*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019  (Αναγνώστηκε 284529 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #742 στις: Μάρτιος 20, 2019, 04:15:03 μμ »
Μεχρι 15-7 πρεπει να βγουν τα οριστικα με ενστασεις;δεν νομιζω

Ναι, τα οριστικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:58 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #743 στις: Μάρτιος 20, 2019, 04:20:48 μμ »
Οι οριστικοι πινακες αν το σκεφτουμε λογικά, θα ανακοινωθουν μπορει και μετα τον Αύγουστο...Δεν υπαρχει καμια περίπτωση να βγουν πριν απο τις 15 Ιουλιου...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #744 στις: Μάρτιος 20, 2019, 04:46:44 μμ »
Εξακολουθω να πιστευω,απο περιεργεια και οχι απο καποιο οφελος,οτι μεχρι 15 ιουλ ειναι για προσωρινους
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 04:57:24 μμ από math22 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #745 στις: Μάρτιος 20, 2019, 04:47:59 μμ »
Οι οριστικοι πινακες αν το σκεφτουμε λογικά, θα ανακοινωθουν μπορει και μετα τον Αύγουστο...Δεν υπαρχει καμια περίπτωση να βγουν πριν απο τις 15 Ιουλιου...
για να ανακοινωθούν την ώρα που θέλουν αυτοί, το ΑΣΕΠ θα πρέπει να παρατήσει προκηρύξεις που θα έπρεπε να τρέχουν στα χέρια του ήδη και να μην ασχοληθεί με τπτ άλλο, αλλά και να το κάνει θεωρείται αδύνατο 15/7....σε 4 μήνες δλδ...δεν έχει ούτε την προηγούμενη εμπειρία να τρέξει κάτι τόσο μεγάλο σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, και η εμπειρία όλων λέει ότι οι καθυστερήσεις σε τεραστίων διαστάσεων προκηρύξεις είναι πάντα με πάντα υπαρκτή , δλδ και το 15/7 θα πάει με ανακοινώσεις 100% πιο μετά και πιο μετά ...

υ.γ. μιλάω για γενική

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:58 »

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #746 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:17:57 μμ »
Για γενική παιδιά εγώ έχω ένα άσχημο προαίσθημα. Και συγγνώμη που το λέω αλλά το τροκτικο δεν έχει λάθος σε κάποια που έχει πει. Απλά είναι η πληροφόρηση του χαλασμένο τηλέφωνο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 05:21:30 μμ από Leviathan »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #747 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:20:32 μμ »
Εξακολουθω να πιστευω,απο περιεργεια και οχι απο καποιο οφελος,οτι μεχρι 15 ιουλ ειναι για προσωρινους

Όταν μπορέσεις δες το ΦΕΚ, το γράφει ξεκάθαρα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #748 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:20:58 μμ »
Για γενική παιδιά εγώ έχω ένα άσχημο προαίσθημα.

Meaning?

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #749 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:21:58 μμ »
Το ειδα.Δεν γραφει τελικους

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #750 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:27:12 μμ »
Κανονίστε να μου την πείτε για σεντόνι!
Πότε ένα σύστημα διαγωνισμού γίνεται επίσημο; Με την προκήρυξη. Όταν βγει αυτή και εμπλέκεται ο ΑΣΕΠ τότε θα πρέπει η όλη διαδικασία να ολοκληρωθεί. Δηλαδή να βγουν οι πίνακες κατάταξης σε ΦΕΚ. Πόσο ισχύουν οι Πινακες; 3 χρόνια. Μπορεί κάποιος μετά το Σεπτέμβριο να σταματήσει την διαδικασία. Όχι. Μόνο διορισμούς μπορεί να μην κάνει, αν δεν του αρέσει η διαδικασία. Μέχρι να παψει η ισχύς των πινάκων. Εκτός των δικαστηρίων που μπορεί να κρίνουν το σύστημα παράνομο. Αλλά και αυτά αργούν. Τουτέστιν....διορισμοί γενικής... Όποτε όσοι πραγματικά θέλουμε διορισμούς ειδικής μακάρι αυτοί να γίνουν και στο παρά ένα. Και για γενικής να σεβαστούν το υπάρχον σύστημα γιατί οτιδήποτε άλλο μπορεί να σημαίνει διορισμοί στη χειρότερη το 2025.

