*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961313 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11354 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 10:43:22 πμ »
Παιδεία στη λογική των σοβιέτ

Tου Πασχου Μανδραβελη

Ο σοβιετικού τύπου σχεδιασμός έχει αποτύχει παντού στον κόσμο, αλλά μόνο στην Ελλάδα δεν εννοούμε να το καταλάβουμε. Τα αποτελέσματά του εμφανίζονται σαν φαρσοκωμωδία κάθε Αύγουστο και Σεπτέμβριο στα σχολεία. Εχουμε αναλογικά τους περισσότερους διδάσκοντες στον δυτικό κόσμο και μονίμως λείπουν δάσκαλοι και καθηγητές από τα σχολεία. Και περίπου σ’ ένα μήνα θα αρχίσει το σίριαλ με τα βιβλία. Μία υπηρεσία της Αθήνας θα βάλει σε φορτηγά εκατομμύρια βιβλία για να τα στείλει στις 16.000 σχολικές μονάδες της επικράτειας. Οπως είναι φυσικό κάπου θα πάνε περισσότερα βιβλία και θα πεταχτούν και κάπου θα λείψουν. Χρόνια τώρα αυτό γίνεται· απλώς τα κοινωνικά ευαίσθητα ΜΜΕ ποτέ δεν ασχολούνται με τις σπατάλες και γι’ αυτό θα κλαυθμυρίσουν για τις ελλείψεις.

Οποιοσδήποτε κεντρικός σχεδιασμός δεν πρόκειται να λύσει ποτέ τα προβλήματα της Παιδείας. Κι αυτό γιατί οι ανάγκες από περιοχή σε περιοχή, από σχολείο σε σχολείο είναι διαφορετικές και αλλάζουν διαρκώς. Σ’ αυτό το τεράστιο και δαιδαλώδες σύστημα με ένα κέντρο, αλλάζοντας απλώς μια παράμετρο για να διορθωθεί μια αρρυθμία κάπου, δημιουργούνται πολλαπλάσιες αρρυθμίες κάπου αλλού.

Δεν θα ήταν διαφορετικά αν οι τοπικές κοινωνίες με τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων όριζαν τη λειτουργία των σχολείων μέσα στις γενικές γραμμές της στρατηγικής στην Παιδεία (μια δουλειά που πρέπει να κάνει το υπουργείο, αντί να ψάχνει πόσους γυμναστές έχει κάθε σχολείο). Καταρχήν θα δημιουργούνταν ντε φάκτο αξιολόγηση εκπαιδευτικών και σχολικών μονάδων. Αν π.χ. σε κάποιο λύκειο παρουσιάζεται υψηλό ποσοστό αποτυχίας στις πανελλαδικές, οι ίδιοι οι γονείς θα ψάξουν να βρουν την κακοδαιμονία και να τη διορθώσουν. Οι καθηγητές δεν θα είναι υπόλογοι σ’ έναν απρόσωπο μηχανισμό του υπουργείου, ο οποίος τελικά δεν αξιολογεί τίποτε, αλλά στους γείτονες και τους γνωστούς του. Θα φροντίζουν να επιτυγχάνουν τις καλύτερες δυνατές αποδόσεις. Οι πιθανές ελλείψεις θα εντοπίζονται και θα αντιμετωπίζονται πολύ πιο γρήγορα απ’ ό,τι σήμερα, που πρέπει να γίνει αναφορά στην περιφερειακή διεύθυνση, η περιφερειακή διεύθυνση θα στείλει το αίτημα στο υπουργείο, εκεί θα συσκεφθούν διάφοροι γραφειοκράτες και κάποια στιγμή (συνήθως μετά το τέλος της σχολικής χρονιάς) θα δεήσουν να δώσουν κάποια απάντηση.

