*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 676555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1428 στις: Ιούλιος 02, 2010, 03:13:55 μμ »
Α και μια λεπτομέρεια εγώ την πήρα την απόσπαση....Αλλά οι βρωμίες της με έχουν φτάσει στα όρια μου...Όταν είδα ποια άτομα έκοψε έπαθα σοκ....Δεν μπορεί να μην ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει ποιος αξίζει εκεί μέσα (τουλάχιστον όλοι οι παλιοί από οποιοδήποτε κόμμα πάντα ρώταγαν)....Έυγε κ. Διαμαντοπούλου εσύ και το καινούριο ψηφιακό σου σχολείο.....

Λεπτομέρεια;;;
Δηλαδή μιλάνε και τα βύσματα τώρα και γίνονται τιμητές της νομιμότητας;;;
Κάτι τέτοιοι μας φτάσανε σ' αυτήν την κατάσταση...
Αντί να παθαίνεις "ΣΟΚ" τώρα, ας φρόντιζες να μη γίνεις κι εσύ μέρος του σάπιου, φαύλου συστήματος.
Εσύ πήρες τη θέση των άλλων που την άξιζαν, επειδή είχες το βύσμα
και ναι, ΔΕΝ έχεις τώρα δικαίωμα να μιλάς.

Συγνώμη που σου χαλάω την ρητορία σου απλά εγώ πήρα την απόσπαση επειδή είμαι απλά στην Αθήνα.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ βύσμα και είμαι ένας από αυτούς που θα είχες πληρώσει πολλές χιλλίαδες ευρώ αν δεν τους άρεσε η δουλεία τους και γράφανε κώδικα όλη μέρα.

δεν ειχα σκοπο να πω και γω τιποτα αλλα αρκετα. δυστυχως με μεσο τοσα χρονια δεν καταφερα να παρω αποσπαση σε γραφειο για να υπηρετησω την οργανικη μου την πηρα φετος και αυτο που εχω να κερδισω ειναι μια δουλεια διπλα στην οικογενεια μου ( δυο παιδια και συζυγο εκπ/κο). οσον αφορα τον τροπο που την πηρα οποιος πιστευει . με προτεινε ο προισταμενος μαζι με αλλα 3 ατομα. την αποσπαση την πηραμε δυο. επιπλεον μεσο δεν εβαλα. στην αιτηση μου εβαλα 19 συνυμμενα παρολο που ο υπαλληλος του γραφειου μου λεγε πως δε χρειαζεται γιατι τα αναφερω στο βιογραφικο. εγω τα εβαλα. εκτος των αλλων : ecdl, 1ο επιπεδο πιστοποιηση, βοηθος επιμορφωτη σταΤΠΕ, προυπηρεσια ως διοικητικο μελος σε οργανισμο κρατικο, 1200 ωρες από 3 σεμιναρια υπολογιστων 2 χρονια ως προισταμενη σε σχολειο κ.α. ισως αυτα να ηταν αρκετα. παντως σας διαβεβαιώ πως ουτε τον περιφεριαρχη γνωριζα ουτε καποιον πολιτικο.

ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΝΑΝ ΜΕ ΜΕΣΟΝ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ Ή ΟΧΙ;
Ή ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΒΑΛΑΝ ΜΕΣΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ;
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 04:07:57 μμ από Blackrider »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:30 »

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1429 στις: Ιούλιος 02, 2010, 03:14:43 μμ »
 :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 03:22:44 μμ από Blackrider »

Αποσυνδεδεμένος biou_biou22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1430 στις: Ιούλιος 02, 2010, 03:31:29 μμ »
Α και μια λεπτομέρεια εγώ την πήρα την απόσπαση....Αλλά οι βρωμίες της με έχουν φτάσει στα όρια μου...Όταν είδα ποια άτομα έκοψε έπαθα σοκ....Δεν μπορεί να μην ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει ποιος αξίζει εκεί μέσα (τουλάχιστον όλοι οι παλιοί από οποιοδήποτε κόμμα πάντα ρώταγαν)....Έυγε κ. Διαμαντοπούλου εσύ και το καινούριο ψηφιακό σου σχολείο.....

