*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961357 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4102 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 08:58:56 μμ »
σχετικά με τα παιδιά τακτοποιείς το επαγγελματικό σου , πριν τα φέρεις στον κόσμο.

Ως "τακτοποίηση" των επαγγελματικών σου εννοείς ολοφάνερα το δημόσιο διορισμό... Όσοι λοιπόν δε καταφέρουν (μέσω ΑΣΕΠ;;;;)) να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, ας μην κάνουν παιδιά! Μα τότε παιδιά θα κάνουν ελάχιστοι! Οποίο βάθος σκέψης! Προσκυνώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2009, 11:18:55 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:31 »

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4103 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 09:06:06 μμ »
Καλησπέρα.Έχω μέρες να μπώ στο συγκεριμένο topic αλλά θέλω να αναφέρω κάτι που με έχει στενοχωρήσει ιδιαίτερα.Απ΄όσο φαίνεται η Διαμαντοπούλου δυστυχώς νύχτα θα τις περάσει τις προτάσεις και τα περι δημοσίας διαβούλευσης ειναι εντελώς υποκριτικά.Εμείς όμως τι κανουμε γι αυτο??Προσωπικά πήγα με μια φίλη στη συγκέντρωση της Δευτέρας στο Υπουργείο και δεν ειδα τον αναμενόμενο κόσμο.Πού ήταν όλοι???Και φυσικά δε μιλώ για εκείνους που βρίσκονται στην επαρχία αλλά οι Αθηναίοι γιατί δεν ήρθαν???Πώς περιμένετε να μας λάβουν υπόψιν αν δε δουν κόσμο???Ακόμα και ο Πανάρετος ,οπως θα ξέρετε,απόρησε με τον τόσο λίγο κόσμο.Γιατι οι περισσότερο δε δραστηριοποιούνται???Το παράδοξο μάλιστα ήταν πως στη συγκέντρωση ήταν οι πιο πολλοί άνθρωποι ηλικίας 40-45-50ετών παρά νεώτεροι!!Αλήθεια γιατι έχουν επαναπαυτεί όλοι???Ακόμα και αυτοί με επιτυχίες στον Ασέπ πώς είναι τόσο σίγουροι οτι θα έχουν καλύτερη μεταχείριση???Μη ξεχνάτε πως  δεν έχουν διευκρινίσει αν θα χρειάζεται μία επιτυχία ,2 ή και παραπάνω και ακόμα αν η επιτυχία αυτή θα είναι στους επόμενους ή στους προηγούμενους διαγωνισμούς. Δεδομένου πως για τα ολοήμερα σχολεία και για την επέκταση του θεσμού στη δευτεροβάθμια τίποτα δε θα γίνει γιατί τίποτα δεν έχει ειπωθεί καταλαβαίνετε πως το μέλλον για τους καθηγητές και κυρίως για τους φιλολόγους δε προμηνύεται και τόσο ευχάριστο.Οπότε τι περιμένετε????Ξεσηκωθείτε όλοι και δραστηριοιποιηθείτε!!Το να κάθεστε μπροστα στη οθόνη και να διατυπώνετε προτάσεις διορισμού δεν εξυπηρετεί σε κάτι.Δράστε άμεσα αλλά με άλλους τροπους πιο δυναμικούς!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lydia78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4104 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 09:25:34 μμ »
Mε στενοχώρησαν αυτα τα τελευταία που γράφτηκαν και ο τόνος στον οποίον γραφτηκαν...
Αναφέρομαι στα ποστ τα σχετικα με την τεκνοποίηση...
Εγω εχω παιδί. Ενα τρίχρονο κοριτσάκι το οποίο απέκτησα με πολύ κόπο, δεν φαντάζεστε. και όχι, δεν περίμενα να τακτοποιήσω τα επαγγελματικά μου... Το θεωρείτε ανευθυνότητα μήπως...; Σαν μομφή μου ακούστηκε...
Μας εχουν στα θρανία απο τα 6 κι έχουμε τριανταπενταρίσει σχεδον, μας ξεσκισαν το παρελθόν, μας ξεσκίζουν το μέλλον...Επαγγελματικά μας εχουν απαξιώσει τελειως. Λες "ειμαι φιλολογος" και σε κοιτάνε με οικτο στην καλύτερη περίπτωση...
Ε, δεν θα μας ξεσκίσουν και την προσωπική ευτυχία ρε παιδιά, πως να το κανουμε; Αν περίμενα να διοριστώ να κάνω παιδι θα περίμενα πολυ... Η τεκνοποίηση δεν περιμένει. Και είναι λυπηρό να ακους ατάκες οπως οι προαναφερθείσες να βγαινουν απο  στόμα γυναικών. Μην είστε τοσο σκληρες. Δεν είναι αλλοθι μας τα παιδια...Θα ηθελα ομως να σας δω να διαβαζετε ΑΣΕΠ με ενα τριχρονο παιδι στα ποδια σας. Η ατακα "οποιος θελει να στρωθει, στρωνεται..." μαλλον βγηκε ελαφρα τη καρδια...