ΥΓ. Εξαιρούνται από τους επάνω διορισμούς οι δικαιωθεντες. Αυτοί κανονικά θα διοριστούν. Και δεν ανάβω φωτιές έτσι για να ξηγουμαστε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 05:42:32 μμ από Leviathan »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #751 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:45:35 μμ »
Κανονίστε να μου την πείτε για σεντόνι!
Πότε ένα σύστημα διαγωνισμού γίνεται επίσημο; Με την προκήρυξη. Όταν βγει αυτή και εμπλέκεται ο ΑΣΕΠ τότε θα πρέπει η όλη διαδικασία να ολοκληρωθεί. Δηλαδή να βγουν οι πίνακες κατάταξης σε ΦΕΚ. Πόσο ισχύουν οι Πινακες; 3 χρόνια. Μπορεί κάποιος μετά το Σεπτέμβριο να σταματήσει την διαδικασία. Όχι. Μόνο διορισμούς μπορεί να μην κάνει, αν δεν του αρέσει η διαδικασία. Μέχρι να παψει η ισχύς των πινάκων. Εκτός των δικαστηρίων που μπορεί να κρίνουν το σύστημα παράνομο. Αλλά και αυτά αργούν. Τουτέστιν....διορισμοί γενικής... Όποτε όσοι πραγματικά θέλουμε διορισμούς ειδικής μακάρι αυτοί να γίνουν και στο παρά ένα. Και για γενικής να σεβαστούν το υπάρχον σύστημα γιατί οτιδήποτε άλλο μπορεί να σημαίνει διορισμοί στη χειρότερη το 2025.

ΥΓ. Εξαιρούνται από τους επάνω διορισμούς οι δικαιωθεντες. Αυτοί κανονικά θα διοριστούν. Και δεν ανάβω φωτιές έτσι για να ξηγουμαστε
Άρχισες τις "προφητείες" και τις μελλοντολογικές προβλέψεις; Διορισμοί γενικής, στη χειρότερη το 2025;;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #752 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:46:04 μμ »
Το ειδα.Δεν γραφει τελικους

Άρθρο 66 παράγραφο 1β + 1γ. Για αυτό σου είπα ΦΕΚ με τους οριστικούς - τελικούς.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #753 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:49:29 μμ »
Κανονίστε να μου την πείτε για σεντόνι!
Πότε ένα σύστημα διαγωνισμού γίνεται επίσημο; Με την προκήρυξη. Όταν βγει αυτή και εμπλέκεται ο ΑΣΕΠ τότε θα πρέπει η όλη διαδικασία να ολοκληρωθεί. Δηλαδή να βγουν οι πίνακες κατάταξης σε ΦΕΚ. Πόσο ισχύουν οι Πινακες; 3 χρόνια. Μπορεί κάποιος μετά το Σεπτέμβριο να σταματήσει την διαδικασία. Όχι. Μόνο διορισμούς μπορεί να μην κάνει, αν δεν του αρέσει η διαδικασία. Μέχρι να παψει η ισχύς των πινάκων. Εκτός των δικαστηρίων που μπορεί να κρίνουν το σύστημα παράνομο. Αλλά και αυτά αργούν. Τουτέστιν....διορισμοί γενικής... Όποτε όσοι πραγματικά θέλουμε διορισμούς ειδικής μακάρι αυτοί να γίνουν και στο παρά ένα. Και για γενικής να σεβαστούν το υπάρχον σύστημα γιατί οτιδήποτε άλλο μπορεί να σημαίνει διορισμοί στη χειρότερη το 2025.

ΥΓ. Εξαιρούνται από τους επάνω διορισμούς οι δικαιωθεντες. Αυτοί κανονικά θα διοριστούν. Και δεν ανάβω φωτιές έτσι για να ξηγουμαστε

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι. Μια επόμενη κυβέρνηση μπορεί άνετα να αλλάξει-τροποποιήσει τον ισχύοντα νόμο και (για παράδειγμα) να κάνει πρόσκληση για αναπληωτές και του χρόνου (με άλλα λόγια να ανοίξει τους πίνακες). Ο ρόλος του ΑΣΕΠ είναι να εγγυάται ότι η επιλογή του προσωπικού είναι από ανεξάρητο φορεά, αλλά είναι στην υπηρεσία του Δημοσίου, δεν υποκαθιστά την κυβέρνηση.

