*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 282607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 16, 2008, 10:23:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους !
Ομολογώ ότι είμαι πολύ προβληματισμένη για το τι θα διαβάσω από νεότερη ιστορία, αλλά μάλλον θα αρκεστώ στα σχολικά ( 2 τόμοι της ΓΛυκείου, επιλογής Β'  Λυκείου και το καινούριο της Γ' Γυμνασίου, που αν και συνοπτικό το βρίσκω αρκετά καλό). Ωστόσο θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσει κάποοις συνάδελφος τα εξής:1) Όταν λέει στην ύλη: μέχρι τέλος 20ου αι. δηλαδή μέχρι πού να φτάσουμε χρονικά; 2)από την Ιστορία κατεύθυνσης της Γ Λυκείου χρειάζεται να διαβάσουμε(νομίζω ότι πε΄ριπου καλύπτονται αυτά που αναφέρει από τους 2 τόμους γενικής παιδείας) 3)ναζισμός ,φασισμός, αμερικανική οικονομική κρίση, καλλιτεχνικά ρεύματα α+β βιομηχανική επανάστασ, είανι κατά τη γνώμη σας κομμάτια της ύλης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


To καινούριο είναι της γ'Λυκείου "Ιστορία του νεότερου και του σύγχρονου κόσμου από το 1815-σήμερα. Βέβαια και της γ' γυμνασίου σχετικά καινούριο είναι αλλά το είχαμε και στον προηγούμενο διαγωνισμό.
1) Μέχρι το 2000, ως τις μέρες μας εν ολίγοις.
2) Βιβλίο κατευθ. σελ. 20-25 (οι σελ. που αναφέρω ακολουθούν την έκδοση του 2006 - σε παλαιότερες εκδόσεις η αριθμ. είναι διαφορετική), 29-45, 52-54, 70-110, 129-133, 138-140, 149-169, 181-220, 232-234, 249-254(είναι το Ποντιακό Ζήτημα, ίσως πολύ περιληπτικά).
γ) Θεωρώ πως ακροθιγώς πρέπει να διαβαστούν και αυτά ώστε να έχεις μια γενικότερη ιδέα της διαμορφωθείσας κατάστασης και πως επηρρέασαν τα συγκεκριμένα γεγονότα την Ελλάδα.

Σε ό,τι αφορά στις τέχνες - καλλιτεχνικά ρεύματα πολύ περιληπτικά θα έλεγα αλλά ας έχουμε μια ιδέα , καθώς ποτέ κανείς δε γνωρίζει.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:08 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 17, 2008, 03:46:59 πμ »
Καλησπέρα σε όλους !
Ομολογώ ότι είμαι πολύ προβληματισμένη για το τι θα διαβάσω από νεότερη ιστορία, αλλά μάλλον θα αρκεστώ στα σχολικά ( 2 τόμοι της ΓΛυκείου, επιλογής Β'  Λυκείου και το καινούριο της Γ' Γυμνασίου, που αν και συνοπτικό το βρίσκω αρκετά καλό). Ωστόσο θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσει κάποοις συνάδελφος τα εξής:1) Όταν λέει στην ύλη: μέχρι τέλος 20ου αι. δηλαδή μέχρι πού να φτάσουμε χρονικά; 2)από την Ιστορία κατεύθυνσης της Γ Λυκείου χρειάζεται να διαβάσουμε(νομίζω ότι πε΄ριπου καλύπτονται αυτά που αναφέρει από τους 2 τόμους γενικής παιδείας) 3)ναζισμός ,φασισμός, αμερικανική οικονομική κρίση, καλλιτεχνικά ρεύματα α+β βιομηχανική επανάστασ, είανι κατά τη γνώμη σας κομμάτια της ύλης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


To καινούριο είναι της γ'Λυκείου "Ιστορία του νεότερου και του σύγχρονου κόσμου από το 1815-σήμερα. Βέβαια και της γ' γυμνασίου σχετικά καινούριο είναι αλλά το είχαμε και στον προηγούμενο διαγωνισμό.
1) Μέχρι το 2000, ως τις μέρες μας εν ολίγοις.
2) Βιβλίο κατευθ. σελ. 20-25 (οι σελ. που αναφέρω ακολουθούν την έκδοση του 2006 - σε παλαιότερες εκδόσεις η αριθμ. είναι διαφορετική), 29-45, 52-54, 70-110, 129-133, 138-140, 149-169, 181-220, 232-234, 249-254(είναι το Ποντιακό Ζήτημα, ίσως πολύ περιληπτικά).
γ) Θεωρώ πως ακροθιγώς πρέπει να διαβαστούν και αυτά ώστε να έχεις μια γενικότερη ιδέα της διαμορφωθείσας κατάστασης και πως επηρρέασαν τα συγκεκριμένα γεγονότα την Ελλάδα.

Σε ό,τι αφορά στις τέχνες - καλλιτεχνικά ρεύματα πολύ περιληπτικά θα έλεγα αλλά ας έχουμε μια ιδέα , καθώς ποτέ κανείς δε γνωρίζει.

Μάριον είσαι σιγουρη για τις σελίδες που δίνεις; Πολλά από αυτά είναι καθαρά εσωτερική πολιτική (Τράπεζα Ελλάδος, Σύνταγμα 1844, κλπ). Με ποια κριτήρια δίνεις αυτές τις σελίδες;

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 17, 2008, 08:24:07 πμ »
 καλημερα σε ολους....marion σε ευχαριστω για τις συμβουλες....
μια ερωτηση μονο....λενε οτι ο Σβολοπουλος δεν διαβαζεται.......τι λετε?????????

