*

Ψηφοφορία

Εχετε παρακολουθησει μαθηματα "διαπολιτισμικης αγωγης"σε:

προπτυχιακο επιπεδο
32 (38.6%)
σεμιναριο-συνεδριο
9 (10.8%)
συναφες μεταπτυχικο
6 (7.2%)
οχι δεν εχω παρακολουθησει
36 (43.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 82

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη  (Αναγνώστηκε 6974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 05:13:48 μμ »
Πολύ χαίρομαι που ανοίξατε αυτό το θέμα! Έχω δουλέψει σε τάξη με αλλοδαπά παιδιά, που μιλούσαν όμως βασικά ελληνικά και όλα είχαν πάει μια χαρά. Φέτος έχω Α' Δημοτικού και αντιμετωπίζω πρόβλημα με μια μαθήτρια που ήρθε πριν 2 μήνες από την Αλβανία. Το παιδί δεν μιλά σχεδόν καθόλου ελληνικά και δεν έχει πάει νηπιαγωγείο. Προσπάθησα να την φέρω σε επαφή με άλλα παιδιά που μιλούν αλβανικά και δεν ανταποκρίνεται. Τις πρώτες μέρες στην τάξη δεν μιλούσε καθόλου, τώρα απαντά με ναι ή όχι και ελάχιστες λέξεις. Δεν αντιλαμβάνεται τους κανόνες του σχολείου και στο διάλειμμα μπαινοβγαίνει στην αίθουσα ενώ απαγορεύεται. Της το έχω εξηγήσει με λόγια, με νοήματα αλλά δεν δείχνει να καταλαβαίνει.
Φαντάζομαι πως για την μαθήτρια είναι δύσκολη υπόθεση να μπαίνει ξαφνικά στα βαθιά και μάλιστα σε μια ολιγομελή τάξη με πολύ καλό επίπεδο μαθητών και χωρίς να έχει πάει νηπιαγωγείο.
Πως θα μπορούσα να τη βοηθήσω στο θέμα της γλώσσας και στην εξοικείωση με το χώρο του σχολείου; Επίσης, επειδή είναι καινούργια στο τμήμα ( τα υπόλοιπα ήταν μαζί στα νήπια), πως μπορεί να ενταχθεί οσο το δυνατό ομαλότερα στην ομάδα; Η βοήθεια σας μου είναι πολύτιμη!
Π70

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:12:30 πμ »
΄Χάρηκα κι εγώ με τη σειρά μου που ανοίχτηκε αυτό το θέμα.Εχω ένα προνήπιο απο Άλβανία το οποίο μιλά ελάχιστα ελληνικά, (για την ακρίβεια οι λέξεις που λεει είναι μαμα, σπίτι), το οποίο την πρώτη εβδομάδα σπάραζε κάθε μέρα στο κλαμα. Το πήρα αγκαλιά, το χαιδεψα, του χαμογέλασα, ηρέμησε και πλεον έρχεται στο σχολείο, με ευχαρίστηση. Το ζήτημα είναι ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει με κανόνες, κάνει μονίμως το δικό του, ενώ καταστρέφει βιβλία, τους τοίχους της τάξης κα άλλα. Μήπως στην προσπάθεια μου να έρχεται στο νηπιαγωγείο, χωρίς να κλαίει, το αφησα πολύ χαλαρό και πλεον δε θα μπορώ να το μαζέψω? Και υπάρχει βέβαια το ζήτημα της γλώσσας, που δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε. Σημειωτέον, ούτε η μαμά του μιλά ελληνικά

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:29:47 πμ »
Το καλό με τα μικρά παιδιά είναι ότι καταλαβαίνουν πολλά πράγματα διαισθητικά, οπότε χρησιμοποίησε τη γλώσσα του σώματος. Αγρίεψέ του λοιπόν όταν κάνει κάτι που δεν  πρέπει και δός του μια εναλλακτική δραστηριότητα (δείξε του το ζωγραφισμένο τοίχο πές του με θυμωμένο ύφος όχι εδώ κουνώντας το δάχτυλό σου όχι και μετά δος του ένα χαρτί και μαρκαδόρους και χαμογελώντας πες του εδω θα ζωγραφίσεις και βαλτο να καθίσει).

