*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961292 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9912 στις: Απρίλιος 20, 2010, 05:32:29 μμ »
Mια στιγμη ρε παιδια γιατι πυροβολειτε εδω περα.Ολη η κουβεντα ξεκινησε σε τελειως διαφορετικη βαση.Ερωτηθηκα γιατι θεωρω τον ασεπ ετσι οπως διεξαγεται αθλιο και εχω νομιζω δικιο να εκφερω τη γνωμη μου.Δεν απαξιωσα τον αγαπημενο σας διαγωνισμο οπου με διαβασμα μονο και προσπαθεια μπορουν επιτελους οι ικανοι να ξεχωριζουν απο τα ρεμαλια.Ευτυχως οι κυβερνησεις μας κατορθωσαν τουλαχιστον αυτο.Τωρα μαλιστα θα κατορθωσουν κι αλλα.
Α,και μια παρατηρηση:εσεις ολοι που κοπτεσθε για τους ασεπιτες(και εγω ειμαι αναγκαστικα σε αυτους-δεν ειχα αλλη επιλογη γαρ μετα το 1997,ομως εχω ακομη σωας τας φρενας στα οσα συμβαινουν) και μιλατε απαξιωτικα που ζητω να υπαρχουν σαφως δομημενοι οροι διεξαγωγης,ελεγχου,εξετασης,θεματοθεσιας κλπ γιατι φωναζετε που παει ξαφνικα να καθιερωσει πιστοποιητικο-επαρκεια διδασκαλιας χωρις να λεει πότε,πού,απο ποιον,πόσο,για πότε κλπ.
Μιλατε για τους παλιοτερους με απαξιωση-να στρωθουν να διαβασουν,λετε,κλειστηκαμε με τη γυναικα μκου στο χωριο και διαβαζαμε,πηγαμε φροντιστηριο.
1:δεν εχουν ολοι την εξυπναδα σας φαινεται
2.δεν εχουν ολοι χωριο
3.δεν εχουν ολοι λεφτα
4.καποιοι αντιμετωπισαν ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ καταστασεις που αλλοι-ευτυχως-δε χρειαστηκε
5.ολα τα παραπανω
τι λετε,να μπει στον ασεπ;
δεν υπαινιχθηκα να καταργηθει ο ασεπ.ειπα απλα οτι δεν εχουν ληφθει ποτέ μα ποτέ πραγματικα μετρα για τοσους ανθρωπους που πασχιζουν ανισα και ακουν και παπαριες απο πανω.


5.ΌΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ._
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:40 »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9913 στις: Απρίλιος 20, 2010, 05:42:57 μμ »
το πιο καλό που άκουσα για τον ΑΣΕΠ από έναν γυμναστή:
"Υποχρεωτικός ΑΣΕΠ είναι σαν να ζητάς από έναν πτυχιούχο γυμναστικής ακαδημίας να συμμετάσχει υποχρεωτικά στο WIPE OUT για να αποδείξει την αξία του"
ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9914 στις: Απρίλιος 20, 2010, 06:48:04 μμ »
Πράγματι είναι άδικο να τα βάζουμε με τους ασεπίτες. Είναι δυνατόν να έχουμε τέτοια συμπεριφορά εναντίον τους;;; Τόσο κατινες έχουμε γίνει πια;; Ναι, λοιπόν, μπήκαν στην εκπαίδευση με το σπαθί τους. Δεν παρακάλεσαν κανέναν, δεν έγλυψαν κανένα. Κάθισαν και διάβασαν έχοντας του κόσμου τις στερήσεις. Κι είναι λογικό όταν είσαι στους πρώτους 20 πχ επιτυχόντες μετα τον τελευταίο διοριστέο, να εκνευρίζεσαι με το μεχρι τώρα σύστημα που δεν σε διορίζει για να διορίσει τον πολύτεκνο, τον ωρομίσθιο της πδσ, τον οαεδίτη κτλ που δεν κόπιασε όσο αυτός, απλά αρκέστηκε στο ότι μπορεί να κάνει παιδια ή να "γλύφει" εκάστοτε βουλευτές. Ενα μόνο θα ρωτήσω: Οσοι έχουν προυπηρεσία χωρίς ασεπ, πώς