*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 283378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #672 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 10:07:38 μμ »
Πού μπορώ να βρω ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών και κυρίως για τη βυζαντινή και τη σύγχρονη;Μήπως ο Μπόνιας πουλάει τίποτες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:42:23 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #673 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 10:41:15 μμ »
Πού μπορώ να βρω ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών και κυρίως για τη βυζαντινή και τη σύγχρονη;Μήπως ο Μπόνιας πουλάει τίποτες;

Απ' τον Μπόνια, αυτό που κυκλοφορεί είναι εκείνο που είχε εκδοθεί και για τον προηγούμενο διαγωνισμό σε ό,τι αφορά στο γνωστικό της Ιστορίας. Επειδή το έχω, απλά να σου πω ότι οι ερωτήσεις, ιδιαίτερα για την περίοδο της αρχαίας ιστορίας είναι ιδιαίτερα εξεζητημένες ενώ για τη βυζαντινή περίοδο υπάρχουν αρκετές ερωτήσεις που αφορούν σε περίοδο από το 1054-1204, που είναι εκτός ύλης. Δες εδώ: http://www.bonias.gr/  και μπες στις εκδόσεις.

Έχει εκδοθεί επιπλέον και αυτό του Κάτσικα αλλά περιέχει 100 ερωτήσεις όλες κι όλες, ελάχιστες αφορούν στη Βυζαντινή ενώ αρκετές είναι και εκτός ύλης.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #674 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 10:50:32 μμ »
Σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #675 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 08:28:36 μμ »
Πήρα σήμερα τα σχολικά βιβλία της ιστορίας να διαβάσω. Πιστεύω ότι εκτός από τα δύο βιβλία της κατεύθυνσης του Λυκείου (Β και Γ δηλαδή), όλα τ' άλλα μας είναι περιττά. Εγώ δε θα κάτσω να τα διαβάσω πάντως χάνοντας το χρόνο μου. Προτιμώ να διαβάσω κάποιο βιβλίο παραπάνω στα παιδαγωγικά εφόσον έχω χρόνο. Θεωρώ ότι αν διαβάσεις Wilcken, Ostrogorsky και τις δύο θεματικές ιστορίες του Λυκείου μαζί με κάποιο από τα βοηθήματα που κυκλοφορούν (εγώ π.χ. έχω επιλέξει του Μπόνια) είμαστε καλυμμένοι. Εντάξει, δεν είπαμε ότι θα γράψουμε και 100, με βάση τα θέματα του προηγούμενου διαγωνισμού ένα 80 το πιάνεις άνετα, αν τα διαβάσεις καλά. Τι λέτε εσείς;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:42:23 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #676 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 09:36:31 μμ »
Εγώ πάλι έχω διαβάσει τα σχολικά εκτός από κατευθύνσεις.. :-\ Σκέφτομαι ακόμη, τί να αγοράσω για να καλύψω τη Βυζαντινή και τη Νεότερη, καθώς δεν έχω Σβολόπουλο.. :-\
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #677 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 01:17:21 πμ »
Αρχαία ιστορια wilcken ισως και mosset. εμένα προσωπικά δε μου πολυάρεσε. βυζαντινή Καραγιαννόπουλος που είναι πιο απλός απο οστρογότσκι αλλά τα περιέχει όλα. νεότερη τα παλιά σχολικά, το νέο της γ λυκείου, επιλογής Β λυκείου (θέματα ιστοριας) κ γ λυκείου κατεύθυνση. σε όποια περίοδο όμως κ να έχουμε πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσουμε κ τα σχολικά γιατι μερικές φορές βάζουν από τις λεζάντες των φωτογραφιών που δεν υπάρχουν σε άλλα βιβλία. Πέρυσι είχε πέσει μια ερώτηση που έλεγε στη μάχη της Χαιρώνειας ποιοι έστησαν μνημείο κ η απάντηση βρίσκεται κάτω από μια φωτο από το παλιό σχολικό της Α γυμνασίου. Κ γενικά από αυτά που έχω ακούσει το α και το ω είναι τα σχολικά

