*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961234 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10220 στις: Μάιος 12, 2010, 06:30:23 μμ »
Η ριζική αλλαγή που "οραματίζεται" η υπουργός είναι πολυδιάστατη με πτυχές που υπερβαίνουν τα εργασιακά δικαιώματα μας.

Χαρακτηριστικό το ακόλουθο παράδειγμα με τις πανελλήνιες όπου καταπατείται η έννοια της ίσης μεταχείρισης.

Συγκεκριμένα η έναρξη των πανελληνίων συμπίπτει με την εθνική εορτή / τοπική αργία της 14ης Μαϊου, κατά την οποία άλλοι συνάδελφοι (απ' αυτούς που τους αφορά η εθνική εορτή) θα θα γιορτάζουν ενώ άλλοι θα εργάζονται ως επιτηρητές στις πανελλήνιες (πιθανόν και χωρίς τη θέλησή τους).

Πέρα της έννοιας της "εργάσιμης - αργίας" που εισάγει η συγκεκριμένη κίνηση, αξίζει να σημειωθεί η συμβολική έννοια της εθνο-ισοπεδωτικής πρακτικής που δημιουργεί στις συνειδήσεις - τυχαία ;... λόγω άγνοιας ίσως ; ... κατακριτέα πάντως.

Η ακόλουθη διαμαρτυρία της Β ΕΛΜΕ Έβρου πιστεύω πως είναι αποκαλυπτική.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank26_4_10_916.php


  Β΄   ΕΛΜΕ   ΕΒΡΟΥ                                                                    Ορεστιάδα 26-04-2010

Εργατοϋπαλληλικό Κέντρο Ν. Ορεστιάδας

Τηλ.FAX: 2552-24361

e-mail : belmeebr@otenet.gr

Blog: http://belmeevrou.wordpress.com 

ΥΠΔΒΜΘ: ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ 10 ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων αποφάσισε τη λήξη του διδακτικού έτους στις 12 Μαΐου νωρίτερα από κάθε άλλη χρονιά. 

Ειδικά όμως για φέτος που τα σχολεία παρέμειναν κλειστά λόγω εκλογών, γρίπης, κακοκαιρίας κλπ, επιβαλλόταν η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη παράταση του διδακτικού έτους, έτσι ώστε να ολοκληρωθεί ομαλά η διδασκαλία της διδακτέας ύλης σε όλα τα μαθήματα και σε όλες τις τάξεις Λυκείου και Γυμνασίου.

       Με την απόφαση αυτή υποβαθμίζεται η διδακτική διαδικασία σε κρίσιμα μαθήματα. Μένουν αναπόφευκτα, σοβαρά κενά στους μαθητές μας ενώ φαίνεται ότι λόγοι εκτός παιδαγωγικής και εκπαιδευτικής φύσης καθορίζουν την πορεία των σχολείων.

Παράλληλα, οι πανελλαδικές εξετάσεις των μαθητών της Γ΄ Λυκείου για την εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θα ξεκινήσουν στις 14 Μαΐου 2010. Την ημέρα αυτή το 1920 ο Ελληνικός Στρατός με διοικητή τον Υποστράτηγο Επαμεινώνδα Ζυμβρακάκη μπήκε στη Δυτική Θράκη και έδωσε έτσι τέλος στο ιδιότυπο κρατίδιο της «Διασυμμαχικής Θράκης» που δημιουργήθηκε με τη Συνθήκη του Νεϊγύ το 1919, απελευθερώνοντας οριστικά την περιοχή από τους Βούλγαρους.

Στις 14 Μαΐου του 2010, τα σχολεία που δεν εμπλέκονται με τις πανελλαδικές εξετάσεις θα έχουν αργία και θα γίνει κανονικά η παρέλαση, ενώ οι μαθητές της Γ Λυκείου θα εξετάζονται στη Νεοελληνική Γλώσσα.

Απαιτούμε από την ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ να διορθώσει το ατόπημα το οποίο ελπίζουμε να οφείλεται σε αμέλεια και σε έλλειψη γνώσης της Ιστορίας της Θράκης και να μην είναι εσκεμμένη προσπάθεια αφελληνισμού και κατάργησης της Εθνικής συνείδησης των μαθητών και των κατοίκων της περιοχής μας.

