*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4346846 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #644 στις: Απρίλιος 02, 2013, 11:41:41 μμ »
καλα τοτε μην κανετε για μεταταξη κι αφηστε να δουλεουν αναπληρωτες εσπα στα κεντρα των πολεων και καθιστε στην θεση του διορισμου σας...μην παραπονεθειτε ομως αν τον ιουνιο σας γινει υποχρεωτικη μεταθεση !!!

Υποχρεωτική μετάθεση δεν προβλέπεται, γιατί η μετάθεση απαιτεί να υπάρχει κενή οργανική θέση.
Οι μετατάξεις που θα γίνουν θα γίνουν με ταυτόχρονη κατάργηση της οργανικής, κατά απαίτηση του μνημονίου.
Οπότε προβλέπω να γίνουν υποχρεωτικές αποσπάσεις.
Πρώτα μέσα στο ίδιο το ΠΥΣΔΕ, μετά σε διπλανά ΠΥΣΔΕ, μετά σε διπλανούς νομούς.
Και τέλος με απόφαση υπουργού, παντού.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, η απόσπαση ισχύει για έναν μόνο χρόνο. Αντίθετα η μετάταξη είναι για πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2013, 11:46:56 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #645 στις: Απρίλιος 02, 2013, 11:45:13 μμ »
δεν εχεις διαβασει καλα την τροπολογια του δεκεμβρη 2012....δε γινεται ολοι να ζητουν μεταθεση για θεσσαλια και θεσσαλονικη....θα γινουν μεταθεσεις υποχρεωτικεσ απο πλεονασματικες σε ελλειμματικες περιοχες....εδω θα ειμαστε παλι τον ιουνιο και θα τα λεμε
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #646 στις: Απρίλιος 02, 2013, 11:56:41 μμ »
δεν εχεις διαβασει καλα την τροπολογια του δεκεμβρη 2012....δε γινεται ολοι να ζητουν μεταθεση για θεσσαλια και θεσσαλονικη....θα γινουν μεταθεσεις υποχρεωτικεσ απο πλεονασματικες σε ελλειμματικες περιοχες....εδω θα ειμαστε παλι τον ιουνιο και θα τα λεμε

Οπως είπα και πιο πάνω, δεν άλλαξε τίποτα με την τροπολογία του δεκέμβρη του 12. Μάλλον καλύτερα είναι τα πράγματα αφού οι υποχρεωτικές μεταθέσεις δεν θα γίνονται πια για τις ανάγκες της υπηρεσίας με θολά κριτήρια, αλλά με απόφαση υπουργού που θα βασίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια όπως αυτά θα οριστούν σε κάποιο προεδρικό διάταγμα.

Όμως αυτές οι υποχρεωτικές μεταθέσεις απαιτούν να υπάρχει κενή οργανική. Με τις παρούσες μετατάξεις όμως καταργήται η οργανική του μεταταχθέντος. Άρα μόνο απόσπαση παίζει, και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος στο συλλογισμό μου .
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #647 στις: Απρίλιος 03, 2013, 12:04:58 πμ »
Αν κοιτάξεις προσεκτικά πίσω από έναν υπολογιστή θα τους δεις

Btw 500 αναπληρωτές, όσες περίπου και οι οργανικές που άνοιξαν ;-)

Αυτό είναι τραγικό έτσι όπως το λες. Ο καθένας που θα πάρει μετάταξη, θα δημιουργήσει και έναν άνεργο αναπληρωτή που μέχρι τώρα χωρούσε στην εκπαίδευση;  :( Όταν ένας καθηγητής Βθμιας ΠΕ19-20 από 16 ώρες σε 12 παιδιά, δέχεται αλλαγή του εργασιακού καθεστώτος του και να έχει 24 ώρες σε 25 παιδιά, αυτό δεν είναι καλό για κανένα.

Όταν τσακώνονται τα βουβάλια (μόνιμοι) την πληρώνουν τα βατράχια (αναπληρωτές). Μόνο που δεν καταλαβαίνουμε ότι τελικά όλοι βατράχια είμαστε. Αυτό που έχει σημασία για όλους τους κλάδους είναι προάσπιση του ωραρίου μας, καθώς και προάσπιση του μέγιστου αριθμού των μαθητών ανά τάξη. Εκεί είναι η γραμμή αμύνης. Όποιος δέχεται παραπάνω παιδιά στην τάξη ή αύξηση του ωραρίου του, κάνει κακό τόσο στα παιδιά, όσο και στον εαυτό του και στους συναδέλφους του.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2013, 12:32:10 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος chtzim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #648 στις: Απρίλιος 03, 2013, 12:30:33 πμ »
Συγγνώμη συνάδελφε  trekto, αλλά τώρα μάλλον εσύ στρουθοκαμηλίζεις.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #649 στις: Απρίλιος 03, 2013, 12:33:36 πμ »
Συγγνώμη συνάδελφε  trekto, αλλά τώρα μάλλον εσύ στρουθοκαμηλίζεις.