στο καλό την απέκτησαν;;;Αυτοί λοιπόν οι κύριοι και κυρίες, όχι, να μην διοριστούν στη μεταβατική. Αφού θέλει αξιοκρατία η Αννούλα, να το δέιξει εμπράκτως: " δεν έχεις δώσει ποτέ ασέπ;; Καιρός να δώσεις, για να καταλάβεις τη γλύκα". Τότε να της βγάλω το καπέλο. Κι όλο αυτό πια με τους πολύτεκνους, συγχωρέστε με, δεν το καταλαβσίνω. Γνωρίζω ζευγάρι εκπαιδευτικών που έκαναν το ένα παιδί μετά το άλλο για να διοριστούν. Μάλιστα μετά το 3ο παιδί, η κοπέλα απέβαλλε κι έκλαιγε, όχι γιατί έχασε το παιδί αλλά, γιατί δεν θα διοριζόταν το Σεπτέμβρη!!!Ακουσον, Ακουσον! Τελικά το έκαναν και το 4ο και μπράβο τους. Και περιμένουν με άνεση και αισιοδοξία διορισμό το Σεπτέμβρη διπλα στο σπίτι τους. Και σε κοιτάνε με οικτο που εσύ δεν θα διοριστείς. Που εσύ έχεις δώσει σε τόσους διαγωνισμούς, τα έχεις καταφέρει, τρέχεις τα τελευταία χρόνια60 χιλ μακριά από το σπίτι σου, θέλεις ένα παιδάκι και δεν έχεις καταφέρει ακόμα να το κάνεις.....Οχι, ρε παιδιά, δεν το δέχομαι. Αλλοι να ξεσκίζονται στο διάβασμα, να μην έχουν κάνει οικογένειες λόγω ανέχειας, και άλλοι να γεννοβολάνε και να διορίζονται. ας τους βοηθήσει αλλιώς το κράτος, όχι δίνοντας θέσεις που ανήκουν σε άλλους. Ελεος πια.

Επιτέλους αρχίζουν να λέγονται τα πράγματα με το ονόμα τους ..... Βαρέθηκα τόσα χρόνια να δίνω ασεπ και να μένω παραλίγο στην απέξω για τι έπρεπε να εξυπηρετηθούν κάθε είδους συντεχνιακές σκοπιμότητες.δουλεύω φέτος πρωτη φορά σε σχολείο σαν αναπληρώτρια ,ειμαι η τελευταία που πήραν απο τον πίνακα και είναι πολυ πιθανο του χρόνου να μην δουλέψω , αλλα δεν αντέχω αλλο να μιλάνε για τους εχοντες προυπηρεσία χωρίς ασεπ ,γιατι και εγω ήθελα την προυπηρεσια αλλα δεν είχα μπαρμπα στην κορωνη να με διορισει στην ΠΔΣ και να μαζεψω μόρια....
Είμαι ΠΕ0401 και ξέρω τι @@@@@@@  ειναι το διαβασμα για το ασεπ και ποσο μικρες οι πιθανοτητες να δοιριστεις αλλα πρεπει να δωθει ενα τελος στο ρουσφέτι .....τερμα πια ! 
Όταν κάνουμε κριτική στον διαγωνισμό του ασεπ δεν εννοούμε την κατάργηση ενός φίλτρου που να δίνει, σε όσους έχουν κάποια προσόντα, την δυνατότητα να διεκδικήσουν μια θέση με καθεστώς ισονομίας. Εννοείται ότι είναι απορριπτέα η λογική με τα ρουσφέτια που για πολλούς δεν είναι απλώς πρακτική αλλά ιδεολογία. Πολλοί που μπήκαν  ή  το επιδιώκουν πιστεύουν ότι εμποδίζονται να εισέλθουν στο δημόσιο και ότι κάθε τρόπος για να το πετύχουν είναι θεμιτός. Προσδιορίζουν το εμπόδιο ως μια εσφαλμένη πολιτική των κυβερνήσεων και αρκετοί το θεωρούν καθήκον να την πολεμούν, έτσι και να μπουν με πλάγιο τρόπο δεν είναι κάτι κακό αφού ανατρέπουν την λάθος πολιτική. Πίσω απ’ όλα αυτά κρύβεται μια αλήθεια σχετικά με προτεραιότητες αλλά και μια ισοπεδωτική θεωρία ότι είναι υποχρεωμένο το σύστημα  να εξασφαλίζει για όλους εργασία ή σε μεγαλύτερο βαθμό ο ατομισμός του να βολευτώ εγώ και οι άλλοι δεν πα να... .