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #678 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 01:36:12 πμ »
Αυτό σκοπεύω να διαβάσω από τα σχολικά, μόνο τις λεζάντες και τις πηγές. Και εγώ το θυμάμαι για το λιοντάρι, που ανέφερες. Όμως όλα τα υπόλοιπα δεν είχαν καμία σχέση. Καλό είναι να τους ρίξεις μια ματιά. Αυτό όμως θα το κάνω στο τέλος και χάριν της διδακτικής. Δεν πιστεύω όμως να θεωρεί κανείς  ότι μπορεί να γράψει αξιοπρεπώς μόνο με τα σχολικά. Μόνο τα δύο της κατεύθυνσης (Β και Γ) βοηθάνε καταλυτικά

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #679 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 06:28:12 πμ »
Αρχαία ιστορια wilcken ισως και mosset. εμένα προσωπικά δε μου πολυάρεσε. βυζαντινή Καραγιαννόπουλος που είναι πιο απλός απο οστρογότσκι αλλά τα περιέχει όλα. νεότερη τα παλιά σχολικά, το νέο της γ λυκείου, επιλογής Β λυκείου (θέματα ιστοριας) κ γ λυκείου κατεύθυνση. σε όποια περίοδο όμως κ να έχουμε πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσουμε κ τα σχολικά γιατι μερικές φορές βάζουν από τις λεζάντες των φωτογραφιών που δεν υπάρχουν σε άλλα βιβλία. Πέρυσι είχε πέσει μια ερώτηση που έλεγε στη μάχη της Χαιρώνειας ποιοι έστησαν μνημείο κ η απάντηση βρίσκεται κάτω από μια φωτο από το παλιό σχολικό της Α γυμνασίου. Κ γενικά από αυτά που έχω ακούσει το α και το ω είναι τα σχολικά
Καλημέρα σε όλους.Ξύπνησα νωρίς για να διαβάσω.Περιμένω να ξημερώσει γιτί το σκοτάδι με ενοχλεί και με κουράζει.Άντε να δω πότε θα ξημερώσει.Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες για τα σχολικά.Σα ΦΠΨίνα δε τα πάω και πολύ καλά με την Ιστορία και κυρίως με τη Βυζαντινή.Την έχω βγάλει 3 φορές και δε μπορώ να θυμηθώ τίποτα οπότε και θα αρκεστώ στον Καραγιαννόπουλο,στα σχολικά και σ'ένα παλιό σχολικό του Καλοκαιρινού.Τον Ostrogorsky δε τον αντέχει η μνήμη μου και ας τον έχω διαβάσει αρκετά καλά.Δε θυμάμαι τίποτα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2008, 06:29:43 πμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #680 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 10:06:28 πμ »
Αρχαία ιστορια wilcken ισως και mosset. εμένα προσωπικά δε μου πολυάρεσε. βυζαντινή Καραγιαννόπουλος που είναι πιο απλός απο οστρογότσκι αλλά τα περιέχει όλα. νεότερη τα παλιά σχολικά, το νέο της γ λυκείου, επιλογής Β λυκείου (θέματα ιστοριας) κ γ λυκείου κατεύθυνση. σε όποια περίοδο όμως κ να έχουμε πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσουμε κ τα σχολικά γιατι μερικές φορές βάζουν από τις λεζάντες των φωτογραφιών που δεν υπάρχουν σε άλλα βιβλία. Πέρυσι είχε πέσει μια ερώτηση που έλεγε στη μάχη της Χαιρώνειας ποιοι έστησαν μνημείο κ η απάντηση βρίσκεται κάτω από μια φωτο από το παλιό σχολικό της Α γυμνασίου. Κ γενικά από αυτά που έχω ακούσει το α και το ω είναι τα σχολικά
Καλημέρα σε όλους.Ξύπνησα νωρίς για να διαβάσω.Περιμένω να ξημερώσει γιτί το σκοτάδι με ενοχλεί και με κουράζει.Άντε να δω πότε θα ξημερώσει.Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες για τα σχολικά.Σα ΦΠΨίνα δε τα πάω και πολύ καλά με την Ιστορία και κυρίως με τη Βυζαντινή.Την έχω βγάλει 3 φορές και δε μπορώ να θυμηθώ τίποτα οπότε και θα αρκεστώ στον Καραγιαννόπουλο,στα σχολικά και σ'ένα παλιό σχολικό του Καλοκαιρινού.Τον Ostrogorsky δε τον αντέχει η μνήμη μου και ας τον έχω διαβάσει αρκετά καλά.Δε θυμάμαι τίποτα

