*

Αποστολέας Θέμα: Είμαι αναπληρωτής και αρνείται να με ασφαλίσει το ΙΚΑ !!!!!  (Αναγνώστηκε 952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση, αλλά δεν ξέρω που να βάλω το θέμα αυτό, το ανήρτησα και στο thread "Διάδορα θέματα"

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Ας ελπίσουμε να έχουμε μια καλή χρονιά (η ελπίδα πάντα τελευταία πεθαίνει).

Λίγο πριν αλλάξει ο χρόνος και δεν το χωράει ο νους μου αυτό που άκουσα, ακόμα στριφογυρίζει στο μυαλό μου.

Είμαι εξαιρετικά ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ.
Με πήραν αναπληρωτή πλήρους ωραρίου στη δευτεροβάθμια, αρχές Δεκέμβρη και το ΙΚΑ σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα, τους είπα ότι είμαι αναπληρωτής και μου λέει ότι πρέπει να συμπληρώσω 80 ημερομίσθια πρώτα για να ασφαλιστώ. Μου είπαν ελάτε σε 3 με 4 μήνες!!!!!! Μάλιστα το ίδιο απάντησαν και σε έναν φίλο μου!!!!
Δηλαδή εγώ θα δουλεύω ανασφάλιστος;;; Kαταρχήν πόσα ημερομίσθια έχει ο μήνας;;

Aν ισχύει αυτό, και δεν έκανε λάθος η υπάλληλος το θεωρώ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΦΥΓΩ ΣΕ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ !!!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΚΙΣΩ ΣΤΙΣ ΜΗΝΥΣΕΙΣ KAI ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ AN ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΝΟΜΟ !!!!!!

Πως γίνεται να δουλεύω ανασφάλιστος για το κράτος;;;

Πως στο π...ο γίνεται το ΙΚΑ στο site του να λέει ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ;;;
Πριν με πάρουν αναπληρωτή ήμουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ μέσω ΟΑΕΔ λόγω ανεργίας. Έληξε η ασφαλιά μου Νοέμβρη και επειδή είχα συμπληρώσει το όριο ηλικίας μου είπε το ΙΚΑ ότι δεν μπορεί πλέον να με ασφαλίσει, το ίδιο και ο ΟΑΕΔ.

Ισχύει κάποιος νόμος και δεν το γνωρίζω;; Υπάρχει κάποιο άλλο ταμείο που ασφαλίζονται οι αναπληρωτές;; Aν γίνεται ας με ενημερώσει κάποιος.

Eυχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Είμαι αναπληρωτής και αρνείται να με ασφαλίσει το ΙΚΑ !!!!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 31, 2010, 02:01:38 πμ »
Νομίζω πως έχεις ανοίξει 2 φορές το ίδιο θέμα :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.