Στην εκπαίδευση για παράδειγμα είναι αδύνατο να εργαστούν όλοι όσοι έχουν τα τυπικά προσόντα. Το θέμα είναι  να γίνει κατανοητό απ’ όλους χωρίς να σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσλαμβάνονται αρκετοί για να λειτουργεί σωστά το σύστημα.
Το να πείσεις κάποιον που με ΠΔΣ  κλπ ,με ή χωρίς γνωριμίες , μάζεψε προϋπηρεσία ότι αυτός είναι ο «λάθος» τρόπος , είναι ματαιοπονία.
Σταχυολογώ μερικές  απαντήσεις που άκουσα :
 1) ότι στην εκπαίδευση πρέπει να γίνουν μαζικοί διορισμοί και ο ασεπ είναι κατάπτυστος σαν διαδικασία αφού υποβαθμίζει τα πτυχία που από μόνα τους είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για διορισμό συν ότι επιβάλλει μια άκρως ανταγωνιστική λογική που δεν ταιριάζει στο πνεύμα της εκπαίδευσης.
2)  μπήκα σε αυτές τις διαδικασίες γιατί απλά βασίστηκα στο υπάρχον σύστημα το οποίο και εμπιστεύομαι , δεν είμαι ειδικός στην δημόσια διοίκηση...
3) χέστηκα για το σύστημα, το ίδιο θα έκανες και εσύ αν μπορούσες ...
4) ο διαγωνισμός δεν οργανώνεται σωστά είναι μία και έξω , αντικειμενικά δεν μου εξασφαλίζει σοβαρές πιθανότητες, γιατί όχι με έναν άλλο τρόπο, έστω πιο δαπανηρό, χρονοβόρο που μπορώ να ανταπεξέλθω;
5) ήμουν άνεργος και βρήκα αυτή την ευκαιρία, μπορεί να μην πληρωνόμασταν τακτικά αλλά τουλάχιστον είχα ένσημα-ασφάλεια και μια επαφή με το χώρο της εκπαίδευση. Επίσης η προϋπηρεσία μετρούσε αθροιστικά ως αντίβαρο για τα λίγα χρήματα και την καθυστέρηση πληρωμής. Στην τελική, καλύτερα δεν ήταν να δουλεύω ωρομίσθιος σε φροντιστήριο.
6) η απόκτηση προϋπηρεσίας δίνει σε περισσότερους το δικαίωμα να διοριστούν. Κλπ κλπ κλπ....

Τα ποιό σοβαρά από τα επιχειρήματα είναι:  η δυνατότητα που το σύστημα έδινε  μέχρι τώρα, το πρόβλημα ανεργίας των πτυχιούχων που αξιοποιεί κάθε ευκαιρία ή πίεση και  ο προβληματισμός σχετικά με τον διαγωνισμό.
Το νέο σύστημα δεν μπορεί να τα παραβλέψει. Για αυτό πρέπει να υπάρχει μεταβατική περίοδος, αξιοποίηση όλων των πλευρών της δημόσιας εκπαίδευσης για να προκύψουν θέσεις με ουσιαστικό όμως ρόλο και να διοργανωθεί μια διαδικασία διαγωνισμού-μοριοδότησης που να είναι τόσο αντικειμενική ώστε να μην χρειάζεται να επαναλαμβάνεται- αλλάζει.
Χωρίς να είμαι φαν της κυβέρνησης πιστεύω ότι το να αλλάξουν το σύστημα διορισμών είναι σωστό σαν πρωτοβουλία αρκεί να μην είναι το άλλοθι για να αδρανήσουν στην ανάπτυξη προγραμμάτων που εκτός του εκπαιδευτικού οφέλους θα προσέφεραν και θέσεις εργασίας στην εκπαίδευση.