Η πρόωρη λήξη του διδακτικού έτους χωρίς παράλληλη μείωση της διδακτέας και εξεταστέας ύλης καθώς και η φημολογούμενη αύξηση των ορίων απουσιών κατά 30% έχουν σαν αποτέλεσμα 3 βδομάδες πριν τη λήξη της σχολικής χρονιάς τα σχολεία να παρουσιάζουν εικόνα διάλυσης. Η ύλη που δεν θα διδαχθεί στο Γυμνάσιο και τις δυο πρώτες τάξεις του Λυκείου θα μεταφερθεί στην επόμενη χρονιά, ενώ οι μαθητές της Γ Λυκείου βρίσκονται από το πρωί στα φροντιστήρια με τις ευλογίες της Υπουργού Παιδείας.

 

Για το Δ.Σ.

            Ο  ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                                 Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

                                                                                                   

       ΚΟΥΣΙΝΙΔΗΣ ΧΑΡΗΣ                                                               ΓΙΑΝΝΑΤΟΥ ΚΙΚΗ


 

Η απαρχή της "εργάσιμης - αργίας"(κατά το "αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου") για τις 28 Οκτωβρίου... 25 Μαρτίου... κτλ ;
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:17 »

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10221 στις: Μάιος 12, 2010, 09:12:16 μμ »
Τόσο ακροδεξιά  φοβική ανακοίνωση δεν έχω ματαξαναδεί.
Τι δουλειά έχει το επίθετο "εθνικός" στη Νεοελλάδα του νεοπατριωτισμού του νεοπασοκ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2010, 02:06:09 μμ από sartr »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10222 στις: Μάιος 15, 2010, 11:42:20 πμ »
Άιντε άιντεεεεεεεεε
Εντάξει, έχουμε εθνοπροδωτική κυβέρνηση (εδώ και δεκαετίες δηλαδή), αλλά έχουμε και ανεγκέφαλους εθνικιστές, φασίζουσας νοοτροπίας, που με ό,τι θυμούνται χαίρονται . Εκεί στην ΕΛΜΕ Έβρου μαζεύτηκαν όλοι;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10223 στις: Μάιος 15, 2010, 11:47:51 πμ »
Σιγά ρε εκσυγχρονιστές του καναπέ. Αν ζούσατε στον Έβρο τα ίδια θα λέγατε? Αλήθεια έχετε πάει καθόλου προς τα κει?
Μάλλον το βύσμα σας έστειλε να υπηρετήσετε στο πεντάγωνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:17 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10224 στις: Μάιος 15, 2010, 11:53:48 πμ »
Λέω να γίνει αργία και η 28η Σεπτεμβρίου για να τιμήσουμε τη ναυμαχία της Σαλαμίνας!
Αν ήταν να κάνουμε αργία κάθε μάχη που έγινε στην ιστορία μας, θα ήταν χρόνος μόνο με αργίες!
Ας σοβαρευτούμε λίγο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10225 στις: Μάιος 15, 2010, 11:55:11 πμ »
Δε μου απάντησες,πέρασες ποτέ από εκεί? Ως φαντάρος ή απλά για διακοπές?
Μάγκας και άνετος από το σπίτι μου στο κέντρο της Αθήνας γκρινιάζοντας για τις πλημμύρες με την πρώτη βροχή,μπορώ να το παίξω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10226 στις: Μάιος 15, 2010, 11:59:57 πμ »
Δε μου απάντησες,πέρασες ποτέ από εκεί? Ως φαντάρος ή απλά για διακοπές?