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:33:16 πμ »
ρε παιδια μηπως τα παραλετε και αδικα τρλαινεστε;
βλεπω τωρα τα θεματα του 2005 και ειναι υπεραρκετα τα σχολικα βιβλια..
ενταξει περυσι βαλανε και καμια σαχλαμαρα παραπανω εκτος σχολικων αλλα δεν εγινε και τιποτα αν δεν πιασουμε 3-4 ερωτησουλες....
η γνωμη μου ειναι οτι τσαμπα αγχωνομαστε για την ιστορια...
 αλλου θα δυσκολεψουν τα πραγματα φετος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:08 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:40:41 πμ »
καλημερα στρουμφιτα...λες να μην "πιασουμε" τπτ αλλο εσυ? μονο σχολικα? δεν ειναι λιγο ρισκο ομως?

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:49:08 πμ »
εγω σκεφτομαι να κανω μια ανγνωση την εξωτερικη πολιτικη 1830-σημερα απο την ιστορια του ελληνικου εθνους για να κατανοησω τα γεγονοτα.
αυτο θα το κανω τωρα το καλοκαιρι.
και θα κατσω μετα απο σεπτεμβρη να διαβασω τα σχολικα γιατι αμα ταρχισω απο τωρα δε θα θυμαμαι τιποτα...
εχουμε τοσα αλλα να διαβασουμε..
αμα κατσω και ασχοληθω τοσολεπτομερειακα με την ιστορια δε θα προλαβω να κανω τιποτα αλλο...
ειμαι σιγουρη παντως πως αν μαθουμε καλα τα σχολικα μας καλυπτουν.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 17, 2008, 10:52:20 πμ »
καλημερα στρουμφιτα...λες να μην "πιασουμε" τπτ αλλο εσυ? μονο σχολικα? δεν ειναι λιγο ρισκο ομως?

Το βλέπω αρκετά μεγάλο ρίσκο. Μπορεί κάλλιστα οι μισές ερωτήσεις να είναι εκτός σχολικού βιβλίου. Δεν υπάρχει καμία δέσμευση, ούτε νομίζω ότι θα κάθονται να ξεκοκαλίζουν τα σχολικά βιβλία για να δουν τι είναι μέσα και τι όχι, εφόσον η ύλη έχει δοθεί με αυτή τη μορφή.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:04:34 πμ »
βασικα και γω, αν και δεν εχω πειρα μια κ δινω για πρωτη φορα, συμφωνω με τον Στρατο...με προβληματιζει να διαβασω μονο τα σχολικα..οχι οτι θα κατσω να διαβασω 10 βιβλια αλλα νομιζω πως εστω 1 επιπλεον για την καθε περιοδο χρειαζεται...δλδ Wilken για αρχαια.Οστρογκορσκυ για βυζαντινη και τωρα το σκεφτομαι γαι τη συγχρονη...δεν ξερω....εχω χαθει λιγο...εσυ τι θα διαβασεις strato91?
και η ΙΕΕ  δεν παραπαει?πολυ βαρυ....δεν ξερω....

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:14:55 πμ »
Τα σχολικά βιβλία είναι πυκνά, αφαιρετικά, περιληπτικά, ελλειπτικά, πληροφοριακά...προορίζονται για μαθητές...μόνο το βιβλίο της κατεύθυνσης διαφοροποιείται κάπως αλλά επιλεκτικά...γι' αυτό θεωρώ ότι το διάβασμά σας είναι επικίνδυνο να περιοριστεί σ' αυτά... :)
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:24:58 πμ »
εχει δικιο η vica.....
εσυ τι θα διαβασεις VICA?

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:26:10 πμ »
H vica έχει διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:32:20 πμ »
τοτε vica εσυ τι διαβασες;

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:53:49 πμ »
βασικα και γω, αν και δεν εχω πειρα μια κ δινω για πρωτη φορα, συμφωνω με τον Στρατο...με προβληματιζει να διαβασω μονο τα σχολικα..οχι οτι θα κατσω να διαβασω 10 βιβλια αλλα νομιζω πως εστω 1 επιπλεον για την καθε περιοδο χρειαζεται...δλδ Wilken για αρχαια.Οστρογκορσκυ για βυζαντινη και τωρα το σκεφτομαι γαι τη συγχρονη...δεν ξερω....εχω χαθει λιγο...εσυ τι θα διαβασεις strato91?
και η ΙΕΕ  δεν παραπαει?πολυ βαρυ....δεν ξερω....


Αυτά που προτείνεις είναι καλά. Παιδιά η ΙΕΕ είναι αδύνατο να διαβαστεί. Μόνο η Αρχαία είναι 2 τόμοι (αν δεν κάνω λάθος). Θα μου πεις να διαβάσει κανείς επιλεκτικά. Και με ποιο κριτήριο θα επιλέξεις; Δε νομίζω τελικά να βάλουν κάτι που θα βρίσκεται μόνο στην ΙΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ιστορια 2008
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 17, 2008, 11:57:15 πμ »
βασικα και γω, αν και δεν εχω πειρα μια κ δινω για πρωτη φορα, συμφωνω με τον Στρατο...με προβληματιζει να διαβασω μονο τα σχολικα..οχι οτι θα κατσω να διαβασω 10 βιβλια αλλα νομιζω πως εστω 1 επιπλεον για την καθε περιοδο χρειαζεται...δλδ Wilken για αρχαια.Οστρογκορσκυ για βυζαντινη και τωρα το σκεφτομαι γαι τη συγχρονη...δεν ξερω....εχω χαθει λιγο...εσυ τι θα διαβασεις strato91?
και η ΙΕΕ  δεν παραπαει?πολυ βαρυ....δεν ξερω....


Όσον αφορά την Νεότερη, πιστεύω του Σβολόπουλου είναι καλογραμμένα και αρκετά εκτενή. Ελπίζω να μην αφήνουν τίποτα σημαντικό απέξω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160778
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.