*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 420414 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #504 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:32:31 πμ »
πάρτε μας τηλέφωνο!!! κλήρωσε και κερδίσατε!!!
δηλ αυτόν τον τρόπο σκέφτηκαν για να τους βρουν άμεσα, τεχνολογία φιλέ μου, όχι αστεία.
(εγώ θα κάνω οτι σε ψάχνω, εσύ κάνε οτι δεν ξέρεις τπτ)

Το σημαντικό είναι ότι, όπως υποψιάζομαι, θα κρατήσουν τους αποσπαμένους σε Διευθύνσεις και άλλους φορείς (της α φάσης) μέχρι να έρθουν αντικαταστάτες τους...

Φανταστείτε οι της β φάσης...



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:00 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #505 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:39:21 πμ »
Το σημαντικό είναι ότι, όπως υποψιάζομαι, θα κρατήσουν τους αποσπαμένους σε Διευθύνσεις και άλλους φορείς (της α φάσης) μέχρι να έρθουν αντικαταστάτες τους...

Φανταστείτε οι της β φάσης...

To πιο πιθανό είναι (μιλάμε για Ευρυτανία δηλαδή ένα Νομό που το σύνολο των εκπαιδευτικών είναι μικρό και δεν τρελαίνεται και κανένας να πάει εκεί) ότι απλά δεν έχουν αντικαταστάτες για τις εξετάσεις Σεπτέμβρη... (με λίγα λόγια δεν περιμένουν αποσπάσεις ή προσλήψεις αναπληρωτών) μέχρι τότε... Οπότε σου λέει μην παραλάβετε εκεί που θα πάτε γιατί μετά πάει πέταξε το πουλί δεν μπορώ να σας ξαναγυρίσω... το ωραίο είναι ότι το κατάλαβαν τώρα... και δεν τηλεφωνούν στους εκπαιδευτικούς ή στους φορείς υποδοχής...

ΥΓ.   Οταν λέω εγώ είμαστε Υπουργείο Χαβαλέ μετά έχω άδικο?

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #506 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:54:35 πμ »
Κατά την προσωπική μου άποψη, μια διάταξη που πρέπει να επανεξεταστεί είναι η παράγραφος 1 του άρθρου 31 του 3848:

"1. Απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός."

Καλή η πρόθεση του νομοθέτη, στην πράξη όμως έχουμε το εξής φαινόμενο για τις αποσπάσεις με Υπουργική Απόφαση: "καλός" ο Υπουργός που την έδωσε, "κακός" ο Διευθυντής που δεν σε αποδεσμεύει.

Και πιο συγκεκριμένα, για τις αποσπάσεις από Διεύθυνση σε Διεύθυνση, μπορούμε να διακρίνουμε τις εξής περιπτώσεις όταν συμβαίνει μια απόσπαση (+ "πλεονασματική" περιοχή, - "ελλειμματική" περιοχή):

1) Από + σε - : Τα κενά πανελλαδικώς μειώνονται κατά ένα και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

2) Από + σε + : Τα κενά πανελλαδικώς μένουν τα ίδια και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

3) Από - σε - : Τα κενά πανελλαδικώς μένουν τα ίδια και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

4) Από - σε + : Τα κενά πανελλαδικώς αυξάνονται κατά ένα και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

Εξασφαλίζοντας ότι δεν συμβαίνει η 4η περίπτωση, σε κάθε άλλη περίπτωση θεωρώ ότι η απόσπαση από Διεύθυνση σε Διεύθυνση πρέπει να εκτελείται άμεσα. Αλλιώς μην την δίνεις καθόλου.

Φυσικά υπάρχει "δυσκολία" στον αντικειμενικό προσδιορισμό του + και -, διότι κενά και πλεονάσματα εμφανίζονται και εξαφανίζονται εγγενώς στην εκπαίδευση αλλά και ... "εξωγενώς". ;)

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #507 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:55:40 πμ »
To πιο πιθανό είναι (μιλάμε για Ευρυτανία δηλαδή ένα Νομό που το σύνολο των εκπαιδευτικών είναι μικρό και δεν τρελαίνεται και κανένας να πάει εκεί) ότι απλά δεν έχουν αντικαταστάτες για τις εξετάσεις Σεπτέμβρη...

ΠΕ17.01 για εξετάσεις ανεξεταστέων τον Σεπτέμβρη... Μμμμμ.... δεν κολλάει...

