*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 677807 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1414 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:45:07 πμ »
Το σχολείο στο οποίο ανήκουμε οργανικά, και προφανώς δεν θα είμαστε εκεί του χρόνου οι αποσπασμένοι, το ενημερώνουμε εμείς?Πρέπει να πάρω το διευθυντή τηλ και να του ότι πήρα απόσπαση?Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία?
Ευχαριστώ minouk

Όχι βρε, μην αγχώνεσαι τόσο.
Το πολυαγαπημένο Υπουργείο μας στέλνει την απόφαση απόσπασης στο γραφείο σου και το γραφείο σου στο σχολείο σου.Το Υπουργείο στέλνει σε όλες τις δ/νσεις τα ονόματα, οπότε βλέπουν ποιοι φεύγουν και ποιοι αποσπάσθηκαν στη κάθε δ/νση.
Εσύ οφείλεις να είσαι 1 Σεπτεμβρίου στην οργανική σου ΑΛΛΑ αν έχεις αποσπασθεί, στην δ/νση που πήρες απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:09 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1415 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:51:44 πμ »
Οι αποσπασεις απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ αυριο βγαινουν; Μαθατε κατι;

8-9 Ιουλίου συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ για αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, του αιρετού Βασίλη Παληγιάννη

ΠΑΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΑΙΡΕΤΟΣ ΚΥΣΠΕ

ΤΗΛ. 6974 750409                                                                         

FAX: 210 3442287                                                                           Αθήνα, 01/07/2010

 
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ:
1. Αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε Διευθύνσεις και Γραφεία Π.Ε., σε φορείς και στην Κεντρική Υπηρεσία.
2. Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.
3. Επιλογή Διευθυντών Εκπαίδευσης.


Συναδέλφισσες – συνάδελφοι,
1. Αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε Διευθύνσεις και Γραφεία Π.Ε.

Ανακοινώθηκαν, επιτέλους, οι αποσπάσεις στις Διευθύνσεις και στα Γραφεία Π.Ε., σε φορείς και στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου.

Σαφώς είναι μειωμένες σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.

Σε ό,τι αφορά στις αποσπάσεις στα γραφεία, επισημαίνω πως αν και η υπηρεσία γνώριζε ότι σε πολλά Γραφεία Εκπαίδευσης δεν υπηρετούν διοικητικοί υπάλληλοι, εντούτοις δεν απέσπασε ούτε έναν εκπαιδευτικό. Εύλογα τίθεται το ερώτημα: Πώς θα λειτουργήσουν χωρίς προσωπικό τα συγκεκριμένα γραφεία;

Αλήθεια, ποιοι είναι αυτοί που σχεδιάζουν και υλοποιούν τέτοιες αποφάσεις; Σίγουρα δεν πρέπει να έχουν γνώση του τρόπου λειτουργίας του εκπαιδευτικού συστήματος.

Πιστεύω, πως θα πραγματοποιηθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα, δεύτερος κύκλος αποσπάσεων ώστε να καλυφθούν οι πραγματικές ανάγκες σε προσωπικό, όλων των γραφείων εκπαίδευσης.

 
2. Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ

Σας ενημερώνω πως την ερχόμενη εβδομάδα, Τετάρτη 8/7 και Πέμπτη 9/7, το ΚΥΣΠΕ θα συνεδριάσει για να προτείνει τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Έως σήμερα, δε γνωρίζουμε τα λειτουργικά κενά των ΠΥΣΠΕ, ούτε τη διαδικασία που θα ακολουθηθεί. Ελπίζω πως, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, οι αποσπάσεις θα πραγματοποιηθούν με αντικειμενικά κριτήρια. Ταυτόχρονα, ως αιρετός, λαμβάνοντας υπόψη και τα πραγματικά λειτουργικά κενά, θα καταβάλλω κάθε δυνατή προσπάθεια να ικανοποιηθούν όσο το δυνατόν περισσότερες αιτήσεις συναδέλφων μας, προς όφελος της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών.

                                                                             Πάντα στη διάθεσή σας

 Παληγιάννης Βασίλης


Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος wins@or

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1416 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:52:22 πμ »
Το σχολείο στο οποίο ανήκουμε οργανικά, και προφανώς δεν θα είμαστε εκεί του χρόνου οι αποσπασμένοι, το ενημερώνουμε εμείς?Πρέπει να πάρω το διευθυντή τηλ και να του ότι πήρα απόσπαση?Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία?
Ευχαριστώ minouk

Όχι βρε, μην αγχώνεσαι τόσο.
Το πολυαγαπημένο Υπουργείο μας στέλνει την απόφαση απόσπασης στο γραφείο σου και το γραφείο σου στο σχολείο σου.Το Υπουργείο στέλνει σε όλες τις δ/νσεις τα ονόματα, οπότε βλέπουν ποιοι φεύγουν και ποιοι αποσπάσθηκαν στη κάθε δ/νση.
Εσύ οφείλεις να είσαι 1 Σεπτεμβρίου στην οργανική σου ΑΛΛΑ αν έχεις αποσπασθεί, στην δ/νση που πήρες απόσπαση.