Έχεις δίκιο, μπορεί να είναι στρουθοκαμηλισμός αλλά εξακολουθώ να πιστεύω στην αλληλεγγύη μεταξύ των συναδέλφων και στις ανθρώπινες συνθήκες διδασκαλίας.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #650 στις: Απρίλιος 03, 2013, 08:55:01 πμ »
@trekto

Υποσχέθηκα κάτι οπότε πρέπει να το κάνω.
Συνεχίζω λοιπόν.
Τα πιλοτικά που αναφέρεσαι ξεκίνησαν από 99 τώρα είναι περίπου 960 και σύμφωνα με την προμήθεια εξοπλισμού σε 1138 Δημοτικά και 1760 Γυμνάσια θα αυξηθούν. Τα πιλοτικά που πρέπει να γενικευτούν σε όλη την Ελλάδα από που ακριβώς προκύπτει; Από το Σύνταγμα; Αν δεν κάνω λάθος το Σύνταγμα λέει ότι πρέπει να παρέχονται ίσες ευκαιρίες εκπαίδευσης σε όλους. Λοιπόν μέχρι τώρα υπήρχαν τα Ολοήμερα με οργανικές μάλιστα για το Ολοήμερο. Καταργήθηκαν; Αν πάλι θέλει να ξεπεράσει το σκόπελο αυτόν η Κυβέρνηση μπορεί να κάνει κλήρωση για τους μαθητές που μπορούν να εισαχθούν.
Οι καθηγητές που χρειάζεται να βρεθούν μπορεί να προκύψουν από μείωση ωρών Πληροφορικής σε σχολεία της Βθμιας. Μην ξεχνάμε ότι το Λύκειο είναι κάθε χρόνο πιλοτικό (μια μπαίνει η Πληροφορική μια βγαίνει). Επίσης αυτό που σου διαφεύγει είναι οι συνδιδασκαλίες και τα σπασίματα τμημάτων.
Χωρίς να μου αρέσουν ή να συμφωνώ με κάποια πράγματα οφείλω να παραδεκτώ τα ακόλουθα. Η κυβέρνηση έκανε κίνηση ματ. Καταρχήν η λογική μου λέει ότι θα ζητήσει οργανογράμματα των Δ/νσεων. Το έχει κάνει σε όλο το Δημόσιο. Άρα οι οργανικές στο ΠΥΣΔΕ κατά προσέγγιση πόσο θα αντέξουν. Δεύτερον οι περισσότεροι που θα πάρουν μετάταξη είναι αυτοί με τα περισσότερα μόρια. Αυτά τα μόρια συνήθως τα πήραν από άγονες περιοχές. Αυτές μένουν κενές. Ποιοι θα πάνε; Αυτοί που θα ελπίζουν σε 2η φάση μετατάξεων. Με λίγα λόγια κατάφερε πάλι τα μόρια να παίζουν ρόλο. Τρίτον αν καταργηθούν τα ΕΑΕΠ πρέπει να στελεχωθούν με δασκάλους. Θα κάνει προσλήψεις; Τέταρτον ποιοι κλάδοι συνταξιοδοτούνται με ρυθμούς ένα με δύο σχολεία κάθε μήνα; Επίσης κατάφερε να κάνει χωρίς δαπάνη Δημοσίου (μην πω ότι κέρδισε κιόλας) τουλάχιστον 5 ώρες από κάθε καθηγητή.

Δεν λέω ότι τα Δημοτικά είναι ευλογία Θεου. Μπορεί σαφώς αργότερα να μειωθούν οι ώρες και ένας καθηγητής να πηγαίνει σε δύο σχολεία. Αλλά είναι μεγάλη υπόθεση για κάποιον να είναι κοντά στο σπίτι του.