Φυσικά 16.000 σχολικά συμβούλια και τριακόσιοι δήμοι δεν πρόκειται να παράγουν όλα και πάντα άριστες αποφάσεις. Αν και δεν μπορούμε ποτέ να γνωρίζουμε τι είναι «άριστη απόφαση», ξέρουμε ότι το συμφέρον θα τους οδηγήσει να πάρουν τις καλύτερες δυνατές αποφάσεις, διότι από αυτές εξαρτάται το μέλλον των παιδιών τους. Σε μια κεντρική διοίκηση οι αποφάσεις -θέλουμε δεν θέλουμε- θολώνουν από εξωγενείς παράγοντες. Είναι οι φιλοδοξίες του πολιτικού προσωπικού, τα ρουσφέτια των μηχανισμών (οι 19 γυμναστές σ’ ένα σχολείο της Κοζάνης δεν τοποθετήθηκαν από τον υπουργό αυτοπροσώπως· κάποιοι του μηχανισμού έβαλαν το χεράκι τους). Αλλά κι αν θεωρήσουμε ότι σε κάποιο γυμνάσιο του Κιλκίς ληφθεί μια λάθος απόφαση, αυτή θα επηρεάσει μόνο το συγκεκριμένο σχολείο. Μια λάθος απόφαση του υπουργείου θα επηρεάσει 16.000 σχολικές μονάδες· μαζί και το γυμνάσιο του Κιλκίς. Κι από τέτοιες χορτάσαμε. Αρκεί να κοιτάξουμε την κατάσταση που επικρατεί σήμερα στην Παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11355 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:10:45 πμ »
Τα σοβιέτ τους πείραξαν; Αυτός ο άσχετος που έγραψε το άρθρο έχει πάει να δει πως ήταν τα σχολεία εκεί; Με εργαστήρια φυσικής/χημείας, με κλειστά γήπεδα με παρκέ για γυμναστική το χειμώνα, με ανοιχτό γήπεδο για ποδόσφαιρο κ.ο.κ. Η ύλη των μαθημάτων σε αρκετά προχωρημένο επίπεδο από κάποια τάξη και μετά. Όσο για διορισμούς; Με τη λήψη πτυχίου πήγαινες για 3-5 χρόνια όπου υπήρχε κενό (και υπήρχαν πολλά) για να "ξεπληρώσεις" τις δωρεάν σπουδές (α ναι.. έχουμε κι εδώ δωρεάν σπουδές ακόμα.. γίναμε σοβιέτ!!!) - εκτός αν ήσουν αριστούχος και είχες προτεραιότητα στην επιλογή πόλης - και μετά μπορούσες να δουλεύεις όπου επιλέξεις (και δίπλα στο σπίτι σου).
Της σχολής Πρετεντέρη-Καψή πρέπει να είναι αυτός ο Μανδραβέλης.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11356 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:24:08 πμ »
Ευτυχώς που δεν γίναμε ποτέ και ούτε θα γίνουμε ποτέ σοβιέτ.
Γλυτώσαμε από τον "παράδεισο"....
Η ιστορία δεν ξαναγράφεται

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11357 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 11:26:24 πμ »
Μανδραβέλης* είναι ό,τι θέλει λέει. Το ζήτημα είναι ότι τον παίρνουν στα σοβαρά.
Φαντάζεστε ένα σχολείο - χούντα των γονιών, που όλες τις κακοδαιμονίες και τισ αποτυχίες τους θα τις έριχναν στους καθηγητές;

*Μεγαλοστέλεχος του Αλαφούζου (Καθημερινή - Σκάι)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11358 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:38:42 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11359 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:41:01 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
λες να γινει καμια παραταση της μεταβατικης, οχι για να διορισει παραπανω αλλα για να μας διοριζει 5-5 για καμια 10ετια; αυτο ειναι το μαρτυριο της σταγονας, αμα το διαβασει θα της αρεσει, καλες ιδεες δινουμε :D
μπα θελει να ξεφορτωθει τους πινακες οσο πιο γρηγορα, εκτος και αν απλα μας κοψει αλλα στους φυσικους δυσκολο με τα κενα των φετεινων συνταξεων, που θα φανουν του χρονου ουσιαστικα

θέλω (ή μάλλον με συμφέρει) να πιστεύω πως το ίδιο θα ισχύσει και για τους φιλολογους, αφού οι συνταξιοδοτησεις είναι πολλές! ΑΛΛΑ αυτη είναι ικανη να καταργησει τα φιλολογικά μαθηματα από τα σχολεία και να διδάσκονται μονο αγγλικα που θα τα κάνει και επίσημη γλώσσα.... και έτσι και φιλολογους δε διορίζει και τακτοποιεί τοιυς υπεράριθμους των αγγλικών. Συνεπώς της δίνουν και παρασημο απο το ΔΝΤ που καταφερε να λειτουργησουν τα σχολεία χωρίς διορισμούς!!!!!!
Πολύ λογική σε βρίσκω!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11360 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:45:27 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κατσε να δουμε τι θα γινει και με τους αναπληρωτες, μη μας ερθει κι αλλη!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11361 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:47:28 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κατσε να δουμε τι θα γινει και με τους αναπληρωτες, μη μας ερθει κι αλλη!!!
Μμμ... Λες;!  :( :( :( :( :( :(  :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Ο Θεός να φυλάει...  :-X :-X :-X :-X
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11362 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:56:06 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κατσε να δουμε τι θα γινει και με τους αναπληρωτες, μη μας ερθει κι αλλη!!!
Μμμ... Λες;!  :( :( :( :( :( :(  :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Ο Θεός να φυλάει...  :-X :-X :-X :-X

