*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1965939 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8204 στις: Μάρτιος 20, 2010, 07:59:38 μμ »
Να πω κάτι σε σχέση με την ανακοίνωση ΟΟΣΑ και με αυτά που προτείνει, επειδή βλέπω πως συμβαδίζουν με τις ιδέες και του Υπουργείου.

Αναφέρουν πως το κλάσμα των μαθητών ανά αριθμό  εκπαιδευτικών στο Λύκειο είναι από τα μικρότερα στα κράτη μέλη του ΟΟΣΑ.
Αναρωτιέμαι για το πόσο ενδελεχής ήταν η μελέτη τους. Υποψιάζομαι πως έκαναν μια απλή διαίρεση, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους  τις ιδιαιτερότητες που υπάρχουν στην χώρα μας.

1) Δεν ξέρω, αν στην διαίρεση συμπεριλαμβάνονται και οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε διοικητικές θέσεις ή σε διάφορα πολιτικά γραφεία…(μπορούν να προσφέρουν αυτοί, αν γυρίσουν; )

2)Στις μεγάλες πόλεις ο μέσος όρος των ηλικιών των εκπαιδευτικών    στα Λύκεια είναι πάνω από 50.   
   Πολλοί από αυτούς (καλώς ή κακώς ) έχουν μειωμένο ωράριο 13 – 16 ώρες (Να αυξηθεί το ωράριο 
    τους;
). Δεν ξέρω, αν υπάρχει κάτι ανάλογο και στις υπόλοιπες χώρες του ΟΟΣΑ.
     
3) Στην επαρχία το κλάσμα μαθητές ανά καθηγητή παίρνει, σε πολλές
    περιπτώσεις, μικρές τιμές, γιατί υπάρχουν πολλά Λύκεια που έχουν πολύ   
    μικρό αριθμών μαθητών. (Να κλείσουν; ). Αν λάβουμε υπόψη αυτή την
    ιδιαιτερότητα επηρεάζεται το συνολικό κλάσμα σε υπερβολικό βαθμό.

Έχω την υποψία (πεποίθηση) πως πάλι κάποιες πρόχειρες μελέτες (φτιαγμένες στο γόνατο με ωραίες γραμματοσειρές και εφε ) αποπροσανατολίζουν το Υπουργείο…

Και κάτι ακόμη. Επειδή ο ηλικιακός μέσος όρος  των μόνιμων είναι πάνω από 50 – 52, αν κάνουν λίγες προσλήψεις για 2 – 3 χρόνια ο συνολικός αριθμός των ενεργών εκπαιδευτικών θα μειωθεί δραματικά!

Ακόμη, ο μέσος όρος των νεοπροσληφθέντων στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι γύρω στα 40. Έτσι αν προσληφθούν και λίγοι παραπάνω δεν θα κάνουν και μεγάλο κακό στην οικονομία… (μικροί μισθοί – μικρές συντάξεις, λόγω μικρού εργάσιμου χρόνου…)

Αυτά δεν ισχύουν  με τον ίδιο τρόπο στην πρωτοβάθμια…

Όλα αυτά μπορούν να μελετηθούν με σχετικές στατιστικές μελέτες στο Υπουργείο.
Έχει δουλειά Πανάρετε…  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:02 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8205 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:01:57 μμ »
Μηπως φιλε θα ηταν καλυτερο να μετρανε ολες οι επτυχιες στον ΑΣΕΠ.Για σκεψου καποιον με 4 η 5 επιτυχιες.
Και στο κατω κατω αυτα τα μορια αποκτηθηκαν στην αρενα του ΑΣΕΠ .
Για την ειδικότητα που ενδιαφέρομαι έτσι κι αλλοιώς πρέπει να γράψεις ΑΣΕΠ και να έχεις και 25 μόρια για αναπληρωτής. Και φαντάσου φέτος με 27,5 μήνες και επιτυχία ΑΣΕΠ μπορεί να μην πας και αναπληρωτής. Τώρα σε άλλες ειδικότητες πως παίρνουν τα μόρια με άλλους τρόπους από ΠΔΣ κτλ δε το έχω ζήσει αλλά πρέπει να σταματήσει. Αν δεν υπάρχει επιτυχία ΑΣΕΠ κι εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να μπαίνει κανείς. Τι κάνεις όμως σε περιπτώσεις όπως οι δάσκαλοι; Καλό θα ήταν να μετρούσαν όλοι οι ΑΣΕΠ αθροιστικά μαζί με την
προϋπηρεσία μετά από επιτυχία.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος ppaio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8206 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:03:30 μμ »
Ο αναπληρωτης χαριζει μορια προυπηρεσιας ? ΟΧΙ . Τι λεει εφτυσα το γαλα της μανας μου για αυτα.Αλλο αν τα αποκτησε αναξιοκρατικα.
Ο ΑΣΕΠΙΤΗΣ με τρεις και βαλε επιτυχιες γιατι να μην παρει ολα τα μορια οταν αυτο αποκτηθηκαν στο θρανιο του ΑΣΕΠ (το οποιο θα γνωρισουν και πολλοι αλλοι απο κοντα συντομα).Αρκετοι αναπληρωτες εχουν και αρκετες επιτυχιες στον ΑΣΕΠ πλεον.