Καλή επιτυχία σε όλους όσους κάναμε άιτηση. Βέβαια κάποιοι θα παλέψουν πάλι με το παράλογο μιας και κάποιες οργανικές που δεν δόθηκαν θα ανοιγοκλείνουν για να γίνονται αποσπάσεις κατά το δοκούν.Αλλά δεν βαριέσαι τι είναι η ζωή τι είναι ο άνθρωπος. Επίσης μια συμβουλή αφήστε πάλι τα ΠΕ19, ΠΕ20 και το που κάνουν Γαλλικά και που Γερμανικά γιατί αυτή η λογική μας έφερε στο να κοιτάμε για θέσεις σε Δημοτικά. Κάποτε οι Δάσκαλοι βρέθηκαν σε μια κατάσταση κάποιοι 2ετούς φοίτησης και άλλοι σε 4ετούς. Τους είδατε να χωριστούν; Ας ξυπνήσουμε και ας δούμε τι μας ενώνει και όχι τι μας χωρίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2013, 09:04:29 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #651 στις: Απρίλιος 03, 2013, 09:50:39 πμ »
Καλή επιτυχία σε όλους και ό,τι γίνει να είναι για καλό.
Εγώ έκανα στο νομό μου και σε κάποιους γειτονικούς νομούς (όχι όλους, είχα και παράμετρο τη δυνατότητα αποσπάσεων της συζύγου).
Έσπασα το μυαλό μου τόσο καιρό, αλλά και με δεδομένη την άγνοιά μας για τα Γυμνάσια του χρόνου, το νέο Λύκειο και το Τεχνολογικό, ο ορίζοντας είναι θολός, δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
Η ζωή είναι μικρή και αν κάποια τύχη σας έφερε μακριά από τον τόπο σας, τουλάχιστον χαρείτε ότι μπορείτε από το νέο τόπο. Όσο μικρός και όσο περιορισμένος κι αν είναι.
Σκεφτείτε ότι κάποτε ούτε τηλέφωνα δεν υπήρχαν, πόσο μάλλον διαδίκτυο.
Η παράμετρος των αναγκαστικών μετατάξεων (εντός ΠΥΣΔΕ) από Βθμια στην Αθμια αποτέλεσε και την ταφόπλακα στις σκέψεις μου να ρισκάρω να μεταταχτώ σίγουρα, για να πάρω μετά μετάθεση στα υπόλοιπα κενά.
Τι το κούραζα? Αφού τα βαριά χαρτιά μου το είπαν από την αρχή... :)
Αυτό με τις αναγκαστικές μετατάξεις από Β/θμια σε Α/θμια εντός ΠΥΣΔΕ από που το άκουσες; Μπορεί να γίνει μετάταξη χωρίς να δοθεί πρώτα η δυνατότητα μετάθεσης; Δεν είναι αντίθετο στη μέχρι τώρα νομοθεσία;

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #652 στις: Απρίλιος 03, 2013, 02:23:25 μμ »
καλησπερα και απο μενα.. εχω διαβασει μονο τις τελευταιες 3-4 σελιδες της συζητησης που κανετε (μιας κ η μικρη μου δε με αφηνει σε ησυχια..). Μια διευκρινηση θα ηθελα, τι αλλαγη εχει γινει στην εγκυκλιο των μεταταξεων??? Εχει δοθει καποια παραταση? εγω μεχρι χθες γνωριζα οτι ηταν η προθεσμια αποστολής.. επισης σε αυτους που θα μεταταχθουν τι καθεστως θα ισχυει ως προς το ΜΚ?? η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει καθολου, αλλα καποια στιγμη σε μια συζητηση που βρεθηκα παρουσα λεγανε οι συνομιλητες μου πως με την μεταταξη θα ειναι σαν να διοριζεσαι (ξανα) οποτε και μισθολογικα θα υπαρχουν αλλαγες.. Ισχυει κατι τετοιο?? αυτα προς το παρον, ευχαριστω! :-) Καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #653 στις: Απρίλιος 03, 2013, 02:49:54 μμ »
α) Η αλλαγή που έγινε την τελευταία στιγμή ήταν ότι μετράει και η προϋπηρεσία σου στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος για την συμπλήρωση πενταετίας, ενώ πριν αυτό δεν ίσχυε.
β) Παράταση δεν έχει δοθεί, μέχρι τις 02-04 πρέπει να την έχεις αποστείλει ταχυδρομικά στη ΔΙΔΕ που ανήκεις
γ) Διατηρείς το ΜΚ που έχεις ήδη.

