*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961313 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4578 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 01:56:43 μμ »
Συγγνώμη για το ορθογραφικό και επίσης,  το σχόλιο για την espresso ήταν γενικότερο. ("ποιος τσακώθηκε με ποιον, ποιος τηλεφώνησε σε ποιον κλπ). Όσο για την κρυφή υποστήριξη της επετηρίδας, αν αυτό απευθύνεται ως κριτική στην ΠΕΑΕ, τίποτα δεν είναι κρυφό. Όλα τα κείμενα λένε για διορισμό με βάση το έτος λήψης πτυχίου, για μείωση των μαθητών ανά τάξη, για κανένα σπάσιμο κενών κλπ. Δε θα ρωτήσω επίσης τι εννοείς ευαίσθητα συνδικαλιστά νεύρα, γιατό τότε δικαίως θα πεις ότι εγώ κάνω την espresso...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4579 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 02:06:51 μμ »
Ήταν γενικότερο το σχόλιό μου και απλά απάντησα στην απάντηση :) ..ονομάτισα άλλωστε 2 ενώσεις.
Η ουσία είναι ότι έχουμε ορισμένες αντίθετες απόψεις στο ζήτημα του τρόπου διορισμών και αυτό δεν αλλάζει. Ο καθένας ας σχολιάζει ό,τι και όπως νομίζει και πάμε παρακάτω.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4580 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:53:50 μμ »
Για να βαλουμε λιγο τα πραγματα στη θεση τους:
Η ΠΕΑ υποστηριζει  την καταργηση της ωρομισθιας, δηλαδη την ελαστικη μορφη εργασιας, και αυτο φαινεται στο διεκδητικο της πλαισιο.
Το καταστατικο της εχει αλλαξει και δεν υποστηριζει την επετηριδα, σε αντιθεση με την ΠΕΑΕ που ειναι η βασικη τους θεση.
Η ΠΕΑ δεν αποτελειται ουτε απο επαγγελματιες συνδικαλιστες ουτε απο εκπροσωπους μιας μονο παραταξης, δηλαδη πολιτικα ειναι αχρωμη!  Γιατι αυτο που ενδιαφερει ειναι το καλο του κλαδου γενικα και οχι η ψηφοθηρια. Καλο θα ηταν λοιπον, οταν μιλαμε για συλλογους τετοιους, να κανουμε τον κοπο να παμε σε μια απο τις γενικες συνελευσεις που οργανωνουν, για να βλεπουμε τι πρεσβευει η καθεμια. Και θα το ξαναπω, αντι να λιωνουμε στον υπολογιστη μας, ας κατεβουμε σε συλλαλητηρια και πορειες, ΕΝΩΜΕΝΟΙ!!!
Το κακο του συναφιου μας ειναι η διασπαση...ο καθενας υποστηριζει ο,τι συμφερει τον ιδιο, γι αυτο εχουμε τοσους συλλογους!
Το ζητημα ειναι να μη ζηταμε ρυθμισεις-φωτογραφιες για τους εαυτους μας, αλλα το συνολικο καλο...και οσο για το φιλο μας που ειπε το ποσοστο 75-25 και οτι θα γινει μελος μονο στην ενωση που θα υποστηριξει αυτο, λεω απλα οτι τα ποσοστα ειναι συζητησιμα...τα βρισκουμε και καπου στη μεση βρε αδερφε!!Το θεμα ειναι οτι ολοι καναμε τον προγραμματισμο μας βασει του ισχυοντος συστηματος και τωρα κινδυνευουμε να πεταχτουμε στο δρομο! Εαν δε γινουμε μια γροθια, οχι 50-50 ή 75-25...ολοι θα πρεπει να στρωθουμε για τον επομενο διαγωνισμο κι ας ειμαστε σε τροχια διορισμου!