Thanks, αυτό ήταν πολύ κατατοπιστικό!

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1417 στις: Ιούλιος 02, 2010, 09:55:21 πμ »
Α και μια λεπτομέρεια εγώ την πήρα την απόσπαση....Αλλά οι βρωμίες της με έχουν φτάσει στα όρια μου...Όταν είδα ποια άτομα έκοψε έπαθα σοκ....Δεν μπορεί να μην ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει ποιος αξίζει εκεί μέσα (τουλάχιστον όλοι οι παλιοί από οποιοδήποτε κόμμα πάντα ρώταγαν)....Έυγε κ. Διαμαντοπούλου εσύ και το καινούριο ψηφιακό σου σχολείο.....

Λεπτομέρεια;;;
Δηλαδή μιλάνε και τα βύσματα τώρα και γίνονται τιμητές της νομιμότητας;;;
Κάτι τέτοιοι μας φτάσανε σ' αυτήν την κατάσταση...
Αντί να παθαίνεις "ΣΟΚ" τώρα, ας φρόντιζες να μη γίνεις κι εσύ μέρος του σάπιου, φαύλου συστήματος.
Εσύ πήρες τη θέση των άλλων που την άξιζαν, επειδή είχες το βύσμα
και ναι, ΔΕΝ έχεις τώρα δικαίωμα να μιλάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 09:57:23 πμ από Blackrider »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:09 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1418 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:04:10 πμ »
Και κάτι ακόμα όσοι δεν πήραν απόσπαση πότε μπορούν να κάνουν επανεξέταση της αίτησης?
Ευχαριστώ

Αν αναφέρεσαι σε απόσπαση σε φορέα, δεν βγαίνει νέα εγκύκλιος, αλλά μπορείς να κάνεις μια αίτηση επαναξετέτασης και να την καταθέσεις στο γραφείο, ακόμα και σήμερα. Συνήθως,  δίνονται και επιπλέον αποσπάσεις από αυτές που ανακοινώθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος wins@or

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1419 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:12:26 πμ »
Και κάτι ακόμα όσοι δεν πήραν απόσπαση πότε μπορούν να κάνουν επανεξέταση της αίτησης?
Ευχαριστώ

Αν αναφέρεσαι σε απόσπαση σε φορέα, δεν βγαίνει νέα εγκύκλιος, αλλά μπορείς να κάνεις μια αίτηση επαναξετέτασης και να την καταθέσεις στο γραφείο, ακόμα και σήμερα. Συνήθως,  δίνονται και επιπλέον αποσπάσεις από αυτές που ανακοινώθηκαν.

Ok, σε ευχαριστώ annna.

Αποσυνδεδεμένος sakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1420 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:44:26 πμ »
υπάρχουν πιθανότητες να βγουν σήμερα οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ?????? 

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1421 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:55:28 πμ »
καλημερα και απο εμενα!
Ακριβως ετσι Damien, αναφερθηκα σε 2 διαφορετικες αιτησεις . Η μια προκειμενου να αιτηθω τη γνωστοποιηση των προσοντων με βαση τα οποια συγκεκριμενα ατομα πηραν αποσπαση σε γραφεια και η δευτερη για να ζητησω επανεξεταση της δικης μου αιτησης!

με το υπουργειο που μιλησα μου ειπαν πως η πρωτη αιτηση δεν ειναι δυνατο να ικανοποιηθει( αναρωτιεμαι γιατι...) , ενω η δευτερη μπορει να κατατεθει απο εμας στο γραφειο οπου ανηκει η οργανικη μας ακομη και σημερα....


Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1422 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:16:55 πμ »
υπάρχουν πιθανότητες να βγουν σήμερα οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ?????? 

Ούτε με σφαίρες........
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=4011
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1423 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:04:20 μμ »
Υπάρχει ένας τρόπος για να βγουν οι αποσπάσεις σας νωρίτερα..

Ολοι έξω από το υπουργείο με βουβουζέλες μέχρι να συνεδριάσουν ...

 ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1424 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:05:10 μμ »
υπάρχουν πιθανότητες να βγουν σήμερα οι αποσπάσεις απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ?????? 
Κι εγω το ιδιο αναρωτιεμαι.Υπαρχει καποια πληροφορηση?????