Δεν κατάλαβα ότι ρωτούσες εμένα προσωπικά. Και δεν σκοπεύω να απαντώ όταν με ρωτάνε με τέτοιο υφάκι, ειδικά όταν είναι άσχετο με το θέμα που θίχτηκε παραπάνω.
Προσυπογράφεις δηλαδή το απαράδεκτο και αστείο κείμενο της ΕΛΜΕ αυτής; :)
Ας μην ανοίγουμε εδώ διάλογο, γιατί έτσι και αλλιώς είναι εκτός θέματος.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10227 στις: Μάιος 17, 2010, 05:35:23 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10228 στις: Μάιος 17, 2010, 05:39:09 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10229 στις: Μάιος 17, 2010, 05:42:49 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...
:o :o :oστην πυρα στην πυρα τουρκοσπορε ;D ;Dμηπως εισαι και αεκ; ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10230 στις: Μάιος 17, 2010, 05:46:56 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...
:o :o :oστην πυρα στην πυρα τουρκοσπορε ;D ;Dμηπως εισαι και αεκ; ;D ;D ;D

Το κορυφαίο είναι ότι συντηρούν ορισμένοι το μίσος για άλλους λαούς, και αυτοί που μας κυβερνούν και έφεραν τη χώρα σε ένα καθεστώς νέας κατοχής μπορεί και να θεωρούνται πατριώτες! Α, μας έχουν κάνει τα μυαλά πολτό τελικά!

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10231 στις: Μάιος 17, 2010, 05:48:58 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...
:o :o :oστην πυρα στην πυρα τουρκοσπορε ;D ;Dμηπως εισαι και αεκ; ;D ;D ;D

Το κορυφαίο είναι ότι συντηρούν ορισμένοι το μίσος για άλλους λαούς, και αυτοί που μας κυβερνούν και έφεραν τη χώρα σε ένα καθεστώς νέας κατοχής μπορεί και να θεωρούνται πατριώτες! Α, μας έχουν κάνει τα μυαλά πολτό τελικά!
Καιρός να καταλάβουμε ότι με τους άλλους λαούς έχουμε να μοιραστούμε μόνο την αγωνία μας για ένα καλύτερο αύριο. Με τους κυβερνώντες και το κεφάλαιο έχουμε να χωρίσουμε... τα πλούτη μας που τα κάνουν πλούτη τους! Ξυπνήστε!
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10232 στις: Μάιος 17, 2010, 05:51:02 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...
:o :o :oστην πυρα στην πυρα τουρκοσπορε ;D ;Dμηπως εισαι και αεκ; ;D ;D ;D


Το κορυφαίο είναι ότι συντηρούν ορισμένοι το μίσος για άλλους λαούς, και αυτοί που μας κυβερνούν και έφεραν τη χώρα σε ένα καθεστώς νέας κατοχής μπορεί και να θεωρούνται πατριώτες! Α, μας έχουν κάνει τα μυαλά πολτό τελικά!
Καιρός να καταλάβουμε ότι με τους άλλους λαούς έχουμε να μοιραστούμε μόνο την αγωνία μας για ένα καλύτερο αύριο. Με τους κυβερνώντες και το κεφάλαιο έχουμε να χωρίσουμε... τα πλούτη μας που τα κάνουν πλούτη τους! Ξυπνήστε!

Συμφωνώ απόλυτα isambo! Η ΕΛΜΕ του Έβρου ας κοιτάξει να ξεσηκώσει τους συναδέλφους της περιοχής για να αντισταθούν στη λαίλαπα των αντιλαϊκών μέτρων και ας αφήσει στην άκρη τις εθνικιστικές κορώνες!

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10233 στις: Μάιος 17, 2010, 05:52:00 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...
:o :o :oστην πυρα στην πυρα τουρκοσπορε ;D ;Dμηπως εισαι και αεκ; ;D ;D ;D

Το κορυφαίο είναι ότι συντηρούν ορισμένοι το μίσος για άλλους λαούς, και αυτοί που μας κυβερνούν και έφεραν τη χώρα σε ένα καθεστώς νέας κατοχής μπορεί και να θεωρούνται πατριώτες! Α, μας έχουν κάνει τα μυαλά πολτό τελικά!

ρε συ δημητρη στο τελος θα σε πουν γραφικο και κομματοσκυλο ;Dασε τον αλλον να πιστευει οτι θελει εσυ απλα ...χαμογελα...εγω τουλαχιστον με τοσα που διαβαζω ,αυτο κανω πλεον..αυτοι ειναι εθνοσωτηρες βρε,και μαλιστα...ελληνες ;D ;Dοπως ο γαπ ας πουμε ;D ;D

isambo συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160673
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.