καλα ρε φίλε αφού λες ότι και εσύ πήρες την απόσπαση και ότι οι αποσπάσεις γινόταν από το πολιτικό γραφείο της Διαμαντοπούλου τότε και εσύ βύσμα είσαι!

εγώ πάντως έχω έναν φίλο διοικητικό στο Υπουργείο που μου λέει ότι υπάρχουν κάποιοι καθηγητές αποσπασμένοι στο Υπουργείο οι οποίοι είναι χωμένοι σε επιτροπές είτε είναι η ΝΔ είτε είναι το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία. Και ότι έχουν φτιάξει κλίκα και μοιράζουν θέσεις και λεφτά...

η μόνη λύση είναι να γίνουν υποχρεωτικές μετατάξεις και όσοι θέλουν να γίνουν διοικητικοί αλλιώς να επιστρέψουν στα σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1431 στις: Ιούλιος 02, 2010, 04:24:07 μμ »
Ακόμα και όσοι πήραν απόσπαση φέτος, οι περισσότεροι  από αυτούς, θα "παρακαλάνε" του χρόνου να γυρίσουν στα σχολεία τους...
Εκτός και αν ακολουθήσουν και άλλες φάσεις αποσπάσεων.
Προσωπικά πιστεύω ότι θα ακολουθήσει άλλη μία μεγάλη φάση αποσπάσεων μετά τα μέσα Οκτώβρη ... εαν δεν έχει καταρεύσει το εθνικό σύμπαν ως τότε ... κσι εαν τα σχολεία είναι ανοικτά έως τότε ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:30 »

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1432 στις: Ιούλιος 02, 2010, 04:35:44 μμ »
Παιδιά μην ψαρώνετε...Οι αποσπάσεις,όπως άλλωστε και το ο,τιδήποτε γίνεται στην Ελλάδα για να μπορέσει να λειτουργήσει,είναι κοινό μυστικό πως γίνονται/δίνονται με μέσον.Απλώς για το ξεκάρφωμα δίνονται και σε κάποια άτομα που πραγματικά το αξίζουν,με προσόντα,με πτυχία,με προυπηρεσία,με...με...με...απλώς και μόνο για να μην τους πάρουν με τις πέτρες.Προφανώς στα άτομα που το αξίζουν ανήκουν και οι παραπάνω συνάδελφοι...φαινομενικά τουλάχιστον.Το τραγικό όμως είναι πως οι περιπτώσεις αυτές είναι ελάχιστες,σχεδόν μηδαμινές και εδώ έχουμε την αντιστροφή του κανόνα...αντί να είναι οι περιπτώσεις αυτές ο ΚΑΝΟΝΑΣ είναι η εξαίρεση.Ήδη απ'ότι διάβασα σε αυτό το site διάφορα άτομα εντόπισαν κάποιον γνωστό τους και έπεσαν από τα σύννεφα με το που είδαν ότι πήραν απόσπαση...ήταν πράγματι προκλητικό...για να μην φτάσουμε όμως στο αμήν το περνάνε πιο μαλακά δίνοντας απόσπαση και σε άτομα με τυπικά και ουσιαστικά προσόντα.Έτσι βρε αδερφέ να έχουμε και κάποιον άξιο να λέμε πως οι αποσπάσεις γίνονται αξιοκρατικά...Άλλωστε καλό θα τους κάνουν τα άτομα αυτά...θα φορτώνονται όοοοοολη τη δουλειά και οι άλλοι θα κάααααααθονται!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1433 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:06:32 μμ »
Αν είναι κάποιος που δεν μίλησε σε κανένα και απλά έκανε την αίτησή του και πήρε απόσπαση, ας βγεί να μας πει, έτσι θα καταλάβουμε αν έγιναν οι αποσπάσεις με μέσο η όχι.
Το θέμα είναι ότι το πελατειακό κράτος δεν θα πεθάνει ποτέ. Μειώθηκε πάρα πολύ ο αριθμός των αποσπασμένων, αλλά π.χ. στις αποσπάσεις των ΑΕΙ η υποσημείωση
"Εφόσον υπάρχει δυνατότητα τον Σεπτέμβριο θα ακολουθήσει δεύτερος κύκλος αποσπάσεων για τον προσδιορισμό των οποίων θα ληφθεί υπόψιν :
 Ο αριθμός των ασκούμενων φοιτητών
Το είδος της πρακτικής άσκησης (ο φόρτος εργασίας που προκύπτει για το τμήμα λόγω των πρακτικών ασκήσεων)"
είναι σαν να μας λέει κοιτάξτε πως πήγε μέχρι τώρα,  άρα βυσματωθήτε, υποχρεωθείτε σε κάποιον για να έχετε ελπίδες ώστε και ίσως γίνει η δουλειά σας.
Εντωμεταξύ μειώνοντας τον αριθμό δείχνει στον υπόλοιπο κόσμοι ότι και καλά θα παραμείνουν τα "κακά τεμπέλικα βύσματα" στα σχολεία τους και θα δουλέψουν και θα γίνεται και οικονομία και λοιπές αρλούμπες.

