*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα προβληματικής περιοχής  (Αναγνώστηκε 6936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Επίδομα προβληματικής περιοχής
« στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:11:42 μμ »
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι...
Υπηρέτησα (με άδεια ανατροφής) σε προβληματική περιοχή Β (επίδομα 40 ευρώ το μήνα). Τον πρώτο καιρό μισθοδοσίας μου, κι αφού αντιλήφθηκα ότι δε μου το έδιναν, είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικά με τον υπεύθυνο και μου είχε πει ότι δεν το δικαιούμαι λόγω του ότι είμαι σε άδεια (μου είχε πει ότι τους είχε έρθει οδηγία από το υπουργείο οικονομικών... ???).
Επειδή συνάδελφος από άλλο γραφείο (επίσης σε άδεια ανατροφής) το έπαιρνε κανονικά, πήρα τηλέφωνο στο αρμόδιο τμήμα του ΥΠΕΠΘ να ζητήσω πληροφορίες και, τέλος πάντων να μάθω αν το δικαιούμαι ή όχι. Εκεί (άκουσον άκουσον!!!! :P) μου είχαν πει να τηλεφωνήσω (εγώ! :o) στο γενικό λογιστήριο του κράτους για να μάθω... ::)...
Επειδή είχε γίνει λάθος και με τα μόρια της αίτησης μετάθεσής μου πριν λίγο καιρό και δεν ήθελα να ξανακάνω φασαρία, το άφησα το θέμα, θεωρώντας ότι δεν μπορεί ο υπεύθυνος μισθοδοσίας του γραφείου να μου λέει ψέματα για μια οδηγία. Στη τελική δε θα τα έβαζε από την τσέπη του! :(
Τώρα διαβάζω εδώ : http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od13_12_08_1324.php , ότι, με βάση το νόμο, το επίδομα έπρεπε να το παίρνω κανονικά. Μιλάμε για 13 μήνες μισθοδοσία από το εκεί γραφείο (από 9/2007 έως και 10/2008), δηλαδή ουκ ολίγα χρήματα! 8) Μπορώ να κάνω κάτι τώρα ή...ας πρόσεχα κι ας είχα βρει το νόμο τότε? :P (να σημειώσω ότι ο φάκελός μου δεν είναι πλέον εκεί αφού έφυγα με μετάθεση)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2009, 09:13:33 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:58 »

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:36:05 μμ »