Αποσυνδεδεμένος papas30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1425 στις: Ιούλιος 02, 2010, 02:01:24 μμ »
Α και μια λεπτομέρεια εγώ την πήρα την απόσπαση....Αλλά οι βρωμίες της με έχουν φτάσει στα όρια μου...Όταν είδα ποια άτομα έκοψε έπαθα σοκ....Δεν μπορεί να μην ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει ποιος αξίζει εκεί μέσα (τουλάχιστον όλοι οι παλιοί από οποιοδήποτε κόμμα πάντα ρώταγαν)....Έυγε κ. Διαμαντοπούλου εσύ και το καινούριο ψηφιακό σου σχολείο.....

Λεπτομέρεια;;;
Δηλαδή μιλάνε και τα βύσματα τώρα και γίνονται τιμητές της νομιμότητας;;;
Κάτι τέτοιοι μας φτάσανε σ' αυτήν την κατάσταση...
Αντί να παθαίνεις "ΣΟΚ" τώρα, ας φρόντιζες να μη γίνεις κι εσύ μέρος του σάπιου, φαύλου συστήματος.
Εσύ πήρες τη θέση των άλλων που την άξιζαν, επειδή είχες το βύσμα
και ναι, ΔΕΝ έχεις τώρα δικαίωμα να μιλάς.

Συγνώμη που σου χαλάω την ρητορία σου απλά εγώ πήρα την απόσπαση επειδή είμαι απλά στην Αθήνα.Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ βύσμα και είμαι ένας από αυτούς που θα είχες πληρώσει πολλές χιλλίαδες ευρώ αν δεν τους άρεσε η δουλεία τους και γράφανε κώδικα όλη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος radiki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1426 στις: Ιούλιος 02, 2010, 02:16:29 μμ »
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος τι γίνεται με τους αποσπασμένους? Πρέπει οι ιδιοι να ενημερώσουν το σχολείο που ανήκουν ότι πήραν απόσπαση?Χρειάζεται να προσκομίσουμε κάποιο χαρτί?
Και κάτι ακόμα όσοι δεν πήραν απόσπαση πότε μπορούν να κάνουν επανεξέταση της αίτησης?
Ευχαριστώ

Οι αποσπασμένοι παρουσιάζονται 1 Σεπτέμβρη στη δ/νση που αποσπάστηκαν.
Συμπληρώνουν αίτηση τοποθέτησης, εξετάζονται όλες οι αιτήσεις και με βάση τα κοινωνικά κριτήρια και μόρια γίνονται οι τοποθετήσεις.
Σε ποιο σχολείο θα είναι ο καθένας το μαθαίνουμε αρχές Σεπτέμβρη.Οπότε δεν μπορείς να πάρεις τηλ σε κάποιο σχολείο.
Χαρτιά δεν χρειάζονται να προσκομίσεις, απλά να ξέρεις τα προσωπικά στοιχεία σου(εκτός από της ταυτότητας, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ).
Το Σεπτέμβρη νομίζω βγαίνει η εγκύκλιος για τη β΄φάση αποσπάσεων.
Δεν είναι έτσι. Η διεύθυνση στην οποία θα αποσπαστείς θα βγάλει προθεσμία για υποβολή αιτήσεων. Μπορεί να τοποθετηθείς σε σχολείο αρκετά πρίν τη 1 Σεπτέμβρη. Απλά τότε θα παρουσιαστείς  αρχικά στη διεύθυνση και μετά στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1427 στις: Ιούλιος 02, 2010, 03:01:43 μμ »
δεν ειχα σκοπο να πω και γω τιποτα αλλα αρκετα. δυστυχως με μεσο τοσα χρονια δεν καταφερα να παρω αποσπαση σε γραφειο για να υπηρετησω την οργανικη μου την πηρα φετος και αυτο που εχω να κερδισω ειναι μια δουλεια διπλα στην οικογενεια μου ( δυο παιδια και συζυγο εκπ/κο). οσον αφορα τον τροπο που την πηρα οποιος πιστευει . με προτεινε ο προισταμενος μαζι με αλλα 3 ατομα. την αποσπαση την πηραμε δυο. επιπλεον μεσο δεν εβαλα. στην αιτηση μου εβαλα 19 συνυμμενα παρολο που ο υπαλληλος του γραφειου μου λεγε πως δε χρειαζεται γιατι τα αναφερω στο βιογραφικο. εγω τα εβαλα. εκτος των αλλων : ecdl, 1ο επιπεδο πιστοποιηση, βοηθος επιμορφωτη σταΤΠΕ, προυπηρεσια ως διοικητικο μελος σε οργανισμο κρατικο, 1200 ωρες από 3 σεμιναρια υπολογιστων 2 χρονια ως προισταμενη σε σχολειο κ.α. ισως αυτα να ηταν αρκετα. παντως σας διαβεβαιώ πως ουτε τον περιφεριαρχη γνωριζα ουτε καποιον πολιτικο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160377
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.