*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 632803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #714 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:15:03 μμ »
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Η  Κυβέρνηση έχει στραμμένα τα βλέμματα στην κηρυχθείσας απεργία διαρκείας των καθηγητών και αγωνιά για τον αριθμό  συμμετοχής των εκπαιδευτικών.
Τα ποσοστά συμμετοχής των πρώτων ημερών  θα κρίνουν και τις αποφάσεις που θα λάβει η Κυβέρνηση για την ομαλή λειτουργία των σχολείων.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:30 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #715 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:16:57 μμ »
Παραιτήθηκε η Διευθύντρια ΠΕ Α Αθήνας 
 
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Την παραίτησή της κατέθεσε στον Περιφερειακό Διευθυντής Αττικής Δ. Γκίνη , σύμφωνα με πληροφορίες του esos, η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α Αθήνας  Δήμητρα  Χατζημανώλη .
Στη θέση  της κ. Χατζημανώλη αναμένεται να τοποθετηθεί πρών Προϊστάμενος Γραφείου Εκπαίδευσης. 

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #716 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:20:04 μμ »
Αν ισχύει το τελευταίο και άρχισαν σιγά σιγά να πέφτουν οι καρέκλες τα πράγματα είναι ευοίωνα (λογική του Ντόμινο).
Προσωπικά, αν δεν έκανε δεκτά τα αιτήματα του Γκίνη, θα την εκτιμώ τη συγκεκριμένη γυναίκα.
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #717 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:31:49 μμ »
Αν ισχύει το τελευταίο και άρχισαν σιγά σιγά να πέφτουν οι καρέκλες τα πράγματα είναι ευοίωνα (λογική του Ντόμινο).
Προσωπικά, αν δεν έκανε δεκτά τα αιτήματα του Γκίνη, θα την εκτιμώ τη συγκεκριμένη γυναίκα.
αν θυμαμαι καλα δεν ειμαι σιγουρη ειχε ερθει σε μεγαλη συγκρουση με τους αιρετους, θα το ψαξω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:30 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #718 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 03:24:23 μμ »
Σχετικα με τις σημερινες κινητοποιησεις ταΜΜΕ μιλουν για 10000-15000, η ΟΛΜΕ για 30000-35000.
Μακαρι την Τεταρτη να είναι 100000
 :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #719 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:46:50 μμ »
καλημερα...παρακολουθω μερες τις εξελιξεις....ειμαι αναπληρώτρια δασκαλα και πλεον χωρις εργασια μετά απο 4 χρονια....επειδη δεν βλεπω το μελλον μου στο δημοσιο τομεα......μιας και πανε τα πραγματα απο το κακο στο χειροτερο...θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια δουλεψει στο ιδιωτικο τομεα και ειδικα στο δημοτικο....αν καποια εχει δουλεψει ας μου πει πως ειναι εκει οι συνθηκες, η συνεργασια με τον διευθυντη με τους συναδελφους, με τους γονεις και ο μισθος ειναι ιδιος με του δημοσιου????(δεν ξερω που αλλου να απευθυνθω γι αυτο γραφω σε σας.....)ευχαριστω εκ των προτερων

Καλημερα!εχω δουλεψει και δεν εχει κμ σχεση με το δημοσιο..ειναι επιχειρηση οπως και να το κανεις και ακολουθειται συγκεκριμενος τροπος διδασκαλιας οπως στον επιβαλλουν.ο μισθος εοναι ο ιδιος κ εννοειται πως εκει δε φευγεις ωρες δημοσιου.εγω ειχα κατσει πολλες φορες μεχρι τις 5,6 και γενικα πριν τις 3.30 4 δε φευγαμε γτ ειχαμε διορθωμα το οποιο δεν μπορουσες να παρεις στο σπιτι..αν και παιρνμε και μερικα στο σπιτι να διορθωσουμε.δε σε αποθαρρυνω γτ κ εγω θα ξαναρχισω να ψαχνω γτ ημουν 2 χρονια στο δημοσιο,απλα να ξερεις οτι ειναι επιχειρηση οποτε σιγουρα υπαρχουν κπ δυσκολιες.παντως στην ταξη ξαναβρισκα τον εαυτο μου κ αυτο εχει σημασια.

