*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440355 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #812 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 12:17:40 πμ »
Γιατί δεν καταθέτεις τα χαρτιά που έχεις στον ΕΟΠΠΕΠ ώστε να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου και να ξεκινάει η διαδικασία; Την επάρκεια μπορείς να τη στείλεις και αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #813 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:35:02 πμ »
Γιατί δεν καταθέτεις τα χαρτιά που έχεις στον ΕΟΠΠΕΠ ώστε να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου και να ξεκινάει η διαδικασία; Την επάρκεια μπορείς να τη στείλεις και αργότερα.

Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό, κάτι υποψιάστηκα μόνο από το post της mariliak που έκανε το ίδιο για το πιστοποιητικό υγείας. Θα το κάνω, ευχαριστώ πολύ! Να' σαι καλά Isla, η βοήθειά σου είναι πολύτιμη για τους "άπειρους".

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #814 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 11:50:22 πμ »
Συνήθως όταν παραδίδεις φάκελο παίρνεις αυτόματα αριθμό πρωτοκόλλου, είτε ο φάκελος είναι πλήρης είτε όχι. Επειδή υπάρχει μια χρονική καθυστέρηση μεταξύ της παράδοσης του φακέλου και του ελέγχου του, μπορείς να εκμεταλλευτείς το διάστημα αυτό υπέρ σου. Με άλλα λόγια μέχρι ο φάκελος να εξεταστεί και να βρεθεί ότι δεν είναι πλήρης, εσύ ίσως να έχεις παραλάβει το πιστοποιητικό που σου λείπει  8)

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #815 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 02:24:03 πμ »
Συνήθως όταν παραδίδεις φάκελο παίρνεις αυτόματα αριθμό πρωτοκόλλου, είτε ο φάκελος είναι πλήρης είτε όχι. Επειδή υπάρχει μια χρονική καθυστέρηση μεταξύ της παράδοσης του φακέλου και του ελέγχου του, μπορείς να εκμεταλλευτείς το διάστημα αυτό υπέρ σου. Με άλλα λόγια μέχρι ο φάκελος να εξεταστεί και να βρεθεί ότι δεν είναι πλήρης, εσύ ίσως να έχεις παραλάβει το πιστοποιητικό που σου λείπει  8)

Αυτό ακριβώς! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:57 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #816 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 06:45:42 πμ »
 Από αυτά που διαβάζω, μου δημιουργείται η αίσθηση οτι γίνονται πολλοί έλεγχοι και συχνά το τελευταίο διάστημα στο χώρο! Δεν λέω να μην γίνονται, αλλά κάποιοι από αυτούς δεν θα μπορούσαν να είναι πιό διακριτικοί και να μην αναστατώνουν την διδασκαλία των μαθημάτων στις τάξεις;
 Δεν ξέρω, ίσως να είναι και λανθασμένη η άποψή μου, αλλά δεν θα έπρεπε να πέφτουν στην αντίληψη των μαθητών τέτοιες διαδικασίες, τουλάχιστον στο μέτρο του δυνατού.
  

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #817 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:58:17 πμ »
Από αυτά που διαβάζω, μου δημιουργείται η αίσθηση οτι γίνονται πολλοί έλεγχοι και συχνά το τελευταίο διάστημα στο χώρο! Δεν λέω να μην γίνονται, αλλά κάποιοι από αυτούς δεν θα μπορούσαν να είναι πιό διακριτικοί και να μην αναστατώνουν την διδασκαλία των μαθημάτων στις τάξεις;
 Δεν ξέρω, ίσως να είναι και λανθασμένη η άποψή μου, αλλά δεν θα έπρεπε να πέφτουν στην αντίληψη των μαθητών τέτοιες διαδικασίες, τουλάχιστον στο μέτρο του δυνατού.

Ωχ, το άγχος τώρα χτύπησε κόκκινο! Isla, αν έχω αριθμό πρωτοκόλλου αυτό θα καλύψει -έστω προσωρινά- την Επιθεώρηση Εργασίας σε περίπτωση ελέγχου; ή είναι απόλυτοι στο θέμα αυτό και θα ρίξουν κατευθείαν πρόστιμο στο φροντιστήριο χωρίς 2η κουβέντα; Όλοι μου λένε πως δε θα πρέπει να ανησυχώ εγώ, αλλά ο εργοδότης, ότι είναι δικό του πρόβλημα.. αλλά τη βρίσκω πολύ κυνική αυτήν την προσέγγιση κι έτσι αγχώνομαι κι εγώ.