Αυτό που λέει η Διαμαντοπούλου ότι πρέπει ο εκπαιδευτικός να έχει ένα προφίλ είναι σωστό και ακούγεται ειρωνικό αν σκεφτούμε πόσο κατακερματισμένος φαίνεται αυτή την στιγμή ο κλάδος. Υπάρχουν οι αντιθέσεις και το χειρότερο οι πολώσεις γύρω απ’ αυτές. Και όλοι, λίγο πολύ, γνωρίζουμε ότι , όπως σε κάθε δουλειά , πρέπει και στο σχολείο να υπάρχει αλληλεγγύη- κατανόηση και όχι αλληλοαπόρριψη. Γιατί πως μπορεί να θεωρεί ο ένας συνάδελφο τον άλλον όταν τον έχει χαρακτηρίσει απόλυτα, απατεώνα  ή τσάτσο του συστήματος ;  Δείτε ο καθένας μας τι αισθήματα έχει για αυτούς που ανήκουν στην άλλη πλευρά: αγανάκτησης, αντιπάθειας ή και μίσους ακόμη...

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9915 στις: Απρίλιος 20, 2010, 07:46:04 μμ »
Θα το πω για άλλη μια φορά. ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΔΣ ΜΠΑΡΜΠΑ.

ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ, ΛΥΣΆΞΑΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΟΛΩΣΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΑΣΆΡΟΥΝ ΤΟ ΧΆΦΤΕΤΕ.
Στην Αθήνα και στη Θεσ/νίκη δεν ξέρω τί γινόταν με την ΠΔΣ. Στην περιφέρεια, όμως, αν δεν είχες βύσμα, δεν έπαιρνες ώρα που να χτυπιόσουν σαν χταπόδι!!! >:( >:( >:( Ειδικότερα στο νομό μου υπήρχαν αυτοί που έπαιρναν ολόκληρα 11ωρα σε περιοχές με διπλά μόρια (επειδή είχαν το ΓΕΡΟ μέσον), αυτοί που είχαν ένα απλό μέσον και έπαιρναν 2-3 ώρες στην πρωτεύουσα του νομού και οι υπόλοιποι που καταθέταμε...βιογραφικά στις διδε για να σπαταλάμε χαρτί! Έτσι ήταν η κατάσταση! Δυστυχώς ο πατέρας μου δεν ήταν ούτε προϊστάμενος διδε, ούτε κοματόσκυλο, για να μπαίνει στη διδε και να απαιτεί ώρες ουρλιάζοντας! 
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:40 »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9916 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:47:11 μμ »
Πράγματι είναι άδικο να τα βάζουμε με τους ασεπίτες. Είναι δυνατόν να έχουμε τέτοια συμπεριφορά εναντίον τους;;; Τόσο κατινες έχουμε γίνει πια;; Ναι, λοιπόν, μπήκαν στην εκπαίδευση με το σπαθί τους. Δεν παρακάλεσαν κανέναν, δεν έγλυψαν κανένα. Κάθισαν και διάβασαν έχοντας του κόσμου τις στερήσεις. Κι είναι λογικό όταν είσαι στους πρώτους 20 πχ επιτυχόντες μετα τον τελευταίο διοριστέο, να εκνευρίζεσαι με το μεχρι τώρα σύστημα που δεν σε διορίζει για να διορίσει τον πολύτεκνο, τον ωρομίσθιο της πδσ, τον οαεδίτη κτλ που δεν κόπιασε όσο αυτός, απλά αρκέστηκε στο ότι μπορεί να κάνει παιδια ή να "γλύφει" εκάστοτε βουλευτές. Ενα μόνο θα ρωτήσω: Οσοι έχουν προυπηρεσία χωρίς ασεπ, πώς στο καλό την απέκτησαν;;;Αυτοί λοιπόν οι κύριοι και κυρίες, όχι, να μην διοριστούν στη μεταβατική. Αφού θέλει αξιοκρατία η Αννούλα, να το δέιξει εμπράκτως: " δεν έχεις δώσει ποτέ ασέπ;; Καιρός να δώσεις, για να καταλάβεις τη γλύκα". Τότε να της βγάλω το καπέλο. Κι όλο αυτό πια με τους πολύτεκνους, συγχωρέστε με, δεν το καταλαβσίνω. Γνωρίζω ζευγάρι εκπαιδευτικών που έκαναν το ένα παιδί μετά το άλλο για να διοριστούν. Μάλιστα μετά το 3ο παιδί, η κοπέλα απέβαλλε κι έκλαιγε, όχι γιατί έχασε το παιδί αλλά, γιατί δεν θα διοριζόταν το Σεπτέμβρη!!!Ακουσον, Ακουσον! Τελικά το έκαναν και το 4ο και μπράβο τους. Και περιμένουν με άνεση και αισιοδοξία διορισμό το Σεπτέμβρη διπλα στο σπίτι τους. Και σε κοιτάνε με οικτο που εσύ δεν θα διοριστείς. Που εσύ έχεις δώσει σε τόσους διαγωνισμούς, τα έχεις καταφέρει, τρέχεις τα τελευταία χρόνια60 χιλ μακριά από το σπίτι σου, θέλεις ένα παιδάκι και δεν έχεις καταφέρει ακόμα να το κάνεις.....Οχι, ρε παιδιά, δεν το δέχομαι. Αλλοι να ξεσκίζονται στο διάβασμα, να μην έχουν κάνει οικογένειες λόγω ανέχειας, και άλλοι να γεννοβολάνε και να διορίζονται. ας τους βοηθήσει αλλιώς το κράτος, όχι δίνοντας θέσεις που ανήκουν σε άλλους. Ελεος πια.