Παναγία μου! 6.30 η ώρα Κυριακή και είσαι ξύπνια για να διαβάσεις;; Ουαου!! Χαρά στο κουράγιο σου! Καλό διάβασμα πάντως.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #681 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 10:19:38 πμ »
Καλημέρα. Τα σχολικά δεν καλύπτουν τα πάντα αλλά διαβάζονται εύκολα. Από εκεί θα ξεκινήσω και μετά θα διαβάσω wilcken και Καραγιαννόπουλο... όσο για τη νεότερη.... ποτέ δεν την χώνεψα...να δω τώρα πώς θα τη διαβάσω...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #682 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 12:29:55 μμ »
Αρχαία ιστορια wilcken ισως και mosset. εμένα προσωπικά δε μου πολυάρεσε. βυζαντινή Καραγιαννόπουλος που είναι πιο απλός απο οστρογότσκι αλλά τα περιέχει όλα. νεότερη τα παλιά σχολικά, το νέο της γ λυκείου, επιλογής Β λυκείου (θέματα ιστοριας) κ γ λυκείου κατεύθυνση. σε όποια περίοδο όμως κ να έχουμε πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσουμε κ τα σχολικά γιατι μερικές φορές βάζουν από τις λεζάντες των φωτογραφιών που δεν υπάρχουν σε άλλα βιβλία. Πέρυσι είχε πέσει μια ερώτηση που έλεγε στη μάχη της Χαιρώνειας ποιοι έστησαν μνημείο κ η απάντηση βρίσκεται κάτω από μια φωτο από το παλιό σχολικό της Α γυμνασίου. Κ γενικά από αυτά που έχω ακούσει το α και το ω είναι τα σχολικά
Καλημέρα σε όλους.Ξύπνησα νωρίς για να διαβάσω.Περιμένω να ξημερώσει γιτί το σκοτάδι με ενοχλεί και με κουράζει.Άντε να δω πότε θα ξημερώσει.Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες για τα σχολικά.Σα ΦΠΨίνα δε τα πάω και πολύ καλά με την Ιστορία και κυρίως με τη Βυζαντινή.Την έχω βγάλει 3 φορές και δε μπορώ να θυμηθώ τίποτα οπότε και θα αρκεστώ στον Καραγιαννόπουλο,στα σχολικά και σ'ένα παλιό σχολικό του Καλοκαιρινού.Τον Ostrogorsky δε τον αντέχει η μνήμη μου και ας τον έχω διαβάσει αρκετά καλά.Δε θυμάμαι τίποτα

Κι εγώ όταν δεν δουλεύω, σηκώνομαι στις 7:00. Οι πρωινές ώρες είναι οι καλύτερες! ;)

Παναγία μου! 6.30 η ώρα Κυριακή και είσαι ξύπνια για να διαβάσεις;; Ουαου!! Χαρά στο κουράγιο σου! Καλό διάβασμα πάντως.
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #683 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 01:09:41 μμ »
Αυτό σκοπεύω να διαβάσω από τα σχολικά, μόνο τις λεζάντες και τις πηγές. Και εγώ το θυμάμαι για το λιοντάρι, που ανέφερες. Όμως όλα τα υπόλοιπα δεν είχαν καμία σχέση. Καλό είναι να τους ρίξεις μια ματιά. Αυτό όμως θα το κάνω στο τέλος και χάριν της διδακτικής. Δεν πιστεύω όμως να θεωρεί κανείς  ότι μπορεί να γράψει αξιοπρεπώς μόνο με τα σχολικά. Μόνο τα δύο της κατεύθυνσης (Β και Γ) βοηθάνε καταλυτικά

Ίσως δε θυμάμαι καλά, αλλά πείτε μου μία ερώτηση που έπεσε στον τελευταίο ΑΣΕΠ και ήταν μόνο από τα βιβλία της κατεύθυνσης Β' και Γ΄Λυκείου...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #684 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 01:51:55 μμ »
H ερώτηση που αναφερόταν στη συνθήκη ανταλλαγής πληθυσμών.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #685 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 02:03:40 μμ »
To έγραφε και στο Γενικής Παιδείας. Θέλω να πω ότι φυσικά και θα ήταν καλό να διαβάσουμε και τα βιβλία της κατεύθυνσης, αλλά αν κάποιος δεν προλαβαίνει και θέλει να επιλέξει, οπωσδήποτε να διαβάσει την ιστορία της Γενικής και όχι της κατεύθυνσης.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161390
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.