Έχοντας δουλέψει και εγώ ένα χρόνο σε μεγάλο ιδιωτικό της Αττικής, συμφωνώ απόλυτα ότι τα περισσότερα ιδιωτικά "πωλούν" μια συγκεκριμένη παιδαγωγική φιλοσοφία για να προσελκύσουν γονείς - πελάτες, τους οποίους και προσπαθούν να ευχαριστήσουν με κάθε τρόπο και καινοτομία. Το ωράριο σίγουρα περισσότερο διευρυμένο (συνήθως σχολάς 3μισι) και αντίστοιχα περισσότερη προετοιμασία και διορθωμα στο σπίτι (με μέσο όρο τις 4 ώρες). Επίσης, οι υπερωρίες των απογευματινών και των σαββατοκύριακων κόπηκαν την τελευταία διετία μαζί με τους μισθούς που πλέον είναι στα επίπεδα του δημοσίου (εννοείται ότι είσαι συνεχώς διαθέσιμη για το καλό του σχολείου  ::)). Εργασιακά το περιβάλλον είναι καλό, αν αντέχεις κυρίως την πίεση για να ανταποκρίνεσαι ταυτόχρονα στο προφίλ του σχολείου, τις ιδιοτροπίες των γονιών και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις (π.χ. να στολίζεις συνεχώς τάξη, να ενημερώνεις κάθε τρεις και λίγο γονείς, να κρατάς αρχείο επικοινωνίας γραπτό και ηλεκτρονικό, να σχεδιάζεις δραστηριότητες, εκδηλώσεις, εκδρομές περιγράφοντας στοχοθεσία, να αξιολογείς ό,τι σχεδιάσες σε κάθε μάθημα, να τρέχεις να προλάβεις προθεσμίες για έγκριση υλικού και άλλα πολλά τέτοια ωραία). Τα παιδιά ίσως λίγο πιο ευαίσθητα και καλομαθημένα, αλλά σε κάθε περίπτωση η δουλειά στην τάξη μαζί τους σε αποζημιώνει. Η δική μου εμπειρία πάντως ήταν αρκετά θετική, κυρίως επειδή είχα πολύ καλή υπεύθυνη τάξης, που καλλιέργησε το συναδελφικό κλίμα μεταξύ της ομάδας μας, μας παραχώρησε αρκετές πρωτοβουλίες για το πως θα διδάσκουμε στην τάξη μας και μας προστάτευε επαρκώς από ας πούμε επικοινωνιακές και υπόγειες παγιδούλες συναδέλφων και συντονιστών. Δυστυχώς στα περισσότερα ιδιωτικά οι προσλήψεις έχουν πλέον παγώσει και μάλιστα απολύουν εκπαιδευτικούς, καθώς υπάρχει μεγάλη διαρροή παιδιών στο δημόσιο, οπότε περιορίζεται ο αριθμός των τμημάτων. Ακόμα χειρότερα πολλά ιδιωτικά πλέον προτιμούν να προσλαμβάνουν δασκάλες χωρίς καθόλου προυπηρεσία, που πληρώνονται λιγότερο ή ακόμα και με συμβάσεις "κάτω από το τραπέζι". Πάντως και εγώ μόλις τελειώσω με το μεταπτυχιακό, ελπίζω να μπορέσω να αναζητήσω ξανά δουλειά σε ιδιωτικό, γιατί το δημόσιο σχολείο δυστυχώς μάλλον πρέπει να το ξεχάσω.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #720 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:59:38 μμ »
επρεπε η ΔΟΕ να παρεμβει σε ολες τις εκπομπες και πει τις θεσεις του κλα΄δουκαι αληθειςς επιτελους κατ αντιπαραθεση, αν ειναι δυνατον δεν βαρεθηκαν να ακουνε ολα αυτα ψεματα, ο κεδικοκλου βαραει υπερωριες στα πανελ λεγοντας συνεχεια πως δεν εχει κενα

Όχι μόνο κάνει επιλεκτικές εμφανίσεις, αλλά και όταν βγαίνει στα ΜΜΕ πάλι δε κάνει σαφή τα αιτήματα του κλάδου και δίνει την εντύπωση ότι απλώς υπάρχουν κάποια κενά σε κάποια ολοήμερα. Ε, δε χάλασε και ο κόσμος >:(. Καλά για τις παράνομες διαδικασίες των μετατάξεων με αδιαφανή μόρια, τις μηδαμινές αποσπάσεις σε σχολεία και τις επιπτώσεις τους και το πέταμα των αναπληρωτών, που στελέχωναν επί δεκαετίες τα σχολεία, στην ανεργία ούτε κουβέντα. Άλλωστε γιατί να μπερδεύουμε τον κόσμο με πολύπλοκες ωρολογίες του κλάδου μας, αφού οι δημοσιογράφοι τα λένε μια χαρά με απλές κουβέντες: Οι δάσκαλοι και οι καθηγητές είμαστε βολεμένοι και απλώς δε θέλουμε να συμβάλλουμε στην ανάκαμψη της χώρας, όπως ο κάθε φτωχός πλην τίμιος μεροκαματιάρης του ιδιωτικού τομέα, που βλέπει να εκμεταλλευόμαστε τα παιδιά του προκειμένου να περάσουμε τα κλαδικά μας αιτήματα. Τόσο απλά και τόσο ωραία :-\

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #721 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:03:18 μμ »
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Η  Κυβέρνηση έχει στραμμένα τα βλέμματα στην κηρυχθείσας απεργία διαρκείας των καθηγητών και αγωνιά για τον αριθμό  συμμετοχής των εκπαιδευτικών.
Τα ποσοστά συμμετοχής των πρώτων ημερών  θα κρίνουν και τις αποφάσεις που θα λάβει η Κυβέρνηση για την ομαλή λειτουργία των σχολείων.

