*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2011-2012  (Αναγνώστηκε 184122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
αααα ολα κι ολα ο καθενας εκει που ανηκει...οριστε μας...δεν μας φτανει ο δικος μας ανταγωνισμος θα εχουμε και ξενους!! ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
αααα ολα κι ολα ο καθενας εκει που ανηκει...οριστε μας...δεν μας φτανει ο δικος μας ανταγωνισμος θα εχουμε και ξενους!! ;D ;D ;D
Δεν είναι σίγουρο ότι ο καθένας θα δηλώσει εκεί που ανήκει. Μερικοί το έχουν ψάξει καλά το θέμα για να κάνουν αίτηση στο Νόμο που έχουν περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης (σύμφωνα με τα περσινά δεδομένα). Κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα να δηλώσουν και νομό αρκετά μακριά από τον τόπο μόνιμης κατοικίας τους.

Πάντως οι πληροφορίες που έχω υποστηρίζουν ότι δεν άλλαξε κάτι ώστε να μπορούμε να δηλώσουμε περισσότερους νομούς ανά περιφέρεια. Για εκείνους που μοριοδοτήθηκαν πέρυσι απαιτείται μόνο η νέα προϋπηρεσία και η αίτηση/δήλωση που σου δίνουν οι ΕΠΑΣ ή κατεβάζεις από το ίντερνετ. Ούτε ταυτότητα, ούτε πτυχίο, ούτε εκκαθαριστικό χρειάζεται. Απλά όσοι ήταν άνεργοι υποβάλλουν και την κάρτα ανεργίας και αν κάποιος/α απέκτησε απόγονο μέσα στο προηγούμενο έτος το δηλώνει με πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Το μόνο που δεν ρώτησα είναι καταγράφουμε στη λίστα με τις προϋπηρεσίες την παλιότερη διδακτική εμπειρία ή εκεί γράφουμε μόνο τη φετινή; Δηλαδή, αν κάποιος έχει μια βεβαίωση με 300 ώρες προϋπηρεσίας φέτος, μόνο αυτή θα γράψει στη λίστα με τη διδακτική εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Δεν το καταλαβαινω...οι ωρες ειναι λιγες,εξαρταται βεβαια και απο την ειδικοτητα,η προϋπηρεσια δεν...αρα γιατι να ξενιτευτω ;; εμενα αλλο με ανησυχει...Το βυσμα...κατι μου λεει οτι τσαμπα την εκανα... :-\ :'(
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν το καταλαβαινω...οι ωρες ειναι λιγες,εξαρταται βεβαια και απο την ειδικοτητα,η προϋπηρεσια δεν...αρα γιατι να ξενιτευτω ;; εμενα αλλο με ανησυχει...Το βυσμα...κατι μου λεει οτι τσαμπα την εκανα... :-\ :'(
Αυτοί που δηλώνουν πρόθυμοι να ξενιτευτούν είναι ανύπαντροι που θέλουν να είναι οικονομικά ανεξάρτητοι,
γιατί αν μείνουν τελικά σε μεγάλη πόλη άνεργοι θα χρειάζεται να ζητάνε λεφτά από τους γονείς τους.
Το σκεπτικό τους είναι ας πάω για να έχω να ζω άλλον ένα χρόνο, γιατί το ενοίκιο και οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ που θα έχουν να πληρώνουν είναι πάνω από 400-500 ευρώ. Πόσες ώρες θα τους δώσουν άραγε και τι θα τους μένει για να ζήσουν; Ίσα ίσα θα τα βγάζουν πέρα.

Όσο για το βύσμα, αν είσαι χρόνια στον ΟΑΕΔ, έχεις δυνατότητα να καταλαβαίνεις πολλά και να μαθαίνεις πώς λειτουργούν όλες οι καταστάσεις εκεί. Στο χέρι σου είναι αν διαπιστώσεις ότι παραγκωνίζεσαι να κάνεις καταγγελία, αλλά ποιος φτάνει τα πράγματα στα άκρα; Μετά ξέρει ότι θα τον κοιτάνε όλοι περιεργά και θα του κάνουν τη ζωή δύσκολη στο σχολείο. Πόσο μάλλον αν καταγγείλεις, όχι συνάδελφο, αλλά το διευθυντή του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Το μόνο που δεν ρώτησα είναι καταγράφουμε στη λίστα με τις προϋπηρεσίες την παλιότερη διδακτική εμπειρία ή εκεί γράφουμε μόνο τη φετινή; Δηλαδή, αν κάποιος έχει μια βεβαίωση με 300 ώρες προϋπηρεσίας φέτος, μόνο αυτή θα γράψει στη λίστα με τη διδακτική εμπειρία;

μόνο τη φετινή μου είπαν με τη λογική ότι από πάνω αναφέρει την προϋπηρεσία που αποδεικνύεται με τα συνημμένα, άρα μόνο τη φετινή.