Επίδομα προβληματικής περιοχής
α. Για προβληματικές περιοχές κατηγορίας Β΄, σε σαράντα ευρώ (40 €).
β. Για προβληματικές περιοχές κατηγορίας Α΄, με εξαίρεση τις εξ αυτών παραμεθόριες του Ν. 287/1976, σε πενήντα ευρώ (50 €).
γ. Για όσες περιοχές χαρακτηρίζονται ταυτόχρονα προβληματικές και παραμεθόριες, σε εκατόν είκοσι ευρώ (120 €).
(Το επίδομα καταβάλλεται με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι οι δικαιούχοι προσφέρουν υπηρεσία με πλήρη και αποκλειστική απασχόληση στους χώρους που δικαιολογούν την καταβολή του).
Δυστυχώς ,Σοφία,δεν το δικαιούσαι  :(
Θα το έπαιρνες από 1/9 ως 21/6 του επόμενου χρόνου,εφόσον υπηρετούσες κανονικά.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:40:33 μμ »
"...Τα επιδόματα καταβάλλονται με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι οι δικαιούχοι αυτών προσφέρουν υπηρεσία με πλήρη και αποκλειστική απασχόληση στους χώρους και στις ειδικότητες που δικαιολογούν την καταβολή τους. Επίσης καταβάλλονται και για όσο διάστημα οι υπάλληλοι τελούν σε θεσμοθετημένες άδειες (κανονικές, συνδικαλιστικές, ειδικές, εκπαιδευτικές μικρής διάρκειας έως δύο (2) μηνών, διευκόλυνσης υπαλλήλων με οικογενειακές υποχρεώσεις, μητρότητας και ανατροφής παιδιού), σε βραχυχρόνια αναρρωτική άδεια έως έξι (6) ημέρες κατ' έτος, καθώς..."
... ::) ???
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:44:37 μμ »
..... γενικά σε άδειες με αποδοχές ,διάρκειας μέχρι 2 μήνες  ??? Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει π.χ. και με το επίδομα προϊσταμένου/ης
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:58 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2009, 10:16:28 μμ »
agapiti sophie, επειδή πολλές φορές επικρατεί ένα μπάχαλο και αρκετοί υπάλληλοι είναι άσχετοι, προτείνω το εξής (πράγμα που έχω κάνει για άλλο λόγο).
Μία αίτησή σου (αφού περιγράψεις την περίπτωσή σου) στην δευτεροβάθμια που να ρωτάς και να ζητάς εγγράφως απάντηση (πρόσεξέ το αυτό) εάν δικαιούσαι ή όχι και ΄με βάση ποιούς νόμους (να τους αναφέρουν ρητά) το επίδομα ή όχι. Μπορείς επίσης να το κοινοποιήσιες και στην παλαιά σου διεύθυνση από την οποία έπαιρνες τον μισθό σου.Έτσι θα αναγκαστούν να ψάξουν και να μην αρκεστούν σε προφορικές διαβεβαιώσεις. Επίσης αυτό που θα σου πούν θα είναι έγκυρο γιατί θα είναι γραπτό. Να ξερεις επίσης ότι μπορείς να διεκδικήσεις χρήματα σε βάθους χρόνου σίγουρα 2 ετών (μερικοί λένε και για 5). Είναι κρίμα να το αφήσεις έτσι.
Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2009, 10:27:01 μμ »
..... γενικά σε άδειες με αποδοχές ,διάρκειας μέχρι 2 μήνες  ??? Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει π.χ. και με το επίδομα προϊσταμένου/ης
Όχι, μιλάει για εκπαιδευτικές άδειες μίκρής διάρκειας-μέχρι 2 μήνες... :(

Blueswire, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σκεφτόμουν αύριο να πάω να βρω τον υπεύθυνο στο τωρινό μου γραφείο να τον ρωτήσω, αν ξέρει να μου πει (γιατί στην Αθήνα δεν ασχολούνται με επιδόματα προβηματικών και πιθανόν να είναι άσχετος με το "σπορ") κι από εκεί και πέρα να με συμβουλέψει τι μπορώ να κάνω.
Κρατάω μόνο μία επιφύλαξη γιατί τότε μου είχαν πει ότι προϋπόθεση είναι να έχεις δουλέψει έστω και μία μέρα πριν φύγεις με άδεια. Αυτό όμως δεν συμβαίνει με τις άδειες ανατροφής που παίρνεις από την αρχή. Επιπλέον και η συνάδελφος (που το έπαιρνε κανονικά το επίδομα) είχε ορκιστεί και είχε φύγει αμέσως. Ο νόμος πάντως δε αναφέρει κάπου κάτι τέτοιο.
Ειλικρινά, αν ήταν κανένα πενηντάρικο δε θα το σκεφτόμουν. Αλλά 520 ευρώ νομίζω ότι είναι ένα σεβαστό ποσό... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2009, 10:03:46 μμ »
Τελικα εβγαλες ακρη;

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2009, 12:07:52 μμ »
Κι αν έβγαλες άκρη πες μου κι εμένα τι να περιμένω που είμαι επίσης με άδεια ανατροφής και έχω διοριστεί σε προβληματική και παραμεθόριο περιοχή!

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2009, 05:36:34 μμ »
Εγκύκλιος 2/11046/0022/25-06-2002 Γ.Λ.Κ.