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4105 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 09:34:03 μμ »
Εγω που ειμαι αντρας και δεν μπορω με 2 παιδια, μια γυναικα ειναι αδυνατον εκτος αν καποια γιαγια συνδραμει....
Πηγα αδιαβαστος και απλα ειμαι επιτυχων, οχι ομως διοριστεος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:18:31 »

Αποσυνδεδεμένος Lydia78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4106 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 09:41:28 μμ »
Και εαν προσεξες αγαπητε συναδελφε physike εκει που πηγαμε να δωσουμε η συντριπτική πλειοψηφια των υποψηφιων του ΑΣΕΠ ηταν κατω των 30 ετων. Εψαχνα να δω 35αρη, 40αρη και δεν εβλεπα ουτε εναν... Ως γονεις πλεον, μαλλον κετεθεσαν τα οπλα. Ειναι τοσο δυσκολο να εισαι γονιος και να διαβαζεις για ΑΣΕΠ. Αυτό δεν σημαίνει οτι ζητώ ευνοίκη μεταχειριση αλλά οχι και να μας την λετε κι από πανω ρε παιδα... Είναι αδικο!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4107 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 09:48:32 μμ »
οταν τελειωσα τη σχολη στα 22 και ειχα αφθονο χρονο υπηρχε η επετηριδα η οποια πολυ αργοτερα (καλως κατα την αποψη μου) καταργηθηκε και ημουν μια απο τις παραπλευρες απωλειες της αλλαγης του συστηματος.αρα δεν ειχα την ιδια ευκαιρια με εναν τωρινο 22αρη, βεβαια οσο μπορεσα το παλεψα, αλλα να ειμαι παλι αυτος που θα θυσιαστει στην αλλαγη (και η γενια μου) δεν ειναι αδικο αγαπητοι μαθητες μου(γιατι οι περισσοτεροι απο τους πιτσιρικαδες εν δυναμει θα μπορουσε να ησαστε μαθητες μου)

Αποσυνδεδεμένος zlapaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4108 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:08:56 μμ »
σχετικά με τα παιδιά τακτοποιείς το επαγγελματικό σου , πριν τα φέρεις στον κόσμο.

Ως "τακτοποίηση" των επαγγελματικών σου εννοείς ολοφάνερα το δημόσιο διορισμό... Όσοι λοιπόν δε καταφέρουν (μέσω ΑΣΕΠ;;;;)) να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, ας μην κάνουν παιδιά! Μα τότε παιδιά θα κάνουν ελάχιστοι! Οποίο βάθος σκέψης! Προσκυνώ.