Αυτά γνωρίζω, αυτά σου λέω.... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος....
 

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #654 στις: Απρίλιος 03, 2013, 06:57:26 μμ »
Καλησπέρα και από μένα. Καλή επιτυχία σε όσους συναδέλφους υπέβαλαν αίτηση μετάταξης. Προσωπικά (έχοντας δουλέψει μια χρονιά σε ολοήμερο) δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σε δημοτικό, γι' αυτό και δεν έκανα αίτηση. Ήταν μια ελπίδα η μετάταξη για να πάω έστω και μετά από 10 χρόνια στον τόπο καταγωγής μου ή να πάρω οργανική, αλλά μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα οτι πλέον δεν θα αφήνω τον φόβο να με οδηγεί σε αποφάσεις. Με γεμίζει πάρα πολύ η δευτεροβάθμια εκπαίδευση (ιδιαίτερα η επαγγελματική), γιατί το περιεχόμενο των μαθημάτων το θεωρώ πιο ενδιαφέρον. Αποφάσισα να ρισκάρω αφήνοντας ανοιχτή τη δυνατότητα να συνεχίσω να εργάζομαι σε αυτό που αγαπώ (θεωρώ προσωρινή την π αρουσία μου σε διοικητική θέση στη δευτεροβάθμια). Από ένα μικρό δείγμα , διαπίστωσα οτι η πλειοψηφία των συναδέλφων (ΠΕ19-20) που έκαναν αίτηση, ήδη τα προηγούμενα χρόνια δίδασκαν σε δημοτικά και μάλιστα το ζητούσαν οι ίδιοι με αίτησή τους. Αυτό σημαίνει οτι στους περισσότερους αρέσει να εργάζονται σε δημοτικό και αυτό είναι θετικό. Πάνε, γιατί το θέλουν και όχι, γιατί αναγκάζονται. Μακάρι να ικανοποιηθούν όσοι το θέλουν περισσότερο και το έχουν και περισσότερο ανάγκη. Από την άλλη ελπίζω έτσι να "αδειάσει" και καμιά οργανική στη δευτεροβάθμια.


Τέλος μια παρατήρηση επειδή γράφτηκε οτι περισσεύουν πολλοί συνάδελφοι του κλάδου ΠΕ19-20. Η εικόνα που έχω από το νομό μου, δεν το επιβεβαιώνει αυτό. Όταν ολοκληρώνεται το μοίρασμα των ωρών στη δευτεροβάθμια και την πρωτοβάθμια, όχι μόνο δεν περισσεύει κανείς, αλλά κάποια ολοήμερα δημοτικά τμήματα κλείσανε, γιατί δεν είχανε καθηγητές ειδικοτήτων (ανάμεσά τους και ΠΕ19-20), ενώ έχουν δοθεί και υπερωρίες σε συναδέλφους ΠΕ19-20 στη δευτεροβάθμια. Μερικές φορές η εικόνα των υπεραρίθμων είναι πλασματική και θα το εξηγήσω. Ας πούμε οτι μια πόλη έχει  7-8 Γυμνάσια  και όλος ο νομός γύρω στα 20-21. Κάθε Γυμνάσιο έχει 12 τμήματα επί δύο ώρες = 24 ώρες για μαθήματα πληροφορικής. Ο συνάδελφος που έχει οργανική έχει συνήθως ωράριο 19 ή 18 ώρες στην καλύτερη περίπτωση. Τις τρεις ώρες απασχολείται στο εργαστήριο και διδάσκει άλλες 16 ή 15 ώρες. Οι εναπομείνασες ώρες σε κάθε γυμνάσιο είναι 8 ή 9 και δεν δίνουν οργανική θέση. Αυτό σημαίνει οτι για όλο το νομό αν υπάρχουν 12-13 σχολεία με αυτά τα χαρακτηριστικά (υπάρχουν και κάποια μικρότερα γυμνάσια) υπάρχουν περίπου 100 ώρες διδασκαλίας κάθε χρόνο , οι οποίες όμως δεν αντιστοιχούν σε καμία οργανική. Έτσι οι 5-6 που κάθε χρόνο καλύπτουμε αυτές τις ώρες φαινόμαστε διαρκώς οτι πλεονάζουμε. Αν δοθούν οργανικές σε περισσότερα από 1 σχολεία ταυτόχρονα, τότε το θέμα θα λυθεί.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #655 στις: Απρίλιος 03, 2013, 07:12:13 μμ »
Πάντως οι πληροφορικοι πλεοναζουν τόσο πολύ που άνετα στελεχώνουν και τα νηπιαγωγεία με ΕΑΕΠ αν χρειαστεί :-)

ακόμα γελάω, τέλειο!!!