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4581 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:56:22 μμ »
Αν κατάλαβα καλά.. τώρα τρώγονται μεταξύ τους ΠΕΑ και ΠΕΑΕ; Ε ρε γλέντια! Τουλάχιστον μοιάζουν οι ονομασίες τους χαχα!
Και για να μην ξεχνάμε (από δηλώσεις των ίδιων δηλαδή) η μεν ΠΕΑΕ περηφανεύεται που διαφωνούσε με την κατάργηση του (απαράδεκτου και αναξιοκρατικού) θεσμού της επετηρίδας, η δε ΠΕΑ τώρα μιλάει για διορισμούς ΑΣΕΠ-Πίνακες σε ποσοστά 50-50!!! Με άλλα λόγια, ό,τι βολεύει τον καθένα και ανάλογα τις περιστάσεις. Μαύρο και στους 2 λοιπόν. Και όπως πρότεινε κάποιος (και εδώ και στη διαβούλευση, και πέσανε οι μισοί να τον φάνε) πρέπει να γίνουν οι διορισμοί σε ποσοστά 75-25 (στο μεταβατικό στάδιο, και μετά 100% ΑΣΕΠ). Αν βρεθεί μια ένωση που να το υποστηρίζει αυτό, πάω να γίνω και μέλος της!

Εγώ πάντως ως ωρομίσθιος (πρώτη φορά) πήγα να ψηφίσω για την ΕΛΜΕ Χανίων και δε βρήκα καμία παράταξη εκτος της ΠΑΣΚ να υποστιρίζει τον ΑΣΕΠ...
Έκανα συζητήσεις με διάφορες παρατάξεις και τους έλεγα πως εφόσον είμαστε πάρα πολλοί (στους περισσότερους κλάδους) πρέπει να γίνει κάποιο ξεκαθάρισμα... δε μπορεί να μπαίνουν από τα παράθυρα....
Μου μίλησαν για απαξίωση του πτυχίου και το σύνδεσα με τη χαμηλή τιμή αγροτικών προιόντων όταν υπάρχει υπερπροσφορά (στο κάτω κατω είναι νόμος προσφοράς ζήτησης)
Μου μίλησαν για μαζικούς διορισμούς και είπα ναί.. μαζί σας.. αλλά και πάλι κάποιοι θα μείνουν απ έξω...
Μου μίλησαν για την αδικία να χαθούν τα μόρια όσων τα έχουν ήδη.... και όταν τους είπα πως δέχομαι να διοριστεί κάποιος που έχει πχ 15 μόρια αν πιάσει τη βάση στον ΑΣΕΠ (55%)και να μείνω απ έξω εγώ με 65%... αλλά δεν ήταν αρκετό.... Να διοριστούν λέει πρώτα όλοι όσοι έχουν έστω και μια ώρα...
Όταν τους είπα πως αυτό αδικεί αυτούς που τελειώνουν τώρα και δεν εχουν προλάβει να μαζεψουν προυπηρεσία.... πως θα πρέπει να περιμένουν πολλά χρόνια για να έχουν το (κατ εμένα αναφαίρετο και αυτονόητο) δικαίωμα να προσπαθήσουν...
Μου είπαν πως αφού είμαι ωρομίσθιος θα έπρεπε να υποστιρίξω την κίνησή τους που στο κατω κάτω με βολεύει...

Αυτά με τις ΕΛΜΕ... προφανώς δεν έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν όσοι δεν είναι τουλάχιστον ωρομίσθιοι....
Μαζεύουν τις ψήφους και προσπαθούν να βολέψουν τους "δικούς τους"...

Με λίγα λόγια κι εγώ είμαι μέσα σε οποιαδήποτε ρεαλιστικά δίκαιη πρόταση (κι αν κάποιος σας ανακαλύψει μια τέτοια πρόταση χωρίς ΑΣΕΠ πάλι μέσα θα είμαι... απλώς δε φαντάζομαι καν πως υπάρχει...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4582 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:07:46 μμ »
αποριααααααααα ,απόφοιτος φιλοσοφικής 2008 δίχως προυπηρεσια,ωρομισθία και τα συναφή πόσο καλά πρέπει να γράψει στον ΑΣΕΠ ώστε να είναι στους διοριστέους;καμία ελπίδα;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4583 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:40:32 μμ »
Από όσο γνωρίζω η υπουργός σχεδιάζει να διώξει πολλούς εκπαιδευτικούς από το υπουργείο για να βολέψει άλλους ξεκρέμαστους του δημοσίου(βλέπε ολυμπιακή)..Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορέι να δώσει την ερμηνεία που τον βολεύει...προσωπικά νιώθω ότι είμαστε όλοι  κορόιδα(ωρομίσθιοι,αναπληρωτές,διορισμένοι,αδιόριστοι χωρίς προυπηρεσία κτλ)...  >:(