Εμ, λεω για. εχει τρομαξει το ματι μου μ'αυτην...μαλλον γι'αυτο γινεται σαν νταουλι και ειμαι σαν το Rocky μετα απο αγωνα!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11363 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 01:58:44 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κατσε να δουμε τι θα γινει και με τους αναπληρωτες, μη μας ερθει κι αλλη!!!

μην κακομελετας!!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11364 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:03:38 μμ »
Κι εμεις οι ΠΕ05, σχεδον ολοι απεξω μειναμε,απο τα 6 ατομα ασεπ,πηραν 3 της πρωτης φουρνιας,κι επειδη οι αλλοι 3 της πρωτης φουρνιας,συνολο 6 ηταν, δεν δεχτηκαν να φυγουν φετος,τοτε προχωρησαν τον πινακα και πηραν 3 της β φουρνιας..Αφου λεει η υπουργος οτι τα κενα προκυπτουν απο ΜΕΓΑΛΟ αριθμο διοριστεων που δεν αποδεχονται τον διορισμο τους,γιατι δεν προχωρανε τον πινακα,ετσι δεν γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις;;;;;;;;οταν 3,4,αντε 5,6 δεν δεχονται;;;Μαλλον αυτο ξεχασε να το πει..

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11365 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:09:53 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κατσε να δουμε τι θα γινει και με τους αναπληρωτες, μη μας ερθει κι αλλη!!!

μην κακομελετας!!!

ασχολειστε με ανουσια θεματα, τα φλεγοντα ζητηματα εινα τι θα κανει ο αδερφος και ο μπατσανακης του ψωμιαδη και ο ανασχηματισμος της κυριακης :P
η δικια μας δεν ανασχηματιζεται, αλλα για να κανουμε μια δημοσκοπηση, ποιον η ποια θα διαλεγατε για αντικαταστατη αν εισαστε ο Γ.Α.Π.;

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11366 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:14:28 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κατσε να δουμε τι θα γινει και με τους αναπληρωτες, μη μας ερθει κι αλλη!!!

μην κακομελετας!!!

ασχολειστε με ανουσια θεματα, τα φλεγοντα ζητηματα εινα τι θα κανει ο αδερφος και ο μπατσανακης του ψωμιαδη και ο ανασχηματισμος της κυριακης :P
η δικια μας δεν ανασχηματιζεται, αλλα για να κανουμε μια δημοσκοπηση, ποιον η ποια θα διαλεγατε για αντικαταστατη αν εισαστε ο Γ.Α.Π.;

εμενα...μπας και μπει καμια ταξη σ'αυτο το μπουρδελο!  :P
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11367 στις: Σεπτέμβριος 01, 2010, 02:14:53 μμ »
αντε και του χρονου τετοια μερα ακριβως θα παιρνουμε το βαπτισμα του πυρος (εγω μερικες δεκαετιες αργοτερα απο την αποκτηση του πτυχιου, δηλαδη ωριμος πια , να μην πω παραγινωμενος ;D ;D)

μη λες μεγαλες κουβέντες!! τα ίδια λέγαμε και για φέτος και αντι για βαπτισμα του πυρός πήραμε..... 1 ωραιότατη ψυχρολουσία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πράμα δε λες! 
Ειδικά εγώ και ...όλη μου η ειδικότητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Κατσε να δουμε τι θα γινει και με τους αναπληρωτες, μη μας ερθει κι αλλη!!!
Μμμ... Λες;!  :( :( :( :( :( :(  :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Ο Θεός να φυλάει...  :-X :-X :-X :-X

Εμ, λεω για. εχει τρομαξει το ματι μου μ'αυτην...μαλλον γι'αυτο γινεται σαν νταουλι και ειμαι σαν το Rocky μετα απο αγωνα!!!
Παίζει το μάτι σου;!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Λες να τη δεις πουθενά;  Να μου τη φιλήσεις για!  :D :D :D :P :P :P :P :P :P :P
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160680
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.