Λοιπόν, αναφέρθηκε οτι η ''μετάταξη είναι για πάντα'' ??? !!! αλήθεια????
πως ενας καθηγητής Βθμιας ΠΕ19-20 ο οποίος έκανε απο 16 ώρες σε 12 παιδιά, θα κάνει 24 ώρες σε 22-25 παιδιά, και κυρίως σε παιδιά δημοτικού (εαν δεν έχει ξαναδουλέψει σε δημοτικό)? θα μπορέσει? 



Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #656 στις: Απρίλιος 03, 2013, 07:24:02 μμ »
Και τώρα μια ερώτηση που πιστέψω ότι θα δυσκολέψει ακόμα και την bitch:

έστω κάποιος αποσπασμένος σε φορέα (απόσπαση μέχρι 31/8), παίρνει μετάταξη σε ΠΕ. Η απόσπασή του λήγει όταν αναλάβει στην ΠΕ (λογικά 22/6)?

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #657 στις: Απρίλιος 03, 2013, 07:25:21 μμ »
@perastikos_kav

Η εικόνα που υπάρχει από Νομό σε Νομό διαφέρει. Υπάρχουν Νομοί με λίγους στη Διάθεση του ΠΥΣΔΕ και υπάρχουν και Νομοί με πολλούς στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Αν έχεις χρόνο ψάξε σε Νομούς και δες τις αιτήσεις βελτίωσης όταν ανακοινωθούν. Επίσης κάθε καλοκαίρι γίνονται αιτήσεις απόσπασης. Οι συνάδελφοι που θα πάνε στην Αβθμια ουσιαστικά θα αναπληρώσουν συναδέλφους που είναι ήδη με απόσπαση +3 ώρες. Επίσης τα 12 τμήματα ανά Γυμνάσιο είναι συνήθως σε μεγάλες πόλεις (>3000 κατοίκων).
Το σκεπτικό σου στηρίζεται σε το τι ισχύει μέχρι τώρα. Σε αυτό λοιπόν υπολογίζεις τις 3 ώρες εργαστήριο, το σημερινό ωράριο και τον αριθμό των Γυμνασίων-Λυκείων-ΕΠΑΛ που υφίστανται αυτή τη στιγμή, τα επιλογής μαθήματα και τα προτζεκτ, αποσπάσεις σε φορείς, αποσπάσεις σε Αβθμια.

Σε βεβαιώνει κάποιος ότι όλα τα παραπάνω θα ισχύουν στο άμεσο μέλλον;

Πίστεψε με ότι όλοι θα θέλαμε να κάνουμε μάθημα στη Βθμια. Με την προυπόθεση όμως ότι είχαμε οργανικές και δεν ερχόταν σε μια νύχτα κάποιος και μας έλεγε φεύγεις από την Α του Νομού που μπήκες με χ μόρια και σε πετάω σε όλο το νομό να βρεις ώρες. Εκεί που μόλις πέρσι δόθηκαν οργανικές με ψ μόρια (όπου ψ<<χ).

@dimitral

Μου επιτρέπεις να σου απαντήσω;
Αν κάποιος είναι σε νησί και κάθε χρονιά παίρνει δώρο κυάλια για να βλέπει την οικογένεια του θα πάει και κολυμπώντας.
Επίσης στο 19ωρο (διότι για να έχεις δεκαέξι σε μεγάλη πόλη πρέπει να έχει οργανική - οπότε δεν φεύγεις) έχεις υπολογίσει και την ώρα που περνάς οδηγώντας για να πας και να γυρίσεις στο σπίτι σου;. Τέλος μετά από 3 χρόνια με διαθέσεις σε Λύκεια για να διδάσκω Πολυμέσα σε εργαστήρια των 27 μαθητών που δε σπάγανε και μάλιστα η 1 από τις 2 ώρες ήταν σε σχολική αίθουσα χωρίς υπολογιστές και με τους μαθητές να σου λένε ασε μας μωρέ τώρα αφού δεν βαθμολογείται το μάθημα ... τι λες θα αντέξουμε στο δημοτικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2013, 07:32:00 μμ από ICT »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 741
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.