Θα περάσω από τον ΕΟΠΠΕΠ αυτή τη βδομάδα και ο Θεός βοηθός!  :-\

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #818 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:51:06 πμ »
Κατ' αρχήν δεν ξέρω γιατί να μην πέφτουν στην αντίληψη των μαθητών οι έλεγχοι. Τι θα γίνει δηλαδή αν διακοπεί το μάθημα για 5 λεπτά μέχρι να μιλήσει ο καθηγητής στον ελεγκτή? Χαρά θα κάνουν οι μαθητές που χάνουν μάθημα  ;)

Eng_teacher, νομίζω ότι έχουν δίκιο αυτοί που σου λένε ότι είναι θέμα του εργοδότη να ανησυχεί για πιθανούς ελέγχους και όχι δικό σου. Δικό σου βέβαια γίνεται από τη στιγμή που λόγω του ελέγχου χάσεις τη δουλειά σου, οπότε από αυτή την άποψη καλά κάνεις και ανησυχείς...

Πάντως νομίζω ότι αν έχεις αριθμό πρωτοκόλλου από τον ΕΟΠΠΕΠ δεν θα έχεις πρόβλημα. Απ' ό,τι ακούω, οι έλεγχοι που γίνονται αυτή την εποχή έχουν να κάνουν με τις συμβάσεις εργασίας. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μην απασχολεί ο εργοδότης ανασφάλιστους. Δεν έχω ακούσει να τσεκάρουν άδειες διδασκαλίας.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #819 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 08:26:54 πμ »
Καλή σας ημέρα!
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω πως να το χειριστώ...
Είχα ξεκινήσει δουλειά από το καλοκαίρι σε ένα φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης και συνεχίζουμε και το χειμώνα.
Οι ώρες μου λόγω της φύσης του μαθήματος είναι λίγες, περίπου 6.
Το θέμα είναι ότι το καλοκαίρι μου είχε πει άλλη τιμή καθαρά και τώρα που είναι να υπογράψουμε τις συμβάσεις μου λέει ότι πρέπει να το μειώσουμε γιατί δε βγαίνει...
Γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη από το φροντιστήριο αλλά με αυτό που έγινε τώρα στενοχωρήθηκα πολύ.
Αισθάνομαι ριγμένη και ''προδομένη'' γιατί με φέρνει προ τετελεσμένου γεγονότος.
Τι να κάνω;;

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #820 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:32:41 πμ »
Καλή σας ημέρα!
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω πως να το χειριστώ...
Είχα ξεκινήσει δουλειά από το καλοκαίρι σε ένα φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης και συνεχίζουμε και το χειμώνα.
Οι ώρες μου λόγω της φύσης του μαθήματος είναι λίγες, περίπου 6.
Το θέμα είναι ότι το καλοκαίρι μου είχε πει άλλη τιμή καθαρά και τώρα που είναι να υπογράψουμε τις συμβάσεις μου λέει ότι πρέπει να το μειώσουμε γιατί δε βγαίνει...
Γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη από το φροντιστήριο αλλά με αυτό που έγινε τώρα στενοχωρήθηκα πολύ.
Αισθάνομαι ριγμένη και ''προδομένη'' γιατί με φέρνει προ τετελεσμένου γεγονότος.
Τι να κάνω;;
Mariliak αν θέλεις δώσε μας περισσότερες πληροφορίες. Τι μάθημα κάνεις, πόσα συμφωνήσατε πριν και πόσα λιγότερο σου είπε μετά;