Αποσυνδεδεμένος Γάτος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4584 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:12:07 πμ »
Αν κατάλαβα καλά.. τώρα τρώγονται μεταξύ τους ΠΕΑ και ΠΕΑΕ; Ε ρε γλέντια! Τουλάχιστον μοιάζουν οι ονομασίες τους χαχα!
Και για να μην ξεχνάμε (από δηλώσεις των ίδιων δηλαδή) η μεν ΠΕΑΕ περηφανεύεται που διαφωνούσε με την κατάργηση του (απαράδεκτου και αναξιοκρατικού) θεσμού της επετηρίδας, η δε ΠΕΑ τώρα μιλάει για διορισμούς ΑΣΕΠ-Πίνακες σε ποσοστά 50-50!!! Με άλλα λόγια, ό,τι βολεύει τον καθένα και ανάλογα τις περιστάσεις. Μαύρο και στους 2 λοιπόν. Και όπως πρότεινε κάποιος (και εδώ και στη διαβούλευση, και πέσανε οι μισοί να τον φάνε) πρέπει να γίνουν οι διορισμοί σε ποσοστά 75-25 (στο μεταβατικό στάδιο, και μετά 100% ΑΣΕΠ). Αν βρεθεί μια ένωση που να το υποστηρίζει αυτό, πάω να γίνω και μέλος της!

Εγώ πάντως ως ωρομίσθιος (πρώτη φορά) πήγα να ψηφίσω για την ΕΛΜΕ Χανίων και δε βρήκα καμία παράταξη εκτος της ΠΑΣΚ να υποστιρίζει τον ΑΣΕΠ...
Έκανα συζητήσεις με διάφορες παρατάξεις και τους έλεγα πως εφόσον είμαστε πάρα πολλοί (στους περισσότερους κλάδους) πρέπει να γίνει κάποιο ξεκαθάρισμα... δε μπορεί να μπαίνουν από τα παράθυρα....
Μου μίλησαν για απαξίωση του πτυχίου και το σύνδεσα με τη χαμηλή τιμή αγροτικών προιόντων όταν υπάρχει υπερπροσφορά (στο κάτω κατω είναι νόμος προσφοράς ζήτησης)
Μου μίλησαν για μαζικούς διορισμούς και είπα ναί.. μαζί σας.. αλλά και πάλι κάποιοι θα μείνουν απ έξω...
Μου μίλησαν για την αδικία να χαθούν τα μόρια όσων τα έχουν ήδη.... και όταν τους είπα πως δέχομαι να διοριστεί κάποιος που έχει πχ 15 μόρια αν πιάσει τη βάση στον ΑΣΕΠ (55%)και να μείνω απ έξω εγώ με 65%... αλλά δεν ήταν αρκετό.... Να διοριστούν λέει πρώτα όλοι όσοι έχουν έστω και μια ώρα...
Όταν τους είπα πως αυτό αδικεί αυτούς που τελειώνουν τώρα και δεν εχουν προλάβει να μαζεψουν προυπηρεσία.... πως θα πρέπει να περιμένουν πολλά χρόνια για να έχουν το (κατ εμένα αναφαίρετο και αυτονόητο) δικαίωμα να προσπαθήσουν...
Μου είπαν πως αφού είμαι ωρομίσθιος θα έπρεπε να υποστιρίξω την κίνησή τους που στο κατω κάτω με βολεύει...

Αυτά με τις ΕΛΜΕ... προφανώς δεν έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν όσοι δεν είναι τουλάχιστον ωρομίσθιοι....
Μαζεύουν τις ψήφους και προσπαθούν να βολέψουν τους "δικούς τους"...

