*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13  (Αναγνώστηκε 512945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 26, 2012, 05:18:12 μμ »
Oταν ρωτησα στην διευθυνση μου ειπαν οτι δεχονταν την προυπηρεσια μεχρι 30/6/2010  και για τους ιδιωτικους.Αν ειδες αλλαγη στη σειρα μπορει να οφειλεται στο οτι καποιοι απολυθηκαν τωρα αλλα ειχαν παλια προυπηρεσια (προ 30/6/2010) και ειχαν το δικαιωμα να την προσκομισουν.Το ιδιο συνεβη και στον πινακα της ειδικοτητας μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:29 »

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 26, 2012, 05:41:19 μμ »
Βλέπω έχει πέραση το θέμα σήμερα....Εσείς που εργάζεστε στις διευθύνσεις έχετε καμία ενημέρωση σχετικά με το πώς θα δεχτείτε τις αιτήσεις;Στην Α Αθήνας, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη βέβαια,  θα λειτουργήσουν 2 συνεργεία σε 2 πρώην γραφεία (πρώην, γιατί από νυν δεν ξέρω τι τίτλος παίζει στη λέξη γραφεία).Όμως σήμερα η Β Αθήνας έστειλε mail αναφορικά με την απόλυση αναπληρωτών και μας παραπέμπει στα οικεία του κάθε σχολείου πρώην γραφεία για την παραλαβή της(με εξαίρεση τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ, που θα την παραλάβουν από τη Δευτεροβάθμια).Ρωτώ λοιπόν μήπως γνωρίζετε, εάν υπάρχει περίπτωση να εξυπηρετηθούμε από τα πρώην γραφεία σχετικά με τις αιτήσεις και όχι από μία Διεύθυνση μόνο, στη Β΄, Γ',  Δ' Αθήνας; Ευχαριστώ :)
Εμας παλι (ΕΣΠΑ) μας ειπαν πως την απολυση θα τη στειλουν στη διευθυνη που δηλωσαμε.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 26, 2012, 05:51:31 μμ »
Ξέρει κανείς αν έχουμε κανένα νεώτερο, όσον αφορά την τροποποίηση  του νόμου, ώστε να προσμετρηθεί  η προϋπηρεσία των ετών 2010-2011 και 2011-2012 στους πίνακες των αναπληρωτών,  ;
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, δε γίνεται να αλλαξει ένας νόμος αναδρομικά για το παρελθόν. Αν μέχρι την ημερομηνία αιτήσεων αναπληρωτών δεν αλλάξει, ούτε για το 2012-2013 γίνεται να προσμετρηθεί. Δε μπορεί πχ να βγει νόμος τον Οκτώβρη που να λέει η προϋπηρεσία του 2012-2013 θα προσμετρηθεί στους πίνακες, ενώ οι αιτήσεις έγιναν με άλλο νόμο.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 26, 2012, 06:12:45 μμ »
Η εγκύκλιος αναπληρωτών βγήκε πέρσι στις 6/7/2011. Οι αιτήσεις ήταν από 07/07/2011 μέχρι 15/07/2011. Είχε γίνει κόλαση γιατί συνέπεσαν με τα μηχανογραφικά των υποψηφίων και το σύστημα ήταν μπολκαρισμένο και νομίζω ότι είχαν δώσει άλλες τέσσερις εργάσιμες παράταση.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:29 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 27, 2012, 01:04:19 πμ »
Φέτος σκέφτομαι να κάνω κι εγώ τα χαρτιά μου. Τα κάνουμε στις Δευτεροβάθμιες?
Τί δικαιολογητικά χρειάζονται εκτός από τίτλους σπουδών? Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται και προϋπηρεσία?  :(
Όπου κι αν έχω δουλέψει ως σήμερα σε Φροντιστήριο και Κέντρο Μελέτης δούλεψα "μαύρα" και έτσι δε μπορώ να αποδείξω ότι έχω εμπειρία. Έχω καμιά ελπίδα να με πάρουν?  :-\

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 27, 2012, 01:29:23 πμ »
monogramma,

Στις Δευτεροβάθμιες τα κάνουμε όμως μετράει μόνο η προϋπηρεσία σε δημόσια σχολεία (και ιδιωτικά νομίζω). Από φροντιστήρια δεν μετράει. Τώρα αν έχεις ελπίδες εξαρτάται από την ειδικότητά σου, τα κενά που υπάρχουν και το πόσοι ακόμα θα κάνουν αίτηση..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2012, 12:31:14 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 27, 2012, 01:32:34 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!  ;D
Αν μετράει η προϋπηρεσία μόνο στη Δημόσιο, τότε πώς μπορεί να ξεκινήσει ένας άνθρωπος που μόλις αποφοίτησε? Είναι φαύλος κύκλος   ???
Φιλόλογος είμαι..οπότε γίνεται πατείς με πατώ σε..  :-\

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 27, 2012, 10:22:39 πμ »
δυστυχως τα πραγματα ειναι πολύ δύσκολα, όχι μόνο για αυτούς που δεν έχουν προϋπηρεσία στο δημόσιο, αλλά και για αυτούς που έχουν ;)

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 27, 2012, 11:53:28 πμ »
monogramma,
Δικαιολογημενη η αγανακτηση.
Φανταζεσαι ομως να ειχες αποκτησει προυπηρεσια, να ησουν και καμια δεκαετια πιο μεγαλη και να μη μετρουσε πουθενα η προυπηρεσια σου?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2012, 12:32:08 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 27, 2012, 12:11:52 μμ »
τότε πώς μπορεί να ξεκινήσει ένας άνθρωπος που μόλις αποφοίτησε? Είναι φαύλος κύκλος   ???