Καταβολή επιδόματος δυσμενών συνθηκών

Με αφορμή ερωτήματα που υποβάλλονται στην Υπηρεσία μας αναφορικά με τη χορήγήση επιδόματος δυσμενών συνθηκών του άρθρου 35 του Ν.1566/85 σε εκπαιδευτικούς, που βρίσκονται σε εκπαιδευτική άδεια. σας πληροφορούμε τα εξής :
Με τις διατάξεις της παρ. 1β του άρθρου 10 του Ν.2470/97 τα ειδικά επιδόματα του εκπαιδευτικού προσωπικού μειονοτικών σχολείων και σχολείων ειδικής αγωγής (στα οποία περιλαμβάνεται το ανωτέρω επίδομα), διατηρούνται στο ύψος που έχουν διαμορφωθεί κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού.
Με τις διατάξεις της παρ. 2 του ιδίου άρθρου και νόμου, σε περίπτωση απομάκρυνσης των υπαλλήλων για οποιοδήποτε λόγο (μετακίνηση, απόσπαση, μετάθεση, διάθεση) από τα καθήκοντα τις θέσεις και τις συνθήκες οι οποίες δικαιολογούν τη χορήγηση των επιδομάτων αυτών, διακόπτεται ισοχρόνως και η καταβολή των ως άνω επιδομάτων, με ευθύνη του οικείου προϊσταμένου.
Η Υπηρεσία μας, σε προηγούμενα έγγραφα της αναφορικά με την καταβολή του επιδόματος δυσμενών συνθηκών, στην περίπτωση απουσίας των εκπαιδευτικών εξ αιτίας διαφόρων λόγων (όπως εκπαιδευτική άδεια, αναρρωτική άδεια, άδεια μητρότητας κ.λ.π) αποφάνθηκε κατά περίπτωση.
Στη συνέχεια και επειδή, κατόπιν αλληλογραφίας με τις αρμόδιες Υπηρεσίες (Υπ. Εθνικής Παιδείας και Θρησκ/των) διαπιστώθηκε ότι η διάρκεια απουσίας ορισμένων εκπαιδευτικών ένεκα των προαναφερομένων λόγων, είναι δυνατόν να φθάσει μέχρι και πέντε (7) έτη (όπως σε περίπτωση απουσίας με εκπαιδευτική άδεια), η Υπηρεσία μας. ανεξάρτητα από τις μέχρι τώρα απόψεις της (θετικές ή αρνητικές ανάλογα) στο εν λόγω θέμα, κρίνει, μετά από νέα εκτίμηση, ότι το ανωτέρω επίδομα θα καταβάλλεται μόνο στις περιπτώσεις απουσίας των εκπαιδευτικών, μικρής χρονικής διάρκειας, όπως κανονική άδεια (παρ. 3 άρθρο 48 του ν.2683/99), βραχυχρόνιες αναρρωτικές άδειες (παρ. 2 άρθρου 55 ν.2683/99), άδειες για επιμορφωτικούς ή επιστημονικούς λόγους (σχ. άρθρο 59 Ν. 2683/99), άδειες εξετάσεων (σχ. άρθρο 60 του Ν. 2683/99), συνδικαλιστικές άδειες (σχ. άρθρο 14 του ν.2085/92 ) κ.λ.π.
Εξαίρεση από την έννοια της άδειας μικρής χρονικής διάρκειας, για την χορήγηση του εν λόγω επιδόματος, αποτελεί η άδεια μητρότητας των πέντε (5) μηνών (σχ. άρθρο 52 ν.2683/99 ), κατά την διάρκεια της οποίας κρίνεται, ότι μπορεί να καταβληθεί. στα πλαίσια προστασίας της μητρότητας.
Δεν είναι δυνατή η καταβολή του επιδόματος αυτού κατά την διάρκεια απουσίας των εκπαιδευτικών, σε εκπαιδευτική άδεια δηλ. σε άδεια που δεν εμπίπτει στην έννοια των προαναφερομένων αδειών, στην ειδική άδεια της παρ. 10 του άρθρου 9 του Ν.2623/98, στην άδεια άνευ αποδοχών, απόσπαση, .μετάταξη, αργία, διάθεση, μετακίνηση κ.λ.π.
Κατόπιν των ανωτέρω, όλες οι αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, δεν θα πρέπει να καταβάλλουν εφεξής το εν λόγω επίδομα, στις περιπτώσεις απουσίας εκπαιδευτικών σε άδειες μακράς διάρκειας.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2009, 06:04:26 μμ »
Κι αν έβγαλες άκρη πες μου κι εμένα τι να περιμένω που είμαι επίσης με άδεια ανατροφής και έχω διοριστεί σε προβληματική και παραμεθόριο περιοχή!