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8207 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:13:20 μμ »
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕ 06.ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ 60% ΑΣΕΠ 40%ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ 24ΜΗΝΟ Η ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2011 2012

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:02 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8208 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:17:35 μμ »
piaget, αν έχεις την καλοσύνη, άνοιξε ένα άλλο θέμα να εκθειάζεις όσο θες μόνος σου τα εγκλήματα που γίνονται αυτή την ώρα. Να 'σαι βέβαιος μ΄νος θα γράφεις , μόνος θα διαβάζεις, δε θα σ' ενοχλεί κανείς.

Συνάδελφοι, αν τελικά πάρει μόνον από διοριστέους ασέπ και 40% μισούς φέτος και μισούς του χρόνου και αγνοήσει το 24μηνο, τότε σε κάποιες ειδικότητες (πχ φιλολόγους) αρκετοί από μας με 30+ μόρια και με επιτυχίες ασέπ, δε θα είμαστε καν στη μεταβατική περίοδο!! Αυτό είναι εκτός κάθε λογικής. Είναι η δεύτερη φορά που το πασόκ πάει να καταστρέψει τη ζωή μου, ειλικρινά δεν ξέρω πως να ελέγξω την οργή μου.
Κάπου δεν ξέρεις καλά το ισχύον σύστημα:
Αν έχεις στο τέλος της χρονιάς 30+ μόρια και αγνοήσεο το 24μηνο θα προσληφθείς από τους πρώτους. Όταν λέει οτι δεν θα πάρει 24μηνο εννοεί πως δε θα πάρει εξτρα. Το 40% περιλαμβάνει σαν πίνακας και 24μηνο και 30 μηνο και σε μερικές περιπτώσεις και 60μηνο. Οι πρώτοι 240 πχ από σας που θα πάρει στην ουσία είναι 24μηνίτες. Το ίδιο και στους νηπιαγωγούς. Ο πρώτοι 300 στον πίνακα 40% είναι με 24 μόρια και πάνω.
Όποιος έχει 24 μήνες δεν σημαίνει ότι θα είναι απ'έξω. σημαίνει ότι δεν θα πάρει εξτρα από τον πίνακα 24μηνου και θα τους πάρει από τον πίνακα 40%-ενιαίο διορισμών.


Μακάρι να ήταν έτσι... Ίσως δεν είσαι φιλόλογος δεν έχεις σαφή εικόνα του τι συμβαίνει στον κλάδο. Μετά την είσοδο των οαεδιτών η βάση του 40% στους φιλολόγους εκτιμάται ότι θα είναι στα 31,5 μόρια. Στον πίνακα του 24μηνου οι έχοντες 31 μόρια ήταν πάνω -πάνω αλλά στον πίνακα καθαρής προϋπηρεσίας πέφτουν κάτω από τους 160 που ανήκουν στο 40%.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8209 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:20:56 μμ »
Με τους πενιχρούς μισθούς που έρχονται, η πιο βασική προυπόθεση που πρέπει να πληρείται για την πρόσληψη ενός εκπαιδευτικού σήμερα είναι η οικονομική ανεξαρτησία του.
Για να μπορεί απερίσπαστος, χωρίς τα παράνομα ιδιαίτερα, να αφοσιωθεί στο λειτούργημά του... :) :)