θεωρώ το 2ο σχόλιο απαράδεκτο+υπερβολικό
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και δεν θα απολογηθεί σε κανέναν γι' αυτές. Ούτε όμως τις προβάλει εις βάρος άλλων που έκαναν διαφορετικές επιλογές.
Όσο για το "βόλεμα" στο δημόσιο νομίζω δεν είναι πόθος μόνο των πιτσιρικάδων-κάθε άλλο μάλιστα (όπως φαίνεται και απο τις 270+σελίδες του θέματος)
Στο θέμα και στις διεκδικήσεις μονοπωλούν οι διεκδικήσεις όσων έχουν προϋπηρεσία-οι έχοντες μηδενική προϋπηρεσία+νέοι πτυχιούχοι δεν υπάρχουν στο χάρτη. Αρα βάλτε έναν πιο εύστοχο τίτλο.

ΥΓ. έλεος πια με τους καυγάδες για τα ορθογραφικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2009, 11:19:23 μμ από Dr_Michael »
Κι ενώ όλα τα θυμόμουνα κι είχα μυαλό ξουράφι
να μεγαλώσω ξέχασα κι έμεινα στο ράφι
έτσι για πάντα κράτησα την παιδική μου εικόνα
εκείνου του αλητάμπουρα που κράταγε σφεντόνα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4109 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:21:24 μμ »
καλησπερα δεν ξερω κατα ποσο σας πειραξε το φεγγαρι ή .....η στερηση... :-\ τι ανεδαφικα ειναι αυτα που λετε ρε κοπελες;;; γιατι καναμε παιδια πριν διοριστουμε;;;; επειδη μου ειναι δυσκολο να το κανω και δεν ειναι του επιπεδου μου κοιταχτειτε στον καθρεφτη σας και αν μπορεσετε να αντικρυσεται τον εαυτο σας πανω απο πεντε λεπτα φτυστε τον........μην τον ματιασετε .......εξυπνοπουλια....και αυτη τη φορα δεν ζηταω συγγνωμη ουτε με νοιαζει αν παρεξηγηθει κανεις.....με τις μαλ@@@@ιες απλα φρικαρω....
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4110 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:27:45 μμ »

Στο θέμα και στις διεκδικήσεις μονοπωλούν οι διεκδικήσεις όσων έχουν προϋπηρεσία-οι έχοντες μηδενική προϋπηρεσία+νέοι πτυχιούχοι δεν υπάρχουν στο χάρτη.

ΥΓ. έλεος πια με τους καυγάδες για τα ορθογραφικά!


συμφωνω!
προσωπικα δεν εχω μηδενικη προυπηρεσια και ουτε νεος πτυχιουχος ειμαι αλλα ημουν ο πρωτος και επιμενω να το κανω να υπερασπιζομαι τους νεους συναδελφους. προσωπικα δεν με αφορουν αυτοι που κλαιγονται, οχι για το λογο που διαμαρτυρονται αλλα κυριωτατα για τη λυση που ζητανε παραβλεποντας με τροπο κυνικο τις αγωνιες και τα ονειρα των νεων συναδελφων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4111 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:32:47 μμ »
Μας εχουν στα θρανία απο τα 6 κι έχουμε τριανταπενταρίσει σχεδον, μας ξεσκισαν το παρελθόν, μας ξεσκίζουν το μέλλον...Επαγγελματικά μας εχουν απαξιώσει τελειως. Λες "ειμαι φιλολογος" και σε κοιτάνε με οικτο στην καλύτερη περίπτωση...
Ε, δεν θα μας ξεσκίσουν και την προσωπική ευτυχία ρε παιδιά, πως να το κανουμε; Αν περίμενα να διοριστώ να κάνω παιδι θα περίμενα πολυ... Η τεκνοποίηση δεν περιμένει. Και είναι λυπηρό να ακους ατάκες οπως οι προαναφερθείσες να βγαινουν απο  στόμα γυναικών. Μην είστε τοσο σκληρες. Δεν είναι αλλοθι μας τα παιδια...Θα ηθελα ομως να σας δω να διαβαζετε ΑΣΕΠ με ενα τριχρονο παιδι στα ποδια σας. Η ατακα "οποιος θελει να στρωθει, στρωνεται..." μαλλον βγηκε ελαφρα τη καρδια...
Συμφωνω απολυτα πραγματικα δεν περιμενα να ακουστει και μαλιστα απο γυναικα τετοια παρατηρηση >:( >:( >:( ακου τακτοποιηθειτε ΠΡΩΤΑ και μετα τα παιδια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και δεν μπορω να καταλαβω την ψυχωση σας με τον ΑΣΕΠ καθε φορα τα ιδια :( :(  δινουμε ξαναδινουμε μας βαθμολογουν οπως να'ναι και παλι ομως περναμε 3 και 4 φορες και μολις φτασουμε κοντα στην αναπληρωση ερχεται η επομενη κυβερνηση κ αναιρει τα της προηγουμενης ??? ??? και φτου κ απ'την αρχη!!!!
Τουλαχιστον με την επετηριδα ηξερε ο καθενας τη σειρα του ουτε υποκειμενικη βαθμολογια, ουτε περιθωρια παραποιησης αποτελεσματων ουτε εκατονταδες φροντιστηρια να θησαυριζουν σε βαρος πτυχιουχων αποφοιτων πανεπιστημιων.