Θέλει πάαααααααρα πολύ δουλειά όλο αυτό, αλλά θα λειτουργήσει. Δεν υπάρχει τίποτε που να μη μαζεύεται γιατί ακόμη δεν έχει μπει ο Οκτώβριος καν, να ήταν Φλεβάρης να συμφωνήσω.
Τουλάχιστον είναι ένα αυτό που δημιουργεί προβλήματα. Πέρσι ήταν όλο το τμήμα μου. Νήπια τα περισσότερα (άρα είχαν παγιώσει ήδη τις αλληλεπιδράσεις τους από την προηγούμενη χρονιά) και ήταν πολύ σκληρά παιδιά (για να μην πω το άλλο που ξεκινά με κ...). Έφτασε Φλεβάρης για να κάτσουμε στην παρεούλαα πάνω από πέντε λεπτά. Μετά ήρθε και συνάδελφος για το ολοήμερο και αφηνίασαν κάνοντας ξανά προσαρμογή. Μια χρονιά χαμένη γνωστικά. Κατάφερα μόνο λίγο να δουλέψω κίνηση και κοινωνικό και συναισθηματικό. Φρίκη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:57:22 πμ »
Στο σεμιναριο για τη διαπολιτισμικη θα πατε;;;;;Λετε να ειναι ενδιαφερον;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:42:53 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 11:01:55 πμ »
Να σου πω την αλήθεια μου εγώ φέτος θα ασχοληθώ με τελείως άλλα πράγματα, οπότε λέω να επενδύσω τα χρήματά μου εκεί. Δείχνει ενδιαφέρον πάντως και γενικά καλό είναι να έχεις επαφή με τη διαπολιτισμική. Να επιμείνετε να σας δίνουν πράγματα που σχετίζονται με την πράξη. Επίσης αν ξαναγίνει φέτος το σεμινάριο για τη διαχείριση σχολικής τάξης που έγινε πέρσι να το παρακολουθήσετε. Έχει μέσα και για την ειδική αγωγή και για τη διαπολιτισμική.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 11:51:17 πμ »
Να σου πω την αλήθεια μου εγώ φέτος θα ασχοληθώ με τελείως άλλα πράγματα, οπότε λέω να επενδύσω τα χρήματά μου εκεί. Δείχνει ενδιαφέρον πάντως και γενικά καλό είναι να έχεις επαφή με τη διαπολιτισμική. Να επιμείνετε να σας δίνουν πράγματα που σχετίζονται με την πράξη. Επίσης αν ξαναγίνει φέτος το σεμινάριο για τη διαχείριση σχολικής τάξης που έγινε πέρσι να το παρακολουθήσετε. Έχει μέσα και για την ειδική αγωγή και για τη διαπολιτισμική.
Φοβαμαι πως δεν καταλαβα....Μιλαω για το σεμιναριο στην πανεπιστημιουπολη  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 01:14:34 μμ »
Ναι καλό μου για το ίδιο λέμε, απλά πρότεινα κι άλλο ένα σεμινάριο γι'αυτούς που είναι μόνιμοι ή αναπληρωτές και σχετίζεται με αυτά που συζητάμε.
Επίσης είμαι της άποψης ότι στα σεμινάρια, δεν παίρνουμε μόνο ό,τι μας δίνουν, αλλά πιέζουμε για να μας δώσουν αυτά που χρειαζόμαστε (καλή η θεωρία αλλά να τη συσχετίζουν με την πραγματικότητα της τάξης).

Σε ξεμπέρδεψα ή τα έκανα χειρότερα; :-[
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 02:01:56 μμ »
Ναι τωρα καταλαβα...Σε ενα σεμιναριο στο ΕΚΠΑ που φανταζομαι θα γινεται πανικος απο κοσμο, πως μπορω εγω να ρωτησω πραγματα;; Διακοπτω τον εισηγητη και ρωταω;;; Λιγο δυσκολο το βλεπω :-[
Βεβαια σε επιμορφωσεις διορισμενων θα ειναι διαφορετικο το κλιμα λογικα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2008, 02:05:26 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 02:25:46 μμ »
Όταν τελειώνει η εισήγηση υπάρχει χρόνος για ερωτήσεις. Δυστυχώς πολλές φορές τα σεμινάρια για διορισμένους δεν είναι τίποτε άλλο από ανάγνωση του άρθρου ή της έρευνας του εισηγητή. Πρέπει να μάθουμε να ζητάμε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 02:51:35 μμ »
To πιστευεις οτι εχω παρακολουθησει ημεριδες, σεμιναρια κτλ και ποτε δεν υπηρχε χρονος για ερωτησεις;;!


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 03:24:25 μμ »
Εννοείται!!! :(
Πρέπει με κάποιο τρόπο να σταματήσει αυτό το πράγμα, όμως, γιατί πολλές φορές πάμε ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα (και τα δυο πολύτιμα) για να ακούσουμε κάτι που απλά θα μπορούσαμε να διαβάσουμε. Υπάρχουν βέβαια και εισηγητές που δεν τους χορταίνεις να τους ακούς.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 04:05:42 μμ »
Για τα ξεσπάσματα θυμού ίσως να βοηθούσε και η αναπαράσταση της συμπεριφοράς.Δηλαδή είτε να πεις: εγώ τωρα δεν ειμαι η κυρία,αλλά ένα παιδάκι.... είτε με κουκλοθέατρο και να βάλεις την ομάδα σε κατασταση προβληματισμού.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 04:29:23 μμ »
Για τα ξεσπάσματα θυμού ίσως να βοηθούσε και η αναπαράσταση της συμπεριφοράς.Δηλαδή είτε να πεις: εγώ τωρα δεν ειμαι η κυρία,αλλά ένα παιδάκι.... είτε με κουκλοθέατρο και να βάλεις την ομάδα σε κατασταση προβληματισμού.
??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ 60- διαπολιτισμικη αγωγη
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 04:30:54 μμ »
Δε κατάλαβες τι λέω ή δε συμφωνεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160850
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 792
Σύνολο: 809

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.