*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3822 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:41:12 μμ »
Πώς γίνεται μέσα σε 5 λεπτά από το +5 να έχω πάει στο -33 στο κείμενο που προτείνω για τη διαβούλευση, δεν το καταλαβαίνω... Επαναλαμβάνω, δεν έχει σημασία αν θα ψηφίσετε αρνητικά ή θετικά, αλλά η ανταλλαγή απόψεων, ώστε να διαμορφωθεί μία συνισταμένη, στην οποία να συμφωνούμε οι περισσότεροι. Εσείς, αντί να συζητήσετε, πηγαίνετε κατευθείαν και ψηφίζετε αρνητικά τεκμηριωμένες απόψεις, ενώ άλλες που αποτελούν συνθήματα, χωρίς ίχνος πρότασης ή πολύ περισσότερο τεκμηρίωσης, τις ψηφίζετε θετικά. Τις προτάσεις μου τις κατέθεσα αναλυτικά και τεκμηριωμένα, αν θέλετε να τις ψηφίσετε αρνητικά ΟΚ, αλλά δεν θα πρέπει ταυτόχρονα να αντιπροτείνετε κ εσείς κάτι συγκεκριμένο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:09 »

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3823 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:42:03 μμ »
Ρε παιδιά σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω στο να διορίζοντια τρίτεκνοι και πολύτεκνοι έτσι!!!!!Είμαι τελείως αντίθετη!!! Απλά, το διευκρίνισα άλλωστε, στην επιλογή του τόπου διορισμού να προηγούνται οι οικογενειάρχες, ανεξάρτητα αν είνια 24μηνίτες, 30μηνίτες ή ανήκουν στο 60%-40%
Δηλώνω φανατική του 24μηνου!!!! ;) Μη βαράτε!!!!!!!!! :-[

Δηλαδή, έχουμε 5 οργανικές θέσεις και θέλουμε 5 διορισμούς.
3 είναι οικογενειάρχες με 2 παιδιά κι έχουν ως σύμπτωση όλοι 26 μόρια.
Είναι και άλλοι 3 που είναι είτε εργένηδες είτε άτεκνοι (ακόμη), αλλά έχουν ως σύμπτωση και αυτοί όλοι 29 μόρια.

Να διοριστούν οι 3 οικογενειάρχες με τα 26 μόρια πρώτα και μετά οι εργένηδες με τα 29;
Χαχαχαχαχαχαχα!  ;D  ;D  ;D
Πες μου κι άλλα, περιμένω να ακούσω κι άλλα ανέκδοτα.  :-X


Να το εξηγήσω πιο απλά!Έχουμε 3 θέσεις (Αττική, Δωδεκάνησα, Στερεά Ελλάδα) .2 με μόρια 25 και έναν με 24 που έχει παιδιά. Είναι να διοριστούν και οι τρεις. Αυτός με τα 24 μόρια ζει στην Αθήνα, επιλέγει πρώτος στην Αττική και οι άλλοι δύο παίρνουν τις δύο άλλες θέσεις. Κανένας δε μένει αδιόριστος. Και για να μη το συνεχίσουμε , είναι η ταπεινή μου άποψη. Ο artist ξέρει ποια είμαι και τι είμαι και μπορεί να σας διαβεβαιώσει ότι έχω καταφέρει το έχω καταφέρει με την αξία μου!!!!! :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3824 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:42:19 μμ »
Παρατηρώ ότι αγαπητοί συνάδελφοι που τους ξέρω καιρό και τους εκτιμώ,ενώ παραδέχονταν ότι εάν δεν υπήρχαν οι πίνακες τώρα θα ήταν ήδη διορισμένοι (επειδή οι θέσεις θα ήταν περισσότερες και οι ίδιοι είχαν γράψει πολύ καλά),τώρα που πια είναι αναπληρωτές και περιμένουν το 24μηνο,προκρίνουν τη διατήρηση των πινάκων.

Αν αναφέρεσαι έμμεσα σε μένα, έκανα αναφορά στους πίνακες με την προϋπόθεση του ΑΣΕΠ, όχι σε εκείνους που περιλαμβάνουν οποιουσδήποτε άλλους πλην των επιτυχόντων.