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4112 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:39:24 μμ »
σχετικά με τα παιδιά τακτοποιείς το επαγγελματικό σου , πριν τα φέρεις στον κόσμο.

Ως "τακτοποίηση" των επαγγελματικών σου εννοείς ολοφάνερα το δημόσιο διορισμό... Όσοι λοιπόν δε καταφέρουν (μέσω ΑΣΕΠ;;;;)) να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, ας μην κάνουν παιδιά! Μα τότε παιδιά θα κάνουν ελάχιστοι! Οποίο βάθος σκέψης! Προσκυνώ.
Αν είχες κατανοήσει τι γράφω δεν θα τα έγραφες αυτά,εννοώ  οτι το θέμα της οικογένειας δεν  θα πρέπει να προβάλλεται ,ως  εμπόδιο  για τον ΑΣΕΠ .ΤΈΛΟς βαρέθηκα να ακούω οτι έχω παιδιά και δεν προλαβαίνω ΑΣΕΠ. Τώρα το θέμα της στέρησης και οι βωμολοχίες δεν ταιριάζουν σε ένα εκπαιδευτικό  και γονιό.Παρακαλώ να είμαστε πιο προσεκτικοί στους προσωπικούς χαρακτηρισμούς,  η ύπαρξη του forum είναι για να εκθέτουμε τις απόψεις μας για εκπαιδευτικά θέματα και λιγότερο για  ανούσιες αντιπαραθέσεις..Ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του ,ας κρατήσουμε   ενα επίπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2009, 11:19:54 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4113 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:42:58 μμ »

Στο θέμα και στις διεκδικήσεις μονοπωλούν οι διεκδικήσεις όσων έχουν προϋπηρεσία-οι έχοντες μηδενική προϋπηρεσία+νέοι πτυχιούχοι δεν υπάρχουν στο χάρτη.

ΥΓ. έλεος πια με τους καυγάδες για τα ορθογραφικά!


συμφωνω!
προσωπικα δεν εχω μηδενικη προυπηρεσια και ουτε νεος πτυχιουχος ειμαι αλλα ημουν ο πρωτος και επιμενω να το κανω να υπερασπιζομαι τους νεους συναδελφους. προσωπικα δεν με αφορουν αυτοι που κλαιγονται, οχι για το λογο που διαμαρτυρονται αλλα κυριωτατα για τη λυση που ζητανε παραβλεποντας με τροπο κυνικο τις αγωνιες και τα ονειρα των νεων συναδελφων.