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1434 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:08:31 μμ »
Και λοιπές αρλούμπες,όπως το είπες...Τί να σου κάνω που έστειλα ήδη την αίτηση για ανάκληση και δν μπορώ να ξέρω τί θα γινόταν με την απόσπασή μου...γιατί δν πήγα να κλαφτώ σε κάποιον.Έχω και εγώ όμως την απορία αν θα μου την έδιναν την απόσπαση...προφανώς η απορία μου είναι ρητορική!!!Πάντως γεγονός είναι πως πράγματι μειώθηκαν κατά πολύ οι αποσπάσεις φέτος.Γιατί άραγε?

Αποσυνδεδεμένος vokos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ12.04 Μηχανολόγος Μηχανικός
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1435 στις: Ιούλιος 02, 2010, 08:20:34 μμ »
Οι αποσπάσεις σε φορείς γίνονται με μέσο σε αναλογία περίπου 90%. Το άλλο 10% είναι οι ικανοί κακομοίρηδες που για να είναι δίπλα στο σπίτι τους και την οικογένεια τους φυλάνε δυστυχώς κατουρημένες ποδιές και δουλεύουν σαν τα σκυλιά για να δουλέψει και η υπηρεσία, αλλά κυρίως για να κάθονται και να λουφάρουν το υπόλοιπο 90% βύσματα. Και όταν λέμε να λουφάρουν εννοούμε να μην κάνουν απολύτως τίποτα ή να είναι εξαφανισμένοι με διάφορες δικαιολογίες. Αυτό που με στεναχωρεί είναι πως τα βύσματα είναι κυρίως νεοδιόριστοι, που επειδή είναι γόνοι καλών οικογενειών δεν ζορίστηκαν ποτέ στη ζωή τους και δεν γνωρίζουν τι εστί δουλειά και συναδελφικότητα. Απίστευτη υποκρισία και γαϊδουριά.

Όσο για τον αριθμό των αποσπάσεων σε φορείς, πράγματι μειώθηκε περίπου στο 50%, έτσι ώστε να πουληθεί επικοινωνιακά η πολιτική λιτότητας του Υπουργείου. Αυτό όμως είναι στάχτη στα μάτια γιατί ήδη ασκούνται πιέσεις στο Υπουργείο για να γίνουν επιπλέον αποσπάσεις σε β'φάση γύρω στις αρχές Οκτωβρίου. Αν δεν γίνουν επιπλέον αποσπάσεις τους κλαίω τους διοικητικούς στα γραφεία, γιατί θα τρέχουν και δεν θα προλαβαίνουν.

Επειδή επίσης για λόγους πολιτικού marketing θα μειωθούν αισθητά και οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, φέτος ειδικά θα επικρατήσει μόνο το βύσμα. Ξεχάστε "κοινωνικά κριτήρια" που  ακούγονται αριστερά και δεξιά, αυτά είναι για δημιουργία εντυπώσεων.   
 