Μακάρι, να μπορέσουμε τουλάχιστον με τις κινητοποιήσεις να τους δείξουμε ότι δεν είμαστε απλά στρατιωτάκια που περιμένουν τις διαταγές τους από το μεγάλο στρατηγό Αρβανιτόπουλο.

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #722 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:17:13 μμ »
ένας συνάδελφος δημοσίευσε αυτό: "2103442279 και 281 τμήμα διορισμών στο υπουργείο παιδείας. Θέλουν να κάνουμε γραπτή καταγγελία για να δουν το θέμα με τη μετακίνηση αναπληρωτών από το πύσπε τοποθέτησης σε άλλο πύσπε. Πρέπει να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να μην καλύπτονται κενά με πλάγιους τρόπους, αλλά σύμφωνα με τη σειρά του πίνακα και τις προτιμήσεις του καθενός."
δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά κάντε μια προσπαθεια!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #723 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 09:14:10 πμ »
ένας συνάδελφος δημοσίευσε αυτό: "2103442279 και 281 τμήμα διορισμών στο υπουργείο παιδείας. Θέλουν να κάνουμε γραπτή καταγγελία για να δουν το θέμα με τη μετακίνηση αναπληρωτών από το πύσπε τοποθέτησης σε άλλο πύσπε. Πρέπει να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να μην καλύπτονται κενά με πλάγιους τρόπους, αλλά σύμφωνα με τη σειρά του πίνακα και τις προτιμήσεις του καθενός."
δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά κάντε μια προσπαθεια!
καλημερα και καλη επιτυχια στους συναδελφους, ειναι σημαντικο να ειμαστε ολοι εκει.
Για μας που ειμαστε μακρια συμμετοχη στις τοπικες κινητοποιησεις.


Roula_S
ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση, οχι μονο λογια πια.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 09:16:08 πμ από plakakaneis »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #724 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:28:15 μμ »
πλακα στην πλακα τελικα ο αυτιας θα μας 'ΣΩΣΕΙ" εβγαλε τους γονεις απο νεα περαμο που εχουν 14 νομιζω κενα σε δασκαλους, χαμος ! αστραψαν και βροντηξαν οι γονεις, επαθαν πλακα οι πολιτικοι στο πανελ.
ο αυτιας υπενθυμισε οτι στην προηγουμενη εκπομπη του, τα μαιλ που πηρε για κενα ήταν ποταμος!!!!!
οι γονεις ειπαν πως υπαρχει εμπαργκο απο τα μ.μ.ε γιατι που ζητουσαν να παρεμβουν και δεν τους βγαζουν.
ακομα μιλουν



και αλλο ασχετο η τσαπανιδου εδιωξε τον καμμενο απο το σταρ!!!
καλε τι χαμος ειναι αυτος.................

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #725 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:33:36 μμ »
Το κορυφαιο γονεις: «θα σας ειχαν παρει οι γονεις ήδη με τις πετρες αν δεν ηταν ψυχραιμοι»
Αναφερομενοι σε αυτό που ελεγε συνεχεια ο υπουργος και υφυπουργος : θα μας ειχαν παρει οι γονεις με τις πετρες αν υπηρχαν κενα

Ζητουν εισαγγελέα οι γονεις
τωρα αν εκανα και κανα λαθος συγνωμη απευθειας γραφω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:35:18 μμ από plakakaneis »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #726 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:38:19 μμ »
ταμηλος ΝΔ οχι τις ευθυνες σε ολους στους αξιωματουχους υπουργους και υφυπουργους

αντε ρε παιδια να κανουμε αυριο απεργια ολοι, να κανουμε μια φοβρρη πορεια- συγκενρωση
ήρεμη αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #727 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:41:19 μμ »
Το κορυφαιο γονεις: «θα σας ειχαν παρει οι γονεις ήδη με τις πετρες αν δεν ηταν ψυχραιμοι»
Αναφερομενοι σε αυτό που ελεγε συνεχεια ο υπουργος και υφυπουργος : θα μας ειχαν παρει οι γονεις με τις πετρες αν υπηρχαν κενα

Ζητουν εισαγγελέα οι γονεις
τωρα αν εκανα και κανα λαθος συγνωμη απευθειας γραφω
Το είδα κι εγώ... Μπράβο στους γονείς αυτούς που είναι ανένδοτοι και απαιτούν να λυθεί άμεσα στο πρόβλημα... Έχουν 4 δασκάλους και τον διευθυντή, ενώ πέρυσι είχαν 14...  :o :oΜιλάμε για πάνω από 200 παιδιά... Και φυσικά αρνούνται πολλοί να τα στείλουν γιατί είναι αδύνατο να γίνει μάθημα και φοβούνται ακόμη και για την ασφάλεια τους..
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.