ΜΠΡΑΒΟ πολυ σωστα τα γραφεις.Δεν γινεται εμεις να δινουμε ασεπ και να μας τρωνε τις θεσεις αυτοι που κανουν παιδια.Τα κανουν διοτι εχουν χρηματα και μπορουν να εχουν πολλα παιδια ,αλλακαι  την θεσουλα την θελουν ασχετα που εχουν χρηματα.Ξερω και εγω 2 ζευγαρια που ειχαν καλη οικονιμικη κατασταση εκαναν 4 παιδια και διοριστηκαν στην εκπαιδευση,αυτοι εφαγαν τις θεσεις απο ασεπιτες σαν εμας και λενε οτι αυτοι ειναι εξυπνοι και εμεις τα κοροιδα. >:(ΑΡΚΕΤΑ εαν θελουν αξιοκρατια να μην διοριστουν ουτε στη μεταβατικη ουτε οι τριτεκνοι ουτε οι πολυτεκνοι.Και εμεις θελουμε να κανουμε παιδια αλλα λογο συνθηκων το εχουμε αφησει και αυτο.εχασα στον ασεπ του 2009 τον διορισμο για λιγο,καταφερα να ειμαι αναπληρωτρια φετος .Ε θα ειναι απαραδεκτο να διοριστουν οι μη εχοντες ασεπ στη ματαβατικη και εμεις να ειμαστε μια ζωη με το σταυρο στο χερι και παντα να μας τρωνε αλλοι χωρις ασεπ

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9917 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:55:06 μμ »
Στην Αθήνα και στη Θεσ/νίκη δεν ξέρω τί γινόταν με την ΠΔΣ. Στην περιφέρεια, όμως, αν δεν είχες βύσμα, δεν έπαιρνες ώρα που να χτυπιόσουν σαν χταπόδι!!! >:( >:( >:( Ειδικότερα στο νομό μου υπήρχαν αυτοί που έπαιρναν ολόκληρα 11ωρα σε περιοχές με διπλά μόρια (επειδή είχαν το ΓΕΡΟ μέσον), αυτοί που είχαν ένα απλό μέσον και έπαιρναν 2-3 ώρες στην πρωτεύουσα του νομού και οι υπόλοιποι που καταθέταμε...βιογραφικά στις διδε για να σπαταλάμε χαρτί! Έτσι ήταν η κατάσταση! Δυστυχώς ο πατέρας μου δεν ήταν ούτε προϊστάμενος διδε, ούτε κοματόσκυλο, για να μπαίνει στη διδε και να απαιτεί ώρες ουρλιάζοντας! 

Πές τα χρυσόστομε!!!!
* διευθυντής γραφείου δευτεροβάθμιας με πέταξε έξω ουρλιάζοντας "και ποια νομίζεις ότι είσαι;; όποιον θέλω εγώ θα βάλω για πρόσθετη!!" όταν πήγα να τον ρωτήσω με ποια κριτήρια πήρε τους ωρομίσθιους για πρόσθετη και με ποια κριτήρια δεν πήρα ούτε μία ώρα.