Μήπως απλά κοιτάμε μόνο το πότε θα διοριστούμε;Όλα τα άλλα είναι απλές θεωρίες έτσι;

Ας ξεκαθαριστεί ότι όλοι οι δορισμοί θα είναι μέσω ΑΣΕΠ από, π.χ., το 2013 κι έπειτα, και ότι ως τότε θα ισχύει το σύστημα που υπάρχει.
Δεν λέω απλώς θεωρίες ούτε απλώς κοιτάω μόνο το πότε θα διοριστώ.
Αλλά αρνούμαι να ανατρέπεται η ζωή μου εν μία νυκτί.

Υ.Γ: Αγαπητέ μου συνάδελφε που σε ξέρω καιρό και σε εκτιμώ (δικά σου λόγια χρησιμοποιώ, γιατί όντως τα εννοώ), ήθελα αν ήξερα πώς θα αντιδρούσες αν δεν ήσουν στους επιτυχόντες και διοριστέους με την α' φουρνιά ΑΣΕΠ, αλλά απλώς στους επιτυχόντες με κάποια x προϋπηρεσία...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3825 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:49:36 μμ »
η διαβουλευση ειναι για τα "ματια" του κοσμου.γιαυτο ουτε εγραψα,ουτε προκειται να γραψω. δεν μπαινω στο τρυπακι της ξεφτιλας και της κοροιδιας.δεν θα δωσω το βιογραφικο μου, τις αγωνιες και τους αγωνες μου,γιατι ξερω οτι οχι μονο δεν θα τους αγγιξουν,αλλα ουτε καν θα τα διαβασουν.
 οι αποφασεις εχουν λειφθει απ'αυτους. Νυν υπερ παντων ο αγων

Αυτό πιστεύω κι εγώ, αν και έκανα τον κόπο να στείλω τις προτάσεις μου εκεί, τι να τα έγραφα εδώ.. τι εκεί.
Παρατηρώ, όμως, ότι στη "διαβούλευση" πολλοί πονεμένοι αντί για προτάσεις, γράφουν τη δακρύβρεχτη ιστορία της ζωής τους, λες και είναι φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης. Τι με νοιάζει πόσα χρόνια τρέχει από δω κι από κει ή πόσα παιδιά έχει κλπ; Προτάσεις δεν μπορούν να προτείνουν; Αλλά αφού δεν θα ληφθούν υπόψη έτσι κι αλλιώς, το ίδιο κάνει αν απλά βγάζουν τον προσωπικό τους πόνο.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:09 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3826 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:52:34 μμ »
ΌΧΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΜΗ ΧΑΘΕΙ ΟΎΤΕ ΏΡΑ (δε μου λέει τίποτα το ενδεχόμενο να μη διαγραφούν τα μόρια.αλλά να υποτιμηθούν τόσο που στην ουσία δε θα έχουν καμία αξία).

ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΉΘΗΚΑΝ ΑΠΌ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟΥΣ ΜΕ ΠΟΛΎ ΚΌΠΟ ΚΙΑ ΠΟΛΛΈΣ ΘΥΣΊΕΣ,ΝΑ ΣΥΝΕΧΊΣΟΥΝ ΝΑ ΈΧΟΥΝ ΤΟ ΚΎΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΕ ΚΆΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.
ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΕΠΘ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΉΣΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ.
ΔΕ ΜΑΣ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ,ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ,ΑΠΛΉΡΩΤΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΆΛΙΣΤΟΙ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΟΥΛΕΨΑΜΕ.

ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΙΣΧΎΣΟΥΝ ΓΙΑ ΌΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΚΟΜΗ, ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΡΟΤΑΙΡΕΌΤΗΤΑ ΤΗ ΣΥΛΟΓΉ ΜΟΡΙΩΝ.