Και οι ΠΕ0401 δεν μπορούν να κάνουν τις εξετάσεις για το μάθημα της Χημείας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:00 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #508 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:55:56 πμ »
Εγω παλι δε νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος.
Δηλαδη πιστευετε οτι αυτοι που εχουν παρει ηδη αποσπαση σε φορεα δεν εχουν αρκετη δυναμη σε γνωριμιες για να αποφευγουν τετοιες καταστασεις;
Δεν ειναι σαν την πλεμπα που περιμενει αντικαταστατη ως τη Δευτερα Παρουσια.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #509 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:00:42 μμ »
χεχ, ποιος θα πάρει στην Ευρυτανία να πει είμαι πε02?   :P
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #510 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:03:24 μμ »
ΠΕ17.01 για εξετάσεις ανεξεταστέων τον Σεπτέμβρη... Μμμμμ.... δεν κολλάει...

Και οι ΠΕ0401 δεν μπορούν να κάνουν τις εξετάσεις για το μάθημα της Χημείας;

Μπορεί να μιλάμε για ΕΠΑΛ για τον 1ο.
Οσο για τον δεύτερο μπορεί να είναι ο μοναδικός στο σχολείο και να μην θέλουν για κάποιο λόγο άλλο από άλλο σχολείο (ή μπορεί και οι υπόλοιποι να εμπλέκονται στα σχολεία τους)...
Μιλάμε για μικρή περιοχή με λίγα σχολεία που οι εκπαιδευτικοί είναι μετρημένοι στα δάκτυλα...

ΥΓ. Δεν επιμένω αλλά δεν βλέπω άλλο λόγο να θέλουν να γυρίσουν οι συγκεκριμένοι αυτήν τουλάχιστον την εποχή...

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #511 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:06:14 μμ »
Aν κάποιος πήρε μετάθεση για ένα Πύσδε και εκεί μείνει σε διάθεση και όταν βγουν οι αποσπάσεις, αποσπάται σε άλλο Πύσδε, θεωρείται ότι υπηρέτησε την οργανική του ή όχι;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #512 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:07:53 μμ »
Μπορεί να μιλάμε για ΕΠΑΛ για τον 1ο.
Οσο για τον δεύτερο μπορεί να είναι ο μοναδικός στο σχολείο και να μην θέλουν για κάποιο λόγο άλλο από άλλο σχολείο (ή μπορεί και οι υπόλοιποι να εμπλέκονται στα σχολεία τους)...
Μιλάμε για μικρή περιοχή με λίγα σχολεία που οι εκπαιδευτικοί είναι μετρημένοι στα δάκτυλα...

ΥΓ. Δεν επιμένω αλλά δεν βλέπω άλλο λόγο να θέλουν να γυρίσουν οι συγκεκριμένοι αυτήν τουλάχιστον την εποχή...

Προφανώς και μιλάμε για ΕΠΑΛ, αλλά επανεξέταση στο σχέδιο;

Ο λόγος είναι ακριβώς η λειψανδρία και αυτό που ανέφερε ο Patreas:

Παράγραφος 1 του άρθρου 31 του 3848:

"1. Απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός."



Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #513 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:12:06 μμ »
Aν κάποιος πήρε μετάθεση για ένα Πύσδε και εκεί μείνει σε διάθεση και όταν βγουν οι αποσπάσεις, αποσπάται σε άλλο Πύσδε, θεωρείται ότι υπηρέτησε την οργανική του ή όχι;

Φυσικά και όχι...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #514 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:15:49 μμ »
Κατά την προσωπική μου άποψη, μια διάταξη που πρέπει να επανεξεταστεί είναι η παράγραφος 1 του άρθρου 31 του 3848:

"1. Απόφαση απόσπασης δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός."

Καλή η πρόθεση του νομοθέτη, στην πράξη όμως έχουμε το εξής φαινόμενο για τις αποσπάσεις με Υπουργική Απόφαση: "καλός" ο Υπουργός που την έδωσε, "κακός" ο Διευθυντής που δεν σε αποδεσμεύει.

Και πιο συγκεκριμένα, για τις αποσπάσεις από Διεύθυνση σε Διεύθυνση, μπορούμε να διακρίνουμε τις εξής περιπτώσεις όταν συμβαίνει μια απόσπαση (+ "πλεονασματική" περιοχή, - "ελλειμματική" περιοχή):

1) Από + σε - : Τα κενά πανελλαδικώς μειώνονται κατά ένα και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

2) Από + σε + : Τα κενά πανελλαδικώς μένουν τα ίδια και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

3) Από - σε - : Τα κενά πανελλαδικώς μένουν τα ίδια και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

4) Από - σε + : Τα κενά πανελλαδικώς αυξάνονται κατά ένα και έχουμε +1 "ευδιάθετο" εκπαιδευτικό.