Για να μη συζητήσω για το πόση προυπηρεσία έχει προσφέρει ο νομός "μου" σε πολύ κόσμο! Που ξέρεις nikgre, ίσως να είμαστε στον ίδιο νομό! ;D
Να μιλήσω για συντοπίτη μου, που βγαίνει και κοκκορεύεται για την ΑΓΟΡΑ της προυπηρεσίας της κόρης του με 20.000 euro;;; Μικρό χωριό είμαστε, και αυτή βρέθηκε διορισμένη φέτος με έναν ΑΣΕΠ λίγο πάνω απο τη βάση και με προυπηρεσία 24 μηνών και εγώ, ο μακάκας, με πολύ καλή σειρά στον ΑΣΕΠ, βρέθηκα με το ζόρι σε ένα απομακρυσμένο σχολείο του ΙΔΕΚΕ πριν ένα μήνα δαπανώντας περισσότερα για τις μεταφορές μου απο τα έσοδα μου για να πάρω 1 μόριο προυπηρεσίας που μπορεί και να μην το πάρω.  
Λυπάμαι, αλλα δεν μπορώ να υποστηρίξω τους 24μηνίτες, μόνο και μόνο γιατί έχουν τέτοια άτομα που τους στοιχειώνουν. Οταν λοιπόν έχω τρανταχτά παραδείγματα μπροστά στα μάτια μου, απο φακελάκια (σε μέγεθος Α4) που έπεσαν για αγορά προυπηρεσίας 24 μηνών, γιατί να θεωρήσω ότι είναι μικρό το ποσοστό αυτών που το κάνουν;
Απιστος Θωμας; Σε χωριό 2.000 κατοίκων, 2 παραδείγματα. Σε ολόκληρη την Ελλάδα τι έχει γίνει; Πόσοι δηλαδή έχουν πάρει αξιοκρατικά την προυπηρεσία τους; Στατιστικά και μόνο το βλέπω, και μάλιστα είναι "εξαρτημένη πιθανότητα" λαμβάνοντας υπόψη το ποσοστό της αδιαφάνειας που επικρατεί στο ελληνικό δημόσιο.
Δεν λέω, κάποιοι θα υπάρχουν που πήραν αξιοκρατικά την προυπηρεσία τους, αλλα είναι λίγοι. Μετρημένοι, σε δάχτυλα λίγων χεριών. Αυτή είναι η αποψή μου. Δεν περιμένω να την ενστερνιστεί κανένας και ούτε την επιβάλλω.
Απλά κουράστηκα να βλέπω για τους καημένους τους 24μηνίτες και το πως χάνουν το διορισμό τους.
Γιατι κανείς δεν μιλάει γι'αυτούς που ποτέ δεν πήραν προυπηρεσία παρόλο που πέτυχαν σε ΑΣΕΠ και για το τι έχουμε τραβήξει απλά και μόνο επειδή δεν είχαμε λεφτά και βύσματα.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9918 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:30:02 μμ »
Ε όχι charm_quark, δεν θα ανεχτώ να με ακυρώνεις επειδή είμαι ένα από τα μετρημένα δάκτυλά σου. Ποιό δάκτυλό σου νομίζεις ότι είμαι; Αφού υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις αυτούς που πήραν προυπηρεσία μέσω ασεπ από αυτούς που πήραν χωρίς ασεπ, γιατί εσύ τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι. Με προσβάλεις.
Τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά εδώ, και νόμιζα ότι είχε γίνει αντιληπτό ότι πάντα υπήρχαν πρόθυμοι να κόψουν αδίκως κάποιοι κάποια από τα δάκτυλά τους, με γενικόλογους χαζούς αφορισμούς. Προτιμώ το άκρο "βοηθάμε όλους δικαίως και αδίκως" παρά το άκρο "τους κόβουμε όλους δικαίως και αδίκως".