Με λίγα λόγια κι εγώ είμαι μέσα σε οποιαδήποτε ρεαλιστικά δίκαιη πρόταση (κι αν κάποιος σας ανακαλύψει μια τέτοια πρόταση χωρίς ΑΣΕΠ πάλι μέσα θα είμαι... απλώς δε φαντάζομαι καν πως υπάρχει...)
Και τι θα γίνει με αυτούς που έχουν περάσει και ΑΣΕΠ και έχουν προυπηρεσία στα κατσικοχώρια σ όλη την Ελλάδα? Και αυτοί για σένα είναι μειοψηφία? Αν έχει περάσει κάποιος ΑΣΕΠ 1, 2, 3, 4 φορές πρέπει να ξαναδώσει για εκατομυριοστή φορά? Μια ζωή πανελλήνιες για ξανασκέψου το αυτό! Θα  διοριστούμε μετά απο  15 επιτυχίες ΑΣΕΠ ?Αυτό προτέινεις, για να καταλάβουμε δηλ...Και μη μου πεις να μην έχει επιτυχόντες γιατί τότε δίνεις το ελεύθερο στη Διαμαντοπούλου να κυρήσει διαγωνισμό για όσα άτομα θέλει κάθε φορά για κάθε ειδικότητα. Πχ αν είσαι φυσικός επειδή έτσι θέλει θα κυρήσσει για 5 θέσεις, για φιλολλόγος για 10 και ούτω κάθε εξής...Αν το περάσει αυτό είμαστε όλοι χαμένοι και νέοι και μεγαλύτεροι, σκέψου λίγο, το 100% ΑΣΕΠ είναι ύπουλο και πονηρό...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:17:15 πμ από Γάτος »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4585 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:24:26 πμ »
Αν κατάλαβα καλά.. τώρα τρώγονται μεταξύ τους ΠΕΑ και ΠΕΑΕ; Ε ρε γλέντια! Τουλάχιστον μοιάζουν οι ονομασίες τους χαχα!
Και για να μην ξεχνάμε (από δηλώσεις των ίδιων δηλαδή) η μεν ΠΕΑΕ περηφανεύεται που διαφωνούσε με την κατάργηση του (απαράδεκτου και αναξιοκρατικού) θεσμού της επετηρίδας, η δε ΠΕΑ τώρα μιλάει για διορισμούς ΑΣΕΠ-Πίνακες σε ποσοστά 50-50!!! Με άλλα λόγια, ό,τι βολεύει τον καθένα και ανάλογα τις περιστάσεις. Μαύρο και στους 2 λοιπόν. Και όπως πρότεινε κάποιος (και εδώ και στη διαβούλευση, και πέσανε οι μισοί να τον φάνε) πρέπει να γίνουν οι διορισμοί σε ποσοστά 75-25 (στο μεταβατικό στάδιο, και μετά 100% ΑΣΕΠ). Αν βρεθεί μια ένωση που να το υποστηρίζει αυτό, πάω να γίνω και μέλος της!

Εγώ πάντως ως ωρομίσθιος (πρώτη φορά) πήγα να ψηφίσω για την ΕΛΜΕ Χανίων και δε βρήκα καμία παράταξη εκτος της ΠΑΣΚ να υποστιρίζει τον ΑΣΕΠ...
Έκανα συζητήσεις με διάφορες παρατάξεις και τους έλεγα πως εφόσον είμαστε πάρα πολλοί (στους περισσότερους κλάδους) πρέπει να γίνει κάποιο ξεκαθάρισμα... δε μπορεί να μπαίνουν από τα παράθυρα....
Μου μίλησαν για απαξίωση του πτυχίου και το σύνδεσα με τη χαμηλή τιμή αγροτικών προιόντων όταν υπάρχει υπερπροσφορά (στο κάτω κατω είναι νόμος προσφοράς ζήτησης)
Μου μίλησαν για μαζικούς διορισμούς και είπα ναί.. μαζί σας.. αλλά και πάλι κάποιοι θα μείνουν απ έξω...
Μου μίλησαν για την αδικία να χαθούν τα μόρια όσων τα έχουν ήδη.... και όταν τους είπα πως δέχομαι να διοριστεί κάποιος που έχει πχ 15 μόρια αν πιάσει τη βάση στον ΑΣΕΠ (55%)και να μείνω απ έξω εγώ με 65%... αλλά δεν ήταν αρκετό.... Να διοριστούν λέει πρώτα όλοι όσοι έχουν έστω και μια ώρα...
Όταν τους είπα πως αυτό αδικεί αυτούς που τελειώνουν τώρα και δεν εχουν προλάβει να μαζεψουν προυπηρεσία.... πως θα πρέπει να περιμένουν πολλά χρόνια για να έχουν το (κατ εμένα αναφαίρετο και αυτονόητο) δικαίωμα να προσπαθήσουν...
Μου είπαν πως αφού είμαι ωρομίσθιος θα έπρεπε να υποστιρίξω την κίνησή τους που στο κατω κάτω με βολεύει...