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8210 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:22:24 μμ »
AMAN BRE PAIDIA!!!
μηνως τα λεμε παρπανω αποσο ειναι?!
περυσι πόσο είχε ο τελευταίος που πήρα με 40 %???
νομίζω γυρω στα 23 μόρια....οχι και 31.5 που λέτε για φετος!!!!!
Πολλά μου φαινονται!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8211 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:28:20 μμ »
AMAN BRE PAIDIA!!!
μηνως τα λεμε παρπανω αποσο ειναι?!
περυσι πόσο είχε ο τελευταίος που πήρα με 40 %???
νομίζω γυρω στα 23 μόρια....οχι και 31.5 που λέτε για φετος!!!!!
Πολλά μου φαινονται!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πέρυσι στον πίνακα καθαρής δεν είχαν μπει οι οαεδίτες. Με τη ρύθμιση που έγινε μπαίνουν από φέτος. Μακάρι να πέφτουν έξω οι εκτιμήσεις αλλά δε νομίζω εκτός κι αν δεν εφαρμοστεί η ρύθμιση και δεν μπουν στον πίνακα καθαρής τα μόρια από οαέδ.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8212 στις: Μάρτιος 20, 2010, 08:56:58 μμ »
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΕ 06.ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ 60% ΑΣΕΠ 40%ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟ 24ΜΗΝΟ
Και 30μηνο τίποτις ???

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8213 στις: Μάρτιος 20, 2010, 09:03:48 μμ »
Tihea, τι πληροφορίες έχεις για τους αοεδίτες;; Πόσοι έιναι στους φιλολόγους και τι μόρια έχουν; Πού μπορώ να βρω στοιχεία γι' αυτούς; Υπάρχει κάποιος πίνακας; Το Καλοκαίρι στο 40% η σειρά μου ήταν 104 και στο 24μηνο 75. Ημουν σίγουρη πριν τις εκλογές ότι θα διοριζόμουν. Τον Ιούνιο θα έχω 32 σχεδόν μόρια καθαρής προυπηρεσίας. Τι γίνεται ρε γαμώτο;; Με πέταξαν οι οαεδίτες; Δεν μπορώ να πιστέψω την γκαντεμια που δέρνει πολλούς από εμάς. Αφού θέλει αξιοκρατία και ασεπ η κυρία, γιατί τους δέχεται στους πίνακες;;;

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8214 στις: Μάρτιος 20, 2010, 09:33:10 μμ »
Tihea, τι πληροφορίες έχεις για τους αοεδίτες;; Πόσοι έιναι στους φιλολόγους και τι μόρια έχουν; Πού μπορώ να βρω στοιχεία γι' αυτούς; Υπάρχει κάποιος πίνακας; Το Καλοκαίρι στο 40% η σειρά μου ήταν 104 και στο 24μηνο 75. Ημουν σίγουρη πριν τις εκλογές ότι θα διοριζόμουν. Τον Ιούνιο θα έχω 32 σχεδόν μόρια καθαρής προυπηρεσίας. Τι γίνεται ρε γαμώτο;; Με πέταξαν οι οαεδίτες; Δεν μπορώ να πιστέψω την γκαντεμια που δέρνει πολλούς από εμάς. Αφού θέλει αξιοκρατία και ασεπ η κυρία, γιατί τους δέχεται στους πίνακες;;;

 Μαρίτα, πήγαινε κοίταξε σ' αυτό το τόπικ, στην πρώτη σελίδα την απάντηση 14. Εσύ με 32 μόρια , δεν κινδυνεύεις. Εγώ με 31,43 , σύμφωνα με την πρόβλεψη ... είμαι οριακά απ' έξω. http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=16940.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2010, 09:42:01 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος fyskoz68

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8215 στις: Μάρτιος 20, 2010, 09:35:47 μμ »
Να πω κάτι σε σχέση με την ανακοίνωση ΟΟΣΑ και με αυτά που προτείνει, επειδή βλέπω πως συμβαδίζουν με τις ιδέες και του Υπουργείου.

Αναφέρουν πως το κλάσμα των μαθητών ανά αριθμό  εκπαιδευτικών στο Λύκειο είναι από τα μικρότερα στα κράτη μέλη του ΟΟΣΑ.
Αναρωτιέμαι για το πόσο ενδελεχής ήταν η μελέτη τους. Υποψιάζομαι πως έκαναν μια απλή διαίρεση, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους  τις ιδιαιτερότητες που υπάρχουν στην χώρα μας.

