρεπει να παρθουν μετρα.Οταν ακουω την Διαμαντοπουλου να επιμενει οτι θα στηριξει την πρωτοβαθμια εκπαιδευση (ολοημερα δημοτικα-νηπιαγωγεια)  και κανεις να μη το σχολιαζει, αυτο δειχνει οτι θα ερθουν χειροτερες μερες για ολους μας. Ο ΑΣΕΠ δεν λεει τπτ επειδη ειμαστε χιλιαδες και οι θεσεις μετρημενες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3431 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:05:42 μμ »
κοίτα ο ΜΠΟΝΙΑΣ δίνει μια κατεύθυνση, η επιτυχία είναι θέμα προσωπικής μελέτης προσωπικά , εάν δεν πήγαινα ΜΠΟΝΙΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΉ ΙΣΤΟΡΊΑ δεν θα 'εγραφα ,ας είναι  καλά η σχολή που δεν μας έκανε ποτέ ιστορία - τμήμα φιλολογία αθηνών.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3432 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:09:01 μμ »
Θες να μου πεις οτι αν διαβαζες Χριστοφιλοπουλου, Ostrogorsky, Καραγιαννοπουλο δεν θα καταλαβαινες Βυζαντινη Ιστορια?Γνωριζω τι δουλεια γινεται στον ΜΠΟΝΙΑ απο γνωστους μου που πηγαν τα εσκασαν και στην ειδικη διδακτικη μηδενιστηκαν επειδη ακολουθησαν το συστημα του Μπονια

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3433 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:11:30 μμ »
Ο ΑΣΕΠ με μια συστηματική προετοιμασια 1 χρόνου προσεγγίζεται,η διδακτική παίζεται... αναφέρομαι σε ΠΕ2

Δεν υπολογίζεις κάποιες νέες και σημαντικές παραμέτρους ...

1. Κάποιες εκατοντάδες συναδέλφων σου με σημαντικές προυπηρεσίες που έδιναν βαρύτητα στην μονιμοποίηση από τον πίνακα ...

2. Οι θέσεις στην καλύτερη των περιπτώσεων θα είναι ίδιες ή λιγότερες ...

3. Ολοι θα προετοιμάζονται πλέον σε καλύτερο επίπεδο, φροντιστήρια και άλλα...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:12 »

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3434 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:14:02 μμ »
Οι εξετασεις του ΑΣΕΠ δεν δειχνουν τπτ για το μορφωτικο επιπεδο του υποψηηφιου.Ειναι λογικο οπως και στις Πανελληνιες οτι αν διαβασεις και μαθεις τα ΣΟΣ εχεις καποια ποσοστα επιτυχιας.Που ακουστηκε να υπαρχουν πανεπιστημιακα φροντιστηρια??Σε καμια ευρωπαικη χωρα δεν συμβαινει αυτο!!ειναι ΝΤΡΟΠΗ!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3435 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:14:28 μμ »
εγω διδακτική έμαθα στο ΜΠΟΝΙΑ, αλλά είχα πάει 20 σχέδια για διόρθωση, άλλοι  δεν έγραψαν για εξάσκηση ,ούτε ένα. Γενικά τα φροντιστήρια βοηθούν,όποιον έχει διάθεση να  μελέτήσει,δεν είναι πανάκεια..

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3436 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:22:05 μμ »
Πιστευω οτι αυτο που συμβαινει στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση πρεπει να αλλαξει.Ειναι τραγικο πτυχιουχοι να θεωρουν λογικο να δινουν συνεχεια εξετασεις για να δουλεψουν στο αντικειμενο τους.Αν καποιος ειναι ικανος αυτο θα φανει στην πραξη και κριτης ειναι ο μαθητης.Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν σπουδαια μορφωση αλλα στερουν σε μεταδοτικοτητα και παιδαγωγικες αρετες.Πρεπει να βρεθει ενα αλλο συστημα αξιολογησης (βαθμος πτυχιου και τιτλοι σπουδων), αλλα το κυριοτερο το Υπουργειο Παιδειας να επενδυσει οχι μονο στην πρωτοβαθμια αλλα και στην δευτεροβαθμια.Εκει υπαρχει προβλημα!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3437 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:27:59 μμ »
εγω διδακτική έμαθα στο ΜΠΟΝΙΑ, αλλά είχα πάει 20 σχέδια για διόρθωση, άλλοι  δεν έγραψαν για εξάσκηση ,ούτε ένα. Γενικά τα φροντιστήρια βοηθούν,όποιον έχει διάθεση να  μελέτήσει,δεν είναι πανάκεια..