Αυτά με τις ΕΛΜΕ... προφανώς δεν έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν όσοι δεν είναι τουλάχιστον ωρομίσθιοι....
Μαζεύουν τις ψήφους και προσπαθούν να βολέψουν τους "δικούς τους"...

Με λίγα λόγια κι εγώ είμαι μέσα σε οποιαδήποτε ρεαλιστικά δίκαιη πρόταση (κι αν κάποιος σας ανακαλύψει μια τέτοια πρόταση χωρίς ΑΣΕΠ πάλι μέσα θα είμαι... απλώς δε φαντάζομαι καν πως υπάρχει...)
Και τι θα γίνει με αυτούς που έχουν περάσει και ΑΣΕΠ και έχουν προυπηρεσία στα κατσικοχώρια σ όλη την Ελλάδα? ΚΑι αυτοί για σένα είναι μειοψηφία? Αν έχει περάσει κάποιος ΑΣΕΠ 1, 2, 3, 4 φορές πρέπει να ξαναδώσει για εκατομυριοστή φορά. Μια ζωή πανελλήνιες για ξανασκέψου το αυτό! Θα  διοριστούμε μετά απο  15 επιτυχίες ΑΣΕΠ ?Αυτό προτέινεις, για να καταλάβουμε δηλ...

Εγώ μιλάω για προϋπόθεση την επιτυχία στον ΑΣΕΠ.... Στο κείμενο που είχα στείλει έκανα αναφορά για "προηγούμενη ή επόμενη επιτυχία σε ΑΣΕΠ"....
Και πάλι όμως καταψηφίστηκε...
Θέλω να πω απλά πως  είναι δύσκολο να τα βρούμε και να λειτουργήσουμε ενωμένοι....

Έγραψα άλλο κείμενο που έλεγε απλώς "ότι κι αν κάνετε κλείστε όλα τα παράθυρα".... (Χωρίς αναφορά σε ΑΣΕΠ)
κι αυτό καταψηφίστηκε....
Τί άλλο να κάνουμε για να βρούμε μια κοινή γραμμή?

Εγώ προτείνω μια ρεαλιστική λύση που να μήν αδικεί ούτε παλιούς ούτε νεους
Αντί όμως να συνενοηθούμε και να προτείνουμε κατι από κοινού... διασπαστήκαμε και κοιτάει ο καθένας τι τον βολεύει καλύτερα (δεν αναφέρομαι σε καποιον συγκεκριμένα.... το γενικό κλίμα σχολιάζω...)....

ΥΓ: Δε μίλησα για μειοψηφίες και πλειοψηφίες... Στο κάτω κατω είμαι ιδεολογικά αντίθετος στην αδικία έστω κι αν γίνεται απέναντυ σε έναν και μόνο....

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4586 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:28:38 πμ »
Αυτό πρότεινα εγώ:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 από  koleygr - http://pde — Νοεμβρίου 30, 2009 @ 1:47 μμ

Κα Υπουργέ,

Όσον αφορά το νέο σύστημα διορισμού:
————————————————
Καταρχήν είμαι ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΑΣΕΠ και το δηλώνω στην αρχή του μηνύματός μου ώστε να μπορέσουν να το καταψηφίσουν οι προφανώς συσπειρωμένοι συνάδελφοι χωρίς να μπουν στον κόπο να διαβάσουν όλο το κείμενο!

Ο λόγος είναι πως είμαστε πλέον πολλοί… πάρα πολλοί… Κάπως πρέπει να ξεκαθαριστούν οι άξιοι (και αν είναι όλοι άξιοι οι πιο άξιοι)… Η ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΡΩΜΑ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΛΛΩΝ ΚΛΑΔΩΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ. Αυτό δεν είναι λύση.

ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ από τους οποίους εκτός των άλλων ζητείται να ζήσουν με εξευτελιστική αμοιβή και να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα διδάξουν στον ιδιωτικό τομέα…
Απλώς αναγκάζονται να παρανομήσουν.

