*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440376 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος El_Pikpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • ■Δόξα και τιμή σε αυτούς που χάθηκαν χωρίς ίχνη...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #182 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 01:01:53 μμ »

Επισης εκ του νομου εχει καθοριστεί (αυτο ειναι σιγουρο που σου λεω) κάθε ωρα (οχι διδακτική, αλλα ανά  60 λεπτά) υπολογίζεις 50 λεπτά μάθημα και 10 λεπτά διάλειμμα.


Παρόλα αυτά, υπάρχει τουλάχιστον μια μεγάλη αλυσίδα φοντιστηρίων που εφαρμόζει και διαφημίζει με μεγάλες επιγραφές αναρτημένες στα κτήριά τους το 60λεπτο μάθημα. Στην ιστοσελίδα τους αναλύουν (και στην πράξη εφαρμόζουν) μάθημα συνεχές χωρίς ενδιάμεσο διάλειμμα (και όποιος αντέξει).
Nulla in mundo pax sincera... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:21 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #183 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 02:03:12 μμ »
δεν ξέρω βέβαια,αν και κατά πόσο αποτελεί λύση η αυτασφάλιση. :-\
αν κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία και γνώσεις επί του θέματος θα παρακαλούσα να μας διαφωτίσει.
ευχαριστώ,εκ΄των προτέρων. :)

Ελπίζω να μην βγαίνω offtopic. :-\

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #184 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 12:48:45 μμ »
θελω να ρωτησω και αν ξερει καποιος να απαντησει.δουλευω σε κξγ και εχω 20 ωρες τη βδομαδα,θα πληρωνομαι με μισθο η με την ωρα?ποσο παει η ωρα και ποσο ειναι ο μισθος?τι συμφερει?

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #185 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 08:05:31 μμ »
τελικα οι μισες σχεδον  ωρες απο τις 20 με ικα και οι αλλες μισες χωρις ικα.για αυτες απο το ικα ειναι 7.55 καθαρα.οι αλλες που ειναι χωρις ικα ,ποσο παει παιδια???με συμφερει χωρις ικα?ποσο ειναι καλα να παιρνω ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:02:21 »

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:41:29 πμ »
καλησπέρα! Για να καταλάβω γιατι έχω μπερδευτει. τι ισχύει για τους καθηγητες ξενων γλωσσων στην Αθήνα ? ωρομίσθιο 8,99 μεικτα ? αναμενεται να αυξηθει σύντομα ? ειναι εξωφρενικα λιγα !

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #187 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:55:42 πμ »
Για τα φροντιστηρια μ.ε. ειναι 11,09 μικτα απο 1/9/2009. Νομίζω το ίδιο και για τα ξενων γλωσσων χωρις ομως να είμαι σίγουρη.Μπορεις ομως να το ψαξεις εδώ: http://www.taxheaven.gr/sse/

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #188 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 12:11:04 μμ »
Απ ' οτι φαινεται ειναι 8,99 μεικτα. χαλι μαυρο.Αυτο ισχυει για την Αθηνα ή για την Αθηνα ειναι λιγοτερα ? γιατι μου φαινεται οτθι κατι τετοιο διαβασα.

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #189 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 12:14:14 μμ »
Για ΚΞΓ μιλαω παντα .

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #190 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 03:12:14 μμ »
Ξεκινησα να δουλευω σε φροντιστηριο αγγλικων πρι απο 5 χρονια με 7 καθαρα την επομενη το πηγαμε 8, τη επομενη ξανα 8 και μετα 9 και 10 καθαρα με ΙΚΑ δωρα και ολα τα νομιμα αλλα στην επαρχεια. Τωρα η αθηνα ειναι αλλο πακετο.Προτιμουν ατομα με επαρκεια που τους ειναι πιο φτηνα, οπως και να εχει συμφερει με ΙΚΑ ακομα κ αν ειναι πιο λιγα τα χρηματα, γιατι το καλοκαιρι τι κανεις?Δεν ξερω εμενα παντως αυτη ειναι η αποψη μου απο την εμπειρια μου.
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #191 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:20:21 μμ »
με επαρκεια τι εννοεις? οχι αγγλικης φιλολογιας? αυτοι αμοιβονται λιγοτερο? ο κλαδος πε06 εχει απορροφηση?? ???

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #192 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 06:32:58 μμ »
kalipso23, σε ένα φροντιστήριο είσαι ωρομίσθια, όταν έχεις κάτω από 15 ώρες. Από 15 και πάνω πληρώνεσαι με μισθό. Επειδή όμως οι φροντιστηριούχοι κοιτάνε το συμφέρον τους και μόνο, σκέφτονται διάφορα τεχνάσματα του τύπου οι μισές ώρες με ΙΚΑ και οι υπόλοιπες χωρίς ΙΚΑ. Να ξέρεις όμως ότι για τις ώρες που είσαι στο ΙΚΑ πληρώνεσαι κανονικά και τις αργίες και τις διακοπές Πάσχα και Χριστουγέννων.