για κατσε ρε προεδρε ειπε κανεις να παραγκωνιστουν τα νεα παιδια;;;; αλλα οχι να μας κανουν να νιωθουμε τυψεις επειδη καναμε παιδια...δηλαδη εχουμε χασει καθε μετρο και σοβαροτητα εδω μεσα....
αν θεωρουν ευκολο το διαβασμα με ενα πιτσιρικι μεσα στα ποδια τους ας ερθουν να το δοκιμασουν....και οπως γραφει καποιος συναδελφος στην υπογραφη του μη κρινεις τον αλλο αν δεν μπεις στα παπουτσια του για 12 μερες...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4114 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:45:19 μμ »
Mε στενοχώρησαν αυτα τα τελευταία που γράφτηκαν και ο τόνος στον οποίον γραφτηκαν...
Αναφέρομαι στα ποστ τα σχετικα με την τεκνοποίηση...
Εγω εχω παιδί. Ενα τρίχρονο κοριτσάκι το οποίο απέκτησα με πολύ κόπο, δεν φαντάζεστε. και όχι, δεν περίμενα να τακτοποιήσω τα επαγγελματικά μου... Το θεωρείτε ανευθυνότητα μήπως...; Σαν μομφή μου ακούστηκε...
Μας εχουν στα θρανία απο τα 6 κι έχουμε τριανταπενταρίσει σχεδον, μας ξεσκισαν το παρελθόν, μας ξεσκίζουν το μέλλον...Επαγγελματικά μας εχουν απαξιώσει τελειως. Λες "ειμαι φιλολογος" και σε κοιτάνε με οικτο στην καλύτερη περίπτωση...
Ε, δεν θα μας ξεσκίσουν και την προσωπική ευτυχία ρε παιδιά, πως να το κανουμε; Αν περίμενα να διοριστώ να κάνω παιδι θα περίμενα πολυ... Η τεκνοποίηση δεν περιμένει. Και είναι λυπηρό να ακους ατάκες οπως οι προαναφερθείσες να βγαινουν απο  στόμα γυναικών. Μην είστε τοσο σκληρες. Δεν είναι αλλοθι μας τα παιδια...Θα ηθελα ομως να σας δω να διαβαζετε ΑΣΕΠ με ενα τριχρονο παιδι στα ποδια σας. Η ατακα "οποιος θελει να στρωθει, στρωνεται..." μαλλον βγηκε ελαφρα τη καρδια...

Καμιά φορά λέγονται ακρότητες από αγανάκτηση για την όλη κατάσταση. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον άλλον για το αν και πότε.. έκανε παιδί! (Εξαίρεση αποτελούν βέβαια ακραίες καταστάσεις, όπου εντελώς άποροι γεννάνε μια ντουζίνα παιδιά και μετά απορούν γιατί δεν μπορούν να ζήσουν.)
Πρώτα απ' όλα είναι αίσχος για το κράτος να μην στηρίζει τη μητρότητα και - δυστυχώς - να βλέπουμε πλέον νέες μητέρες στα.. 35 ή 38 τους, ενώ βιολογικά και ιατρικά το πρώτο παιδί θα έπρεπε να το γεννάει στα 20-25 (το πολύ 30). Εκεί καταντήσαμε στην κατά τα άλλα δυτική και αναπτυγμένη δημοκρατία...
Αντί, λοιπόν, το κράτος να βοηθήσει πραγματικά και όταν το χρειάζονται τους νέους γονείς, καταφεύγει σε πριμοδοτήσεις σε διαγωνισμούς και λοιπές "φιλανθρωπίες". Αυτό ούτε βοηθάει ουσιαστικά, ούτε κινείται στο πνεύμα του δικαίου και για τους υπόλοιπους.
Και με αφορμή αυτό το θέμα, να θυμήσω ότι ο νέος πρωθυπουργός μας αρέσκεται πολύ στο λεγόμενο σουηδικό μοντέλο. Γιατί δεν υιοθετεί π.χ. τις παροχές που έχουν εκεί οι ανύπαντρες μητέρες; Και υπάρχουν και πολλά άλλα παραδείγματα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4115 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:48:35 μμ »
ΦΩΤΩ προφανως αναφερεσαι σε μενα...οι βωμολοχιες σε πειραξαν και οχι αυτα που λετε εσεις;; ωρα το θυμηθηκες το επιπεδο;;
Παράθεση
Καμιά φορά λέγονται ακρότητες από αγανάκτηση για την όλη κατάσταση. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον άλλον για το αν και πότε.. έκανε παιδί!
Landau χαιρομαι που το αναγνωριζεις... :)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160687
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.