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1436 στις: Ιούλιος 02, 2010, 08:54:47 μμ »
Πόσο δίκαιο έχεις!Θα ξεχάσω εγώ φέτος που πήγαινα στο Γραφείο στο οποίο ανήκω για να διεκπαιρεώσω διάφορα έγγραφα του Νηπιαγωγείου και χρειαζόμουν κάποιον να με κατατοπίσει και η νεοδιόριστη,αποσπασμένη στο συγκεκριμένο γραφείο,δασκάλα,που ήταν υπεύθυνη-ντεμέκ-για αυτά έλειπε συνέχεια από την θέση της(έφευγε από τις 12παρά) γιατί και καλά είχε να ταϊσει το τέκνο της?Εντάξει δεν έχω παιδιά και ίσως να μην μπορώ να την καταλάβω απόλυτα αλλά αν έχεις άντρα και παιδιά κυρά μου κάτσε στο σπίτι σου διαφορετικά να είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις που αναλαμβάνεις.Το τί άσχετοι αναλαμβάνουν υπεύθυνες θέσεις στη χώρα αυτή δεν λέγεται!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1437 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:28:57 μμ »
Το Σεπτέμβριο στα Γραφεία και Διευθύνσεις προβλέπεται να γίνεται το μπάχαλο του αιώνα.
Οντως μειώθηκε το προσωπικό κατά 50% αλλά το υπόλοιπο 50% αποτελείται κατά 80% από ασχετους
μιας και λειτούργησε "αξιοκρατικά" και πάλι το σύστημα.
Διοικητικοί δεν υπάρχουν.
Κάποιος επιτέλους πρέπει να πεί στο γίδι που κάνει την υπουργό, ότι το πρόβλημα στην εκπαίδευση
δεν είναι οι αποσπασμένοι στα γραφεία. Άλλωστε οι αποσπασμένοι δουλεύουν πολύ περισσότερο από τους εκπαιδευτικούς στα σχολεία. Και θεωρητικά αλλά και πρακτικά.  (...εντάξει υπάρχουν και τα βύσματα)

Την ώρα που η μεγάλη μάζα των εκπαιδευτικών απολαμβάνουν το καλοκαιράκι τους, οι αποσπασμένοι
ξεροσταλιάζουν όλο το καλοκαίρι στα κωλογραφεία για να εξυπηρετήσουν αναπληρωτες, μόνιμους, ωρομίσθιους, μηχανογραφικά, συνταξιουχους, απογραφεντες, άσχετους, ξέμπαρκους, ιδ. φροντιστήρια, γονεις για μεταγραφες κ.α κ.α κ.α....

ΚΑΙ επιτέλους στα γραφεια να αποσπώνται ΜΟΝΟ εκπαιδευτικοί του ιδιου ΠΥΣΔΕ (και μάλιστα εκ περιτροπής κάθε χρόνο, ώστε να ικανοποιούνται όλοι όσοι επιθυμουν απόσπαση) για να σταματησει η μιρλα από τους υπόλοιπους θιγμένους.

 

 

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1438 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:57:11 μμ »
Την ώρα που η μεγάλη μάζα των εκπαιδευτικών απολαμβάνουν το καλοκαιράκι τους, οι αποσπασμένοι
ξεροσταλιάζουν όλο το καλοκαίρι στα κωλογραφεία για να εξυπηρετήσουν αναπληρωτες, μόνιμους, ωρομίσθιους, μηχανογραφικά, συνταξιουχους, απογραφεντες, άσχετους, ξέμπαρκους, ιδ. φροντιστήρια, γονεις για μεταγραφες κ.α κ.α κ.α....]

Μάλλον αγνόησες αυτά που έγραψα παραπάνω για την κοπελιά που έφευγε από το γραφείο όποτε της κάπνιζε,δν την βρίσκαμε σχεδόν ποτέ στα τηλ,έδινε λανθασμένες πληροφορίες για θέματα που μας καίγανε...και...και..και..Άρα δεν παθαίνουν όλοι όσοι είναι σε γραφεία υπερκόπωση,ούτε τρελαίνονται στη δουλειά...Είπαμε...υπάρχουν κάποιοι(μόνο) που βγάζουν όλη τη δουλειά-για να μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι-και για τα βισματέξ...ο μήνας έχει εννιά.