EDIT: Αναφέρω αυτό με τα τρία χρόνια γιατί θεωρώ ότι είναι το πιο σίγουρο να αλλάξει. Είτε δικαστικά, είτε από επόμενη κυβέρνηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 05:54:51 μμ από mtsag »

Leviathan

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #754 στις: Μάρτιος 20, 2019, 05:55:59 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι. Μια επόμενη κυβέρνηση μπορεί άνετα να αλλάξει-τροποποιήσει τον ισχύοντα νόμο και (για παράδειγμα) να κάνει πρόσκληση για αναπληωτές και του χρόνου (με άλλα λόγια να ανοίξει τους πίνακες). Ο ρόλος του ΑΣΕΠ είναι να εγγυάται ότι η επιλογή του προσωπικού είναι από ανεξάρητο φορεά, αλλά είναι στην υπηρεσία του Δημοσίου, δεν υποκαθιστά την κυβέρνηση.

Δεν μπορείς να παγώνεις ένα διαγωνισμό υπό εξέλιξη αντικαθιστοντας τον με κάποιο άλλο, όταν έχουν βγει ειδικά οριστικά αποτελέσματα. Μπορείς να μην εφαρμόσεις το δεύτερο στάδιο δηλαδή κλήση σε διορισμό. Αλλιώς οι ήδη καταταχθεντες όσο διαρκούν οι πίνακες εγείρουν δικαιώματα περι μη διορισμού τους μιας και χρονικά προηγούνται. Μόνο αν αποδειχθεί η διαδικασία παράνομη οι πίνακες δεν ισχύουν. Εγώ έτσι νομίζω.

ΥΓ. Για το edit σου, όταν η προκήρυξη  βγει και λέει για τρία χρόνια, δεν ξέρω αν εύκολα ο άλλος μπορεί να πει α άλλαξα γνώμη πάμε για λιγότερο. Πόσο μάλλον αν βγει και ΦΕΚ πινάκων που λένε ότι ισχύουν για τρία χρόνια

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ πως μιλάω για απλή διαίσθηση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 06:04:07 μμ από Leviathan »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέο Σύστημα Διορισμών/Προσλήψεων -2019
« Απάντηση #755 στις: Μάρτιος 20, 2019, 06:04:37 μμ »
Δεν μπορείς να παγώνεις ένα διαγωνισμό υπό εξέλιξη αντικαθιστοντας τον με κάποιο άλλο, όταν έχουν βγει ειδικά οριστικά αποτελέσματα. Μπορείς να μην εφαρμόσεις το δεύτερο στάδιο δηλαδή κλήση σε διορισμό. Αλλιώς οι ήδη καταταχθεντες όσο διαρκούν οι πίνακες εγείρουν δικαιώματα περι μη διορισμού τους μιας και χρονικά προηγούνται. Μόνο αν αποδειχθεί η διαδικασία παράνομη οι πίνακες δεν ισχύουν. Εγώ έτσι νομίζω.

Δεν ξέρω... δικηγόρος δεν είμαι. Αλλα εδώ φαίνεται ότι η διαδικασία είναι λιγάκι διαφορετική απ' ότι έδειχνε αρχικά. Δηλαδή, ενώ ο νόμος που ψηφίστηκε έλεγε ότι η προκήρυξη γίνεται από το ΑΣΕΠ, και από τους οριστικούς πίκακες βγαίνουν οι διοριστέοι και οι αναπληρωτέρες, τώρα αυτό φαίνεται να μην ισχύσει πια. Δηλαδή, φαίνεται ότι θα υπάρξει μια διαδικασία να αναπληρωτές και μια διαφορετική για διορισμούς, ιδίως σε ότι αφορά το σκέλος του ελέγχου του ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160004
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.