*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1965938 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: ’ντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3696 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:30:36 μμ »
σε διαφωνω,καθως δεν ημουν κ δε ξερω...
θα ηθελα πολυ παντως να δω μια ολοκληρωμενη προταση συστηματος διορισμων(με ολες τις λεπτομερειες,γιατι εκει ειναι ολο το παιχνιδι καμια φορα),παρα αποσπασματικα αιτηματα,που ειναι μεν σωστα,αλλα οχι ενταγμενα σε ενα γενικοτερο κ ολοκληρωμενο σχεδιο.
αν υπαρχει κ εχεις το link,δως το!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:48 »

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3697 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:35:49 μμ »
 ??? ???
Καλα οταν συνειδητοποιησει η πλειοψηφια τα αληθινα προβληματα τοτε να κατεβει στους δρομους.Γιατι βλεπω οτι φωναζετε χωρις να εχετε κατι να προτεινετε!

Συμφωνώ απόλυτα!! Οι περισσότεροι ειναι αρνητικοι στα πάντα! Η πλειοψηφία φωναζει 100% ΑΣΕΠ και μόλις ακουστηκε ότι θα το κάνουν αρχίσανε τις κινητοποιήσεις για να μην το κάνουν. Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο? Στην αρχή λεμε ασεπ και όταν μαζαψουμε λιγα μοριάκια λέμε όχι ασεπ.....Πώς να μας πάρουν στα σοβαρά???
Επιπλέον δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό που έγινε στην ΠΔΣ. Έχει κανείς σκεφτεί πόσοι αδικήθηκαν με τις καινούριες λίστες? Και να υπογραμμίσω ότι είμαι απολύτως αντίθετη με το προηγούμενο ανεξέλγκτο σύστημα... αλλα όχι και με ημερομηνία πτυχιου!!!Αλλά υποψιάζομαι ότι αυτοί που παρακινούν τις κινητοποιήσεις βολεύτηκαν με την ΠΔΣ γιατί η πλειοψηφία τους είναι μεγαλύτερης ηλικίας.... Οπότε γιατί να ξεσηκωθούν???
Που ειδατε οτι η πλειοψηφια λεει 100% ασεπ απλα θελουμε να βγουν τα βυσματα απο τους πινακες.να δινουν ολοι ασεπ και να μην χανονται τα μορα της προυπηρεσιας.ΕΠΙΣΗΣνα μην καταργηθει το 24 μηνο.Επισης οταν θα διοριστεις για πρωτη φορα να  μην καθεσαι σε ενα μερος 3 χρονια.Επισης να καταργηθουν οι ωρομισθιοι.ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ?Δεν θα μας παιρναν σοβαρα αν λεγαμε καταργηση του ασεπ αλλα θεωρω οτι αυτα που λεμε ειναι εφικτα και δικαια

Αν δεις τις ψηφοφοριες θα καταλαβεις. Επιπλέον, όσοι λένε 100% ΑΣΕΠ αποζητούν ακριβώς αυτο που λες κι εσυ!Να βγουν τα βυσματα απο τους πινακες... Τωρά για το πόσο καιρό θα κάθεται κάποιος σε 1 μέρος αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα το οποίο για να λυθεί πρέπει να λύθουν άλλα μεγάλα προβλήματα. Μην περιμένεις να γίνουν ολα σε 1 νύχτα....εδώ το μεγαλύτερο ποσοστό των καθηγητών που είναι σε κάποια σχολεία ειναι αναπληρωτες και ωρομίσθιοι!!! Αν δε λυθεί αυτό δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα.....