Αποσυνδεδεμένος freesoulsophie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1439 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:25:06 μμ »
'' Άλλωστε οι αποσπασμένοι δουλεύουν πολύ περισσότερο από τους εκπαιδευτικούς στα σχολεία''   ??????
καλα μην τρελλαθουμε τωρα ...δηλαδη εχετε μαζευτει ολοι οι εργατικοι στα γραφεια κι εμεις στα σχολεια
τι ειμαστε οι τεμπεληδες ?ρε παιδια χαλαρωστε λιγο ..δηλαδη εσεις σπουδασατε εκπαιδευτικοι αλλα μετα
ειδατε οτι ειναι πολυ ξεκουραστα στο σχολειο και ειπατε να πατε στα γραφεια για την πατριδα ?

αν χρειαστει ποτε  να κανω αιτηση για αποσπαση σε γραφειο για  σοβαρους οικογενειακους λογους θα το κανω
αλλα θα χω εξαντλησει ολες τις αλλες επιλογες γιατι  η δουλεια μας -που ειναι λειτουργημα -ειναι στην ταξη
...δεν ειναι λειτουργημα το γραφειο και δεν παει εκει καποιος για να προσφερει περισσοτερο αλλα για να βολευτει





Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1440 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:27:05 μμ »
ΚΑΙ επιτέλους στα γραφεια να αποσπώνται ΜΟΝΟ εκπαιδευτικοί του ιδιου ΠΥΣΔΕ.

'' Άλλωστε οι αποσπασμένοι δουλεύουν πολύ περισσότερο από τους εκπαιδευτικούς στα σχολεία''   ??????
καλα μην τρελλαθουμε τωρα ...δηλαδη εχετε μαζευτει ολοι οι εργατικοι στα γραφεια κι εμεις στα σχολεια
τι ειμαστε οι τεμπεληδες ?ρε παιδια χαλαρωστε λιγο ..δηλαδη εσεις σπουδασατε εκπαιδευτικοι αλλα μετα
ειδατε οτι ειναι πολυ ξεκουραστα στο σχολειο και ειπατε να πατε στα γραφεια για την πατριδα ?

αν χρειαστει ποτε  να κανω αιτηση για αποσπαση σε γραφειο για  σοβαρους οικογενειακους λογους θα το κανω
αλλα θα χω εξαντλησει ολες τις αλλες επιλογες γιατι  η δουλεια μας -που ειναι λειτουργημα -ειναι στην ταξη
...δεν ειναι λειτουργημα το γραφειο και δεν παει εκει καποιος για να προσφερει περισσοτερο αλλα για να βολευτει

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1441 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:29:54 μμ »
'' Άλλωστε οι αποσπασμένοι δουλεύουν πολύ περισσότερο από τους εκπαιδευτικούς στα σχολεία''   ??????
καλα μην τρελλαθουμε τωρα ...δηλαδη εχετε μαζευτει ολοι οι εργατικοι στα γραφεια κι εμεις στα σχολεια
τι ειμαστε οι τεμπεληδες ?ρε παιδια χαλαρωστε λιγο ..δηλαδη εσεις σπουδασατε εκπαιδευτικοι αλλα μετα
ειδατε οτι ειναι πολυ ξεκουραστα στο σχολειο και ειπατε να πατε στα γραφεια για την πατριδα ?

αν χρειαστει ποτε  να κανω αιτηση για αποσπαση σε γραφειο για  σοβαρους οικογενειακους λογους θα το κανω
αλλα θα χω εξαντλησει ολες τις αλλες επιλογες γιατι  η δουλεια μας -που ειναι λειτουργημα -ειναι στην ταξη
...δεν ειναι λειτουργημα το γραφειο και δεν παει εκει καποιος για να προσφερει περισσοτερο αλλα για να βολευτει





ΣΩΣΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159961
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.