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2010, 09:33:39 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9919 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:38:30 μμ »
Όλοι παραδεχόμαστε ότι υπήρχαν πολλά ανάξια λαμόγια που έτρωγαν θέσεις από ανθρώπους που τις δικαιούνταν. Το θέμα είναι ότι κάλλιστα όλοι αυτοί θα μπορούσαν πολύ εύκολα να εντοπιστούν και να παραγκωνισστούν. Η αλήθεια όμως είναι ότι στόχος της δεν είναι απλά αυτό που διατυμπανίζει. Γενικά πάντως έχει πιαστεί επανειλημμένα να λέει ψέματα. Είναι απαράδεκτη γιατί στην πραγματικότητα είναι απροκάλυπτα απατεώνισσα και ψεύτρα. Και μόνο αυτό (ακόμα κι αν έκανε και κάτι καλό) αρκεί για να μην βρίσκεται στη θέση που βρίσκεται.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9920 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:47:07 μμ »
Καλό θα ήταν λοιπόν από φέτος στον πίνακα αναπληρωτών να ισχύσουν όσα έχουν ακουστεί για το μέλλον. Δηλαδή ακέραιος ο αριθμός του ΑΣΕΠ Π.Χ 68 και η προυπηρεσία να αναχθεί στο 0,3 δηλαδή 6 μήνες = 2 μόρια. Γιατί αν δεν γίνει με αυτόν τον τρόπο, τότε πολλοί μετά από 2 χρόνια θα βρίσκονται για άλλη μια φορά σε καλύτερη θέση από τους ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ.
 Προσωπική μου εκτίμηση αυτά που προανέφερα θα εφαρμοστούν από φέτος στον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9921 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:54:32 μμ »
Καλό θα ήταν λοιπόν από φέτος στον πίνακα αναπληρωτών να ισχύσουν όσα έχουν ακουστεί για το μέλλον. Δηλαδή ακέραιος ο αριθμός του ΑΣΕΠ Π.Χ 68 και η προυπηρεσία να αναχθεί στο 0,3 δηλαδή 6 μήνες = 2 μόρια. Γιατί αν δεν γίνει με αυτόν τον τρόπο, τότε πολλοί μετά από 2 χρόνια θα βρίσκονται για άλλη μια φορά σε καλύτερη θέση από τους ΑΣΕΠΙΣΤΕΣ.
 Προσωπική μου εκτίμηση αυτά που προανέφερα θα εφαρμοστούν από φέτος στον πίνακα αναπληρωτών.

Ναι αλλά και πάλι ούτε αυτό ακούγεται πολύ δίκαιο. Γιατί τελικά μια χρονιά αναπληρωτή τελικά θα ισούται με ένα μεταπτυχιακό. Ούτως ή άλλως αυτοί που θα έχουν προϋπηρεσία από ένα σημείο και έπειτα θα προπορεύονται. Όταν δηλαδή τα μόρια θα γίνουν 7-8 και πάνω θα προηγούνται.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9922 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:58:17 μμ »
Οι ΑΣΕΠίτες είναι οι πιο άξιοι? Γιατί μπορεί να ειπωθεί πολύ εύκολα και γι αυτούς οτι απλά είναι εκείνοι που είχαν τα χρήματα και το χρόνο να παρακολουθήσουν μαθήματα στα φροντιστήρια, αφού μόνο εκεί μπορεί κανείς να πάρει τις γνώσεις στα παιδαγωγικά που χρειάζονται για να γράψει καλά στον ΑΣΕΠ.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9923 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:02:46 μμ »
Έλεος!!! Ακόμη και στην ύστατη στιγμή, αυτό είναι το θέμα μας; Χαμένες είναι και οι δύο πλευρές.Οπότε ποιος ο λόγος να αναλώνεστε;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9924 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:05:11 μμ »
Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι οτι όλοι ακολουθήσαμε τις διαδικασίες που μας ορίσανε οι ίδιοι. Αρα ας μην τσακωνόμαστε για το ποιος είναι ο πιο άξιος. Ότι θεωρούσε ο καθένας καλύτερο και οτι μπορούσε να κάνει έκανε. Αυτοί αναιρούνε τις προσπάθειες όλων μας με τον α ή β τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9925 στις: Απρίλιος 20, 2010, 10:06:55 μμ »
Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι οτι όλοι ακολουθήσαμε τις διαδικασίες που μας ορίσανε οι ίδιοι. Αρα ας μην τσακωνόμαστε για το ποιος είναι ο πιο άξιος. Ότι θεωρούσε ο καθένας καλύτερο και οτι μπορούσε να κάνει έκανε. Αυτοί αναιρούνε τις προσπάθειες όλων μας με τον α ή β τρόπο.

Πάρα πολύ σωστά.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160679
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.