Επίσης είμαι υπέρ της άποψης ότι
1) Η ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ. Αλλά χωρίς παράθυρα (ΝΑ ΑΠΟΚΤΑΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΣΕ ΑΣΕΠ Η ΕΛΕΙΨΗΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΩΝ) και χωρίς να «χαντακώνονται» όσοι δίνουν πρώτη φορά ΑΣΕΠ και δεν έχουν προλάβει να μαζέψουν προϋπηρεσία. (ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ ΝΑ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΛΠΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΑΝ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ ΤΟ 60-40 ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ 40% ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΤΥΧΟΝΤΕΣ Η ΟΙ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ)
Όσον αφορά τους ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ας υπάρξει μια λογική προσαύξηση από την μεγαλύτερη επιτυχία τους (πχ δια δέκα για να έχει ελπίδες και κάποιος που δεν έχει ξαναδώσει)

2)ΑΝ Η ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΧΥΡΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ NA ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

Επίσης επισημαίνω πως Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ… Πχ εγώ έχω σπουδάσει φυσική και αυτό θα έπρεπε να διδάσκω… σ αυτό θα έπρεπε να εξετάζομαι… Όμως στο διαγωνισμό μου ζητάνε να εξεταστώ επιπλέον σε Χημεία, Βιολογία και Γεωλογία, τα οποία δεν έχω διδαχτεί στο πανεπιστήμιο και δε θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά άξιο να τα διδάξω… Σίγουρα κάποιος που τα έχει σπουδάσει θα ξέρει κάτι παραπάνω. Προσωπικά ανήκω στους τυχερούς επειδή πέρασα στο πανεπιστήμιο με τις δέσμες… Έτσι έχω διδαχτεί τουλάχιστον τα στοιχειώδη στη Χημεία… τι γίνεται όμως με αυτούς που μπαίνουν (και έχουν ήδη αρχίσει να βγαίνουν) στο Φυσικό από την τεχνολογική κατεύθυνση χωρίς να έχουν ασχοληθεί με τη Χημεία? Όσο για τα υπόλοιπα μαθήματα δεν το συζητώ καθόλου… καμία σχέση. ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΑΜΕΣΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΠΕ04…

ΤΕΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΔΟΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ (ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ Η ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΣΕ ΑΣΕΠ) ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ. Όχι όμως με το αζημίωτο… Από τον επόμενο ΑΣΕΠ και μετά όσοι δεν έχουν επιτυχία (προηγούμενη ή καινούρια) ας μείνουν απ’ έξω.

Όσον αφορά την ΠΔΣ:
—————————-
Συγχαρητήρια για την πρώτη σας κίνηση να κλείσετε το παραθυράκι της ΠΔΣ. Η αλήθεια είναι πως οι προσλήψεις είναι πλέον διαφανείς και όχι αξιοκρατικές αλλά ελπίζω πως αυτό ήταν μια πρώτη κίνηση και όχι το τελικό σύστημα προσλήψεων στην ΠΔΣ. Ο λόγος είναι πως η πρόσληψη με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου έχει άρωμα επετηρίδας και η επετηρίδα έχει καταργηθεί (και έπρεπε να καταργηθεί) για ευνόητους λόγους. Ευτυχώς φέτος δεν αφήσατε περιθώρια νέων αιτήσεων και έτσι τα σχολεία δεν γέμισαν με επίδοξους δημόσιους υπαλλήλους που δεν διατηρούν καμία επαφή εδώ και χρόνια με την εκπαίδευση. Καλό θα ήταν όμως να προσέξετε γιατί αν εξακολουθήσει να ισχύει το φετινό σύστημα… του χρόνου θα κάνουν αιτήσεις όλοι οι παραπάνω….
Προτείνω λοιπόν
(μετά από ψηφοφορία: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=15891.0 )
οι προσλήψεις στην ΠΔΣ να γίνονται από του χρόνου και έπειτα είτε 100% από τον ΑΣΕΠ είτε από πίνακες με κριτήρια του πίνακα των ωρομίσθιων αλλά με προϋπόθεση την επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Στην πρώτη περίπτωση δίνεται η ευκαιρία στους επιτυχόντες αλλά μη διοριστέους να μπουν μέσα σε σχολική τάξη. Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να κλείσουν και όλα τα υπόλοιπα παράθυρα απόκτησης προϋπηρεσίας ώστε να υπάρχει μια στοιχειώδης αξιοκρατία.
Τέλος με την ΠΔΣ, μια ακόμα καλή λύση θα ήταν (σε συνδυασμό με την κατάργηση της ωρομισθίας) να δίνεται στους περισσότερους πλέον αναπληρωτές ώστε να καλύπτουν το ωράριό τους.
Όποιος τρόπος κι αν εφαρμοστεί είναι προς το συμφέρον του μαθητή… ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΤΙΖΟΝΤΑΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΔΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ (Η ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ (κι ας μην είναι επιτυχόντες) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ.