ΤΕΛΟΣ

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3827 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:06:32 μμ »
Κραυγή εκπαιδευτικών
Την απορρόφησή τους από τους πίνακες διοριστέων ζήτησαν αναπληρωτές και ωρομίσθιοι, που συναντήθηκαν με τον υφυπουργό Γ. Πανάρετο

Να μη γίνουν αλλαγές στο σύστημα των διορισμών εάν πρώτα δεν προσληφθούν όσοι βρίσκονται σε πίνακες διοριστέων, ζήτησαν από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας οι εκπαιδευτικοί.
Χθες το πρωί, δάσκαλοι, νηπιαγωγοί και καθηγητές (κυρίως ωρομίσθιοι και αναπληρωτές) πραγματοποίησαν συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο υπουργείο και στη συνέχεια συναντήθηκαν με τον υφυπουργό Παιδείας Γιάννη Πανάρετο.

Ο υφυπουργός δεν θέλησε να δεσμευτεί απέναντι στα αιτήματα των εκπαιδευτικών και περιορίστηκε να τους υπογραμμίσει ότι τα αποτελέσματα της διαβούλευσης (που λήγει σε λίγες ημέρες ) θα ληφθούν υπόψη στον καθορισμό των τελικών θέσεων και προτάσεων του υπουργείου όσον αφορά το νέο σύστημα διορισμών.

Οι εκπαιδευτικοί, που βρίσκονται σε πίνακες «αναμονής» και υπολογίζονται σε περίπου 32.000 άτομα, ζητούν να μη χαθεί η προϋπηρεσία τους, ούτε και να πεταχτούν στον δρόμο οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί.

«Εκφράζουμε την απογοήτευσή μας, διότι δεν πήραμε σαφή απάντηση από το υπουργείο», δήλωσαν σχετικά με τη συνάντηση με τον υφυπουργό οι συνδικαλιστές της Πανελλήνιας Ενωσης Αναπληρωτών και τόνισαν ότι είναι άδικο να καταργηθεί το ισχύον σύστημα, με το οποίο εξυπηρετούνται οι ανάγκες χιλιάδων εκπαιδευτικών και πάνω στο οποίο έχει βασιστεί ο οικογενειακός τους προγραμματισμός.

Οι συνδικαλιστές, που συναντήθηκαν με τον κ. Πανάρετο, δήλωσαν ακόμη ότι δεν έλαβαν καμία συγκεκριμένη απάντηση τόσο για τη χρονική διάρκεια του μεταβατικού διαστήματος ως προς το σύστημα πρόσληψης όσο και για το πώς θα προσμετράται στις προσλήψεις η προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών.

Σε ετοιμότητα
Μετά τη συνάντηση οι εκπαιδευτικοί επεσήμαναν ότι βρίσκονται σε ετοιμότητα και ότι θα κινηθούν ανάλογα με τις αποφάσεις του υπουργείου, διεκδικώντας: την άμεση κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων, καθώς και την ουσιαστική στήριξη του εκπαιδευτικού και του έργου του (οικονομική, ασφαλιστική, εργασιακή, επιστημονική).

Να διατηρηθεί το ισχύον μεικτό σύστημα διορισμών (ΑΣΕΠ - αναπληρωτές ) και να θεσπιστεί «μέγιστος χρόνος παραμονής στην αναπλήρωση» στα δύο διδακτικά έτη καθαρής προϋπηρεσίας.

ΝΙΚΟΛ. ΤΡΙΓΚΑ - http://www.alfavita.gr/typos/t01_12_9_1018.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3828 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:07:14 μμ »
Δεν ξέρω αν σχολιάστηκε ήδη, αλλά βλέπω στην πρώτη σελίδα την ανακοίνωση της ΠΕΑ και μεταξύ άλλων αναφέρουν για διορισμό με σύστημα 50%-50%! Δηλαδή από το πλασματικό 60-40 να πάμε στο 50-50;;; Ρε ουστ!