Εξασφαλίζοντας ότι δεν συμβαίνει η 4η περίπτωση, σε κάθε άλλη περίπτωση θεωρώ ότι η απόσπαση από Διεύθυνση σε Διεύθυνση πρέπει να εκτελείται άμεσα. Αλλιώς μην την δίνεις καθόλου.

Φυσικά υπάρχει "δυσκολία" στον αντικειμενικό προσδιορισμό του + και -, διότι κενά και πλεονάσματα εμφανίζονται και εξαφανίζονται εγγενώς στην εκπαίδευση αλλά και ... "εξωγενώς". ;)

Εγώ πάλι θεωρώ ότι το πρόβλημα ξεκινά από τις αποσπάσεις σε φορείς...

Μια χαρά θα μπορούσε αυτές οι αποσπάσεις να είναι θητείες όπου:

α) χάνεις την οριστική σου τοποθέτηση σε σχολείο
β) κάθεσαι για 2-3 χρόνια στον φορέα (χωρίς ανάκληση για σοβαρό λόγο). Ετσι και αλλιώς το βύσμα σου τόσο θα σε πήγαινε εκεί...
γ) μετά την θητεία ή δεν έχεις δικαίωμα για νέα θητεία και γυρίζεις εκπαιδευτικός στην Διάθεση εκεί που ανήκεις ή παίρνεις οριστική και αμετάκλητη μετάταξη για Διοικητικός στον φορέα που αποσπάστηκες...

ΥΓ. Αν φυσικά θέλεις να μην εξαφανίζονται κενά για μεταθέσεις/μετατάξεις και να εμφανίζονται λειτουργικά κενά από το πουθενά... διότι οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ κατά ένα μεγάλο ποσοστό ξεκινάνε από εκεί και από το γεγονός ότι ακόμα δεν έχουν δοθεί οργανικά σε ομάδες σχολείων...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 12:21:59 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #515 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:55:31 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ ότι το πρόβλημα ξεκινά από τις αποσπάσεις σε φορείς...

Μια χαρά θα μπορούσε αυτές οι αποσπάσεις να είναι θητείες όπου:

α) χάνεις την οριστική σου τοποθέτηση σε σχολείο
β) κάθεσαι για 2-3 χρόνια στον φορέα (χωρίς ανάκληση για σοβαρό λόγο). Ετσι και αλλιώς το βύσμα σου τόσο θα σε πήγαινε εκεί...
γ) μετά την θητεία ή δεν έχεις δικαίωμα για νέα θητεία και γυρίζεις εκπαιδευτικός στην Διάθεση εκεί που ανήκεις ή παίρνεις οριστική και αμετάκλητη μετάταξη για Διοικητικός στον φορέα που αποσπάστηκες...

ΥΓ. Αν φυσικά θέλεις να μην εξαφανίζονται κενά για μεταθέσεις/μετατάξεις και να εμφανίζονται λειτουργικά κενά από το πουθενά... διότι οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ κατά ένα μεγάλο ποσοστό ξεκινάνε από εκεί και από το γεγονός ότι ακόμα δεν έχουν δοθεί οργανικά σε ομάδες σχολείων...

ME KAΛΥΨΕΣ ΠΛΗΡΩΣ!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #516 στις: Αύγουστος 20, 2014, 01:26:55 μμ »
To πιο πιθανό είναι (μιλάμε για Ευρυτανία δηλαδή ένα Νομό που το σύνολο των εκπαιδευτικών είναι μικρό και δεν τρελαίνεται και κανένας να πάει εκεί) ότι απλά δεν έχουν αντικαταστάτες για τις εξετάσεις Σεπτέμβρη... (με λίγα λόγια δεν περιμένουν αποσπάσεις ή προσλήψεις αναπληρωτών) μέχρι τότε... Οπότε σου λέει μην παραλάβετε εκεί που θα πάτε γιατί μετά πάει πέταξε το πουλί δεν μπορώ να σας ξαναγυρίσω... το ωραίο είναι ότι το κατάλαβαν τώρα... και δεν τηλεφωνούν στους εκπαιδευτικούς ή στους φορείς υποδοχής...

ΥΓ.   Οταν λέω εγώ είμαστε Υπουργείο Χαβαλέ μετά έχω άδικο?
Τους καλύπτει ο 3848 (για τη μη αποδέσμευση); νομίζω ναι αλλά ρωτάω και για επαλήθευση.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #517 στις: Αύγουστος 20, 2014, 01:31:56 μμ »
Τους καλύπτει ο 3848 (για τη μη αποδέσμευση); νομίζω ναι αλλά ρωτάω και για επαλήθευση.

Ο 3848 είναι συγκεκριμένος για τις μετά (!) την 1/9 αποσπάσεις. Για τις πριν, δεν αναφέρει κάτι ρητώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 661
Σύνολο: 669

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.