Με τιμή,
Λελεδάκης Κωνσταντίνος
Ωρομίσθιος Φυσικός
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πείτε μου πού διαφωνείτε και το συζητάμε....

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4587 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:52:41 πμ »
ενσταση φιλε ...τι εννοεις
Παράθεση
Κάπως πρέπει να ξεκαθαριστούν οι άξιοι (και αν είναι όλοι άξιοι οι πιο άξιοι

δλδ ενα σ/κ κρινει τον εκπαιδευτικο;; και το πτυχιο πως το πηραμε με ταχ.περιστερι;;

η πιστευεις οτι ο διαγωνισμος ειναι αδιαβλητος;;;;;;;;

Παράθεση
Όσο για τα υπόλοιπα μαθήματα δεν το συζητώ καθόλου… καμία

εννοεις την διδακτικη;; βεβαιως και χρειαζεται δεν θα διδαξουμε σε προβατα σε παιδια απευθυνομαστε....

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:56:08 πμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4588 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:11:07 πμ »
ενσταση φιλε ...τι εννοεις
Παράθεση
Κάπως πρέπει να ξεκαθαριστούν οι άξιοι (και αν είναι όλοι άξιοι οι πιο άξιοι

δλδ ενα σ/κ κρινει τον εκπαιδευτικο;; και το πτυχιο πως το πηραμε με ταχ.περιστερι;;

η πιστευεις οτι ο διαγωνισμος ειναι αδιαβλητος;;;;;;;;

Παράθεση
Όσο για τα υπόλοιπα μαθήματα δεν το συζητώ καθόλου… καμία

εννοεις την διδακτικη;; βεβαιως και χρειαζεται δεν θα διδαξουμε σε προβατα σε παιδια απευθυνομαστε....



1) Συμφωνώ πως το πτυχίο είναι αρκετό (σε μεγάλο βαθμό) για να διδάξει κάποιος....
Ποιοί όμως θα μπούν στο δημόσιο από όλους αυτούς που έχουν πτυχίο? ΔΕ γίνεται να μπούν όλοι... είμαστε πάρα πολλοί...
Προφανώς δεν είναι αρκετό ενα σ/κ... Τί άλλο προτείνεις για να γίνει το "ξεκαθάρισμα"?

Προφανώς και φοβάμαι πως άν γίνει πράξη το όλοι από ΑΣΕΠ... ακόμα κι αν ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ έχει λίγες τρύπες μέχρι σήμερα.... κινδυνευουμε να ανοίξουν πολλές....
Στην Ελλάδα ζούμε και ξέρουμε όλοι πως "δουλεύει το σύστημα"... Όντως φοβάμαι πως και 100% ΑΣΕΠ να ισχύει για τους διορισμούς...
θα υπάρξουν άτομα που θα ξέρουν τα θέματα... που θα ξέρουν ακόμα και τη βαθμολογία τους πρίν από τα θέματα...
Αυτά πρέπει να τα πολεμίσουμε... Ο ΑΣΕΠ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ.. αλλά μέχρι σήμερα τον θεωρώ όχι αξιοκρατικό αλλά "αξιοκρατικότερο από τα υπόλοιπα"
Είμαι κατά της άποψης να μπορεί ένα πολιτικό γραφείο ή ένας διευθυντής δευτεροβάθμιας να διορίζει (έστω και μετά από λίγα ή πολλά χρόνια τους δικούς του)....