  ??? ??? ??? :-XΔηλαδη όποιος δεν εχει ΑΣΕΠ ειναι βύσμα;;;;;; Και αυτοι που "τραβιουντε" απο προ ασεπ;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3698 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:37:59 μμ »
Συγνώμη αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν πάρει σαν
αναπληρωτές τους οαεδιτες και τι σκέφτετε να κάνει η
υπουργος για αυτούς.
Μάλιστα ήταν εναντίον της ρυθμισής τους

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3699 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:46:32 μμ »
σε διαφωνω,καθως δεν ημουν κ δε ξερω...
θα ηθελα πολυ παντως να δω μια ολοκληρωμενη προταση συστηματος διορισμων(με ολες τις λεπτομερειες,γιατι εκει ειναι ολο το παιχνιδι καμια φορα),παρα αποσπασματικα αιτηματα,που ειναι μεν σωστα,αλλα οχι ενταγμενα σε ενα γενικοτερο κ ολοκληρωμενο σχεδιο.
αν υπαρχει κ εχεις το link,δως το!
ΠΕΑΕ  και συντονιστικο ωρομισθίων θα τα βρείς, σε λιγο θα βγουν στο ALFA BHTA.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:48 »

Αποσυνδεδεμένος m.m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3700 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 07:57:28 μμ »
Δεν βρήκα κάτι

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3701 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:18:20 μμ »
ΦΩΤΟ μπορεις να μας πεις ποιες ηταν οι προτασεις?

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3702 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:35:28 μμ »
??? ???
Καλα οταν συνειδητοποιησει η πλειοψηφια τα αληθινα προβληματα τοτε να κατεβει στους δρομους.Γιατι βλεπω οτι φωναζετε χωρις να εχετε κατι να προτεινετε!

Συμφωνώ απόλυτα!! Οι περισσότεροι ειναι αρνητικοι στα πάντα! Η πλειοψηφία φωναζει 100% ΑΣΕΠ και μόλις ακουστηκε ότι θα το κάνουν αρχίσανε τις κινητοποιήσεις για να μην το κάνουν. Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο? Στην αρχή λεμε ασεπ και όταν μαζαψουμε λιγα μοριάκια λέμε όχι ασεπ.....Πώς να μας πάρουν στα σοβαρά???
Επιπλέον δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται για αυτό που έγινε στην ΠΔΣ. Έχει κανείς σκεφτεί πόσοι αδικήθηκαν με τις καινούριες λίστες? Και να υπογραμμίσω ότι είμαι απολύτως αντίθετη με το προηγούμενο ανεξέλγκτο σύστημα... αλλα όχι και με ημερομηνία πτυχιου!!!Αλλά υποψιάζομαι ότι αυτοί που παρακινούν τις κινητοποιήσεις βολεύτηκαν με την ΠΔΣ γιατί η πλειοψηφία τους είναι μεγαλύτερης ηλικίας.... Οπότε γιατί να ξεσηκωθούν???
Που ειδατε οτι η πλειοψηφια λεει 100% ασεπ απλα θελουμε να βγουν τα βυσματα απο τους πινακες.να δινουν ολοι ασεπ και να μην χανονται τα μορα της προυπηρεσιας.ΕΠΙΣΗΣνα μην καταργηθει το 24 μηνο.Επισης οταν θα διοριστεις για πρωτη φορα να  μην καθεσαι σε ενα μερος 3 χρονια.Επισης να καταργηθουν οι ωρομισθιοι.ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ?Δεν θα μας παιρναν σοβαρα αν λεγαμε καταργηση του ασεπ αλλα θεωρω οτι αυτα που λεμε ειναι εφικτα και δικαια

Αν δεις τις ψηφοφοριες θα καταλαβεις. Επιπλέον, όσοι λένε 100% ΑΣΕΠ αποζητούν ακριβώς αυτο που λες κι εσυ!Να βγουν τα βυσματα απο τους πινακες... Τωρά για το πόσο καιρό θα κάθεται κάποιος σε 1 μέρος αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο θέμα το οποίο για να λυθεί πρέπει να λύθουν άλλα μεγάλα προβλήματα. Μην περιμένεις να γίνουν ολα σε 1 νύχτα....εδώ το μεγαλύτερο ποσοστό των καθηγητών που είναι σε κάποια σχολεία ειναι αναπληρωτες και ωρομίσθιοι!!! Αν δε λυθεί αυτό δεν μπορεί να προχωρήσει τίποτα.....