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #193 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 10:36:14 μμ »
με επαρκεια τι εννοεις? οχι αγγλικης φιλολογιας? αυτοι αμοιβονται λιγοτερο? ο κλαδος πε06 εχει απορροφηση?? ???

ναι οχι αγγλικης αλλα με proficiency. δικη μου εμπειρια κ οτι ακουω απο φιλους (επαρχια παλι) το ιδιο πληρωνουν κ επαρκειουχους κ πτυχιουχους. αλλωστε δεν αναφερει ουτε στην συμβαση διαφορετικες τιμες. στην συμβαση που υπογραφεις αναφερουν τα νομιμα, αλλα απο την αρχη σου λενε οτι θα σου δινουν κτ λιγοτερο. βεβαια υπαρχουν κ εξαιρεσεις. το αν θα πληρωθεις αργιες, διακοπες πασχα, χριστουγεννων εξαρταται απο τον καθε εργοδοτη. κανονικα πρεπει να σε πληρωνει.

εχω την εντυπωση οτι το ποσοστο επαρκειουχων - πτυχιουχων που δουλευουν στα φροντιστηρια ειναι καπου 70 - 30. νομιζω οτι οι πτυχιουχοι εργαζονται τα πρωτα χρονια κ μετα απο κπ ασεπ, μολις αρχισουν την ωρομισθια, προτιμουν να κανουν μονο ιδιαιτερα + την ωρομισθια. (τελειως προσωπικη αποψη :) )

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #194 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 10:43:19 μμ »
kalipso23, σε ένα φροντιστήριο είσαι ωρομίσθια, όταν έχεις κάτω από 15 ώρες. Από 15 και πάνω πληρώνεσαι με μισθό. Επειδή όμως οι φροντιστηριούχοι κοιτάνε το συμφέρον τους και μόνο, σκέφτονται διάφορα τεχνάσματα του τύπου οι μισές ώρες με ΙΚΑ και οι υπόλοιπες χωρίς ΙΚΑ. Να ξέρεις όμως ότι για τις ώρες που είσαι στο ΙΚΑ πληρώνεσαι κανονικά και τις αργίες και τις διακοπές Πάσχα και Χριστουγέννων.

καπως ετσι με εχει κ μενα φετος. δουλευω 16 ωρες κ με εχει δηλωσει 10 ωρες απο 2 καθε μερα. οταν της παραπονεθηκα για αυτο, καθως δεν το ειχε αναφερει απο την αρχη της συνεργασιας μας, μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα στα ενσημα (οτι δλδ. τον ιδιο αριθμο ενσημων θα παρω ακομα κ αν μου δηλωνε κ τις 16), κ οτι η μονη διαφορα ειναι στο ποσο του ταμειου ανεργιας, (οτι δλδ. τωρα θα ειναι λιγοτερο), αλλα επειδη δεν μου φτανουν τα ενσημα φετος για να βγω ταμειο δεν με αφορα η διαφορα αυτη. σωστα μου τα ειπε ? ή να ψαξω κ τπτ αλλο?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #195 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 11:32:10 μμ »
kalipso23, σε ένα φροντιστήριο είσαι ωρομίσθια, όταν έχεις κάτω από 15 ώρες. Από 15 και πάνω πληρώνεσαι με μισθό. Επειδή όμως οι φροντιστηριούχοι κοιτάνε το συμφέρον τους και μόνο, σκέφτονται διάφορα τεχνάσματα του τύπου οι μισές ώρες με ΙΚΑ και οι υπόλοιπες χωρίς ΙΚΑ. Να ξέρεις όμως ότι για τις ώρες που είσαι στο ΙΚΑ πληρώνεσαι κανονικά και τις αργίες και τις διακοπές Πάσχα και Χριστουγέννων.

καπως ετσι με εχει κ μενα φετος. δουλευω 16 ωρες κ με εχει δηλωσει 10 ωρες απο 2 καθε μερα. οταν της παραπονεθηκα για αυτο, καθως δεν το ειχε αναφερει απο την αρχη της συνεργασιας μας, μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα στα ενσημα (οτι δλδ. τον ιδιο αριθμο ενσημων θα παρω ακομα κ αν μου δηλωνε κ τις 16), κ οτι η μονη διαφορα ειναι στο ποσο του ταμειου ανεργιας, (οτι δλδ. τωρα θα ειναι λιγοτερο), αλλα επειδη δεν μου φτανουν τα ενσημα φετος για να βγω ταμειο δεν με αφορα η διαφορα αυτη. σωστα μου τα ειπε ? ή να ψαξω κ τπτ αλλο?


Καλά σου τα είπε για το επίδομα ανεργίας, αλλά είσαι σίγουρη ότι δε δικαιούσαι;

Πάντως, το να πληρώνεται κάποιος ως ωρομίσθιος ή ως μισθωτός, δεν έχει σχέση με το πόσες ώρες εργάζεται την εβδομάδα αλλά με τη σύμβαση που υπογράφει. Άλλο το τι συνηθίζουν να κάνουν οι φροντιστηριούχοι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160681
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.