1) Δεν ξέρω, αν στην διαίρεση συμπεριλαμβάνονται και οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν σε διοικητικές θέσεις ή σε διάφορα πολιτικά γραφεία…(μπορούν να προσφέρουν αυτοί, αν γυρίσουν; )

2)Στις μεγάλες πόλεις ο μέσος όρος των ηλικιών των εκπαιδευτικών    στα Λύκεια είναι πάνω από 50.   
   Πολλοί από αυτούς (καλώς ή κακώς ) έχουν μειωμένο ωράριο 13 – 16 ώρες (Να αυξηθεί το ωράριο 
    τους;
). Δεν ξέρω, αν υπάρχει κάτι ανάλογο και στις υπόλοιπες χώρες του ΟΟΣΑ.
    Ο  μέσος όρος είναι ένα μέτρο που δε δίνει  πάντα σωστά- ηθικά (πως να το διατυπώσω) αποτελέσματα. Οι συνάδελφοι μαθηματικοί το γνωρίζουν. Πρόχειρα δίνω ένα παράδειγμα:  5 άτομα έχουν εισόδημα: 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 200.000 . Ο μέσος όρος είναι 48.000, το 1/5 περίπου των αποδοχών των 4 από τους 5.
 Το λέω  αυτό γιατί η χώρα μας έχει πολλά νησιά, που απασχολούν πολούς εκπαιδευτικούς  για λίγους μαθητές. Παράδειγμα : στα Ψαρά 20 μαθητές ( Γυμνασίου-Λυκείου απασχολούν περίπου ισάριθμους εκπαιδευτικούς (αναλογία περίπου 1-1). Ο Καρατζαφύρερ συμφωνεί; Ο Γιωργάκης συμφωνεί; ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΜΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ;
     
3) Στην επαρχία το κλάσμα μαθητές ανά καθηγητή παίρνει, σε πολλές
    περιπτώσεις, μικρές τιμές, γιατί υπάρχουν πολλά Λύκεια που έχουν πολύ   
    μικρό αριθμών μαθητών. (Να κλείσουν; ). Αν λάβουμε υπόψη αυτή την
    ιδιαιτερότητα επηρεάζεται το συνολικό κλάσμα σε υπερβολικό βαθμό.

Έχω την υποψία (πεποίθηση) πως πάλι κάποιες πρόχειρες μελέτες (φτιαγμένες στο γόνατο με ωραίες γραμματοσειρές και εφε ) αποπροσανατολίζουν το Υπουργείο…

Και κάτι ακόμη. Επειδή ο ηλικιακός μέσος όρος  των μόνιμων είναι πάνω από 50 – 52, αν κάνουν λίγες προσλήψεις για 2 – 3 χρόνια ο συνολικός αριθμός των ενεργών εκπαιδευτικών θα μειωθεί δραματικά!

Ακόμη, ο μέσος όρος των νεοπροσληφθέντων στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι γύρω στα 40. Έτσι αν προσληφθούν και λίγοι παραπάνω δεν θα κάνουν και μεγάλο κακό στην οικονομία… (μικροί μισθοί – μικρές συντάξεις, λόγω μικρού εργάσιμου χρόνου…)

Αυτά δεν ισχύουν  με τον ίδιο τρόπο στην πρωτοβάθμια…

Όλα αυτά μπορούν να μελετηθούν με σχετικές στατιστικές μελέτες στο Υπουργείο.
Έχει δουλειά Πανάρετε…  >:(


Αποσυνδεδεμένος fyskoz68

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8216 στις: Μάρτιος 20, 2010, 09:37:51 μμ »
   Ο  μέσος όρος είναι ένα μέτρο που δε δίνει  πάντα σωστά- ηθικά (πως να το διατυπώσω) αποτελέσματα. Οι συνάδελφοι μαθηματικοί το γνωρίζουν. Πρόχειρα δίνω ένα παράδειγμα:  5 άτομα έχουν εισόδημα: 10.000, 10.000, 10.000, 10.000, 200.000 . Ο μέσος όρος είναι 48.000, το 1/5 περίπου των αποδοχών των 4 από τους 5.
 Το λέω  αυτό γιατί η χώρα μας έχει πολλά νησιά, που απασχολούν πολούς εκπαιδευτικούς  για λίγους μαθητές. Παράδειγμα : στα Ψαρά 20 μαθητές ( Γυμνασίου-Λυκείου απασχολούν περίπου ισάριθμους εκπαιδευτικούς (αναλογία περίπου 1-1). Ο Καρατζαφύρερ συμφωνεί; Ο Γιωργάκης συμφωνεί; ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΜΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ;

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8217 στις: Μάρτιος 20, 2010, 09:56:45 μμ »
είπαμε, η στατιστική είναι ο επιστημονικός τρόπος να λες ψέματα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.