Τοποθετήθηκα όλη την περσινή χρονιά στις ΚΥΚΛΑΔΕΣ στο νησί ΚΥΘΝΟΣ και ήμουν με άδεια ανατροφής στον ΕΒΡΟ ο εκκαθαριστής μου έδινε κανονικά το είδομα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ 50 ευρώ....δεν βλέπω το λόγο να μην το παίρνεις το επίδομα αφού είναι νόμιμη άδεια με ΟΛΕΣ τις απολαβές!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2009, 06:07:46 μμ »
Να εκφράσω και εγώ την απορία μου....  ???  ??? Όταν κάποιος είναι διορισμένος σε προβληματική περιοχή, αλλά έχει φύγει με απόσπαση....  τους καλοκαιρινούς μήνες Ιούλιο-Αύγουστο που λαμβάνει και τα μόρια δυσμενών συνθηκών, ΜΗΠΩΣ δικαιούται αυτό το επίδομα???
καιι τί γίνεται με το επίδομα θέσης????

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 27, 2009, 09:21:09 μμ »
Κι αν έβγαλες άκρη πες μου κι εμένα τι να περιμένω που είμαι επίσης με άδεια ανατροφής και έχω διοριστεί σε προβληματική και παραμεθόριο περιοχή!

Τοποθετήθηκα όλη την περσινή χρονιά στις ΚΥΚΛΑΔΕΣ στο νησί ΚΥΘΝΟΣ και ήμουν με άδεια ανατροφής στον ΕΒΡΟ ο εκκαθαριστής μου έδινε κανονικά το είδομα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ 50 ευρώ....δεν βλέπω το λόγο να μην το παίρνεις το επίδομα αφού είναι νόμιμη άδεια με ΟΛΕΣ τις απολαβές!

Πρεπει να παω εστω μια μερα στο σχολειο πριν παρω αδεια; Εσυ την πηρες απο την αρχη;

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 27, 2009, 10:23:26 μμ »
Να εκφράσω και εγώ την απορία μου....  ???  ??? Όταν κάποιος είναι διορισμένος σε προβληματική περιοχή, αλλά έχει φύγει με απόσπαση....  τους καλοκαιρινούς μήνες Ιούλιο-Αύγουστο που λαμβάνει και τα μόρια δυσμενών συνθηκών, ΜΗΠΩΣ δικαιούται αυτό το επίδομα???
καιι τί γίνεται με το επίδομα θέσης????

Για το επίδομα θέσης δεν ξέρω, αλλά το προβληματικής περιοχής, βεβαίως ΝΑΙ.
Αυτό που σου λέω είναι απολύτως σίγουρο.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα προβληματικής περιοχής
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2009, 01:38:26 μμ »
ΜΜΜ.... Μίλησα με τον εκκαθαριστή του γραφείου και μου τα μάσαγε... ανάφερε και το οτι θα έπρεπε ίσως να κάνω ανάληψη υπηρεσίας...!!! Μα με την λήξη της απόσπασης δεν επιστρέφουμε αυτομάτως στην οργανική μας??? Θα ξαναπάρω τηλ.!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160855
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 696

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.