φέτος ξέρω αρκετές περιπτώσεις με το πλήρες των 21 ωρών που νοίκιασαν και πήγαν αλλού, αλλά και άτομα με 10 ώρες που έκαναν το ίδιο!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ναι, το είδα κι εγώ ότι γράφεις μόνο τις προϋπηρεσίες που αποδεικνύονται από τα συνημμένα.
Ας προσθέσουν αυτοί και τις παλιότερες αφού τις έχουν καταχωρημένες.

Φαντάσου πόσοι θα μετακομίσουν του χρόνου με την ανεργία που υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Δεν το καταλαβαινω...οι ωρες ειναι λιγες,εξαρταται βεβαια και απο την ειδικοτητα,η προϋπηρεσια δεν...αρα γιατι να ξενιτευτω ;; εμενα αλλο με ανησυχει...Το βυσμα...κατι μου λεει οτι τσαμπα την εκανα... :-\ :'(
Αυτοί που δηλώνουν πρόθυμοι να ξενιτευτούν είναι ανύπαντροι που θέλουν να είναι οικονομικά ανεξάρτητοι,
γιατί αν μείνουν τελικά σε μεγάλη πόλη άνεργοι θα χρειάζεται να ζητάνε λεφτά από τους γονείς τους.
Το σκεπτικό τους είναι ας πάω για να έχω να ζω άλλον ένα χρόνο, γιατί το ενοίκιο και οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ που θα έχουν να πληρώνουν είναι πάνω από 400-500 ευρώ. Πόσες ώρες θα τους δώσουν άραγε και τι θα τους μένει για να ζήσουν; Ίσα ίσα θα τα βγάζουν πέρα.

Όσο για το βύσμα, αν είσαι χρόνια στον ΟΑΕΔ, έχεις δυνατότητα να καταλαβαίνεις πολλά και να μαθαίνεις πώς λειτουργούν όλες οι καταστάσεις εκεί. Στο χέρι σου είναι αν διαπιστώσεις ότι παραγκωνίζεσαι να κάνεις καταγγελία, αλλά ποιος φτάνει τα πράγματα στα άκρα; Μετά ξέρει ότι θα τον κοιτάνε όλοι περιεργά και θα του κάνουν τη ζωή δύσκολη στο σχολείο. Πόσο μάλλον αν καταγγείλεις, όχι συνάδελφο, αλλά το διευθυντή του σχολείου.
Δεν εχω ξαναδουλεψει σε οαεδ  ;) γι αυτο ειπα φοβαμαι τα βυσματα...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Η ανεργια μετραει μονο οταν ειναι παν απο 12 μηνες?? :o :o

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
ακριβώς. πάντως και τα μόρια που δίνει είναι σχετικά ανούσια, αφού δεν "βοηθάνε" στο να δουλέψει ο άνεργος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 02:10:43 πμ από le »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
κριμα.. :-\ εντομεταξυ και προυπηρεσια που ζητανε εχω,αλλα δεν εχω τροπο να την αποδειξω γιατι δεν με ειχαν ασφαλισμενη αρα εγω πιθανοτητες μηδεν εχω να προσληφθω καπου..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Στον ΟΑΕΔ μετράει η προϋπηρεσία από σχολεία του υπ. παιδείας;  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Στον ΟΑΕΔ μετράει η προϋπηρεσία από σχολεία του υπ. παιδείας;  :D

Ναί... Και από φροντηστήρια, ιδιαίτερα....


Αυτό το μήνυμα είναι λάθος... βλέπε λίγα μηνύματα παρακάτω...
(Απλώς προσμετράται και η "μή διδακτική" επαγγελματική εμπειρία σε κάποιους κλάδους)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2011, 10:27:48 μμ από koleygr »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Επομένως, για να ισχύει κάτι κάπου, πρέπει να υπάρχει το στοιχείο της αμοιβαιότητας.
Αλλά τι λέω τώρα.. έτσι μπάχαλο που είναι γενικά, σιγά μην περιμέναμε τέτοια οργάνωση και αξιοκρατία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Αναλυτικά:
α) Επαγγελματική Εμπειρία στο Δημόσιο Τομέα
......
β) Επαγγελματική Εμπειρία στον Ιδιωτικό Τομέα
β1) Μισθωτοί
.......
β2) Ελεύθεροι Επαγγελματίες
.....

γ) Επαγγελματική Εμπειρία εκτός Ελλάδος
......



("Μή διδακτική" επαγγελματική εμπειρία )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2011, 10:29:12 μμ από koleygr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160618
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.