2)Για τα υπόλοιπα μαθήματα εννοώ αυτά που αναφέρω: Βιολογία- Γεωλογία... Ακόμα και μετά τον ΑΣΕΠ... δεν ξέρω καν τι λένε.... Σ αυτό λεω καμία σχέση....
Εννοείται πως χρειάζεται η διδακτική και πως πρέπει να βελτιωθεί πολύ (δεν ξέρω τον τρόπο) ωστε να είναι πιο αντικειμενική και πιο κοντά στην πραγματικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:15:00 πμ από koleygr »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4589 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:20:23 πμ »
κοιτα συναδελφε αν θελουν ΑΝ λεω εγω τωρα , μπορουν πολυ ευκολα να βρουν τροπους...και τους εχουμε πει απειρες φορες....ολοημερα γυμνασια ,λιγοτεροι μαθητες κλπ
το θεμα ειναι οτι ακομα και μονο με τον ασεπ καποια στιγμη παλι θα κολλησει το συστημα και επειδη ζουμε στην ελλαδα οπως ειπες , οταν κλεινεις ενα παραθυρο ανοιγουν αλλα ...τα παραθυρα να ξερεις βρισκονται πρωτα και μετα καταθετουν τους νομους προς ψηφιση...αρα αποτελεσμα.....ο μπονιας και οι ομοιοι του πλουσιοτεροι και εμεις τοτε θα διεκδικουμε παλι μια θεση στον ηλιο γιατι θα ειμαστε οι περισσοτεροι επιτυχοντες στον κωμικοδιαγωνισμο....

δεν παιζει ρε φιλε δεν παιζει απλα...


για το ξεκαθαρισμα που λες ακου...χωριζονται ολες οι σχολες σε κατευθυνσεις μια για ερευνα κλπ και η αλλη καθηγητικη ....το θεμα ειναι ποιος θα παει στην μια και ποιος στη αλλη , ας μειωσουν και τις θεσεις στις σχολες ωστε να μην προστιθενται στην ουρά και αλλοι ταλαιπωροι μεχρι να τρεξει λιγο το πραγμα και μετα τις ανοιγουν παλι...

εγω δεν μπορω να ρημαδοκαταλαβω γιατι θα πρεπει απο την εφηβεια μεχρι τα οσα φτασω μεχρι να μπω, να δινω εξετεσασεις...δλδ ποσες φορες πρεπει να με εξετασουν για να δουν οτι ειμαι επαρκης;; και μετα επειδη ειναι βιτσιοζοι οι επανω σου ριχνουν και ενα "δοκιμος εκπαιδευτικος "ετσι για να μην παθεις συνδρομο στερησης....


ε οχι ρε φιλε παει πολυ...με τοσες κρισεις που περναμε εδω   ,ο αγιος πετρος θα χασει την δουλεια του στο τελος... ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:33:49 πμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος SIOUXSIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4590 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 07:58:39 πμ »
το Σεπτέμβρη οι διορισμοί θα είναι λιγότεροι από το μισό των φετινών.για το επόμενο ασεπ ελάχιστες θέσεις θα απομείνουν.τα κενά θα καλυφθούν από τις ανακλήσεις των αποσπάσεων.στις θέσεις αυτών θα μπούν οι πρωην υπάλληλοι της ολυμπιακής που περιμένουν.όσοι έχουν λεφτά θα πάνε φροντιστήρια θα στάξουν 3000Ε έκαστος για λίγες θέσεις.και εγώ που πήρα πτυχίο πριν 18 χρόνια με 5 επιτυχίες ασεπ ωρομίσθια για δευτερη χρονιά στην άγονη γραμμή θα πρέπει να ξαναδιαβάσω γιατί αν δεν είμαι επιτυχούσα πάει η προυπηρεσία μου.
έκανε τη δημόσια διαβούλευση για τα μάτια του κόσμου.
να μας πει πώς έγινε νομάρχης στα 26.
αν έχει ζήσει για μεγάλο διαστημα με 350Ε. Μάλλον τόσα ξοδεύει καθε μέρα.
μεσαίωνας

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #4591 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 08:44:50 πμ »

Εγώ πάντως ως ωρομίσθιος (πρώτη φορά) πήγα να ψηφίσω για την ΕΛΜΕ Χανίων

Αυτά με τις ΕΛΜΕ... προφανώς δεν έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν όσοι δεν είναι τουλάχιστον ωρομίσθιοι...


Μέχρι πέρσι οι ωρομίσθιοι δεν ψήφιζαν στις κατά τόπους ΕΛΜΕ.
Λες κι αυτοί δεν είναι εκπαιδευτικοί και δεν πρέπει να εκπροσωπούνται από κανέναν.  >:(
Φέτος για 1η φορά πολλές (όχι όλες) ΕΛΜΕ αποφάσισαν να δώσουν δικαίωμα ψήφου στους ωρομίσθιους.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160681
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.