  ??? ??? ??? :-XΔηλαδη όποιος δεν εχει ΑΣΕΠ ειναι βύσμα;;;;;; Και αυτοι που "τραβιουντε" απο προ ασεπ;;;;;;


Μεταβατική περίοδος πρέπει να υπάρχει για όλους. (Με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ). Μεταβατική περίοδος θα πει να γίνονται οι διορισμοί για τα επόμενα 2 χρόνια με τον τρόπο που γίνονται τα τελευταία χρόνια και μετά να μειώσουν το 40% σε 20% και μετά να απαιτείτε επιτυχία ΑΣΕΠ. Δηλαδή τρία χρόνια. Υπάρχουν αρκετοί εκπαιδευτικοί που οργώνουν και αλωνίζουν την Ελλάδα 10 χρόνια. Τρία χρόνια μπροστά στα δέκα δεν είναι τίποτα.

Οι προηγούμενες επιτυχίες ΑΣΕΠ δεν πρέπει να μετράνε με τίποτα, διότι κάποιοι πήραν σε 6 διαγωνισμούς μέρος άλλοι σε τρεις και άλλοι σε κανέναν. 

Μετά από τρία χρόνια να αρχίσουν όλα εκ του μηδενός.
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: ’ντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3703 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:39:07 μμ »
οπως δεν ειναι δικαιο να μην μετρησει η προυπηρεσια,ετσι δεν ειναι δικαιο να μη μετρησουν οι επιτυχιες σε παλαιοτερους ασεπ.ετσι ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3704 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:41:23 μμ »
Στην επαρχεία μας παρακαλούσαν να δουλέψουμε ωρομίσθιοι. Εσύ θέλεις να διοριστείς με αυτόματο πιλότο.
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: ’ντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3705 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:42:43 μμ »
Γιατί να μην μετράνε οι προηγούμενοι ΑΣΕΠ;;; Ξέρεις τι αίμα έχω φτύσει για να στρωθώ να διαβάσω και πάλι από την αρχή;;; Κοντεύω τα 40 και έχω 3 επιτυχίες στον ΑΣΕΠ αν εσύ είσαι πιο μικρός από μένα φυσικά έχεις και την όρεξη και το κουράγιο να διαβάσεις για ρώτα και την γενιά την δική μου. Μέχρι πότε θα δίνουμε ΑΣΕΠ;;;; Αναπηρική σύνταξη θα πάρουμε σε λίγο!!!
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος Τιμόθεος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Το μέτρο της αγάπης είναι η αγάπη χωρίς μέτρο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3706 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:44:15 μμ »
Υπήρχαν χρονιές που και η γιαγιά μου θα πετύχαινε στον ΑΣΕΠ.
Υπήρχαν και χρονιές που και ο Αϊνστάιν θα δυσκολευόταν.

Είμαι μεγαλύτερος σου. Τα χρόνια δεν χρειάζεται να τα αναφέρεις. Γεννημένος πριν τη δικτατορία.
Χιόνια και κρύα ας μη σταθούν εμπόδιο μπροστά σου, στις κορυφές της αρετής ν' ανθίζει πάντα η καρδιά σου

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: ’ντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3707 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:45:37 μμ »
Δυστυχώς δεν έχουμε την τύχη να ζούνε όλοι στην επαρχία φίλε μου.  Εδώ στην Θεσσαλονίκη κανείς δεν μας παρακάλεσε να πάρουμε ώρες για ωρομισθία μάλλον το αντίθετο συνέβαινε.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3708 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:46:52 μμ »


Μεταβατική περίοδος πρέπει να υπάρχει για όλους. (Με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ). Μεταβατική περίοδος θα πει να γίνονται οι διορισμοί για τα επόμενα 2 χρόνια με τον τρόπο που γίνονται τα τελευταία χρόνια και μετά να μειώσουν το 40% σε 20% και μετά να απαιτείτε επιτυχία ΑΣΕΠ. Δηλαδή τρία χρόνια. Υπάρχουν αρκετοί εκπαιδευτικοί που οργώνουν και αλωνίζουν την Ελλάδα 10 χρόνια. Τρία χρόνια μπροστά στα δέκα δεν είναι τίποτα.

Οι προηγούμενες επιτυχίες ΑΣΕΠ δεν πρέπει να μετράνε με τίποτα, διότι κάποιοι πήραν σε 6 διαγωνισμούς μέρος άλλοι σε τρεις και άλλοι σε κανέναν. 