τα 60-40, 50-50 είναι θεωρητικολογίες,
στην πράξη οι διορισμοί είναι 35% ΑΣΕΠ - 65% πίνακες (και λοιποί αναξιοπαθούντες)
καλο μεσημέρι

Αποσυνδεδεμένος xristis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3829 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:17:28 μμ »
Πώς γίνεται μέσα σε 5 λεπτά από το +5 να έχω πάει στο -33 στο κείμενο που προτείνω για τη διαβούλευση, δεν το καταλαβαίνω... Επαναλαμβάνω, δεν έχει σημασία αν θα ψηφίσετε αρνητικά ή θετικά, αλλά η ανταλλαγή απόψεων, ώστε να διαμορφωθεί μία συνισταμένη, στην οποία να συμφωνούμε οι περισσότεροι. Εσείς, αντί να συζητήσετε, πηγαίνετε κατευθείαν και ψηφίζετε αρνητικά τεκμηριωμένες απόψεις, ενώ άλλες που αποτελούν συνθήματα, χωρίς ίχνος πρότασης ή πολύ περισσότερο τεκμηρίωσης, τις ψηφίζετε θετικά. Τις προτάσεις μου τις κατέθεσα αναλυτικά και τεκμηριωμένα, αν θέλετε να τις ψηφίσετε αρνητικά ΟΚ, αλλά δεν θα πρέπει ταυτόχρονα να αντιπροτείνετε κ εσείς κάτι συγκεκριμένο;


 φίλε μου , ενδεικτικά  διερωτώμαι πχ γιατί να μη λαμβάνονται υπόψη όλες οι επιτυχίες ΑΣΕΠ ; (Γιατί δηλαδή μόνο από το 2008 ;;; )  Οι όποιες

 προϋπηρεσίες  δεχόμαστε να διατηρούνται και όχι  και οι παλαιότερες επιτυχίες ΑΣΕΠ;;; Ποιοί έτσι θα βολεύονται ;;; και γιατί να αγνοούνται και να

 αδικούνται κατάφωρα δήθεν( για αξιοκρατικούς λόγους ;;;) όσοι έχουν 2-3-4 επιτυχίες ΑΣΕΠ πρίν το 2008 ;;;

 Γιατί παράλληλα  οι επιτυχόντες σε  ΑΣΕΠ να είναι υποχρεωμένοι  να  ξαναδίνουν  πάλι και πάλι  ΑΣΕΠ;;; Να επιβεβαιώνουν τι ;;;




Συνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3830 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:26:06 μμ »
τα 60-40, 50-50 είναι θεωρητικολογίες,
στην πράξη οι διορισμοί είναι 35% ΑΣΕΠ - 65% πίνακες (και λοιποί αναξιοπαθούντες)
καλο μεσημέρι

οι αναξιοπαθούντες ψηφίζουν μαζικά στην διαβούλευση ...     :D

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3831 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:26:59 μμ »
- Όχι στην απαξίωση της προϋπηρεσίας ,όχι στην κατάργηση του πίνακα προϋπηρεσίας  (1)
- Κατάργηση του διαγωνισμού ΑΣΕΠ  (2)

ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΠΙΑ  (3)

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank1_12_9_0310.php



Ή κάτι προτείνεται λάθος ή εγώ δεν καταλαβαίνω  ???  :-\

Το (2) αναιρεί το (1): πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι, αποκτήσαμε την προϋπηρεσία μας αφού πρώτα πετύχαμε σε έναν ή περισσότερους ΑΣΕΠ.
Το (3) αναιρεί το (2): αφού ζητούν κατάργηση του ΑΣΕΠ (αυτό, επομένως, συνεπάγεται αυτόματα επιστροφή στον παλιό τρόπο διορισμού, δηλαδή μέσω επετηρίδας;  ??? ), τότε το ποτάμι μόνο πίσω γυρίζει...