Εγώ πάλι, δεν πήγα σε κανένα φροντιστήριο, διάβαζα - εκτός από φυσική - και χημεία, βιολογία, γεωλογία (ευτυχώς κράτησα τα σχολικά μου βιβλία.. + τα νέα σχολικά βιβλία), ενώ διδακτική από τα βιβλία του καθηγητή (όσα βρήκα) + 1 βιβλίο για διδακτική φυσικής + τις γενικές γνώσεις και προσωπική αναζήτηση που έχω κάνει. Αποτέλεσμα; ~65 στην ειδική διδακτική, και μου φάνηκε αρκετά καλό για την ελλιπή προετοιμασία που έκανα κιόλας (και δεν είχα και βύσμα κάποιον διορθωτή..). Θεωρώ, λοιπόν, ντροπή για έναν πτυχιούχο να πηγαίνει σε φροντιστήρια. Από την άλλη, βέβαια, είναι και έλλειψη από πλευράς υπουργείου να ανακοινώνει κάθε φορά την ύλη για τον διαγωνισμό χωρίς καμία συγκεκριμένη βιβλιογραφία. ΟΚ εγώ έψαξα και βρήκα μόνος μου, αλλά το σωστό είναι να δίνεται η βιβλιογραφία και αυτό πρέπει να αλλάξει στο ΑΣΕΠ (και να φύγει η ειδική διδακτική, αφού δεν αποτελεί αντικειμενικό κριτήριο εξέτασης και βαθμολόγησης, αν και προσωπικά δεν είχα τόσο πρόβλημα τελικά).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3438 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:36:30 μμ »
Επειδή ξεκίνησα αρκετά μεγάλος με τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ 40+, ντράπηκα να πάω φροντιστήριο!!
Πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη βιβλιογραφία με γραμματοσειρά μεγάλου μεγέθους. Είναι και αυτή η πρσβυωπία που ξεκινά σιγά σιγά...

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3439 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:43:09 μμ »
ντροπή δεν είναι να πηγαίνεις φρονιστήριο , ντροπή είναι να έχεις βύσμα στη ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ, το θέμα του φροντιστηρίου είναι προσωπική επιλογή και παρακαλώ να είμαστε πιο ευπρεπείς στους χαρακτηρισμούς ειδικά ,όταν  κάποιος παλεύει με  νόμιμα μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3440 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:45:00 μμ »
Σήμερα που πήγα στα προπύλαια απόγοητεύτικα γιατί ήταν  μόνο 200-300 άτομα.Αλήθεια οι εκπαιδευτικοί στην Αθήνα ειναι μόνο τόσοι?Επίσης το άλλο που θέλω να επισημάνω ειναι ότι οι περισσότεροι που παρευρίσκοταν εκει ήταν πάνω από 35 ετών.Α ΡΕ ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΝΙΑΤΑ.ΜΗΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙΤΕ ΑΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ .ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ.τι να πω ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΣΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3441 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:49:32 μμ »
θα περασει πολυ ευκολα..οταν βλεπεις κατι τριωρες στασεις και οχι απεργιες διαρκειας τι περιμενεις...αν τα ειχε κανει αυτα ο Καραμανλης θα ειχε ξεσηκωθει το συμπαν..αλλα τωρα ειπαμε εχουμε ''φιλολαικη'' κυβερνηση..και που εισαι ακομα...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3442 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:50:42 μμ »
ντροπή δεν είναι να πηγαίνεις φρονιστήριο , ντροπή είναι να έχεις βύσμα στη ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ, το θέμα του φροντιστηρίου είναι προσωπική επιλογή και παρακαλώ να είμαστε πιο ευπρεπείς στους χαρακτηρισμούς ειδικά ,όταν  κάποιος παλεύει με  νόμιμα μέσα.


Εγώ θα ντρεπόμουν και για τα δύο...

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3443 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 06:52:55 μμ »
Ανθή και εγω  αναρωτιόμουν ,είμαστε τόσο λίγοι;ελπίζω 30/11/2009 12.30  υπουργείο παιδείας  να είμαστε περισσότεροι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160951
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 34
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.