Μετά από τρία χρόνια να αρχίσουν όλα εκ του μηδενός.

ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΟΥΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3709 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:47:18 μμ »
κι εγώ δεν αντέχω να ξαναδώσω άλλον ΑΣΕΠ! έχω δώσει 5 φορές και ήμουν και τις 5 επιτυχούσα! ΕΛΕΟΣ δηλαδή ρε παιδιά! και 4η χρονιά ωρομισθίας! νομίζω πάνω κάτω όλοι λέμε τα ίδια... το θέμα είναι να αγωνιστούμε, να βγούμε στους δρόμους, στο Υπουργείο, στη Βουλή, μας αφορά όλους. να καταλάβουν πως είμαστε πολλοί και έχουμε δύναμη! μη λέτε όλοι "εγώ θα αλλάξω τα πράγματα?" ναι, ένας ένας και όλοι μαζί ενωμένοι δεν πρέπει να αφήσουμε να περάσουν τα νέα μέτρα! πρόκειται για τη ζωή μας και το μέλλον μας! πρέπει να πιέζουμε καθημερινά, μην επαναπάυεστε, αυτό θέλουν! δε δέχομαι από καμιά Διαμαντοπολυλου να μου πεί πως δεν είμαι άξια να διδάξω στο σχολείο, τη στιγμή που έχω πετύχει 5 φορές στον διαγωνισμό που ζητάνε, με ο,τι κουλά θέματα είχα να αντιμετωπίσω κάθε φορά, και επίσης τη στιγμή που 4 χρόνια τώρα με χρησιμοποιούν για να κάνουν τη δουλειά τους΄και να τους γεμίζω τα κενά στα σχολεία. για ωρομίσθια τόσα χρόνια ήμουν άξια και ικανή να διδάξω, αλλά σαν μόνιμη δεν τους κάνω?? ευχαριστώ δεν θα πάρω... θα πολεμήσω μέχρι τέλους για το δικαίωμα μου σ'αυτό που σπούδασα και ονειρεύτηκα.

Συνάδελφοι  πολυ-επιτυχόντες σε ΑΣΕΠ ,  σε κοινό μας κείμενο ζητάμε :

                  1) τη διατήρηση  και  τη μη διαγραφή  των μορίων επιτυχίας μας στους  διαγωνισμούς ΑΣΕΠ,
 
                     ( εδώ διατηρούνται και μοριοδοτήσεις   προϋπηρεσιών  μέσω και ευνοιοκρατικών  προσλήψεων πχ ΠΔΣ , Εκκλησιαστ. Σιβιτανείδιο κλπ )

                  2)  τη μη υποχρεωτική συμμετοχή μας  σε κάθε νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ , αφού θα διατηρούνται τα μόρια των προηγούμενων επιτυχιών ,

                  3)  κατά την πρόσληψη των αναπληρωτών εκπαιδευτικών  από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, να προσλα΅βάνονται από τους

                      εγγεγρα΅΅ένους στον πίνακα αυτό εκπαιδευτικούς   όσοι  έχουν  τρις - ή περισσότερες επιτυχίες  ΑΣΕΠ, σε ποσοστό είκοσι τοις εκατό

                     (20%)  κατά κλάδο και ειδικότητα επί των εκάστοτε προσλα΅βανο΅ένων. (με σειρά προτεραιότητας  αυτούς με  5 - 4 - 3 επιτυχίες)
                   [/color][/i]

                      4) Οι  προσλήψεις σε ΠΔΣ, Σιβιτανείδιο.. να  γίνονται από Πίνακα επιτυχόντων ΑΣΕΠ 

                      Όσοι συμφωνούμε στέλνουμε τη συγκατάθεσή μας με πμν , αλλά και τις όποιες άλλες σχετικές προτάσεις
 
                       


Ένα πράγμα δεν κατάλαβα καλά,αυτούς που έχουν μία ή δύο επιτυχίες Ασέπ γιατί δεν τους συμπεριλαμβάνεις στην πρότασή σου?Μήπως εσύ εχείς τρεις?Ελπίζω να μην είναι έτσι και να μην σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.