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #821 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:52:23 πμ »
Καλή σας ημέρα!
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω πως να το χειριστώ...
Είχα ξεκινήσει δουλειά από το καλοκαίρι σε ένα φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης και συνεχίζουμε και το χειμώνα.
Οι ώρες μου λόγω της φύσης του μαθήματος είναι λίγες, περίπου 6.
Το θέμα είναι ότι το καλοκαίρι μου είχε πει άλλη τιμή καθαρά και τώρα που είναι να υπογράψουμε τις συμβάσεις μου λέει ότι πρέπει να το μειώσουμε γιατί δε βγαίνει...
Γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένη από το φροντιστήριο αλλά με αυτό που έγινε τώρα στενοχωρήθηκα πολύ.
Αισθάνομαι ριγμένη και ''προδομένη'' γιατί με φέρνει προ τετελεσμένου γεγονότος.
Τι να κάνω;;

Καλημέρα συναδέλφισσα,

Το δικό σου πρόβλημα το αντιμετωπίζουν δεκάδες άλλοι συνάδελφοι τα τελευταία δύο χρόνια.
Με πρόσκημα την κρίση και με τη συμβολή των μνημονιακών νόμων οι οποίοι γκρεμίζουν οποιαδήποτε εργατική κατάκτηση, σε δεκάδες φροντιστήρια έχουν αθετηθεί συμφωνίες, έχουν μειωθεί τα ωρομίσθια και έχουν καταπατηθεί τα εργασιακά μας δικαιώματα. Ενδεχομένως σε κάποια από αυτά τα φροντιστήρια να υπάρχει μείωση κερδών αλλά είναι αισχρό οι εργοδότες να απαιτούν από τον εργαζόμενο να πληρώσει την κρίση τους. Όταν έβγαζαν κέρδη μας έδιναν μερίδιο; Συναίτερους και συνεργάτες μας θέλουν στη ζημιά αλλά εργαζομένους στα κέρδη;
Δεν πρέπει να το επιτρέψουμε.

Αν σε ενδιαφέρει να αγωνιστείς για να μην σε εκμεταλεύεται ο εργοδότης σου και να διεκδικήσεις όσα δικαιούσαι για μια αξιοπρεπή διαβίωση από την εργασία σου επικοινώνησε με τον "σύλλογο εργαζομένων στα φροντιστήρια καθηγητών" (ΣΕΦΚ).
Σήμερα μάλιστα τα μέλη του συλλογού θα βρίσκονται στα γραφεία του από τις 10:30 μέχρι τις 12:30 το μεσημέρι.
Οι άνθρωποι θα σε ενημερώσουν για τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις και θα σε στηρίξουν σε όποια απόφασή σου για διεκδίκηση των δικαιωμάτων σου. Φυσικά θα πρέπει να τους ενημερώσεις για τις συνθήκες εργασίας στο φροντιστήριο, για το συγκεκριμένο πρόβλημα καθώς και για το πως σκέφτεσαι εσύ να το αντιμετωπίσεις.

Το τηλέφωνο είναι: 2103820537

Δες και το site: http://www.sefk.gr/

 

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #822 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 01:06:10 πμ »
Το θέμα είναι ότι το καλοκαίρι μου είχε πει άλλη τιμή καθαρά και τώρα που είναι να υπογράψουμε τις συμβάσεις μου λέει ότι πρέπει να το μειώσουμε γιατί δε βγαίνει...
Το να λέει την αλήθεια, το αποκλείουμε;

Όσο για το τι να κάνεις, θα μπορούσες να πεις όχι και να αρνηθείς να δουλέψεις με λιγότερα από αυτά που είχατε συμφωνήσει αρχικά.

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #823 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 12:15:24 πμ »
Για να διδάξεις σε φροντιστήριο χρειάζεται να έχεις διδακτική επάρκεια?


Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #825 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 04:24:03 μμ »
interview μετά από καιρό σε φροντιστήριο. Μίνι ξενάγηση του χώρου, 10 λεπτά συζήτηση, 3,52 η σύμβαση αλλά στο χέρι περίπου 7 ευρώ. Να δούμε, απλώς το μόνο θέμα είναι ότι μετά από μένα ήρθε ένας κύριος επίσης για τις ίδιες ώρες  :-\ μάλλον θα τις τσιμπήσει?! να δούμε... ΥΓ προβλέπεται ασφάλιση για αυτές τις ώρες by the way :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160673
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.