Όπως ξεκινήσαμε οι περισσότεροι από εμάς , με  μόρια από επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Προσωπικά μετά τη δεύτερη επιτυχία μου στον ΑΣΕΠ (ακολούθησε και τρίτη) , που ήταν πολύ κοντά στους διοριστέους (από κάποιους έγραψα και καλύτερο βαθμό , αλλά τότε δεν είχα προσαυξήσεις πέρα από το βαθμό πτυχίου) ξεκίνησα να δουλεύω στο κανονικό πρόγραμμα ως ωρομίσθιος αρχικά την πρώτη χρονιά  και 4 χρονιές αναπληρωτής στη συνέχεια. Το ότι δεν προβλέπεται ΑΣΕΠ στο σύντομο μέλλον αποτελεί σίγουρα πρόβλημα , αλλά και το ότι δε γίνονται διορισμοί αποτελεί μεγαλύτερο προβλημα , και για τους παλαιότερους και για τους άρτι αποφοιτήσαντες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2012, 12:32:46 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 27, 2012, 12:24:42 μμ »
vasbio,
Είναι όπως τα λες και γω 2,5 ωρομίσθια και 3,5 χρόνια Αναπληρώτρια με 3 επιτυχίες ΑΣΕΠ έχω αρχίζει να απελπίζομαι . Ειδικά κάθε καλοκαίρι που λήγει η σύμβαση είμαι κομμάτια . Όσο για τους άρτι αποφοιτήσαντες και γι αυτούς πολύ δύσκολα γιατί δε μπορουν να κάνουν μια αρχή
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2012, 12:30:39 μμ από newseditor »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 27, 2012, 02:09:02 μμ »
Aν δεν υπαρχει συνεχεια, τι να την κανεις την αρχη? Πιο καλα να επιδιωχθει  μια αρχη εκτος ελλαδας, ωστε να υπαρχουν περιπτωσεις συνεχειας.
Ο δεκαδες χιλιαδες νεοι πτυχιουχοι ετησιως ειναι αδυνατον να βρουν δουλεια και η θα το ριξουν στο κλαμα διαμαρτυρομενοι που δε βρισκουν δουλεια για κατι που γνωριζαν πριν απο την εισαγωγη τους στις σχολες οτι ειναι υπερκορεσμενο, ή θα τρωνε απο γονεις η θα ψαχνουν να κανουν ιδιαιτερα σε μαθητες με σκοπο να πετυχουν στα πανεπιστημια, και που στη συνεχεια θα γινουν οι νεοι ανεργοι πτυχιουχο  του αυριο.
Εν τελει αν υποθεσουμε οτι πριν απο 15 χρονια που πηγα στη σχολη υπηρχαν 2000 καθηγητες αδιοριστοι κ εγω παρολα αυτα επεμενα να γινω φυσικος, σημαινει οτι αποδεχομουνα κ την υπαρχουσα κατασταση.
Ομοια καποιος που μπηκε το 2006 κ εβλεπε οτι υπαρχουν πλεον 10000 αδιοριστοι καθηγητες, δεν μπορει να ερχεται τωρα κ να λεει δε βρισκω δουλεια  αφου το γνωριζε.
Εκτος κ αν ειχε αλλα στη σκεψη του, οπως πχ τις "ισες ευκαιριες" της ακατονομαστης.


Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 27, 2012, 02:24:49 μμ »
Είναι απελπιστική η κατάσταση για μεγαλύτερους και για νεότερους, για εκπαιδευτικούς και για μη εκπαιδευτικούς. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω απελπιστεί ή απογοητευτεί γιατί τα έβλεπα τα χάλια του ΑΣΕΠ από οταν ήμουν στο σχολείο. Λέω όμως ότι είναι φαύλος κύκλος για έναν νέο γιατί δεν έχει μόρια από ΑΣΕΠ και δύσκολα θα αποκτήσει έτσι όπως είναι τα πράγματα. Για τους παλαιότερους που μπορεί να έχουν και οικογένειες και μεγαλύτερες ανάγκες είναι και εκεί δύσκολα τα πράγματα.

Το σκεφτόμουν κι εγώ να φύγω στο εξωτερικό. Μάλιστα έκανα αιτήσεις και με πήραν σε 2 Μεταπτυχιακ: 2 στο Βέλγιο και 1 στην Ολλανδια. Αλλά το σκέφτομαι να πάω για πολλούς προσωπικούς λόγους. Ισως το μετανιώσω αργότερα που δεν πήγα, θα δούμε..

Καλή επιτυχία σε όλους όσους κάνουν τα χαρτιά τους τώρα τον Ιούλιο!!

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 27, 2012, 02:38:06 μμ »
Κάποτε το όνειρό μας ήταν πότε θα διοριστούμε (κακώς βέβαια). Τώρα θα πρέπει να είμαστε και ευτυχισμένοι αν δουλεύουμε ως αναπληρωτές, έστω και αν ξέρουμε ότι δεν θα διοριστούμε ποτέ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160775
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.