 ???  ???  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3832 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:31:46 μμ »
Εντάξει.. είναι τραγικοί οι τύποι..
Ευτυχώς ΔΕΝ με εκπροσωπούν και ούτε πρόκειται.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3833 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:33:01 μμ »
πολλοί συνάδελφοι μπερδεύουν το γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ με την αξιοκρατική διαδικασία πρόσληψης (στο βαθμό που αυτή είναι) μέσω του ΑΣΕΠ. Το πρόβλημα εδώ για μένα είναι ότι οι συνάδελφοι δεν αντιπροτείνουν κάτι άλλο διαφορετικό από το γενικόλογο: πρόσληψη όλων.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3834 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:34:41 μμ »
Πώς γίνεται μέσα σε 5 λεπτά από το +5 να έχω πάει στο -33 στο κείμενο που προτείνω για τη διαβούλευση, δεν το καταλαβαίνω... Επαναλαμβάνω, δεν έχει σημασία αν θα ψηφίσετε αρνητικά ή θετικά, αλλά η ανταλλαγή απόψεων, ώστε να διαμορφωθεί μία συνισταμένη, στην οποία να συμφωνούμε οι περισσότεροι. Εσείς, αντί να συζητήσετε, πηγαίνετε κατευθείαν και ψηφίζετε αρνητικά τεκμηριωμένες απόψεις, ενώ άλλες που αποτελούν συνθήματα, χωρίς ίχνος πρότασης ή πολύ περισσότερο τεκμηρίωσης, τις ψηφίζετε θετικά. Τις προτάσεις μου τις κατέθεσα αναλυτικά και τεκμηριωμένα, αν θέλετε να τις ψηφίσετε αρνητικά ΟΚ, αλλά δεν θα πρέπει ταυτόχρονα να αντιπροτείνετε κ εσείς κάτι συγκεκριμένο;


 φίλε μου , ενδεικτικά  διερωτώμαι πχ γιατί να μη λαμβάνονται υπόψη όλες οι επιτυχίες ΑΣΕΠ ; (Γιατί δηλαδή μόνο από το 2008 ;;; )  Οι όποιες

 προϋπηρεσίες  δεχόμαστε να διατηρούνται και όχι  και οι παλαιότερες επιτυχίες ΑΣΕΠ;;; Ποιοί έτσι θα βολεύονται ;;; και γιατί να αγνοούνται και να

 αδικούνται κατάφωρα δήθεν( για αξιοκρατικούς λόγους ;;;) όσοι έχουν 2-3-4 επιτυχίες ΑΣΕΠ πρίν το 2008 ;;;

 Γιατί παράλληλα  οι επιτυχόντες σε  ΑΣΕΠ να είναι υποχρεωμένοι  να  ξαναδίνουν  πάλι και πάλι  ΑΣΕΠ;;; Να επιβεβαιώνουν τι ;;;





Σωστό θα ήταν, κάποιος να διατηρεί την καλύτερη επίδοση στον ΑΣΕΠ και να ξαναδίνει μόνο για ενδεχόμενη βελτίωσή της. Βασική προυπόθεση: παρόμοιο επίπεδο δυσκολίας θεμάτων..
Αν  αθροίζονται τα μόρια από όλες τις επιτυχίες, δε θα έχει τη δυνατότητα ένας νέος να "ανταγωνιστεί "έναν παλαιότερο... 


Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #3835 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:46:08 μμ »
πολλοί συνάδελφοι μπερδεύουν το γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ με την αξιοκρατική διαδικασία πρόσληψης (στο βαθμό που αυτή είναι) μέσω του ΑΣΕΠ. Το πρόβλημα εδώ για μένα είναι ότι οι συνάδελφοι δεν αντιπροτείνουν κάτι άλλο διαφορετικό από το γενικόλογο: πρόσληψη όλων.

Υπάρχουν προτάσεις, όπως: Πρόσληψη με μοριοδότηση, μέσω ΑΣΕΠ, χωρίς διαγωνισμό (ή ο διαγωνισμός να γίνεται μόνο στα παιδαγωγικά και στην ειδική διδακτική). Έχουν ειπωθεί πολλά, αλλά οι συνδικαλιστικοί φορείς που μας εκπροσωπουν δεν είναι σε θέση να συνθέσουν μια κοινά αποδεκτή, χωρίς αντιφάσεις, πρόταση.
Το γενικό σύνθημα: " κατάργηση του ΑΣΕΠ ", είναι το πιο αναχρονστικό σύνθημα του σήμερα.
Και έτσι αφηνόμαστε στις πρόχειρες και ανάλγητες λύσεις. που προτείνει ο κάθε άσχετος σύμβουλος στον εκάστοτε υπουργό..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160681
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.